بولتن, سرتیتر

برنامه ریزان نظامی واشنگتن سر به دیوانگی زده اند

usa_2016_ilk
توضیح هیئت تحریریه: مقاله ترجمه شده زیر جهت آگاهی خوانندگان از رقابت های تسلیحاتی در سطح جهانی آورده شده است. درعین حال ضروری است که یادآور شویم این مقاله موضعی بر سر این رقابت های تسلیحاتی که با تهاجم غرب و سلطه گرائی آن شدت پذیرفته است نگرفته است.

برنامه ریزان نظامی واشنگتن سر به دیوانگی زده اند

توسط ویلیام انگدال، ۴ ژوپن ۲۰۱۶

New Eastern Outlook

با خواندن رسانه های جریان اصلی غربی، ما را به این باور گرایش می دهد که خرس هیولا و شوم روسی، در راس آن، ولادیمیر پوتین با تکان دادن مشت های مسلح به سلاح هسته ای با شیوه ای تهدید آمیز در برابر غرب تصور می شود.

«ما باید باور داشته باشیم، روسیه در همیشه عامل تحریک کننده می باشد، لفظاً اظهار می دارد و کشورهای بالتیک و شاید تمام اروپای غربی را تهدید به حمله می کند. ما احساس کاملا موجه ای داریم هم چنانکه چرخش پروپاگاندای ادعای واشنگتن، برای محافظت از متحدان اروپایی آمریکائی از حمله ناگهانی هسته ای، مرزهای روسیه را با سیستم موشکی ضد دفاعی بالستیک باید محاصره کرد

چند روز قبل خواندیم که اوباما از کاخ سفید اعلام کرد که فاز اول سیستم دفاع ضد موشک های بالستیک، شناخته شده تحت عنوان ایجیز (1، سیستم الکترونیکی پیشرفته با هدایت ره گیر )، در پایگاه نظامی دویسیلو، واقع در رومانی فعال شده است و لهستان کشور بعدی خواهد بود که این سیستم موشکی پیشرفته در آن کشورهم فعال خواهد شد، ما به عنوان شهروندان در کشورهای غربی واکنش کمی از خود به ناتو نشان می دهیم.

در حالیکه، سیستم الکترونیکی پیشرفته با هدایت ره گیر (۲ ) جزء مستقر شده بر روی زمین می باشد و رسماً مورد بهره برداری قرار گرفته و هم اکنون می تواند موشک های ره گیر ۳ – اس ام را پرتاب کند و این سیستم شامل ۲۴ موشک ضد هوایی ۳ – اس ام است وهم زمان پنتاگون در حال قرار دادن سیستم موشکی ضد بالستیک در ژاپن و کره جنوبی و احتمالاً در استرالیا، با نشانه گیری به سمت چین می باشد. درک ما به آنچه که از واقعیت جهان در درجه اول از طریق نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال می خوانیم و یا می شنویم، از سی ان ان یا بی بی سی می باشد. آه کوچکی می کشیم و به خود تسلا می دهیم که ما در وضعیت کنونی امن تر هستیم. در حالیکه، این یک اشتباه فاحش است وهیچ چیز جلو تر از واقعیت نیست. در روز ‍۳ می ۲۰۱۶ ، دبیر کل ناتو، جنز استولتنبرگ در کنار اعضای نمایندگان عالی رتبه ایالات متحده و اروپایی ناتو، فعال سازی یک سیستم موشکی جدید، مستقر در رومانی را اعلام کرد.

ایالات متحده تأیید سیستم الکترونیکی پیشرفته با هدایت ره گیر (۲ ) را به منظور عملیات لازم اعلام کرد

شبکه موشکی جدید در پایگاه هوائی دویسیلو در رومانی مستقر می باشد. هم چنین، ایالات متحده در حال ساختمان پایگاه موشکی جدید دیگری در لهستان می باشد. در همان روز که پایگاه موشکی دویسلو برای « عملیات » افتتاح شد، ساختمان پایگاه موشکی ایالات متحده در نزدیکی ردژیکووا واقع در لهستان آغاز شد. هر دو این پایگاه ها تحت فرماندهی مستقیم وزارت دفاع ایالات متحده عمل می کنند. پنتاگون اصرار دارد این پایگاه ها هر دو به منظور محافظت اروپا از ایران در نظر گرفته شده است. آیا نباید این تبلیغات حیله گرانه وتا حدی رقت انگیز را از واشنگتن بدانیم؟ من می گویم همینطور است. هر دو این پایگاه های موشکی بطور مستقیم علیه روسیه هدف قرار گرفتند و آن سیستم الکترونیکی پیشرفته با هدایت ره گیر (ایجیز) « غیر مسلح »، بطور بالقوه هسته ای می باشند و حامل موشک های حمله زمینی کروز از نوع تاماهاوک می باشند.

پایگاه موشکی رومانی در فاصله کمتر از ۴۰۰ مایلی پایگاه نیروی دریائی روسیه در سواستوپل، کریمه واقع در دریای سیاه قرار دارد. ایجیز قادر به پرتاب موشکها یی با اهداف دور و نزدیک می باشد. نه رومانی و نه لهستان هیچ گونه حق اظهار نظر در مورد استفاده از این موشکها را ندارند، حتی اگر خاک این دو کشور مورد هدف هرگونه واکنش پیشگیرانه روسیه قرار گیرد.

توضیح در مورد این رویداد، نیویورک تایمز آشکارا اعلام می دارد، « سکوی پرتاب، نقض پیمان ۱۹۸۷ که برآن بود ابر قدرت ها را از استفاده قدرت هسته ای برحذر دارد، معاهده برد متوسط نیروهای هسته ای، با منع موشک های زمینی و برد متوسط، با یک بردی از ۳۰۰ تا ۳۴۰۰ مایل بود. »

مقامات ایالات متحده و ناتو اصرار دارند که ایجیز (سیستم الکترونیکی پیشرفته با هدایت ره گیر) مستقیماً علیه ایران و سایر کشورهای کوچک که به نظر واشنگتن پست » دولتهای شرور» نامیده می شوند است، جهت گیری شده و تهدیدی علیه روسیه و چین نخواهد بود، که در واقع، چیز ظاهراً پوچ و مضحک ای بیش نیست.

واقعیت اینکه روسیه هدف سیستم ایجیز از پایگاه رومانی ست، به روشنی توسط رئیس جمهور رومانی، کلاوس دریموناکوس در مراسم افتتاحیه پایگاه اظهار شد. دریموناکوس روشن ساخت که تأسیسات جدید بخشی از برنامه گسترده تر به منظور استفاده کشورش به عنوان منطقه عملیاتی ناتو در سراسر اروپای شرقی و دریای سیاه است.

البته، دریای سیاه موطن ناوگان های نیروی دریائی روسیه در کریمه است که متعلق به روسیه می باشد. او اعتراف کرد که هدف اصلی استقرار موشک ها، فدراسیون روسیه است، دریموناکوس از رهبران ناتو به منظور حفظ « حضور دائمی نیروی دریائی » در دریای سیاه به عنوان بخشی از یک تأسیسات نظامی با هدف یک « حضور معتبر و قابل پیش بینی از نیروهای متحد در سمت شرقی »، دعوت به عمل آورد. نگاهی به نقشه نشان می دهد که تنها کشوری که هم مرز با دریای سیاه و نه در ناتو است و نه کنترل شده توسط رژیم های طرفدار ناتو است، فدراسیون روسیه است.

کورتیس اسکاپاروتی، ژنرال ارتش ایالات متحده و فرمانده افضل نیروهای متحده در اروپا، در طول مراسم سوگند خود در افتتاح ایجیز، هشدار داد که روسیه « در تلاش است تا خود را به عنوان یک قدرت جهانی برجسته سازد. » او اعلام کرد که نیروهای آمریکائی در اروپا باید « سطح آمادگی و مهارت ما را بالا ببرند، به این معنی که همین امشب در صورت شکست بازدار ندگی (3 ) قادر به مبارزه باشیم. » این به نظر من تا حدی « واکنش بلافاصله ایست به کوچکترین تحریک ».

روسیه روشن ساخته که اخبار استقرار موشک های ایجیز را با لطف و مرمت یا شادی خوش آمد نمی گوید. پوتین، رئیس جمهور روسیه به آژانس های خبری گفت، « این یک سیستم دفاعی نیست. این بخشی از پتانسیل استراتژیک هسته ای ایالات متحده است که به این حاشیه آورده است. در این مورد، اروپای شرقی چنین حاشیه ایستافرادی که چنین تصمیماتی را می گیرند باید بدانند که تا به حال آنها در آرامش زندگی می کردند، نسبتا دارای زندگی آسوده و در امنیت. اکنون، هم چنانکه این عناصر دفاع موشکی بالستیک مستقر شدند، ما مجبور به بررسی می شویم که چگونه این تهدیدات در حال ظهور علیه فدراسیون روسیه را، خنثی سازیم. »

مفسر روسیه، کنستانتین بوگدانف به نیویورک تایمز گفت: « مکان های ضد موشکی در اروپای شرقی حتی ممکن است شیب لغزان و بی ثبات به سمت یک جنگ هسته ای در یک بحران را شتاب بخشد. آنها بطور اجتناب ناپذیری هدف های الویتی در حادثه جنگ هسته ای خواهند شد، احتمالاً این اهداف به حملات پیشگیرانه تبدیل خواهند شد….کشورهایی مانند رومانی که مهماندار (انگل دار) سیستم موشکی ایالات متحده هستند، ممکن است تنها تلفات را بدهند، در حالیکه ایالات متحده پس از آن با روسیه بر روی خرابه های سوخته محیط طبیعی شرق اروپا از سیستم دفاع موشکی، صلح برقرار کند. »

پاسخ ممکن روسیه

بسیاری از « ژنرال های نظریه پرداز »، نئوکانهای محافظه کار قوش (باز یا لاشخور) و حتی ژنرال های حرفه ای ارشد پنتاگون، بیشتر نگران لابی (تحمیل کردن) برای بودجه دفاعی بزرگتر هستند تا برای واقعیت، به نظر می رسد براین باورند که ایالات متحده آسیب ناپذیر یا محفوظ از خطر و تشدید خرده خرده علیه روسیه و هم چنین چین در سال های اخیر خواهد توانست از اضمحلال تنها ابر قدرت بلامنازع جهان جلو گیری کند و شرایط را به حال اول برگرداند. این اتفاق نخواهد افتاد، و در واقع ممکن است در نهایت منجر به محو کل سرزمین اصلی ایالات متحده و اروپا، حتی اگر هزینه های زیادی برای روسیه به بار آورد، بشود.

یک سرباز سابقه دار مورد احترام دوران جنگ سرد و در اصل از اتحاد جماهیر شوروی، بعد از آن در سازمان اطلاعات فرانسه، نویسنده تحت اسم مستعار، سییکر (4 ) به تازگی طرح جزئیات آنچه که ایالات متحده و ناتو می توانند از روسیه انتظار داشته باشند، این است که اگر واشنگتن احمقانه استقرار نیروهای ایالات متحده را در نزدیکی دروازه های روسیه در بالتیک تشدید سازد، روسیه موشک های دفاعی خود را فعال می سازد – که اتفاقا هم چنانکه ولادیمیر پوتین اشاره کرد، به راحتی قادر اند موشک ها را به حمل کلاهک های هسته ای تبدیل سازد.

سییکر به درستی اشاره می کند که سیستم دفاع موشکی بالستیک، وابسته به نیروی محرکه ایجیز (5 )، متعلق به واشنگتن در حال حاضر هیچ گونه تهدیدی علیه قابلیت های دفاعی نظامی روسیه نیست. این تشدید سریع آن است که به مسکو هشدار می دهد. به ویژه کودتای واشنگتن در اوکراین از فوریه، ۲۰۱۴ تا بحال، و اطاعت تمام و کمال رعایا یعنی یک یک دولت های اتحادیه اروپا از دستورات واشنگتن، حتی با هزینه های اقتصادی خود.

به عنوان نتیجه منطقی، روسیه خود را برای شرایط « غیر قابل تصور » آماده ساخته است. به خاطر داشته باشید تنفر روس ها از جنگ را، با قربانی دادن حدود ۳۰ میلیون انسان در سالهای ۱۹۴۰ ، تنها با تأخیر ورود به جنگ ایالات متحده ایکه در سال ۱۹۴۴ بعد از اینکه اتحاد جماهیر شوروی حجم عظیمی از جنگ علیه آلمان نازی را به خود اختصاص داده بود، پرید وسط معرکه و خودشان را « فاتح » اعلام کردند (نا گفته نماند که ایالات متحده و انگلیس هر کدام به ترتیب ۳۰۰ هزار و ۴۰۰ هزار نفر در جنگ دوم از دست دادند – مترجم). با این حال، در طول تاریخ گذشته، با ایجاد اختلاف و تفرقه بزرگ سال ۱۰۵۴ ، روسیه آن زمان که با بحران هستی اجباری مواجه شد، قادر به دفاع در برابر تمام مشکلات بود.

سییکر شرح می دهد که پاسخ استراتژیکی فعلی روسیه که از زمان طرح دولت بوش/چینی، اعلام شده در سال ۲۰۰۷ به منظور استقرار یک دفاع موشکی بالستیک در لهستان و چکسلواکی بود، بی سرو صدا خود را آماده می ساخته است:

« تلاش روسیه بسیار وسیع و پیچیده است، و این تقریباً هر جنبه از برنامه ریزی نیروی روسیه را پوشش می دهد، اما در این جا چهار نمونه است که من فکر می کنم به بهترین وجهی عزم روسیه را نشان می دهد که هرگز دوباره اجازه ندهد که اتفاق ۲۲ ژوئن ۱۹۴۱ تکرار شود:

۱ – ایجاد اولین ارتش پاسداران مجهز به تانک ها (در حال پیشرفت)

۲ – استقرار سیستم موشکی عملیاتی تاکتیکی اسکندر – ام (به پایان رسیده)

۳ – استقرار موشک های هوشمند آی سی بی ام (در حال پیشرفت) (6 )

۴ – استقرار اژدر استراتژیکی به منظور تخریب از نوع مقام شش (در حال پیشرفت) » (۷ )

سه تا از چهار مورد مخصوصا ارزشمند برای توضیح جزئیات آنها می باشند. سییکر سیستم موشکی عملیاتی تاکتیکی اسکندر – ام را توضیح می دهد: « سیستم جدید موشکی عملیاتی تاکتیکی اسکندر….بسیار دقیق می باشد، این موشک مجهز به قابلیت پیشرفته ترین موشک ضد بالستیک (۸ ) است، این با سرعت های مافوق صوت پرواز میکند و عملا غیر قابل کشف یا دسترسی به آن بر روی زمین می باشد….این موشکی خواهد بود که قادر است تمام واحدها و تجهیزات نظامی آمریکا و ناتو، مستقر در شرق اروپا را نابود کند….»

سپس او جزئیات موشک های هوشمند آی سی بی ام، در حال پیشرفت را توضیح می دهد. پس از اشاره به دوران جنگ سرد، یعنی اس اس – ۱۸ ، قدرتمند ترین موشکی که تا آن زمان توسعه داده شده بود، به اندازه کافی ترسناک بود. » « آر اس – ۲۸ «هوشمند«، ترس و وحشت را به یک سطحی کاملا جدید و بالا تر می رساند. موشک هوشمند قادر است بین ۱۰ تا ۱۵ عدد از کلاهک های حامل هدفگیری مستقل جداگانه با دخول مجدد (۹ ) انجام دهد که در به اصطلاح مسیر «فرو رفته» (زیر مدار زمین) و که این باسرعت های مافوق صوت با قابلیت مانور باقی خواهد ماند. این موشک نمی خواهد از مسیر معمولی بر روی قطب شمال استفاده کند، اما قادر به رسیدن به هر هدف در هر نقطه بر روی این سیاره از هر مسیری خواهد بود. همه این عناصر ترکیب شده باهم خود موشک هوشمند و کلاهک های آن را غیر ممکن برای ره گیری می سازد. »

سپس، اژدر استراتژیکی به منظور تخریب از نوع پایه شش روسیه: « اژدر به منظور تخریب از نوع پایه شش را از یک زیر دریائی مستقل با قابلیت های پیشرفته ناوبری، اما این می تواند از یک واحد فرماندهی مخصوص از راه دور کنترل و هدایت شود. این زیر دریائی مخصوص می تواند در عمق یک کیلومتری و با سرعت ۱۸۵ کیلومتر در ساعت با برد ۱۰ هزار کیلومتر(۶ هزار و ۲۰۰ مایل) حرکت کند. سیستم تخریب از نوع پایه شش روسیه می تواند گروه های نبرد ناو هواپیما بر، پایگاه های نیروی دریائی آمریکا (به خصوص پایگاه های زیر دریائی)، و در ترسناک ترین ترکیب اش مورد هدف قرار دهد، هم چنین می توان آنرا برای بمب های کوبالت (حامل رادیو اکتیویته)، که قادر به گذاردن ضایعات عظیم در فضای بسیار گسترده زمین می باشد، مورد استفاده قرار گیرد. سیستم تخریب از نوع پایه شش….قادر به فرستادن یک کلاهک ۱۰۰ مگاتونی که در واقع انرژی آنرا به دو برابر قدرتمند ترین بمب هسته ای که تابحال منفجر شده، می رساند (بمب تزار/اتحاد جماهیر شوروی که ۵۷ مگاتن بود). بمب هیروشیما تنها ۱۵ کیلوتن بود. » سییکر می افزاید، « به خاطر داشته باشید که بسیاری از شهرها و مراکز صنعتی ایالات متحده در امتداد خط ساحلی قرار دارند که باعث می شود آنها در مقابل حملات اژدر ها (تورپیدو) به شدت آسیب پذیر باشند….عمق و سرعت این اژدرها اساسا شکست نا پذیرند که از حملات آنها جلوگیری شود. »

سییکر اشاره می کند که به همان اندازه جدی پاسخ های امکانپذیر دیگر روسیه در مقابل هر نوع خطر بالقوه برای سرزمین مادری روسیه، یعنی رودینا خواهد بود.

تقدم هسته ای

پروژه فعال دفاع موشکی بالستیک ایالات متحده در دوران رئیس جمهوری رونالد ریگان آغاز شد. در سال ۱۹۷۲ ، پیمان موشکی ضد بالستیک (پیمان ای بی ام) بین مسکو و واشنگتن محدودیت های شدیدی بر روی توسعه و استقرار دفاع موشکی بالستیک گذارد، اما مانع تحقیقات شدید بر روی چنین سیستم هایی نشد. آن چیزی بود که رونالد ریگان در ماه مارس ۱۹۸۳ به جهان اعلام کردُ زمانی که او ابتکار دفاع موشکی (۱۰ ) (اس دی آی) را شروع کرد، که مطبوعات به سرعت لقب « جنگ ستارگان »، زمانی که جنگ سرد با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۰ به پایان رسید، واشنگتن موقتا کار در مقیاس کامل برای استقرار سیستم دفاع موشکی بالستیک را کنار گذاردند. اما، فقط موقتا تا زمان دولت چینی/بوش در سال ۲۰۰۱ .

سیستم های دفاع موشکی بالستیک عنصر نهائی هستند که می توانند اولین ضربه هسته ای آمریکا که یک انتخاب مؤثر و امکان پذیر اند را وارد آورد. این امر می تواند با هدف بیرون راندن موشک های روسیه که از گزند ضربه موشکی به آمریکا بطریقی در امان بودند، باشد.

طبق اظهار سرهنگ سابق، رابرت بومن، رئیس سابق تحقیقات بسیار محرمانه ابتکار دفاع استراتژیک (اس دی آی) که در زمان پرزیدنت کارتر، قابلیت « حلقه گم شده به سوی اولین ضربه »، دفاع ضد موشکی تا سال ۲۰۰۹ مسکوت باقی ماند.

پیش از این، در سال ۲۰۰۳ ، در زمان آغاز تهاجم غیر قانونی آمریکا به عراق، مرور خودنمایی هسته ای پنتاگون (در همان سال) روشن ساخت که سلاح های هسته ای در اینجا ماندنی هستند. هدف اعلام شده در این مورد تحت دوران جنگ طلبی چینی/بوش از بازدارندگی هسته ای (ام ای دی) (۱۱ ) به سلاحی برای یک دوره نهائی عمل، زرادخانه نظامی و مرکزی مؤلفه قابل استفاده ایالات متحده در حال تغییر بود. چیزی غیر قابل تصور و تعمق در واشنگتن آموزش داده می شد.

در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۵ پنتاگون تصمیم واشنگتن را به منظور ایجاد ۲۰ نسل بعدی بمب های هسته ای از نوع (۱۲ ) در آلمان را علی رغم اعتراضات سیاستمداران برجسته و مهم آلمانی، اعلام کرد. بی ۶۱ – ۱۲ در واقع یک سلاح هسته ای نوع کاملا جدید با قابلیتهای نظامی بسیار بهبود یافته، و پر هزینه ترین پروژه بمب هسته ای است که تا بحال ساخته شده. سپس در مقاله ای اشاره کردم که استقرار سلاح های هسته ای واشنگتن در آلمان، « هیچ امر جزئی نمی تواند باشد، چنانکه این عمل احتمال جنگ هسته ای را به خاطر پیش بینی های غلط بین ایالات متحده و روسیه ایجاد خواهد کرد، بطوریکه، با یک قدم عظیم، جمهوری آلمان با هر نوع تشدید بحران مورد هدف مستقیم قرار خواهد گرفت. »

اگر من در خیابانی مشغول پیاده روی هستم و می بینم یک بیمار روانی با چاقو با هدف قتل به طرف من حمله ور شده، در این شرایط من با تمام قوا مسئولیت اخلاقی برای دفاع از جان خود روبرو می شوم. به همین ترتیب، چون برنامه ریزان کر ملین با دقت اقدامات نظامی ایالات متحده و وزارت امور خارجه را مانیتور می کنند، از وقتی که اعلام برنامه نصب دفاع موشکی در کشورهای متحد ناتو در اروپای غربی در سال ۲۰۰۷ ، صورت گرفت، پس از پاره کردن یک جانبه پیمان نیروهای هسته ای میان برد (۱۳ ) توسط دولت چینی و بوش به منظور عدم داشتن مسئولیت در قبال استقرار سیستم های دفاع موشکی بالستیک، و در حال حاضر با استقرار نیروها و تانک های ناتو و آمریکا در پیرامون مرز روسیه و هم چنین دور مرزهای چین، هر دو کشور خطر بزرگ رو به رشد نسبت به موجودیت خود را به خاطر اولین ضربه هسته ای « غیر قابل تصور » را جدی تلقی می کنند.

به عنوان پاورقی دل گشای زیبا، روزنامه دولتی چین، تایمز جهانی، در تاریخ ۲۹ می ۲۰۱۶ ، در گزارشی اعلام می دارد که چین یک زیر دریائی مجهز به موشکهای هسته ای برای اولین بار به اقیانوس آرام ارسال می دارد. این روزنامه، یک پاسخ رسمی دولت پکن به محور آسیایی نظامی واشنگتن می باشد، این روزنامه رسمی دولتی افزود که چین استراتژی « بازدارندگی مؤثر هسته ای » را با کلاهک های هسته ای بسیار کمتری از قدرتهای غربی اتخاذ کرده است. همچنین، چین تنها کشوری است در زمره قدرتهای هسته ای اعلام کرده که اولین کشوری نخواهد بود که از سیاست استفاده از سلاح هسته ای پیروی می کند. این بدان معنی است که استراتژی بازدارندگی هسته ای چین در توانائی این کشور در حمله تلافی جویانه نهفته است….هم چنانکه تنش بین چین و ایالات متحده افزایش می یابد، این ضروری ست که چین توانائی های خود را برای مقابله به مثل هسته ای تقویت کند. این سیاست که چین اتخاذ کرده به تعادل در منطقه آسیا و اقیانوس آرام کمک خواهد کرد و تمایل ایالات متحده را برای طلبیدن صلح با چین افزایش می دهد.

این حیاتی است که در میان ما یکی دارای عقل سلیمی ست که به روشنی می فهمد چگونه دفاع موشکی واشنگتن و استراتژی تحریک روسیه در دو دهه گذشته، مخصوصا در دو سال گذشته کاملا دیوانه وار، چنانچه احمقانه، و انهدام مطمئن به نفع دو طرف متقابل نیست. بر خلاف استراتژی دفاع ایالات متحده نه توسط اش کارتر (وزیر دفاع ایالات متحده) عنوان می شود، من شخصاً حاضر نیستم تبدیل به خاکستر وابسته به درجه حرارت هسته ای شوم.

1 – AEGIS: Advanced Electronic Guided Interceptor System

2 Aegis Ashore is the land-based component of the Aegis Ballistic Missile Defense (BMD) System

3 – If Deterrence Fails

4 – The Saker (a large Eurasian falcon with a brown back and whitish head)

5 – AEGIS kinetic BMD system

6 – Smart ICBM

7 – Status-6 strategic torpedo

8 – Anti-Ballistic Missile

9 Multiple independently targetable reentry vehicle

10 – Strategic Defense Initiative (SDI)

11 – Mutual assured destruction (MAD)

12 – B61 – 12

13 – The Intermediate-Range Nuclear Forces (INF)

رنجبر