اخبار ویژه

سوریه بمبارانهای هوائی فرانسه در استان حلب را محکوم کرد

گاهنامۀ هنر و مبارزه

23 ژوئیه 2016

سوریه بمبارانهای هوائی فرانسه در استان حلب را محکوم کرد

شین هوآ خبرگزاری رسمی دولت چین

مرکز مطالعات جهانی سازی

22 ژوئیه 2016

به گزارش روزنامۀ رسمی سوریه، وزیر امور خارجۀ سوریه از سازمان ملل متحد درخواست کرد که بمبارانهای هوائی فرانسه را محکوم کند. نیروی هوائی فرانسه در حمله به یک دهکده در شمال سوریه موجب مرگ 120 نفر از اهالی غیر نظامی شد.

وزیر سوریه خاطر نشان کرده است که هواپیماهای جنگی فرانسه به اتحادیۀ ضد تروریستی به فرماندهی ایالات متحده تعلق دارد. هواپیماهای جنگی فرانسه در بامداد روز سه شنبه دهکدۀ توخان الکبرا، در شمال شهر منبج در استان حلب را هدف گرفتند و کشتار خونباری را علیه غیر نظامیان به راه انداختند.

وزیر سوری در اطلاعیۀ خود خطاب به سازمان ملل متحد و سازمان های وابسته به آن مشخصاً نوشته است که خانواده هائی در بمباران سنگین نیروی هوائی فرانسه کاملاً نابود شده اند : « فرانسه با تجاوز به سوریه 120 نفر را به قتل رساند، اغلب قربانیان کودکان و زنان و افراد سالمند بودند»، در اطلاعیه آمده است که ده ها غیر نظامی دیگر شناسائی نشده اند.

روز سه شنبه، ابتدا دیدبان حقوق بشر سوریه گزارشات مرتبط به حملۀ هوائی در منبج را منتشر کرد.

علاوه بر این وزیر امور خارجۀ سوریه خاطر نشان کرد که تاخت و تازهای هوائی ایالات متحده در سوریه غیر قانونی بوده و اتحادیۀ ضد تروریستی را به کشتار هدف گیری شدۀ غیر نظامیان، تخریب زیربناها بجای مبارزه علیه تروریسم متهم دانست. وزیر سوری در عین حال گفته است که : «آنانی که می خواهند علیه تروریسم مبارزه کنند باید عملیات خود را با دولت سوریه همآهنگ کنند و ادعای کشورهای غربی مبنی بر این که گوئی اپوزیسیون میانه رو واقعاً وجود خارجی دارد، شرم آور است و پذیرفتنی نیست».

وزیر سوریه در بیانیه اش می گوید که این جنایات ارتش سوریه را در انجام وظیفه ای که در مبارزه علیه تروریسم به عهده گرفته باز نخواهد داشت.

اتحادیه به فرماندهی ایالات متحده از ماه مه حملۀ نیروهای دموکراتیک سوریه که هدفش کنترل شهر منبج بود پشتیبانی کرد. این شهر برای شورشیانی که از پشتیبانی ایالات متحده برخوردارند به دلیل نزدیکی به مرز ترکیه از اهمیت جغرافیائی برخوردار است. تسخیر منبج دولت اسلامی را از یکی از پایگاهای کلیدی اش در نزدیکی ترکیه محروم خواهد کرد.

Xinhua, 20 juillet 2016

لینک متن اصلی :

http://www.mondialisation.ca/la-syrie-condamne-les-frappes-aeriennes-francaises-dans-la-province-dalep/5537365

ترجمۀ حمید محوی