سرتیتر

سرنوشت سوریه در حلب تعیین خواهد شد

shoureshihaye Halab

حلب، پایتخت اقتصادی حقیقی سوریه، امروز مرکز همه نبرد‌ها است. مجموعه گروه‌های اسلام‌گرایی که از پایگاه‌های ارتش سوریه اسلحه به دست آورده اند، و هم‌چنین از کشورهای غربی، دولت‌های خلیج و ترکیه اسلحه دریافت کرده اند، اکنون در بخشی از حلب که هنوز در اختیار دارند محاصره شده اند. توازن سیاسی، آشکارا تغییر کرده است. دیگر هیچ‌کس از «ارتش آزاد سوریه»، گروهی که قرار بود در عرصه نظامی اپوزیسیون تحت حمایت فرانسه، ایالات متحده و عربستان سعودی را نمایندگی کند، چیزی نمی‌گوید.

منبع: اومانیته

تارنگاشت عدالت

جهادیون محاصره شده در بخش‌هایی از شهر که هنوز در کنترل خود دارند، سعی می‌کنند محاصره را بشکنند. «ارتش آزاد سوریه» در صحنه غایب است.

حلب، پایتخت اقتصادی حقیقی سوریه، امروز مرکز همه نبرد‌ها است. نیمی از شهر در دست «شورشیان» است-اصطلاحی که واقعیت چیزی را که آن‌ها نمایندگی می‌کنند، پنهان می‌سازد. این شورشیان تقریباً همه اسلام‌گرا هستند، و در جناح‌های گوناگون گرد ‌آمده اند، مهم‌ترین آن‌ها «جبهه النصره» است که اخیراً با اجازه ایمان الظواهری جانشین اسامه بن‌لادن از سازمان مادر خود-القاعده- جدا شد و اکنون خود را «جبهه فتح الشام» می‌نامد. تغییر نامی که پیش از هر چیز استراتزیک است. هدف، سرکار آوردن یک رژیم اسلامی است، که هیچ دست‌کمی از داعش نخواهد داشت، شبیه آن خواهد بود، اما چهره‌های تازه‌ای ارايه خواهد کرد و به یک عمل غیرقابل اجتناب در هر مذاکره آتی مبدل خواهد شد.

مجموعه گروه‌های اسلام‌گرایی که از پایگاه‌های ارتش سوریه اسلحه به دست آورده اند، و هم‌چنین از کشورهای غربی، دولت‌های خلیج و ترکیه اسلحه دریافت کرده اند، اکنون در بخشی از حلب که هنوز در اختیار دارند محاصره شده اند.
اما تصرف جاده به کاستلو توسط ارتش عربی سوریه، راهی که جهادگرایان را از ترکیه می‌آورد و ورود همه نوع تجهیزات را امکان‌پذیر می‌ساخت، توازن نیروها را تغییر داده است. سریازان سوری برخوردار از حمایت نیروی هوایی روسیه مواضع جدیدی را در نزدیکی حلب بازپس گرفته اند. یک ضدحمله همه پیش‌روی‌های پیشین «شورشیان» را که در حمله‌ روز یک‌شنبه برای شکستن محاصره صورت گرفته بود، از بین برد. به گفته  «الوطن»، یک روزنامه هوادار دولت، سربازان دمشق در نبرد خود علیه گروه‌های جهادگرا «پس از تحمل چند عقب‌گرد، در جنوب و جنوب-غرب حلب پیروزی‌هایی داشته اند.»

هدف اصلی اسلام‌گرایان تصرف محله راموسه، در جنوب-غرب حلب بود، که کنترل آن به شورشیان امکان خواهد داد محور جدیدی را برای تأمین نیازهای بخش‌های شرقی خود باز‌ کنند. انتقال تجهیرات و اقلام مورد نیاز ارتش و جمعیت غیرنظامی بخش غربی حلب نیز از طريق راموسه صورت می‌گیرد. به گفته خبرگزاری «المصدر» «شورشیان توانستند از طريق تونلی که کنده بودند وارد راموسه شوند، اما جلوی آن‌ها گرفته شد، و پس از یک نبرد سخت مجبور به عقب‌نشینی شدند؛ دولت کنترل کامل آن بخش را در دست دارد.»

ایالات متحده، روسیه، عربستان سعودی، ترتیبات سیاسی جدید
روسیه بازشدن چهار دالان انسان‌دوستانه را برای آوردن غذا برای جمعیت محاصره‌ شده، یا برای خروج آن‌ها از مناطق درگیری اعلام کرد. با این وصف، حدود ۴۰ سازمان غیردولتی، که برخی از آن‌ها عدم امکان رسیدن کمک به اهالی را محکوم کردند، «دالان‌های انسان‌دوستانه» را «نگران‌کننده» و «ناکافی» خواندند.

توازن سیاسی، آشکارا تغییر کرده است. دیگر هیچ‌کس از «ارتش آزاد سوریه»، گروهی که قرار بود در عرصه نظامی اپوزیسیون تحت حمایت فرانسه، ایالات متحده و عربستان سعودی را نمایندگی کند، چیزی نمی‌گوید. و این بدون تردید درخواست جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده را به خویشتن‌داری نیروهای متخاصم در حلب توصیف می‌کند. درخواستی که مسکو آن‌را «غیرقابل پذیرش» خواند. استفان دِ میستورا نماینده سازمان ملل متحد امیدوار است بتواند همه طرف‌های درگیر را در پایان اوت برای ازسر گرفتن روند مذاکرات به ژنو بیاورد.