سرتیتر

اسب ترویا

troja_s_america

هفته‌هاست که دعوا برسر ریاست پیمان اقتصادی مرکوسور در جریان است. ونزوئلا طبق روال معمول باید ریاست این پیمان را عهده‌دار شود ولی آرژانتین و برزیل مخالفت می‌کنند. دولت موقت برزیل حتا سعی کرد دولت اوروگوئه را با رشوه بخرد و به طرفداری از خود وادارد. «خوزه راینالدو کاروالیو» از حزب کمونیست برزیل PCdoB این رفتار را « ننگین‌ترین دوره در سیاست خارجی برزیل» نامید. «روریگو کابه‌ساس» از حزب سوسیالیست متحده ونزوئلا می‌گوید آنها کوشش می‌کنند مرکوسور را فلج کرده و منطقه را آماده عضویت در شراکت ترنس پاسیفیکی TPP کنند.

۲۲. اوت ۲۰۱۶
http://kommunisten.de/

تارنگاشت عدالت
برزیل، دیلمی برای بازپس‌زدن ژئوپولیتیکی

«هوراسیو کارتس» در پاراگوئه، «میشل تمر» در برزیل و «ماریتسیو ماکری» در آرژانتین

هفته‌هاست که دعوا برسر ریاست پیمان اقتصادی مرکوسور در جریان است. ونزوئلا طبق روال معمول باید ریاست این پیمان را عهده‌دار شود ولی آرژانتین و برزیل مخالفت می‌کنند. دولت موقت برزیل حتا سعی کرد دولت اوروگوئه را با رشوه بخرد و به طرفداری از خود وادارد. «خوزه راینالدو کاروالیو» از حزب کمونیست برزیل PCdoB این رفتار را « ننگین‌ترین دوره در سیاست خارجی برزیل» نامید. «روریگو کابه‌ساس» از حزب سوسیالیست متحده ونزوئلا می‌گوید آنها کوشش می‌کنند مرکوسور را فلج کرده و منطقه را آماده عضویت در شراکت ترنس پاسیفیکی TPP کنند.

اکنون که در آرژانتین «مائوریتسیو ماکری» دست راستی جانشین «کریستینا کیرشنر» شده و در برزیل کودتا پارلمانی علیه رئیس جمهور این کشور «دیلما روسوف» صورت گرفته، رفته رفته راه برای مبارزه شدیدتر جهت سرنگونی دولت مترقی ونزوئلا،  فرسایش مرکوسور و تلاشی پیمان کشورهای عضو بریکز هموارتر می‌شود. ایالات متحده آمریکا و هم‌پیمانان آن در جنوب قاره نیز کمر همت  به بازپس‌زدن گسترده بسته‌اند.

دانشمند علوم سیاسی آرژانتینی «خوان مانوئل کارگ» در تله‌سور نوشت : دولت موقت برزیل و آرژانتین در درون پیمان بریکز تبدیل به «دیلم» سیاست ایالات متحده علیه چین شده‌اند.  برزیل و آرژانتین  که بخشی از بریکز را تشکیل می‌دهند و یا نیات عضویت در این پیمان را داشتند، اکنون می‌خواهند به عنوان اسب ترویا در درون این پیمان فعالیت کنند تا سیاست ایالات متحده را که قصد منزوی ساختن چین در سطح جهان را دارد، تقویت نمایند.

علاوه بر آن آنها قصد دارند پیمان اقتصادی مرکوسور را متحول ساخته و قاره را مجدداً به امپراتوری در شمال ملحق سازند و منطقه را به سوی شراکت ترنس پاسیفیک TPP سوق دهند. وزیرامورخارجه دولت موقت برزیل «خوزه سررا» و همکار آرژانتینی او خانم «سوزانا مالکوررا» اتفاق نظر دارند که بازار مشترک جنوب مرکوسور باید «ایدئولوژی‌زدائی» شده و «انعطاف‌پذیر» گردد.

«کابه‌ساس» می‌گوید: «آنها کوشش می کنند تا مرکوسور را فلج کنند تا شراکت ترنس پاسیفیکی را تقویت نمایند»

کشورهای عضو  که ۷۵ درصد تولید ناخالص  قاره آمریکای لاتین را تولید می‌کنند،  با تاسیس مرکوسور سعی دارند با تامین عدالت اجتماعی و حفظ محیط زیست، رشد منطقه را شتاب بخشند. بدنبال اقدامات مشترک و تفاهم فزاینده سیاسی، وزنه اقتصادی و هم‌چنین قدرت تعامل کشورهای عضو مرکوسور در جهان و در مقابل ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا  سنگین‌تر شد.

«کابه‌ساس» معاون رئیس امور بین‌المللی حزب سوسیالیست متحده ونزوئلا می‌گوید مرکوسور  «وسیله عمده سیاست کاربردی برای  انتگراسیون کشورهای آمریکای لاتین و دریای کارائیب است». لذا  « همشهریان نئولیبرال » قصد دارند مرکوسور را فلج کنند. دولت‌های «هوراسیو کارتس» در پاراگوئه، «میشل تمر» در برزیل و «ماریتسیو ماکری» در آرژانتین کوشش می‌کنند تا یک بحران مصنوعی در مرکوسور بوجود آورند تا آن را فلج کرده و تقویت شراکت ترنس پاسیفیکی را که منطبق با منافع اقتصادی، تجارتی و مالی ایالات متحده آمریکاست ممکن سازند.

طبق مقررات مرکوسور ونزوئلا باید از ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۶ ریاست این پیمان را از اوروگوئه تحویل می‌گرفت. ولی دولت‌های دست راستی آرژانتین، برزیل و پاراگوئه این ریاست را به رسمیت نمی‌شناسند و اعلام کردند که جلسات مرکوسور به ریاست ونزوئلا را تحریم خواهند کرد.

برزیل سعی کرد اوروگوئه را با رشوه بخرد

اکنون وزیرامور خارجه اوروگوئه«رودولفو نین نووا» اعلام کرد که وزیر امورخارجه برزیل «خوزه سررا» کوشش کرده به اوروگوئه رشوه دهد. او گفت: «زیاد مورد پسند ما قرار نگرفت که وزیر امور خارجه «سررا» به اوروگوئه سفر کرد تا بما بگوید ـ و من اینرا می‌گویم زیرا که او علناً اعلام کرد ـ که آمده است تا از عهده‌دار شدن ریاست مرکوسور توسط ونزوئلا جلوگیری کند». وزیر امور خارجه برزیل در سفر خود به مونته‌ویدئو اعلام داشت که برزیل «تهاجم بازرگانی سیاسی بزرگی» را در منطقه افریقای سیاه و ایران در نظر دارد و حاضر است که اوروگوئه را به شراکت در این اقدام سهیم کند، مشروط براین‌که اورگوئه به مخالفت با ونزوئلا برخیزد. «نین نووا» این رشوه‌دهی را رد کرد و گفت که ونزوئلا به نظر دولت متبوعه خود«رئیسدوره‌ایمشروع و قانونی  مرکوسور است».

کاروالیو: «نقشه‌های ژئوپولیتیکی»

«خوزه راینالدو کاروالیو» دبیر شعبه بین‌المللی حزب کمونیست برزیل می‌گوید: «اقدامات دولت کودتاگر رئیس جمهور موقت «میشل تمر» که توسط وزیرامور خارجه «خوزه سررا» صورت می‌گیرد از هرجهت یک فضاحت است». وزیر امور خارجه دولت کودتا در کنار همدستان خود «ماریتسیو ماکری» و «هوراتسیو کارتس» از آرژانتین و پاراگوئه « بازیگر  خفت‌بار ترین و ننگین‌ترین دوران در تاریخ سیاست خارجی برزیل است».

کاروالیو گفت «نسخه نوینی از پیمان سه‌جانبه» که در آن «کودتا در برزیل در صدد است برنامه‌های ژئوپولیتیکی محافل امپریالیستی بین‌المللی و بورژوازی بزرگ برزیل را تحقق بخشد، آغاز می‌شود. مرکوسور و انقلاب بولیواری  ونزوئلا به عنوان اولین هدف‌ها انتخاب شده‌اند».

این کمونیست برزیلی می‌گوید که با اعلام وتو علیه ونزوئلا «اسناد اساسی مرکوسور زیر پا گذارده می‌شود». در قرارداد آسونسیون در بند ۵ ذکر شده: «ریاست شورای بازار مشترک دوره‌ای است و در بین کشورهای عضو برحسب الفباء برای مدت ۶ ماه گردش می‌کند».

کاروالیو اشاره می‌کندکه ونزوئلا طی ریاست دوره گذشته خود مرکوسور را به پیمان‌های دیگر بویژه BRICS نزدیکتر کرد و روابط  با دو قدرت بزرگ جهانی عضو این پیمان ـ روسیه و چین ـ را تثبیت نمود. کاروالیو: «هدف عمده ریاست ونزوئلا تقویت منطقه اقتصادی است که سازمان‌های ALBA، CARICOM، مرکوسور و پتروکاریب از اعضای آن هستند». ونزوئلا همواره در جهت تقویت برابری و عدالت گام برداشته، ابتکاراتی برای تکامل جوامع بومی ارائه داشته و ایمپالسی برای یک مرکوسور متعلق به کارگران بوده است، با این هدف که در چارچوب تبادل شناخت‌های خلاق و تجربیات کارگران رشد نماید و کارشناسی و تخصصی شدن شناخت‌های علمی را تقویت کند». این سمت‌گیری مغایر منافع انحصارهای بزرگ آمریکائی  و محفل‌های وابسته به آن در آمریکای لاتین است.

به گفته کاروالیو «پیمان سه‌جانبه نوین» دو هدف را دنبال می‌کند. « اول بی‌مایه کردن و تطابق مرکوسور به سیاست کاربردی خارجی تسلیم و کرنش در مقابل قدرتهای امپریالیستی مثل ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا آنطور که در گذشته رسم بود»و و دوم «بی‌ثبات‌سازی و سرنگونی دولت بولیواری نیکولاس مادورو با هماهنگی کامل با دست‌راستی‌های ونزوئلا و دخالت‌های ایالات متحده آمریکا».

ونزوئلا کشوری که دارای ذخایر نفتی بزرگی است در حال حاضر در محاصره بسر می‌برد. کلیه نیروهای دست‌راستی علیه انقلاب بولیواری متحد شده‌اند و روند اوضاع می‌تواند متحول گردد و به یک تراژدی (جنگ داخلی و دخالت نیروهای خارجی) مبدل گردد. رئیس دولت ونزوئلا نیکولاس مادورو گفت: «آنها در صددند در ونزوئلا سناریوئی از خشونت برپا کنند تا دخالت نظامی نیروهای خارجی را موجه جلوه دهند».

در این بازی کثیف «پیمان سه‌جانبه نوین» نقش مهمی ایفاء می‌کند.