اخبار ویژه

ابزار تبلیغاتی؟ ترديد چین درباره تصاویر کودک سوری

syr_1

شبکه دولتی چین داستان رسانه‌ها را در باره پسربچۀ پنج سالۀ سوری زیر سؤال برده است. فردی که این تصاویر را پخش کرده ممکن است با گروه‌های تروریستی خبیثی ارتباط داشته باشد که سر یک نوجوان را در مقابل دوربین بریدند. تصویر سریعاً در همه جا پخش شد، و وزارت امور خارجه ایالات متحده کودک را «چهره واقعی» جنگ سوریه نامید. شبکه دولتی چین «سی‌سی تی‌وی» در یک گزارش آخر هفته مطرح کرد که ویديو می‌تواند بخشاً ساختگی باشد و از شیوه‌ای که از آن برای دامن زدن به همدردی با شورشیان استفاده می‌شود، انتقاد کرد.

منبع: روسیه امروز
۲۲ اوت ۲۰۱۶

تارنگاشت عدالت

عمران، پسربچه سوری پوشیده در خاک و خون، پس از نجات از آوار، حیرت‌زده در آمبولانس نشسته است

شبکه دولتی چین داستان رسانه‌ها را در باره پسربچۀ پنج سالۀ سوری زیر سؤال برده است. فردی که این تصاویر را پخش کرده ممکن است با گروه‌های تروریستی خبیثی ارتباط داشته باشد که سر یک نوجوان را در مقابل دوربین بریدند.

گفته می‌شود عمران دقنیش در پی بمباران روز چهارشنبه منطقه قطرجی حلب که تحت کنترل شورشیان قرار دارد از زیر آوار بیرون آورده شد. گروه امداد داوطلبانه موسوم به «کلاه سفیدها» که «دفاع غیرنظامی سوریه» نیز نامیده می‌شود، ویديویی را  پخش کرد که کودک غرق در خاک و خونی را که در آمبولانس نشسته است، نشان می‌دهد.

تصویر سریعاً در همه جا پخش شد، و وزارت امور خارجه ایالات متحده کودک را «چهره واقعی» جنگ سوریه نامید.

شبکه دولتی چین «سی‌سی تی‌وی» در یک گزارش آخر هفته مطرح کرد که ویديو می‌تواند بخشاً ساختگی باشد و از شیوه‌ای که از آن برای دامن زدن به همدردی با شورشیان استفاده می‌شود، انتقاد کرد.

گزارش روز شنبه به نقل از خبرگزاری فرانسه گفت: «منتقدین می‌گویند [ویديو] بخشی از تبلیغات جنگی است، و هدف آن ایجاد «بهانه انسان‌دوستانه» برای درگیرشدن کشورهای غربی در سوریه است. امدادگران برای نجات سریع تلاش نکردند، و به جای آن سریعاً دوربین را آماده کردند.»

گزارش افزود «کلاه سفیدها»، که ادعا می‌کنند در درگیری سوریه بی‌طرف هستند، روابط نزدیکی با نیروهای نظامی بریتانیا دارند.

بمباران که گفته می‌شد چهار کودک دیگر را مجروح ساخت، در ابتدا به روسیه نسبت داده شد. مسکو آن اتهام را تکذیب کرد و رسانه‌های غربی را به «استفاده خبیثانه از این تراژدی در تبلبغات ضدروسی» متهم نمود.

ارتش روسیه گفت خسارت نشان داده شده در ویديوی پخش شده توسط مراکز رسانه‌ای جهان، با توجه به این‌که شیشه برخی از خانه‌های نزدیک شکسته نشده، نشان می‌دهد که انفجار ضعیف‌تر از انفجاری است که بمباران هوایی تولید می‌کند. ارتش روسیه گفت این انفجار می‌تواند توسط یک خمپاره یا یک کپسول گاز تولید شده باشد.

شک چین درباره گزارش‌های رسانه‌ای ممکن است به دلیل هویت تهیه کننده ویديو باشد. محمود رسلان در مصاحبه‌ها خود را یک روزنامه‌نگار جنگی و یک کنشگر معرفی کرده است، اما ردپای آن‌لاینی او می‌گوید که او ممکن است روابط نزدیکی با «حرکت نورالدین الزنکی»، یک گروه شورشی اسلام‌گرا داشته باشد که در ژوئیه پس از پخش ویديویی که بریدن سر یک نوجوان ۱۳ ساله فلسطینی را نشان می‌داد، در رأس خبرها قرار گرفت.

گروه که به اندازه کافی «معتدل» محسوب می‌شود که بتواند از ايالات متحده اسلحه دریافت کند، ادعا می‌کند که آن سر بريدن خودسرانه توسط فرماندهان درگیر صورت گرفت و قول داده که درباره آن تحقیق کند. در گذشته عفو بین‌الملل گزارش داده بود که گروه در ربودن و شکنجه روزنامه‌نگاران، امدادگران و غیرنظامیان در حلب درگیر است.

از جمله عکس‌های منتشر شده توسط رسلان، یک سِلفی با چند نفر است که دو نفر آن‌ها ظاهراً در بریدن سر نوجوان فلسطینی درگیر بودند.

عکاس هر نوع رابطه با قاتلان آن کودک را، یا حتا اطلاع از این‌که آن‌ها در زمان گرفتن سلفی جنگجو بودند، انکار کرد.

او دربیانیه‌ای گفت: «من قویاً امیدوارم شما پیچیدگی زندگی و کار در یک منطقه جنگی را درک کنید و امیدوارم اجازه ندهید این یک عکس موجب انحراف توجه از داستان کشتارهای روزانه غیرنظامیان به نیروهای اسد و روسی شود.»

سارا فلاندرز مسؤول «مرکز اقدام بین‌المللی» به روسیه امروز گفت: «عکاس در فيس‌بوک و یوتیوب به خاطر انتشار مستمر تصاویر در تحسین میلیشیای «زنکی»، که حتا پیش از این سر بریدن دهشتناک معلوم بود یک سازمان تروریستی است، معروف است. در تخیل هم نمی‌توان او را یک کنشگر حقوق بشر دانست.»

غیرنظامیان، از جمله کودکان، از گلوله‌باران و بمباران همه طرف‌های درگیری سوریه رنج برده اند. اما در رسانه‌های غربی به قربانیان شورشیان کم‌تر از قربانیان ارتش سوریه پوشش داده می‌شود، و وزارت امور خارجه ایالات متحده آن‌ها را «چهره جنگ» تعیین نمی‌کند.