اخبار ویژه

بیانیه‌ی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران به مناسبت دستگیری‌های گسترده‌ی همگانی و روزنامه‌نگاران در ترکیه

turkei456

در پی کودتای مشکوک ترکیه که کودتای نافرجام نام گرفت، دولت رجب طیب اردوغان، تحت رهبری شخص خود وی با آمادگی کامل و پیش‌سازانه، اقدام به دستگیری رهبران این کودتا و افراد مشارکت‌کننده تا پایین‌ترین رده یعنی درجه‌داران و سربازان و غیرنظامیان عادی کرده است. این جریان با سرکوب وحشیانه و کشتن و زخمی کردن صدها تن همراه بود اما دولت اردوغان به این اکتفا نکرده و ظرف دو هفته‌ی گذشته، صدها نهاد آموزشی از مدرسه‌ی ابتدایی تا دانشگاه را تعطیل، معلمان و استادان را بازداشت یا از کار برکنار کرده است. ده‌ها هزار نفر نیز که سابقه‌ی مخالفت با سیاست‌های او را داشته یا فقط در مظان اتهام مخالفت با این رهبر خودکامه بوده‌اند، حتی کسانی که کوچک‌ترین ربطی با به اصطلاح کودتا نداشته‌اند، بازداشت و روانه‌ی زندان شده‌اند. چند روزی است که نوبت به روزنامه‌نگاران و نویسندگان رسیده است؛ تاکنون مقامات این کشور دستور تعطیلی سه خبرگزاری، ده‌ها شبکه‌ی تلویزیونی و رادیویی، 45 روزنامه و 15 مجله را صادر کرده‌اند. مهم‌تر این‌که دستور دستگیری نزدیک به 100 تن از روزنامه‌نگاران صادر و شمار زیادی از آنان بازداشت شده‌اند.
ما این برخورد سرکوبگرانه‌ی سیستماتیک را که اردوغان وعده داده است با نادیده گرفتن همه‌ی موازین قانون، دموکراسی و حقوق بشر آن را ادامه دهد و از سازمان‌های اداری تا مراکز آموزشی و رسانه‌ها را مشمول اقدام خود کند، خلاف شئون مردم ترکیه و دموکراسی در این کشور می‌دانیم و آن را محکوم می‌کنیم. به‌ویژه سرکوب و تعقیب و دستگیری اصحاب رسانه، که پاسداران آزادی و حقوق مردم‌اند، از نظر ما، لطمه‌ی جبران‌ناپذیری به خواست‌های آزادی‌خواهانه به حساب می‌آید. در این کشور که پیشاپیش ساکنان مناطق کردنشین و نیز منتقدان در معرض بدبینی و تعقیب دولت بوده و آماج انواع حملات خونبار قرار گرفته‌اند و هزاران نفر به هلاکت و بی‌خانمانی و زندان کشانده شده‌اند، تصفیه‌ی نهادهای دولتی، خصوصی، فرهنگی و رسانه‌ها، می‌رود تا سرکوب را گسترده‌تر و شدیدتر کند که در این مورد نگرانی ما صد چندان است.
ما از همه‌ی روزنامه‌نگاران آگاه جهان، منطقه، ترکیه و ایران می‌خواهیم که برای دفاع از حقوق شهروندان ترکیه به‌ویژه روزنامه‌نگاران، دست به افشاگری و درخواست جمعی از نهادهای جهانی بزنند.
12 امرداد 1395
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران