سياسی, سرتیتر

چین در مبارزه با تروریسم به کمک سوریه می‌رود

چین در مبارزه با تروریسم به کمک سوریه می‌رود

ایالات متحده آمریکا را از خاورمیانه بیرون می‌کنند

نشانی ویدیوی خبر:

برگردان توسط: ا. م. شیری

۲۹ مرداد- اسد ۱٣۹۵ 

چین در مبارزه با تروریسم در سوریه شرکت می‌کند. پکن بطور رسمی اعلام نمود، که کارشناسان نظامی و همچنین، تسلیحات به دمشق می‌فرستد. این امر، به آموزش و تجهیر واحدهای تازه ارتش سوریه کمک می‌کند. چنین است نتیجه دیدار هیأت نمایندگی شورای‌عالی ارتش جمهوری خلق چین از سوریه.

روزنامه‌نگاران آمریکایی می‌نویسند: «ما را با اردنگی از خاورمیانه بیرون می‌کنند». موضوع استفاده روسیه از پایگاه هوایی ایران و همزمان با آن، تجدید مناسبات با ترکیه، یکی از بحث‌انگیزترین موضوعات در فضای رسانه‌ایی آمریکاست.

جان کربی، سخنگوی رسمی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سؤال گوینده تلویزیون «فاکس نیوز» مبنی بر اینکه روسیه برای وارد آوردن ضربات هوایی به سوریه از پایگاه هوایی ایران استفاده می‌کند. روسیه پیمان اتحاد با ترکیه دارد. بنظر می‌رسد، در واقع، ما را از خاورمیانه اخراج می‌کنند و روسیه جایگزین ما می‌شود. نظر شما چیست «سر»، چنین گفت: «نه، من بطور قطع، با این فرمولبندی موافق نیستم. به عقیده من، این تصویر ارائه شده از حوادث جاری، بسیار مبالغه‌آمیز و بزرگ می‌باشد.

خبر مربوط به اعزام کارشناسان نظامی چین به سوریه و کمک به این کشور در آموزش نیروهای نظامی خود موجب تشدید عصبانیت تحلیلگران آمریکایی گردیده است. هیأت نمایندگی نظامی چین از دمشق دیدن کرد.

بنگاه خبری شینهوا با استناد به رئیس شعبه بین المللی همکاری نظامی شورای مرکزی ارتش جمهوری خلق چین، دریادار گوآن یوفی، خبر داد: «چین از مبارزه سوریه برای دفاع از استقلال خود پشتیبانی می‌کند. نظامیان چین و سوریه با هم در ارتباط هستند، نظامیان چینی تصمیم دارند همکاری و رابطه خود با ارتش سوریه را تحکیم نمایند.

بر اساس گزارشات منتشره، وزیر دفاع سوریه ضمن یادآوری دوستی دیرین دمشق و پکن اظهار داشت که سوریه از موضع چین در دریای جنوبی چین حمایت می‌کند. همه این گزارشات، به دلایل روشنی، موجب نگرانی واشینگتن گردیده است. بخصوص اینکه وزیر خارجه ترکیه، کشور عضو ناتو، اظهار داشت که آنکارا در موضوع سوریه با روسیه و ایران همکاری می‌کند. او گفت: «حل و فصل پایدار مسئله سوریه بدون شرکت روسیه ممکن نیست. ما به همکاری با مسکو پای می‌فشاریم. این رویکرد ما در رابطه با ایران نیز صدق می کند، که ما با آن کشور هم گفت‌و‌گو می‌کنیم و تصمیم داریم در این زمینه همکاری‌مان را تقویت کنیم».

روشن است مسائل مورد بحث در رابطه با سوریه بین ترکیه و روسیه بسیار است. اما مسکو و آنکارا که روابط سیاسی و اقتصادی خود را به حالت تعلیق درآوردند، در نظر دارند در رابطه با سوریه به تفاهم برسند. ماریا زاخاراوا، رئیس شعبۀ اطلاع‌رسانی و مطبوعاتی وزارت خارجه روسیه می‌گوید: «اختلافات موجود نمی‌توانند یک روزه حل و فصل گردند، برای اینکه این اختلافات اساسی و مسائل جدی وجود دارند، برای حل و فصل آنها کوشش می‌شود و ما آن را سازنده و امیدوارکننده ارزیابی می‌کنیم. البته، این کار در سطوح مختلف و در اشکال متفاوت انجام خواهد شد».

در عین حال، لحن ترکیه در رابطه با آمریکا و اتحادیه اروپا پس از تلاش برای کودتای ضد دولتی هر چه تندتر شده است. وزیر خارجه در همان گفت‌و‌گو با خبرگزاری «اسپوتنیک» سیاستهای غرب در رابطه با مسائل زیادی را غیرسازنده خواند و بصراحت غرب را به ایجاد بحران متهم نمود. وزیر خارجه ترکیه اظهار داشت: «ببینید چه حادثه‌ایی در اوکراین رخ داد. آنها بطور دائم اوکراین را تهدید نمودند و به انتخاب بین روسیه و خودشان مجبور کردند. گفتند یا باید با ما باشی یا با روسیه. این رویکرد بهیچوجه کارساز نیست».

در متن سردی ناگهانی مناسبات بین ترکیه و آمریکا، امروز گزارشاتی دایر بر اینکه گویا نظامیان آمریکایی به خارج کردن فوری تسلیحات اتمی از پایگاههای ترکیه دست زده‌اند، منتشر می‌شود. بگفته منابع مطبوعاتی، ایالات متحده آمریکا در مسئله نگهداری تسلیحات دیگر به ترکیه اعتماد نمی‌کند و تصمیم دارد ۲۰ کلاهک هسته‌ایی خود را به رومانی منتقل نماید (بیجا نبود که آمریکاییها چاوشسکوها را بسرعت ترور کردند. م).

با توجه به سرعت انتشار خبر در رسانه‌ها، وزارت دفاع رومانی مجبور گردید در مورد آن توضیح بدهد. میهنیا موتوک (Mihnea Motoc)، وزیر دفاع ملی رومانی ضمن تکذیب خبر گفت: «ما برای انجام این کار هیچ برنامه‌ایی نداریم. بنا بر این، تنها واکنش ما این است که صحبتها در حد حدس و گمان است».

اما اگر این صحبتها در حد همان حدس و گمان باشد، مشکل بتواند بعد از اعلام پنتاگون مبنی بر این که «ایالات متحده آمریکا وجود یا فقدان تسلیحات اتمی خود را در ترکیه یا در رومانی تأیید یا تکذیب نمی‌کند»، فروکش کند. 

۱ دیدگاه

 1. سپیده says

  درود بر رفیق ارجمند ابراهیم شیری،
  باری دیگر این رفیق کهنه کار با برگردان و انتخاب مطلب، بروی ابهام در رخداد هایِ سخت فهم در جهان در زمانه کنونی پرتو افکند:
  ۱- «روزنامه‌نگاران آمریکایی می‌نویسند: «ما را با اردنگی از خاورمیانه بیرون می‌کنند». موضوع استفاده روسیه از پایگاه هوایی ایران و همزمان با آن، تجدید مناسبات با ترکیه، یکی از بحث‌انگیزترین موضوعات در فضای رسانه‌ایی آمریکاست{سوال از جان کربی}» و وی پاسخ میدهد «به عقیده من، این تصویر ارائه شده از حوادث جاری، بسیار مبالغه‌آمیز و بزرگ می‌باشد.»
  که منهم به «جان کربی» سخنگوی کاخ سفید حق میدهم و بطوریکه دیدیم روسیه دقیقاً در سر بزنگاهی که تضادهای منطقه ای روبه حل میروند، ناگهان جامیزند و همکاری تنگاتنگ با ایران را نفی کرده و سبب شد که «سردار حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درباره اعلام رسانه‌ای روسیه مبنی بر استفاده از پایگاه هوایی نوژه همدان برای سوخت‌گیری، تأکید کرد: نحوه اعلام خبر این حضور از سوی روس‌ها را نوعی خودنمایی و بی معرفتی از طرف آنها می دانم.».

  ۲- « نظامیان چین و سوریه با هم در ارتباط هستند، نظامیان چینی تصمیم دارند همکاری و رابطه خود با ارتش سوریه را تحکیم نمایند.»
  رفتار دودوزه بازی کن چین که هنوز برای خیلی‌ها روشن نیست که چین کجا ایستاده است؟
  گویا چینی‌ها منتظرند تا خرسهای تیزدندان خودرا مجروح کنند تا سپس مانند آمریکا که پس از پیروزی ارتش سرخ کشور اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی تحت فرماندهی کارگر ساده «مارشال استالین» در استالینگراد که بحکم اجبار به افتتاح جبهه دوم در نرماندی تن در داده بود و وارد جنگ دوم گردید، چین هم آنزمان فعال گردد.
  چینی‌ها حتی از ازدیاد قدرت کره شمالی و تحت انقیاد روسها و آمریکاییها درنیامدن آن‌ها، واهمه دارد که رقیبی برای خودش گردد. چین حاضر است امروز دندان کره شمالی را کشیده و تا فردا صبر نکند، ولی حضور زیردریایی ها و ناوهای آمریکایی در دریای جنوبی چین وی را با قرقر زدنی از آن باز میدارد.

  ۳- «ما به همکاری با مسکو پای می‌فشاریم. این رویکرد ما در رابطه با ایران نیز صدق می کند، که ما با آن کشور هم گفت‌و‌گو می‌کنیم و تصمیم داریم در این زمینه همکاری‌مان را تقویت کنیم».{جان کربی}
  این گفته جان کربی میتواند بفهم مسایل کمک کند، بزودی شاید بتوان بمفهوم تبانی و رقابت ابرقدرت ها پی برد. همان روشی را که خروشچف شروع کرد و در زمان گارباچف و یلتسین بصورت رسمی عملی گردید و رئیس جمهور پوتین بدان پایان داد که باعث رنجش غرب شد.

  ۴- وزیر خارجه ترکیه اظهار داشت: «ببینید چه حادثه‌ایی در اوکراین رخ داد. آنها بطور دائم اوکراین را تهدید نمودند و به انتخاب بین روسیه و خودشان مجبور کردند. گفتند یا باید با ما باشی یا با روسیه. این رویکرد بهیچوجه کارساز نیست».
  تنها کسی که در اثر کودتا و در حالت «ناک اوت» صد درصد خالصانه سخن گفته است همانا اردوغان میباشد. اینرا سازمان اطلاعات ایران در سیاست خود در آفریقا چنین بیان میکرد «صندلی ها از قبل تقسیم گردیده اند(منظور بین آمریکا و انگلیس و فرانسه…)»! که منهم از اینهمه صداقت در تعجب بودم ولی حقیقتی است که سرمایدار در حیطه عمل در بینش خود بسیار قهار و واقع‌بینانه رفتار کرده و هیچگونه دیپلماسی را در عمل اجازه نمیدهد.
  ارادتمند سپیده

  دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.