اخبار ویژه

  بیانیه حزب کمونیست یونان در مورد وقایع ترکیه و کودتای نافرجام

kke

حزب کمونیست یونان

تارنگاشت عدالت

مدارک و اسنادی که تاکنون در رابطه با وقایع ترکیه و کودتای نافرجام در دست است مبیین تشدید تضادهای درونی بورژوازی  و مناقشه میان مراکز مختلف قدرت در کشور است که با تمامی  رقابت‌ها در منطقه گسترده فراسوی سوریه، خاورمیانه و شرق مدیترانه و با دخالت‌های مستقیم و دیگری کشورهای سرمایه‌داری تداخل پیداکرده است.

در این مبارزه رقابتی ترکیه نقش فعالی در پیش گرفته بود و هنوز به آن ادامه می‌دهد، با این هدف که از منافع طبقه حاکمه در ترکیه دفاع کند و موضع این کشور را بعنوان قدرت منطقه تقویت نماید. درگیری‌های مستقیم در روند تکاملی سوریه، فعالیت‌های جنگی که این کشور در بخش‌های شمالی سوریه که موطن مردم کرد است دنبال کرده و همین‌طور رابطه با داعش به روابط  این کشور با هم‌پیمانان سنتی آن مثل ایالات متحده آمریکا و ناتو … سایه افکنده است.

به هرحال باید واقعیات و فاکتورهای موجود که به کودتا  و نهایتاً تحمیل دولت اردوغان انجامید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد. قبل از هرچیز لازم است مشخص گردد که کدام نیروهای داخلی و خارجی از کودتا پشتیبانی کرده، اهداف آنان چه بوده، نقش به اصطلاح کمالیست‌ها و نیروهای سکولار  چگونه بوده، نقش امام «گولن» که رژیم اردوغان او را بعنوان «مسئول و مسبب» معرفی می‌کند چه بوده، نقش ایالات متحده امریکا و ناتو ، وضعیت واقعی ارتش ترکیه و بخش‌های مختلف آن، مصالحه‌ها و امتیازدهی‌های محتمل که وجود داشته که نهایتاً سرنوشت کودتا را رقم زده چگونه بوده است.

تحقیقات دیگری باید در مورد موضع‌گیری ایالات متحده آمریکا و نیروهای ناتو که در ابتدای کودتا  از «لزوم استمرار دولت» سخن می‌گفتند و بعد که کفه ترازو به نفع نیروهای اردوغان سنگین‌تر شد مدافع «دولت ترکیه شدند چون به طریق دمکراتیک انتخاب گردیده است»، صورت گیرد. علاوه برآن باید حرکات اخیر رهبری ترکیه در بهبود روابط این کشور با روسیه و اسرائیل مورد نظر قرار داد.

بسیج سازمان‌یافته نیروهای مهم نظامی، سوءقصد به جان اردوغان، تعداد کشته‌شدگان، مجروحین و بازداشت‌شدگان از جمله تعداد زیادی از ژنرال‌ها، بمباران طولانی آنکارا  و درگیری‌های خونین خیابانی در شهرهای دیگر، تز کودتای «ساختگی» و یا «نمایشی» را توجیه نمی‌کند. بسیاری از این سئوالات را زمان پاسخ خواهد داد و از جمله که از این وضعیت کدام نیرو سود برده و یا سود خواهد برد.

در هرحال تضادهای درونی سرمایه‌داری و یا نیروهای امپریالیستی و رقابت بین آنان اساساً نوید خوبی برای خلق‌های منطقه  و بویژه خلق ترکیه که در تمام مدت با سیاست ضدخلقی دولت حزب رفاه و توسعه، حزب اردوغان روبرو بود بهمراه ندارد. نرخ رشد بالای اقتصاد ترکیه در سال‌های اخیر  و بهبود مواضع قشرهای مشخصی از طبقه متوسط، به هیچ وجه فقر و بیکاری، سرکوب و استثمار  وحشیانه طبقه کارگر و اقشار مستضعف در ترکیه را از بین نبرده است. اکنون که اردوغان توانسته وضعیت را تحت کنترل خود گیرد، این سیاست لوث نمی‌شود. بدیهی است که پاسخ به این سیاست‌های ضدخلقی را نمی‌توان با کودتا داد که در اصل مبین مواضع مختلف بورژوازی می‌باشد. آن را هم نمی‌توان با شعار «مسئله بر سر احیای دمکراسی  در ترکیه است» توجیه کرد و یا این رویا که برخی تبلیغ می‌کنند : «این پیام» به رژیم اردوغان  رسید که «حقوق اجتماعی و آزادی‌های سیاسی بیشتری لازم است». این نوع توقعات در همان روزهای اول بعد از کودتا نقش برآب شد و نشان داد که حمله به «متهمین اصلی» کودتا و پشتیبانان آنان در دستگاه دولتی محدود نشد و متوجه خلق، حقوق شهروندی آنان ولی خیلی بیشتر متوجه آزادی‌های کارگران، خلق و سندیکاهای کارگری  گردید و تشدید شد. هم‌زمان با آن موضع تهاجمی بورژوازی ترکیه و دولت ترکیه در مورد اژه آشکار است و اعلام شده و حریم کشور یونان در دریای اژه زیر سئوال رفته و همین‌طور نیز مسئله قبرس  هنوز باز مانده است.

وقایع ترکیه یکبار دیگر نشان می‌دهد که هوای منطقه «بوی باروت می‌دهد». این وضعیت با پیامد‌های غیرقابل پیش‌بینی آن، مملو از تضادها و رقابت‌ها بین مراکز پرقدرت امپریالیستی است. دولت سیریسا ـ آنل مسئولیت سنگینی به گردن دارد زیرا که به نام سرمایه یونان فعالانه در طرح‌های امپریالیستی شرکت می‌کند، تصمیمات خطرناک اخیر همایش سران ناتو را مورد پشتیبانی قرار می‌دهد که به معنی تشدید رقابت بویژه بین ناتو و روسیه است و در عین حال به این امید دامن می‌زند که گویا یونان می‌تواند «جزیره ثبات کوچکی» در این منطقه بحران زده باشد. امروز بیش از همیشه آمادگی مبارزه‌جویانه خلق علیه جنگ امپریالیستی و تهاجم نظامی و علیه شراکت کشور ما در این جنگ ضروری به نظر می‌رسد. هم‌چنین لازم است که هیچ خلقی خود را در این و یا آن سناریوی تضادهای سرمایه‌داری(که علیه منافع آن است)  گرفتار نکند. برعکس هرخلقی باید برای دفاع از منافع مستقل خود اقدامات توده‌ای سازماندهی کرده و در هرلحظه و بر سر هر دو راهی راه‌حل ‌های خود را مطابق با نیازهای خود آماده کرده و ارائه دهد با این هدف که حاکمیت سرمایه را سرنگون کند و خود را از پیمان‌های مختلف امپریالیستی رها سازد. حزب کمونیست یونان همبستگی خود را با طبقه کارگر و خلق ترکیه که به رهبری حزب کمونیست برادر  در ترکیه که تحت شرایط بسیار منفی به مبارزه سخت اما تنها مبارزه‌ای که امیدبخش است ادامه می‌دهد اعلام می‌دارد.