سرتیتر

«والله با برداشتن فانی مشکل آموزش و پرورش، حل نمی‌شود.»

fanni

«والله با برداشتن فانی مشکل آموزش و پرورش، حل نمی‌شود*

شمس الدین امانتی

از زمان بر سر کار آمدن رژیم اسلامی تاکنون، ۱۲نفر به عنوان وزیر آموزش و پرورش، سعی در نهادینه کردن آموزش بر مبنای دین و تفکیک بر مبنای جنسیت در مدارس و مراکز آموزشی ایران زیرسلطه رژیم اسلامی را داشته و دارند.

متأسفانه سپردن سرنوشت میلیونها دانش آموز، معلم شاغل، بازنشسته و پرسنل اداری به این وزارتخانه مشکل ساز و پُرحاشیه علاوه بر عدم موفقیت در اجرای سیاست های ارتجاعی خود مضافآ به دلیل بی کفایتی مسئولین این وزارتخانه، در عرصه های گوناگون از جمله؛ نابسامانی در عرصه مالی و اجرایی، عدم رسیدگی به استخدام رسمی معلمان شاغل، عدم اجرای طرح جنجالی طبقه بندی مشاغل، سردرگمی و بلاتکلیفی در رابطه با مقوله نیمه و ناتمام بیمه«طلایی»، وضعیت نابسامان اجتماعی و معیشتی معلمان شاغل و بازنشسته از جمله عواملی هستند که معلمان بارها در اعتراض به وضع موجود مطالبات واقعی خود را به شیوه مبارزه علنی و «قانونی» مطرح کرده اند.

مجلس رژیم اسلامی، به دنبال سرپوش نهادن بر مجموعه ای از این ناتوانی ها ی روزمره و بحث بر انگیز در وزارت آموزش و پرورش، هر از چند گاهی با توسل به حربه پیش پا افتاده و فرمال «استیضاح»، به منظور فریب افکار عمومی و در زمان تشدید جنگ جناحها، بنا به درخواست تعدادی از به اصلاح نمایندگان مجلس اسلامی، یکی از وزرای کابینه دولت های وقت را به مجلس رژیم اسلامی می کشانند، تا به سوآلات پیش پا افتاده تعدادی از این«نمایندگان«به زعم خود پاسخ دهند.

این پدیده که زمینه اختلاف جناحی درون حکومتی آن از اهمیت سیاسی خاصی برای طرفین مناقشه دعوا برخوردار است به«استیضاح»مشهور است.

اما پروسه استیضاح چگونه و چه زمانی در مجلس قابل طرح است؟

برابر (اصل ۸۸ و ۸۹ قانون اساسی) رژیم اسلامی: «نمایندگان مجلس اسلامی هر زمان که لازم بدانند با امضای ۱۰تن از آنان می توانند به استیضاح اقدام نمایند. وزیر مورد استیضاح باید ظرف مدت ۱۰روز پس از طرح آن در مجلس حاضر شود و به سوالات پاسخ گوید

بر طبق این دو اصل فوق از قانون اساسی رژیم اسلامی، تا کنون ۶ وزیر از ۱۲وزیر آموزش و پرورش به منظور استیضاح به شرح زیر به مجلس احضار شده اند.

۱– «محمد علی نجفی»برگزاری جلسه استیضاح در ۴ اردیبهشت سال ۱۳۷۰، که مجددآ ابقا شد. ۲– «مرتضی حاجی»برگزاری جلسه استیضاح در ۹ اردیبهشت ماه ۸۲، اما مجددآ ابقا شد. ۳– «محمد فرشیدی»برگزاری جلسه استیضاح در ۲۶ اردیبهشت سال ۱۳۸۶، که مجددآ ابقا شد. ۴– «علی احمدی»مطرح شدن در شهریور ماه ۸۷ اما استیضاح منتفی شد. ۵– «حمید رضا حاجی بابایی»، مطرح شدن استیضاح در مهرماه ۸۹، اما استیضاح منتفی شد.

۶– «علی اصغر فانی»طرح استیضاح در اسفند ماه ۹۲، فروردین۹۳، تابستان ۹۳، که استیضاح منتفی شد و تیرماه ۹۴ استیضاح مجددآ مطرح شد، اما ابقا شد. مطرح شدن استیضاح در آذر ماه ۹۴ طرح شد که مجددآ منتفی شد که مجددآ در دهم مرداد ۹۵ در جریان است.

مجوز و صلاحیت این نوع از قضات را چه مرجع و یا مراجعی به این نمایندگان مجلس اسلامی، را تفویض کرده اند که به موجب آن وزیر و یا وزرایی را استیضاح کنند، قابل تأمل است؟ با علم به اینکه نه تنها استیضاح شدگان بلکه استیضاح کنندگان نیز هیچگاه نماینده واقعی اکثریت مردم زحمتکش و ناراضی به وضع موجود نبوده و نیستند، به همین دلیل رأی آنها در این پروسه عزل و نسب هیچگونه ربطی به مردم ناراضی و معترض به تمامیت رژیم اسلامی حاکم بر ایران را ندارد.

استیضاح و نهایتآ عزل مهره ای در نظام ولایت فقیه از جمله وزیر آموزش و پرورش رژیم اسلامی و جایگزینی فرد دیگری از همین دار و دسته و با همین تفکر اسلامی چه مشکلی را حل خواهد کرد؟

آیا این وزیر جدید، تغییری در مدارس سیستان و بلوچستان را که به: گفته‌»مدیرکل نوسازی مدارس سیستان و بلوچستان بالغ بر ۳۳ درصد مدارس استان تخریبی هستند را خواهد داد؟

این تعداد از مدارسی که به قدمت عمر رژیم اسلامی بدون امکانات بهداشتی، نبود آب آشامیدنی و استفاده از بخاری نفتی در زمستان که بر اثر آتش گرفتن و انفجار این سیستم زوار در رفته که هر ساله با فرا رسیدن فصل زمستان عامل مرگ و میر تعدادی از دانش آموزان در کلاس درس را به همراه داشته(مدرسه دخترانه شین آباد) و والدین آنها را برای همیشه داغ دار کرده است را، باز سازی و مرمت خواهد کرد؟

این استیضاح و کارت زرد دادن به فانی و امثال او چه تآثیری بر تحصیل«رایگان»این دانش آموزان و اطمینان خاطر به خانوادەهای آنان دارد؟

این استیضاح ها و خط و نشان کشیدن های این نمایندگان مجلس اسلامی و دادن کارت های زرد به وزرای آموزش و پرورش، آنهم نه یک کارت بلکه ۴ کارت، چه گلی بر سینه معلمان حق التدریسی و معلمان بازنشسته خواهد زد که هر سال چندین ماه با تأخیر حقوق و مزایای بخور و نمیر خود را دریافت میکنند؟ چه بهبودی در وضعیت بیمه و درمان فرهنگیان و خانواده های آنها را ایجاد میکند؟ استیضاح وزیر آموزش و پرورش رژیم اسلامی، چه تأثیری بر پدیده ارتجاعی تفکیک بر مبنای جنسیت و محتوای ارتجاعی دینی کتب درسی در مدارس و مراکز آموزشی را دارد ؟

مگرنه اینکه اجرای بی چون و چرای«سند تحول بنیادین آموزش و پرورش»به امر ولی فقیه در راستا ی

تثبیت فرهنگ اسلامی در مدارس ایران زیر سلطه رژیم اسلامی، وظیفه اصلی و بدون چون و چرای وزرای قدیم و جدید آموزش و پرورش رژیم اسلامی، در هر دوره ای است؟

این استیضاح و کارتهای زرد پیاپی به وزرای آموزش و پرورش رژیم اسلامی، چه تسهیلاتی در رابطه با«تحصیل رایگان»مورد ادعای رژیم اسلامی، را فراهم خواهد کرد تا اغلب والدین دانش آموزان هر سال با آغاز سال تحصیلی جدید جهت پرداخت هزینه سالانه شهریه فرزندانشان، هزینه کتب درسی، هزینه سرویس ایاب و ذهاب و هزینه سایر وسایل مورد نیاز فرزندان خود که با توجه به مشکلات عدیده مالی قادر به تضمین و پرداخت این هزینه گزاف نیستند و متأسفانه فرزندان آنها از ادامه تحصیل و رفتن به مدرسه محروم خواهند شد.

امروز(یکشنبه۳۱ مرداد ۱۳۹۵) مجددآ استیضاح فانی در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اسلامی، مورد بررسی قرار گرفت و به گزارش خبرگزاری مهر: «از ۲۶ بند استیضاح وزیر آموزش و پرورش، ۱۱ بند مورد بررسی قرار گرفته و وزیر جواب دادجنگ جناح های درون حاکمیت بر سر قدرت و بررسی ۱۵ بند باقیمانده از ۲۶ بند استیضاح فانی به روز سه‌شنبه ۲ شهریور ماه ۱۳۹۵ موکول شد.

به گزارش خبرنگار تسنیم: «استیضاح وزیر آموزش و پرورش قطعی شد،‌ درجلسه عصر روز(سه‌شنبه 2 شهریور ۱۲۹۵) کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با حضور امضاء‌ کنندگان طرح استیضاح فانی وزیر آموزش و پرورش و امضاء‌ کنندگان استیضاح برگزار شد. «فانی» در این جلسه به سؤالات طراحان استیضاح و برخی نمایندگان پاسخ داد که توضیحات‌اش قانع کننده نبود

به گفته یکی از اعضای کمیسیون آموزش مجلس اسلامی: «بعد از تعطیلات تابستانی مجلس، وزیر آموزش و پرورش به منظور پاسخگویی به سؤالات نمایندگان موظف به حضور در یکی از جلسات علنی مجلس است در صورتی که استیضاح اصغر فانی در یکی از جلسات علنی مجلس مطرح شود، اولین استیضاح مجلس دهم از زمان تشکیل تاکنون خواهد بود

توسل به اخطار با کارت زرد و استیضاح، نه تنها در مورد وزرا، بلکه استیضاح نمایندگان مدعی العموم مجلس اسلامی، رئیس مجلس و رئیس جمهور در راستای«اصلاح»، مورد نظر نماینگان مجلس مجلس اسلامی، رئیس مجلس و رئیس جمهور در راستای«اصلاح»، مورد نظر نماینگان مجلس جنجال سیاسی جناحی بیش نیست و به هیچ وجهی کارساز نخواهد بود و اساسآ ربطی به منافع مردم زحمتکش، دانش آموزان و معلمان آنها ندارد.

این حاکمیت با این مشخصات پایدار نخواهد ماند. تنها راه رهایی از یوغ ستم افسار گسیخته رژیم فاسد سرمایه داری اسلامی، سرنگونی انقلابی آن توسط مردم کارگر و زحمتکش ، جوانان مبارز، زنان برابری طلب و کارگران آگاه و متشکل، عملی و محتمل تر است.

چهار شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۵

*عنوان این مطلب، برگرفته از سخنان «لاهوتی »نماینده لنگرود در مجلس اسلامی است، که در رابطه با استیضاح احتمالی اخیر«فانی»وزیر آموزش و پرورش رژیم اسلامی در روز دوشنبه بیان کرد.