اخبار ویژه

از كتك، شكنجه، بيگاري و تجاوز جنسي تا مرگ در انتظار كارگران خارجي در عربستان سعودي

عربستان شکنجه کارگران اخیرا یک موسسه حقوق بشری منطقه‌ای، 112 مورد نقض حقوق بشر و معاهدات بین المللی توسط حکومت سعودی در دوران حکومت سلمان بن عبدالعزیز را ثبت کرده بود که نقض گسترده حقوق کارگران خارجی،تجارت انسان‌ها(برده‌داری نوین)، هتک حرمت خدمتکاران زن خارجی و رفتار خشونت آمیز با آنها،اخراج کارگران خارجی و محرومیت آنها از ساده‌ترین حقوق اجتماعی از جمله این موارد بود.   
شرایط کاری نابسامان، بدرفتاری و رفتار خشونت آمیز و در برخی مواقع تعرض جنسی کارفرمایان سعودی به کارگران زن خارجی به حدی افزایش یافته است که کشورهای زیادی اعزام خدمتکاران زن به عربستان را متوقف کرده‌اند.
خبرگزاری غربی رویترز گزارش داده بود که دولت اوگاندا اعلام کرده است تصمیم منع اعزام کارگران منزلی به عربستان سعودی تا زمانی که شرایط کار در این کشور بهبود نیابد، ادامه خواهد داشت.
اندونزی و فیلیپین هم محدودیت‌های درباره اعزام کارگران منزلی به عربستان اعمال و شروطی برای آن وضع کرده بودند.
خدمتکاران منازل سعودی‌ها که یا آسیایی هستند و یا آفریقایی(به طور خاص مغربی) غالبا در معرض رفتارهای خشونت‌آمیز و حتی توهین و هتاکی کارفرمایان خود قرار دارند و حتی در برخی از این موارد، این انسان‌های بی‌دفاع قربانی خشونت بیش از حد اربابان خود شده و جانشان را از دست می‌دهند.
کارفرمای سعودی با کوبیدن وسیله آهنی بر سر خدمتکار زن آسیایی، او را کُشت
تقریبا 6 سال پیش یک کارفرمای سعودی، خدمتکار زن منزلش را با وسیله آهنی مورد ضرب و شتم قرار داد و آن را به سرش کوبید که این به مرگ وی منجر شد.
این حادثه هولناک در مدینه منوره رخ داد و فرزند کارفرمای سعودی اعتراف کرد که مادرش با کوبیدن وسیله‌ آهنی بر سر خدمتکار آسیایی‌شان به نام سیتی سلام 22 ساله باعث مرگ وی شد، این در حالی بود که زن سعودی در تحقیقات مدعی شده بود که این خدمتکار آسیایی از بالای ساختمان خود را پرتاب و خودکشی کرده است.
این حادثه به قدری تکان‌دهنده بود که پای وزیر امور زنان و حمایت از کودکان اندونزی را به عربستان کشید، وزیر اندونزیایی با حضور در بیمارستان ملک فهد، جسد سوخته و سر متلاشی شده این خدمتکار اندونزیایی و دیگر اعضای مجروح وی را از نزدیک مشاهده کرد.
مقامات اندونزیایی در پی این حادثه، سفیر سعودی در جاکارتا را به وزارت خارجه احضار کردند و دولت اندونزی هم همان زمان از تصمیم قریب‌الوقوع خود برای منع سفر کارگران منزلی به عربستان خبر داد.

وزیر امور زنان و حمایت از کودکان اندونزی گفته بود دولت متبوعش در پی دریافت گزارش‌هایی مبنی بر بدرفتاری با خدمتکاران اندونزیایی در عربستان و به طور خاص در پی حادثه دلخراش در مدینه منوره چنین تصمیمی را اتخاذ خواهد کرد.
دولت اندونزی همچنین از تلاش‌های خود برای امضای توافق‌نامه جدیدی خبر داد که حفظ حقوق خدمتکاران زن این کشور را تضمین کند.
شرکت‌های سعودی جذب خدمتکاران زن آسیایی از اقدام برخی سفارتخانه‌های آسیایی از جمله سفارت اندونزی در تعیین شروط جدید برای اعزام کارگران منزلی خود به عربستان به خشم آمدند، این سفارتخانه‌ها پیوست کروکی منزل کارفرما و اطلاعات شخصی اعضای خانواده وی را از جمله شروط خود اعلام کرده بودند.
شکنجه وحشیانه یک خدمتکار زن اندونزیایی توسط یک زن و مرد سعودی به مدت یک ماه پیاپی
شکنجه یک خدمتکار زن اندونزیایی تا سر حد مرگ به عنوان نمونه دیگری از نقض حقوق کارگران خارجی در عربستان ثبت شده است، ماجرا از این قرار بود که یک زن و مرد سعودی، کارگر خارجی خود را به مدت یک ماه کامل به طرز وحشیانه‌ای شکنجه کردند که منجر به بیماری کشنده‌ای موسوم به قانقاریا شد(التهاب و عفونت اندام‌های بدن به علت بروز مشکلات خون رسانی منجر به این بیماری کشنده می شود) که پزشکان بیمارستان الشمیسی ریاض ناچار به قطع دست‌ها و پاهای این زن اندونزیایی که مبتلا به این بیماری کشنده شده بود،‌شدند.
به گزارش تسنیم،‌هولناک بودن این حادثه، حتی واکنش انتقادی برخی منابع سعودی را به دنبال داشت، این منابع درباره جزئیات این جنایت گفته بودند: کافرمای سعودی، خدمتکار خود را به مدت یک ماه کامل در حیات منزل با طناب زیر اشعه سوزناک خورشید بستند و طی این مدت، او را با سیخ‌های آهنی مورد ضرب و شتم قرار دادند که در نتیجه آن دندان‌های این زن شکسته و دهان و لب‌هایش هم پاره شد.
دکتر نوره الجمیح سعودی با وخیم خواندن وضع این زن اندونزیایی که برای کار و تامین معاش خانواده‌اش به عربستان رفته بود، به وجود آثار و علائم شکنجه وحشیانه بر روی بدن وی اعتراف کرده بود.
بی‌تفاوتی همسایگان نسبت به این رفتار وحشیانه با یک کارگر زن بی‌دفاع خارجی،‌انتقاد این دکتر سعودی را به دنبال داشت تا جایی که وی گفت چگونه ممکن است این زن به مدت یک ماه کامل شکنجه شود و همسایگان صدای ضجه و فریادهایش را نشنوند. وی بی‌تفاوتی همسایگان سعودی به رفتارهای خشونت‌آمیز کارفرمای سعودی با خدمتکار اندونزیایی را تقبیح کرد.
این خدمتکار اندونزیایی که دستان و پاهایش را در پی این شکنجه هولناک از دست داده و از ناحیه چشمان،‌کتف، گوش و شکم هم به شدت مجروح شده و با مشکلات روانی شدیدی روبرو شده بود، به بیمارستان منتقل شد،‌اما وزارت کشور سعودی، وی را ممنوع الملاقات اعلام کرد و دستور داد از ورود افراد و طرف‌ها به ویژه رسانه‌ها برای بازدید از این قربانی یا گرفتن عکس و فیلم جلوگیری شود، چرا که پخش عکس و فیلم این قربانی خشونت، واکنش و فشار جمعیت‌های حقوق بشری بین المللی علیه حکومت سعودی را به دنبال خواهد داشت.
برخی منابع فاش کرده بودند که این زن اندونزیایی از جزیره سومباوا اندونزی به مدت 18 ماه در ریاض در مقابل دریافت فقط 6 دلار در ماه کار کرده بود، اما کارفرمای سعودی، همین حقوق ناچیزش را هم به وی پرداخت نکرده بود.
مسئول امور کارگران سفارت اندونزی در ریاض گفته بود : به محض این‌که این خدمتکار، دستمزد خود را طلب کرد، مشکلاتش آغاز شد،‌نه تنها کارفرمای سعودی بلکه همسرش هم این زن اندونزیایی را مورد ضرب و شتم قرار می‌دادند، وی به بیماری قانقاریا در ناحیه دست و پا مبتلا شد که ممکن است ناشی از جراحت یا عفونت باشد،‌هنگامی که این بیماری آغاز شد، خانواده سعودی، وی را مجبور کردند شب‌های خارج از منزل و در حمام بیرونی بخوابد، آنها به مدت یک ماه کامل، این خدمتکار را حبس کرده بودند.
این مسئول سفارت اندونزی تاکید کرده بود هزاران خدمتکار اندونزیایی از بدرفتاری کارفرمایان سعودی خود شکایت داشته‌اند، یک چهارم آنها حقوق خود را دریافت نکرده بودند، برخی از آنها در معرض شکنجه و برخی مورد تعرض جنسی قرار گرفتند.

با وجودی که این خدمتکار اندونزیایی بر اثر شکنجه مستمر یک ماهه به بیماری کُشنده قانقاریا مبتلا شد و دستان و پاهایش را از دست داد، مقامات سعودی به فرافکنی و فریب افکار عمومی روی آورده و مدعی شدند که این خدمتکار اندونزیایی روند تحقیقات را منحرف کرده و ادعاهایش مبنی بر شکنجه و حبس، دروغ است. امارت ریاض(که یکی از شاهزادگان آل سعود امارت آن را برعهده دارد)، این ادعا را مطرح کرد که در رسانه رسمی آل سعود یعنی خبرگزاری سعودی منتشر شد.
امارت ریاض مدعی شد این زن اندونزیایی در تحقیقات دیگری اعتراف کرد که علت قطع شدن دست و پایش، احساس درد و بیماری و احساس خارش به سبب استفاده فراوان از مواد شیمیایی در هنگام نظافت بود و کارفرما و همسرش، وی را شکنجه نکرده‌‌اند و وی تنها زمانی که وضعیتش وخیم شده، از کارفرمای خود خواسته است وی را به بیمارستان برساند.
این پرونده‌سازی نشان می‌دهد نیروهای امنیتی سعودی، این خدمتکار اندونزیایی را تحت فشار و عامل تهدید وادار کرده‌اند بر خلاف واقعیت‌ سخن بگوید و آنچه را نیروهای امنیتی سعودی به وی القا کرده‌اند بر زبان براند و حتی اتهامات ناروا همچون فساداخلاقی را به این کارگر خارجی نسبت دادند تا به این ترتیب کارفرمای سعودی و همسر بی‌رحمش از مجازات و زندان فرار کنند و به همین راحتی حقوق این زن بی‌دفاع اندونزیایی که قربانی بزرگ خشونت کارفرمای سعودی و همسرش شد با تبانی و همدستی دستگاه‌های حکومت آل سعود، پایمال شود.
عدالت در عربستان که باید بر اساس ادعایی که می‌کنند، بر اساس شرع الهی حکم صادر شود، در یک مدت بسیار کوتاهی، خدمتکار مسکین و بی‌دفاع اندونزیایی را که در معرض انواع شکنجه و ضرب و شتم قرار گرفته بود به یک جانی و فاسد اخلاقی تبدیل می‌کند. حکومتی که کارگران خارجی از هیچ حقوقی برخوردار نیستند و اگر تا سر حد مرگ شکنجه شده و یا بر اثر شدت شکنجه و بدرفتاری اربابان سعودی خود جان دهند، دستگاه‌های حکومت آل سعود به راحتی برای این کارگران پرونده سازی کرده و آنها را در مقام متهم و فاسد اخلاقی و گناهگار جلوه داده و مجرم و جانی اصلی را تبرئه می‌کنند.
همچنانکه کمیته‌های تحقیق سعودی به سرعت فوق العاده، به نتایج علمی درخشانی دست می‌یابند که شایسته انتشار در مجله‌های معتبر علمی است و کارگران زن خارجی حاضر در بازارهای سعودی را مبتلا به بیماری قارقرینا نشان می‌دهند، در حالی که این زنان بی‌دفاع در حقیقت قربانی خشونت اربابان سعودی خود می‌شوند و نه تنها هیچ فرد و نهادی در عربستان از آنها دفاع نمی‌کند، بلکه به راحتی جای متهم و بیگناه عوض و این افراد بیگناه، متهم می‌شوند.
رفتار شبیه دوران برده‌داری با کارگران خارجی در عربستان در حالی به شیوه‌های مدرن ادامه دارد که حاکمان و اکثریت جامعه سعودی خود مدعی تبعیت از سیره نبوی(ص) و اجرای شریعت اسلامی هستند، در حالی که پیامبر(ص) با همه مردم به ویژه انسان‌های ضعیف و فقیر و مسکن، مهربان و غمخوار آنها بود، آن پیامبر رحمت با بردگان و خادمان هم‌سفره می‌شد و به آنها مهر و محبت می‌ورزید.
یک فعال سعودی درباره موج خشونت و رفتار بی‌رحمانه با کارگران خارجی به ویژه خدمتکاران زن در عربستان چنین گفته است : کتاب‌های سیره به شکنجه وحشیانه مسلمانان سیاه‌پوست و خدمتکاران توسط جنایتکاران قریش اشاره کرده مانند شکنجه بلال توسط امیه بن خلف، این کتاب‌ها جنایات مجرمان علیه مسلمانان به ویژه کسانی که از قید بردگی رها شده بودند، اشاره کرده است، ولی این کتاب‌ها چنین نوعی از رفتار وحشیانه‌ای را که ما در جامعه سعودی نسبت به خدمتکاران خارجی شاهد هستیم- و به عنوان مثال منجر به قطع چهار عضو بدن یک خدمتکار می‌شود- برای ما نقل نکرده‌ است.
این رفتارهای خشن و سرکوبگرانه نسبت به کارگران خارجی در حالی است که شیوخ و مبلغان سعودی در برابر این ظلم و ستم سکوت می‌کنند. سازمان دیده‌بان حقوق بشر در یکی از گزارش‌های خود آورده بود بسیاری از میلیون‌ها کارگر خارجی در عربستان در شرایطی شبیه برده‌داری به سر می‌برند. بر اساس این گزارش، وضع کارگران زن خارجی نگران‌کننده‌تر است.
به گزارش تسنیم، کارگاران فیلپینی هم از جمله قربانیان خشونت کارفرمایان سعودی خود بوده‌اند، به عنوان مثال پخش تصاویر شکنجه یکی از این خدمتکاران زن، موجی از خشم و نفرت در میان مردم فیلیپین به وجود آورد و برخی آن را انقلاب خشم مانیل توصیف کردند.
این اتفاق زجرآور که می 2014 رخ داده بود،‌دولت فیلیپین را بر آن داشت تا تعامل با شرکت‌های سعودی برای جذب خدمتکار زن در عربستان را متوقف کند. این زن فیلیپینی در معرض رفتارهای خشونت‌آمیز شدید قرار داشت به طوری که کارفرمای وی، بدنش را با آب بسیار داغ سوزاند و سپس جراحت‌های خطرناک در بدنش شد.
اخیرا منابع خبری از اقدام دولت اندونزی در توقف اعزام کارگران زن منزلی به عربستان در پی افزایش رفتارهای خشونت‌آمیز و تعرض جنسی به آنها در این کشور خبر داده بودند.
یک منتقد سعودی گفته است تمام هم و غم و دغدغه ما(سعودی‌ها) مانند عزیز مصر شده که وقتی حیله و مکر همسرش(زلیخا) و تلاش وی برای جذب یوسف(ع) ثابت شد،‌تمام هدف وی(عزیز مصر) این بود که مردم از تخلفات اخلاقی همسرش آگاه نشوند، ما هم امروز در جامعه(عربستان) زندگی می‌کنند که ظلم و تخلفات و تجاوزات اخلاقی در آن موج می‌زند.روزنامه الریاض در یکی از شماره‌های خود نوشته بود که مقامات محلی از کشف سه خانه فساد در شهر طائف عربستان خبر داده بودند که جمعیت آن از 250 هزار نفر فراتر نمی‌رود، در حالی که این شهر همانند جده و ظهران شاهد فعالیت‌های تجاری و گردشگری نیست.

این منتقد تصریح می‌کند: اگر یک خدمتکار اندونزیایی تابعیت غربی داشت، آیا کارفرمایان سعودی جرات داشتند چنین رفتار وحشیانه‌ای با وی داشته باشند، آیا مقامات محلی(سعودی) با این نوع بی‌تفاوتی و کمدی تاریک با این مسئله برخورد می‌کردند؟ ما(سعودی‌ها) از یک بحران اخلاقی در تمام سطوح رنج می‌بریم، بسیاری از علما و اندیشمندان ما از نقش شیطان خاموش و ساکت در برابر حق به شیاطین پرحرفی تبدیل شده‌اند که باطل را زینت می‌بخشند و با بهانه‌های واهی‌تر و سست‌تر از تار عنکبوت به چاپلوسی و تملق حکومت می‌پردازند.
شبکه‌های ارتباط اجتماعی،‌فیلمی تکان‌دهنده را درباره بدرفتاری و رفتار توهین‌آمیز و غیر اسلامی با کارگران خارجی در عربستان را منتشر کرده‌اند که در زیر می‌توانید آن را مشاهده کنید،‌نکته قابل توجه درباره این فیلم،‌این است که گزارشگر العربیه شبکه معروف سعودی آن را تهیه کرده بود که این گزارش به اخراج وی منجر شد:

تابناك، مهر، تسنيم، ايلنا