سرتیتر

مصاحبه بشار الاسد با روزنامه‌نگاران کوبایی

assad_cuba

رییس‌جمهور اسد: البته، از سراسر جهان حمایت زیادی از تروریست‌ها وجود دارد. ما با حمایت کشورهای مشخصی مانند عربستان سعودی و قطر با پول و ترکیه با حمایت لجستیک، و البته با تأیید و سرپرستی کشورهای غربی، عمدتاً ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا و برخی از متحدین آن‌ها بیش از یک‌صد ملیت شرکت‌کننده در تجاوز علیه سوریه داریم‌. من فکر می‌کنم حفظ استقلال یک کشور مشخص صرفاً یک مورد پراکنده نیست؛ من اگر می‌خواهم مستقل باشم، باید از استقلال در باقی جهان دفاع کنم. نتیجتاً، استقلال در هر کجای جهان، از جمله در آمریکای لاتین، از استقلال من حمایت خواهد کرد. من اگر تنها باشم، ضعیف خواهم شد.

 منبع: مارکسیسم-لنینیسم امروز
۲۲ ژوئیه ۲۰۱۶

تارنگاشت عدالت

دمشق، سانا – رییس‌جمهور اسد با پرنسا لاتینا، خبرگزاری رسمی کوبا مصاحبه کرد و گفت ترک‌ها، قطری‌ها و سعودی‌ها اکثر کارت‌های خود را در میدان‌های نبرد در سوریه باخته اند و نبرد حلب آخرین کارت آن‌هاست، و تأکید کرد که همسانی نیرومندی بین سوریه و آمریکای لاتین، به ویژه کوبا، در سطوح سیاسی و تاریخی وجود دارد، و این‌که برای نیرو دادن به بخش‌های گوناگون این رابطه باید سخت کار کرد.

متن کامل مصاحبه به شرح زیر است:

پرسش ۱: آقای رییس‌جمهور تشکر از این‌که این فرصت تاریخی را برای انتقال نقطه‌نظر خود درباره واقعیت در سوریه به باقی جهان به پرنسا لاتینا دادید، زیرا همان‌طور که می‌دانید درباره کشور شما، درباره تجاوز خارجی که علیه این کشور زیبا در جریان است، اطلاعات زیادی وجود دارد. آقای رییس‌جمهور، وضعیت نظامی کنونی تجاوز خارجی علیه سوریه را چگونه ارزیابی می‌کنید، و چالش‌های اصلی نیروهای سوری در صحنه در جنگ با گروه‌های ضددولتی کدامند؟ اگر ممکن است، مایلیم نظر شما را درباره نبردها یا رزم‌ها در حلب و حمص بدانیم.
رییس‌جمهور اسد: البته، از سراسر جهان حمایت زیادی از تروریست‌ها وجود دارد. ما با حمایت کشورهای مشخصی مانند عربستان سعودی و قطر با پول و ترکیه با حمایت لجستیک، و البته با تأیید و سرپرستی کشورهای غربی، عمدتاً ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا و برخی از متحدین آن‌ها بیش از یک‌صد ملیت شرکت‌کننده در تجاوز علیه سوریه داریم‌. اما از زمانی‌که روسیه تصمیم گرفت در نبرد با تروریست‌ها در سوریه، عمدتاً النصره و داعش و دیگر گروه‌های وابسته به آن‌ها، به طور قانونی در حمایت از ارتش سوریه مداخله کند، توازن علیه تروریست‌ها تغییر کرده، و ارتش سوریه در مناطق گوناگون در سوریه  پیشرفت‌های بسیاری داشته است. و ما هنوز پیش می‌رویم، و ارتش سوریه مصمم است تروریست‌ها را شکست دهد و نابود سازد. شما به حمص و حلب اشاره کردید. البته، وضعیت در حمص، پس از آن‌که تروریست‌ها بیش از دو سال پیش حمص را ترک کردند، خیلی خیلی بهتر شده، با ثبات‌تر شده است. و شما بعضی حومه‌های شهر را دارید که تروریست‌ها در آن رسوخ کرده اند. اکنون در این مناطق روند آشتی وجود دارد که در جریان آن یا تروریست‌های اسلحه خود را زمین می‌گذارند و با عفو از جانب دولت به زندگی عادی خود باز‌می‌گردند، یا آن‌ها حمص را ترک کرده به جای دیگری در سوریه می‌روند، شبیه چیزی که یک سال پیش در مرکز شهر صورت پذیرفت.

برای حلب وضعیت متفاوتی وجود دارد، زیرا ترک‌ها و متحدین آن‌ها مانند سعودی‌ها و قطری‌ها همه کارت‌های خود را در میدان‌های نبرد در سوریه باخته اند، نتیجتاً حلب تنها کارت برای آن‌ها، به ویژه برای اردوغان است. به این دلیل است که او با سعودی‌ها سخت کار کرد تا آنجا که می‌توانند تروریست به حلب بفرستند-تخمین بیش از ۵ هزار تروریست است.

پرسش ۲: از طريق مرزهای ترکیه؟
رییس‌جمهور اسد: بله، از ترکیه به حلب، طی دو ماه گذشته، برای تصرف مجدد شهر، و آن کار نکرد. در واقع، ارتش ما در حلب و حومه‌های حلب برای محاصره کردن تروریست‌ها پیشروی داشته است، برای این‌که آن‌‌ها به مثابه بخشی از آشتی برای بازگشت به زندگی عادی مذاکره کنند، یا تروریست‌ها شهر حلب را ترک کنند، یک شکست داده شوند. راه‌حل دیگری وجود ندارد.

پرسش ۳: متشکریم، بسیار متشکریم. آقای رییس‌جمهور اولویت‌های ارتش سوریه در مقابله با گروه‌های تروریستی چیست؟ و ما به ویژه علاقمند هستیم، زیرا کوبا در گذشته چیزی شبیه این، در نقش گروه‌های دفاع مردمی داشته است؛ نقشی که گروه‌های دفاع مردمی در صحنه عملیات بازی ‌می‌کنند چیست؟
رییس‌جمهور اسد: اولویت ارتش سوریه، قبل از هر چیز، نبرد با داعش و النصره و احرار الشام و جیش الاسلام است. این چهار سازمان مستقیماً از طريق ایدئولوژی در پیوند با القاعده قرار دارند؛ آن‌ها ایدئولوژی واحدی دارند، آن‌ها گروه‌های اسلامی افراطی هستند که می‌خواهند هر کس را که شبیه آن‌ها به نظر نمی‌رسد، شبیه آن‌ها احساس و رفتار نمی‌کند، بکشند. اما در ارتباط با چیزی که گروه‌های میلیشیای مردمی نامیدید، در واقع در آغاز جنگ تروریست‌ها یک جنگ غیرمتعارف را علیه ارتش ما شروع کردند، و ارتش ما یک ارتش متعارف است، شبیه هر ارتش دیگر در جهان، لذا آن گروه‌های دفاع مردمی برای شکست دادن تروریست‌ها به یک شیوه غیرمتعارف بسیار مهم بودند. آن به ارتش ما بسیار کمک کرد، زیرا آن رزمندگان، آن رزمندگان ملی، آن‌ها در مناطق خود، در شهرهای خود، در روستاهای خود می‌جنگند، لذا بخش را خوب می‌شناسند، منطقه را خوب می‌شناسند، منظورم  این است که راه‌ها، زمین را خیلی خوب می‌شناسند. لذا، آن‌ها می‌توانند دارایی بسیار عظیمی برای ارتش سوریه باشند. نقش آن‌ها این است.

پرسش ۴: آقای رییس‌جمهور، مقاومت مردم سوریه در جبهه اقتصادی در برایر تجاوز خارچی چگونه صورت می‌گیرد، منظور من اقتصاد است، و لطفاً نظر شما درباره بخش‌های اقتصاد سوریه که علی‌رغم جنگ، محاصره اقتصادی، غارت و غیره فعال باقی مانده چیست؟
رییس‌جمهور اسد: در واقع، جنگ سوریه یک جنگ تمام عیار است؛ جنگ فقط از تروریست‌های حمایت نمی‌کند. آن‌ها از تروریست‌های حمایت می‌کنند، و هم‌زمان با آن در سطح بین‌المللی علیه سوریه جنگ سیاسی به راه انداختند، و جبهه سوم جبهه اقتصادی بود، که آن‌ها به تروریست‌های خود، به مزدوران خود فرمان دادند نابود کردن زیرساخت در سوریه را که به اقتصاد و نیازهای روزانه شهروندان سوریه کمک می‌کرد، آغاز کنند.

هم‌زمان، آن‌ها مستقیماً در مرزهای سوریه از طريق تروریست‌ها و در خارج از طريق نظام بانکی در سراسر جهان محاصره اقتصادی سوریه را آغاز کردند. علی‌رغم آن، مردم سوریه مصمم بودند تا جایی که می‌توانند به زندگی عادی ادامه بدهند. آن باعث شد بسیاری از فعالین اقتصادی یا صاحبان صنایع سوریه، که عمدتاً صنعت متوسط و کوچک است، در جهت بقاء و فعال نگاه داشتن اقتصاد و تأمین نیازهای مردم سوریه،  از مناطق درگیری و بی‌ثبات به سمت مناطق با‌ثبات‌تر منتقل شوند. در نتیجه، در این مورد اکثر بخش‌ها هنوز کار می‌کنند.

به عنوان مثال، بخش داروسازی هنوز با بیش از ۶۰ درصد ظرفیت خود کار می‌کند، که در این شرایط برای اقتصاد ما بسیار مهم، مفید و حمایت کننده است. و من فکر می‌کنم ما اکنون بیش‌ترین سعی خود را به خرج می‌دهیم تا علی‌رغم وضعیت پایه اقتصاد را گسترش دهیم، به ویژه ارتش سوریه در عرصه‌های گوناگون پیشرفت‌های بسیاری داشته است.

پرسش ۵: آقای رییس‌جمهور، اجازه بدهید کمی درباره محیط بین‌المللی صحبت کنیم، لطفاً نظر خود را درباره نقش سازمان ملل متحد در درگیری سوریه، تلاش‌های واشنگتن و متحدین آن برای تحمیل اراده خود بر شورای امنیت و بر مذاکرات صلح ژنو بیان نمایید.
رییس‌جمهور اسد: صحبت از سازمان ملل متحد یا شورای امنیت می‌تواند فریب دهنده باشد، زیرا در واقع سازمان ملل متحد یک بازوی آمریکایی است، که آن‌ها می‌توانند هر طور که می‌خواهند آن‌را به کار گیرند، آن‌ها می‌توانند معیارهای دوگانه خود را به جای منشور تحمیل کنند. آن‌ها می‌توانند آن‌را مانند هر مؤسسه دیگر در درون دولت آمریکا به کار گیرند. بدون برخی موضع‌گیری‌های روسیه و چین در موضوعات مشخص، سازمان ملل متحد یک مؤسسه آمریکایی خواهد بود. نتیجتاً، نقش روسیه و چین قدری توازن، عمدتاً در ارتباط با مسأله سوریه طی پنح سال گذشته، در این مؤسسات قدری توازن به وجود آورده است. اما اگر بخواهید درباره نقش آن‌ها از طريق میانجی‌ها یا فرستاده‌هایشان مانند دِ میستورا در این اواحر، و کوفی عنان قبل از آن، و برایهمی در بین این دو صحبت شود، باید گفت که این میانجی‌ها مستقل نیستند؛ آن‌ها یا فشار از طرف کشورهای غربی را منعکس می‌کنند، یا برخی اوقات گفت‌وگوی بین قدرت‌های اصلی-عمدتاً روسیه و ایالات متحده را. نتیجتاً، آن‌ها مستقل نیستند، لذا شما نمی‌توانید درباره نقش سازمان ملل متحد صحبت کنید؛ این بازتابی از آن توازن است. به این دلیل است که تاکنون سازمان ملل متحد هیچ نقشی در درگیری سوریه نداشته است؛ فقط گفت‌وگوی روسیه و آمریکا وجود دارد، و ما می‌دانیم که روس‌ها به طور جدی و صادقانه برای شکست دادن تروریست‌ها کار می‌کنند، در حالی‌که آمریکایی‌ها برای استفاده از تروریست‌ها، نه شکست‌دادن آن‌ها همیشه بازی درمی‌آورند.

پرسش ۶: آقای رییس‌جمهور، در حال حاضر هم‌زیستی میان گروه‌های قومی و مذهبی سوریه علیه مداخله خارجی را چگونه می‌بینید؟ آن‌ها در این مورد چگونه کمک می‌کنند یا نمی‌کنند؟
رییس‌جمهور اسد: مهم‌ترین چیز درباره یکدلی بین طیف‌های گوناگون بافت سوریه این است که اصیل است، زیرا در طول تاریخ، طی قرن‌ها ساخته شده است، لذا درگیری مانند این نمی‌تواند بافت اجتماعی را نابود کند. از این‌رو اگر شما به اطراف بروید و از مناطق کوناگون تحت کنترل دولت بازدید کنید، خواهید دید که همه رنگ‌های جامعه سوریه با همدیگر زندگی می‌کنند.

خبرنگار: من این‌را در دمشق دیدم.
رییس‌جمهور اسد: دقیقاً. و من می‌خواهم به این اضافه کنم که در جریان درگیری، این همدلی بسیار بهتر و نیرومندتر شده است، و این حرافی نیست؛ حقیقتاً، این واقعیت است، به دلايل گوناگون، زیرا این درگیری یک درس است. این تنوع که شما می‌بینید، یا برای کشور ما یک ثروت است، یا یک مشکل. چیزی در مابین وجود ندارد. لذا، مردم آموختند که ما باید بیش‌تر روی این همدلی کار کنیم، زیرا نخستین لفاظی که تروریست‌ها و متحدین آن‌ها در منطقه و در غرب در ارتباط با درگیری سوریه از همان آغاز به کار گرفتند لفاظی سکتاریستی بود. آن‌ها می‌خواستند مردم را تقسیم کنند تا باهم درگیری داشته باشند، تا در درون سوریه آتش را شعله‌ور سازند، و این کار نکرد. و سوری‌ها آموحتند که ما همدلی داریم؛ ما پیش از درگیری، در دوران عادی همدلی داشته ایم، اما ما برای نیرومندتر ساختن آن باید کار کنیم.

لذا، من بدون کم‌ترین اغراقی می‌توانم بگویم که وضعیت در این بخش خوب است. علی‌رغم این، در مناطق تحت کنترل تروریست‌ها- و همان‌طور که می‌دانید آن تروریست‌ها عمدتاً گروهای افراطی وابسته به القاعده هستند- برای مغزشویی نسل جوان با ایدئولوژی تاریک خود سخت کار می‌کنند و آن‌ها در بعضی مناطق، با این ایدئولوژی تاریک با کشتن و سر بریدن و همه این اعمال دهشتناک موفق شدند. به مرور زمان، کنار آمدن با این نسل جدید جوانانی که با دکترین و ایدئولوژی القاعده و وهابی مغز‌شویی شدند، دشوارتر خواهد شد. نتیحتاً، این تنها خطری است که ما در ارتباط با جامعه خود، همدلی و هم‌زیستی که شما به آن اشاره کردید، مواجه خواهیم شد.

پرسش ۷: آقای رییس‌جمهور، مایلم مجدداً به عرصه بین‌المللی بازگردم. نظر شما درباره نقش ائتلاف بین‌الملی به سرکردگی ایالات متحده در ارتباط با گروه‌هایی که در شمال سوریه فعالیت می‌کنند، به ویژه در ارتباط با گروه‌های کرد چیست؟ منظورم بمباران هواپیماهای آمریکایی و ائتلاف در بخش شمالی کشور است. در این مورد چه فکر می‌کنید؟
رییس‌جمهور اسد: شما می‌دانید، دولت‌های آمریکا سنتاً، زمانی‌که با هر گروه یا جماعتی در هر کشور روابط دارند، این برای منافع کشور [آمریکا] است و نه برای منافع مردم؛ این روابط برای برنامه‌ ایالات متحده است. نتیجتاً، ما باید از خود بپرسیم: آمریکایی‌ها چرا از هر گروهی در سوریه حمایت می‌کنند؟ نه برای سوریه. آن‌ها باید برنامه خود را داشته باشند، و برنامه آمریکا همیشه در هر کشور تفرقه افکنانه بوده است. آن‌ها برای متحد ساختن مردم کار نمی‌کنند؛ آن‌ها برای تفرقه انداختن بین انواع گوناگون مردم کار می‌کنند. آن‌ها بعضی اوقات یک گروه فرقه‌ای را انتخاب می‌کنند، آن‌ها بعضی اوقات یک گروه قومی را انتخاب کرده و از آن‌ها علیه اقوام دیگر یا برای سوق دادن آن‌ها به دور از باقی جامعه حمایت می‌کنند. این برنامه آن‌هاست. لذا، بسیار روشن است که این حمایت آمریکایی ربطی به داعش ندارد، این ربطی به النصره ندارد، این ربطی به مبارزه با تروریسم ندارد، زیرا از آغاز مداخله آمریکا، داعش گسترش یافت نه کاهش. داعش فقط  از زمانی کاهش یافت که در سپتامبر گذشته حمایت روسیه از ارتش سوریه صورت گرفت.

پرسش ۸: آقای رییس‌جمهور، نظر شما درباره کودتای اخير در ترکیه، و تأثیر آن بر وضعیت کنونی در آن کشور، و در سطح بین‌المللی، و هم‌چنین بر درگیری سوریه چیست؟
رییس‌جمهور اسد: ما باید به این کودتا به مثابه بازتاب بی‌ثباتی و ناآرامی در داخل ترکیه، عمدتاً در سطح اجتماعی نگاه کنیم. این می‌تواند سیاسی يا هر چیز دیگری باشد، اما زمانی‌که شما بی‌ثباتی دارید جامعه مسأله اصلی است. بدون توجه به این‌که چه کسی بر ترکیه حکومت خواهد کرد، چه کسی رییس‌جمهور خواهد بود، چه کسی رهبر ترکیه خواهد بود؛ این یک موضوع داخلی است. ما مداخله نمی‌کنیم، ما این اشتباه را نمی‌کنیم که بگوییم اردوغان باید برود با بماند. این یک مسأله ترکیه است، و مردم ترکیه باید تصمیم بگیرند.

اما چیز مهم‌تر از خود کودتا، ما باید به رویه‌ها و گام‌هایی که توسط اردوغان و محفل او اخیراً طی چند روز گذشته برداشته شد، زمانی‌که آن‌ها حمله به قضات را شروع کردند، نگاه کنیم؛ آن‌ها بیش از ۲۷۰۰‌ قاضی، بیش از ۱۵۰۰ استاد دانشگاه، بیش از ۱۵۰۰۰ کارمند در بخش آموزش را از مقام خود برکنار کردند. دانشگاه‌ها و قضات و جامعه مدنی چه ارتباطی با کودتا دارند؟ نتیجتاً، این نیات بد اردوغان و سوءاستفاده او از مقام و نیات واقعی او را نسبت به چیزی که اتفاق افتاد، منعکس می‌نماید، زیرا تحقیق هنوز نهایی نشده است. آن‌ها تصمیم به برکناری همه این‌ها را چگونه گرفتند؟ نتیجتاً، او از کودتا برای به اجرا گذاشتن برنامه خود، برنامه اخوان‌المسلمین در درون ترکیه استفاده کرد، و این برای ترکیه و برای کشورهای همسایه، از جمله سوریه، خطرناک است.

پرسش ۹: آقای رییس‌جمهور، روابط دولت سوریه با اپوزیسیون داخل سوریه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ تفاوت این سازمان‌های اپوزیسیون با آن‌هایی که در خارج از سوریه قرار دارند، چیست؟
رییس‌جمهور اسد: ما روابط خوبی با اپوزیسیون در داخل سوریه بر اساس اصول ملی داریم. البته، آن‌ها برنامه سیاسی خود و اعتقادات خود را دارند، و ما برنامه خود و اعتقادات خود را داریم، و ما می‌توانیم یا مستقیماً یا از طريق صندوق‌های رأی گفت‌وگو کنیم؛ این یک راه متفاوت گفت‌وگو خواهد بود، وضعیتی که در همه کشورها وجود دارد. اما ما نمی‌توانیم آن‌ها را با دیگر اپوزیسیون در خارج از سوریه مقایسه کنیم، زیرا کلمه «اپوزیسیون» به معنی توسل به ابزار مسالمت‌آمیز است، نه حمایت از تروریست‌ها، و نه سازماندهی در خارج از کشور، بلکه به معنی داشتن پایگاه متشکل از مردم سوریه می‌باشد. پایگاه شما نمی‌تواند در وزارت امور خارجه بریتانیا، فرانسه یا در دستگاه اطلاعاتی قطر و عربستان سعودی و ایالات متحده باشد. این اپوزیسیون نیست، این چیزی است که شما خیانتکار می‌نامید. خوب، آن‌ها این‌ها را اپوزیسیون می‌نامند، ما آن‌ها را خیانتکار می‌نامیم. اپوزیسیون واقعی آن است که برای مردم سوریه کار می‌کند، در سوریه مستقر است و چشم‌انداز برنامه آن از مردم سوریه و منافع سوریه سرچشمه می‌گیرد.

پرسش ۱۰: آقای رییس‌جمهور، پافشاری ایالات متحده و متحدین آن بر این‌که شما از قدرت کناره‌گیری کنید و هم‌چنین کارزار آن‌ها برای تخریب سیمای دولت شما را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ منظورم در محیط خارجی است. شما پافشاری آن‌ها بر کناره‌ا گیری خود چگونه می‌بینید؟
رییس‌جمهور اسد: درباره آرزوی آن‌ها برای این‌که من از قدرت کناره‌گیری کنم، آن‌ها طی پنج سال گذشته حرف زده اند، و ما هرگز حتا با یک بیانیه پاسخ نداده ایم. ما به آن‌ها اهمیت نمی‌دهیم. در واقع، این موضوع سوری است؛ فقط مردم سوریه می‌توانند بگویند چه کسی باید بیاید و برود، چه کسی باید در مقام خود بماند، چه کسی باید برود، و غرب موضع ما را در این مورد خوب می‌داند. لذا، ما اهمیت نمی‌دهیم و مجبور نیستیم وقت خود را با لفاظی‌های آن‌ها تلف کنیم. من به علت حمایت مردم سوریه در اینجا هستم. بدون آن من در اینجا نخواهم بود. این خیلی ساده است.

درباره این‌که آن‌ها چگونه رییس‌جمهور‌های مشخصی را بدنام می‌کنند، یا سعی می‌کنند از آن‌ها دیو بسازند، این سبک آمریکایی است، حداقل از جنگ جهانی دوم، از زمانی‌که آن‌ها جای استعمار انگلیس را در این منطقه و حتا در جهان گرفتند، دولت‌های آمریکایی و سیاستمداران آمریکایی یک کلمه صادقانه در هیچ مورد به زنان نیاورده اند. آن‌ها همیشه دروغ می‌گویند. و به مرور زمان، آن‌ها دروغ‌گویان سابقه‌دارتری می‌شوند، نتیجتاً، این بخشی از سیاست‌های آن‌هاست. لذا، دیوسازی از من شبیه سعی آن‌ها در دیوسازی از رییس‌جمهور پوتین طی دو سال گذشته است و آن‌ها همین کار را با رهبر کاسترو طی پنج یا شش دهه گذشته انجام داده اند. این سبک آن‌هاست. نتیجتاً، ما باید بدانیم که این سبک آمریکایی است. ما لازم نیست درباره آن نگران شویم. مهم‌ترین چیز این است که در میان مردم خود حسن شهرت داشته باشید. این چیزی است که باید درباره آن نگران باشیم.

پرسش ۱۱: آقای رییس‌جمهور، نظر شما درباره رابطه سوریه با آمریکای لاتین، به ویژه پیوندهای تاریخی با کوبا چیست؟
رییس‌جمهور اسد: علی‌رغم فاصله طولانی بین سوریه و آمریکای لاتین، ما همیشه از آن‌چه که مردم در آمریکای لاتین، نه فقط سیاستمداران، درباره این منطقه می‌دانند، متعجب بوده ایم. من فکر می‌کنم این دلايل زیادی دارد. اما یکی از آن دلايل شباهت‌ها و اشتراکات بین مناطق ما، بین سوریه و آمریکای لاتین است. آمریکای لاتین برای مدت طولانی تحت اشغال بود اما پس از آن تحت اشغال شرکت‌های آمریکایی، و کودتاها آمریکایی و مداخلات آمریکایی قرار داشت.

خبرنگار: بله بسیاری از آن‌ها.
رییس‌جمهور اسد: لذا، آن‌ها می‌دانند مستقل بودن با مستقل نبودن چه معنی می‌دهد. آن‌ها می‌دانند که جنگ در سوریه درباره استقلال است. اما مهم‌ترین چیز نقش کوباست. کوبا پیشگام جنبش استقلال در درون آمریکای لاتین بود و در این مورد فیدل کاسترو چهره نمادین است. نتیجتاً، در سطح سیاسی و در سطح آگاهی، یک همدلی نیرومند بین سوریه و آمریکای لاتین، به ویژه کوبا، وجود دارد. اما فکر می‌کنم ما برای توسعه بخش دیگر رابطه، برای هم‌سطح شدن عمدتاً در سطح آموزشی و اقتصادی به اندازه کافی کار نمی‌کنیم. این پیش از بحران بلندپروازی من بود و به همین دلیل بود که من از آمریکای لاتین، کوبا، ونزوئلا، آرژانتین و برزیل برای گسترش این رابطه دیدن کردم. بعداً، این درگیری شروع شد و مانع بزرگی برای انجام هر چیزی در این مورد شد، اما من فکر می‌کنم که نباید رابطه را به سطوح تاریخی و سیاسی محدود نگه داریم. این کافی نیست. شما بخش‌های بسیار دیگری را دارید، مردم باید درباره هم بیش‌تر بدانند. فاصله طولانی می‌تواند یک مانع باشد، اما نباید باشد، زیرا ما روابط محکمی با باقی جهان، شرق و غرب داریم. نتیجتاً، در این زمان این یک مانع نیست. لذا، من فکر می‌کنم پس از پشت سر نهادن این بحران و این جنگ، ما باید برای احیای بخش‌های گوناگون این رابطه با آمریکای لاتین و به ویژه کوبا سخت‌تر کار کنیم.

پرسش ۱۲: آقای رییس‌جمهور، آیا شما انتظار دارید که… منظورم این است که آیا ممکن است نظر خود را درباره روند انتخاباتی در ایالات متحده عمدتاً برای ریاست جمهوری بیان کنید؟ اکنون، ما دو نامزد داریم؛ نامزد جمهوری‌خواه آقای دونالد ترامپ است و نامزد دمکرات خانم هیلری کلینتون؛ و ما او را خوب می‌شناسیم، اما نظر شما درباره این روند، درباره نتیحه این روند و این‌که چگونه می‌تواند بر درگیری در اینجا، در جنگ سوریه تأثیر بگذارد، چیست؟
رییس‌جمهور اسد: ما در سال ۱۹۷۴ رابطه خود را با ایالات متحده از سر گرفتیم. اکنون، ۴۲ سال از آن زمان گدشته است و رییس‌جمهورهای آمریکايی بسیاری را در وضعیت‌های گوناگون دیده ایم و درسی که گرفته ایم این است که هیچ کسی نباید روی هیچ رییس‌جمهور آمریکایی شرط‌بندی کند، این مهم‌ترین چیز است. نتیجتاً، اسم موضوع نیست. آن‌ها مؤسسات خود را دارند، آن‌ها برنامه خود را دارند و هر رییس‌جمهوری که بیاید باید آن برنامه را به سبک خود اجرا کند، اما نهایتاً او مجبور است آن برنامه را اجرا کند.

همه آن‌ها برنامه‌های میلیتاریستی دارند، و تنها تفاوت سبک است. یکی مثل بوش ارتش خود را می‌فرستد و دیگری مانند اوباما مزدوران و نمایندگان خود را می‌فرستد، اما همه آن‌ها مجبورند این برنامه را اجرا کنند. لذا، من فکر نمی‌کنم که در ایالات متحده رییس‌جمهور مجاز باشد باورهای سیاسی خود را کاملاً به اجرا بگذارد، او باید از مؤسسات و لابی‌ها اطاعت کند، و لابی‌ها تغییر نکرده اند و برنامه مؤسسات تغییر نکرده است. لذا، هیچ رییس‌جمهوری در آینده نزدیک نخواهد آمد تا یک تغییر جدی و چشم‌گير در سیاست‌های ایالات متحده به وجود آورد.

پرسش ۱۳: آقای رییس‌جمهور، پرسش آخر: مایلید با استفاده از این مصاحبه با پرسنا لاتینا چه پیامی را برای دولت‌های آمریکای لاتین، کارائیب و هم‌چنین برای مردم آمریکا درباره اهمیت حمایت از سوریه علیه تروریسم بفرستید؟
رییس‌جمهور اسد: در این مورد که مردم و دولت‌هایشان استقلال خود را به دست آورند آمریکای لاتین یک سرمشق خیلی خوب و مهم در جهان است. ایالات متحده آن‌ها را حیاط خلوت خود می‌بیند، اما این حیاط خلوت توسط ایالات متحده برای انجام بازی‌های خود، برای اجرای برنامه‌های خود مورد استفاده قرار گرفت و مردم آمریکای لاتین برای کسب استقلال خود فداکاری‌های زیادی کردند و همه این را می‌دانند.

پس از آن‌که آن‌ها استقلال خود را به دست آوردند، آن کشورها از کشورهای در حال توسعه، يا در مواقعی از کشورهای توسعه نیافته به کشورهای توسعه یافته تغییر کردند. نتیجتاً، استقلال چیز بسیار مهمی است و برای هر شهروند آمریکای لاتین عزیز است. ما فکر می‌کنیم آن‌ها باید این استقلال را حفظ کنند، زیرا ایالات متحده از سرنگون کردن هر دولت مستقل، هر دولت مستقلی که اکثریت وسیع مردم در هر کشور آمریکای لاتین را منعکس می‌کند، دست برنخواهد داشت.

و باز، کوبا این را خوب می‌داند، بیش از هر کشور دیگری در جهان می‌داند من درباره چه صحبت می‌کنم؛ شما بیش از هر کس دیگری از تلاش‌های آمریکایی رنج برده اید و طی شصت سال یا بیش‌تر در ایستادگی در برابر همه این تلاش‌ها موفق بوده اید، زیرا دولت کوبا مردم را منعکس می‌کند.

لذا، من فکر می‌کنم نگه داشتن محکم استقلال یک چیز حیاتی، مهم‌ترین چیز برای آینده آمریکای لاتین است. در مورد سوریه، ما می‌توانیم بگوییم که سوریه بهای استقلال خود را می‌پردازد، زیرا ما هرگز علیه ایالات متحده کار نکردیم؛ ما هرگز علیه فرانسه یا بریتانیا کار نکردیم. ما همیشه سعی کردیم روابط خوبی با غرب داشته باشیم.

اما مشکل آن‌ها این است که هیچ کشور مستقلی را نمی‌پذیرند و من فکر می‌کنم این در مورد کوبا هم صدق می‌کند. شما هرگز در صدد برنیامدید به مردم آمریکا آسیب برسانید اما آن‌ها شما را به مثابه یک کشور مستقل نمی‌پذیرند. این در مورد دیگر کشورها در آمریکای لاتین صدق می‌کند و به این دلیل است که شما عمدتاً بین دهه ۶۰ و دهه ۷۰ همیشه کودتا داشتید.

لذا، من فکر می‌کنم حفظ استقلال یک کشور مشخص صرفاً یک مورد پراکنده نیست؛ من اگر می‌خواهم مستقل باشم، باید از استقلال در باقی جهان دفاع کنم. نتیجتاً، استقلال در هر کجای جهان، از جمله در آمریکای لاتین، از استقلال من حمایت خواهد کرد. من اگر تنها باشم، ضعیف خواهم شد. حمایت از سوریه عمدتاً در عرصه بین‌المللی خواهد بود. سازمان‌های بین‌المللی بسیاری وجود دارند-عمدتاً سازمان ملل متحد، علی‌رغم ناتوانی آن- که در نهایت حمایت آن‌ها می‌تواند نقش حیاتی در حمایت از سوریه داشته باشد، و البته شورای امنیت؛ این به این بستگی دارد که چه کسی عضو موقت شورای امنیت خواهد بود، و دیگر سازمان‌هایی که از سوریه حمایت می‌کنند بسیار مهم خواهند بود.

پرسش ۱۴: آقای رییس‌جمهور، می‌دانم که شما شخص بسیار گرفتاری هستید، از این‌رو در این لحظه، از وقتی که به مصاحبه با پرنسا لاتینا اختصاص دادید بسیار تشکر می‌کنم. امیدوارم این آخرین مصاحبه ما با شما نباشد.
رییس‌جمهور اسد: بسیار خوش آمدید.

* برگرفته از: سانا (خبرگزاری عربی سوریه)