اخبار ویژه, سرتیتر

کودتا علیه آخرین سوسیال دمکرات در جریان است

j.corbin

شانس غلبه بر محافظه کاران چقدر است ؟

انگلیس / کارزار تعیین رهبری حزب کارگر

جرمی کوربین در آغاز سخن با انتقاد از تداوم اجرای سیاست ریاضت اقتصادی دولت محافظه کاران ان را ناکارامد و موجب فشار مضاعف به ویژه بر قشرهای کم درامد دانست .
جرمی کوربین رهبر کنونی حزب کارگر امروز با حضور در جمع خبرنگاران از آغاز کارزار انتخابات برای تعیین رهبری حزب کارگر خبرداد .

 ناامنی و نابرابری

          کوربین بی عدالتی ، نا امنی و نابرابری  و افزایش شکاف اقتصادی در جامعه را از جمله مشکلات انگلیس برشمرد و گفت : نمی توان پذیرفت شرایطی ایجاد شود که عده ای خاص برتری اقتصادی داشته باشند .کوربین افزود : با اجرای سیاست ریاضت اقتصادی حتی کمک به معلولان کاهش پیدا کرد و عرصه بر مهاجران و فقرا تنگ تر شد .

جرمی کوربین موقعیت این حزب را در جامعه و ساختار سیاسی قوی تر از گذشته توصیف کرد و گفت : هم اکنون چهار شهردار از جمله لندن از حزب کارگر است .

رهبر حزب کارگر بدست گرفتن قدرت از حزب محافظه کار و تغییر رویکرد دولت را از اهداف اصلی خود اعلام کرد .جرمی کوربین به لحاظ مواضعش اگر چه در میان هم حزبی های خود در پارلمان رای نیاورد  و با استعفای شماری از افراد کابینه دولت سابه اش موجب شد برخی تحلیل گران مخالفت با وی را  کودتای درون حزبی علیه او عنوان کنند اما همین افراد معتقدند رویکردهای او در میان مردم طرفداران زیادی دارد .

در آستانه انتخابات درون حزب کارگر برای رهبری این حزب اعلام شد 183 هزار نفر برغم افزایش حق عضویت از سه به 25 پوند به این حزب پیوسته اند .

حزب کارگر هم اکنون با بیش از نیم میلیون عضو، پرجمعیت ترین حزب انگلستان محسوب می شود .

 این حزب پس از حزب حاکم محافظه کار به علت داشتن نمایندگان بیشتر از دیگر احزاب در مجلس عوام ، ریاست دولت سایه را نیز در اختیار دارد و از این جهت  اصلی ترین رقیب حزب حاکم محسوب می شود .

در این انتخابات جرمی کوربین 67 ساله که 33 سال سابقه نمایندگی در مجلس عوام انگلیس را دارد با اوئن اسمیت 46 ساله که شش سال نماینده این مجلس است رقابت می کند .

اوئن در دولت سایه جرمی کوربین وزارت کار و بازنشستگی را عهده دار و جزو وزرای مستعفی معترض به کوربین بود .

ریاضت اقتصادی ،ضرورت ندارد          

           جرمی کوربین 24 شهریور پارسال در نخستین سخنرانی عمومی پس از بدست گرفتن رهبری حزب کارگر سیاستهای حزب حاکم را به باد انتقاد گرفت و گفت : ریاضت اقتصادی ضرورت اقتصادی نیست بلکه  گزینه ای  سیاسی است که دولت ان را بر مردم تحمیل کرده است .

جرمی کوربین پارسال در انتخابات درون حزبی از میان چهار نامزد توانست ،  نزدیک 60 درصد اراء را کسب کند و با فاصله زیاد از نفردوم ؛  سکان حزب کارگر انگلیس را بدست گیرد.

مخالفت با جنگ و دخالت انگلیس در امور داخلی کشورها ، مخالفت با رژیم صهیونیستی و نیز مخالفت شدید با سلاح هسته ای از جرمی کوربین چهره متفاوتی نسبت به رهبران پیشین حزب کارگر ارائه کرده است.

جرمی کوربین همچنین با انتقاد از حملات عربستان علیه مردم یمن و نیز نقض حقوق بشر در این کشور  خواستار تجدید نظر دولت در  صدور سلاح به عربستان شد .

پس از برجام نیز جرمی کوربین جزو اولین نمایندگانی بود که در جمع اعضای پارلمان و هنگامیکه فلیپ هاموند نتیجه مذاکرات را بیان کرد گفت : اکنون که ایران برجام را پذیرفته وقت ان است که خاورمیانه را عاری از سلاح هسته ای شود  .

انتخابات برای رهبری حزب کارگر بصورت الکترونیکی و پست از  22 آگوست (اول شهریور امسال ) آغاز می شود و تا 21 سپتامبر به مدت یک ماه ادامه خواهد یافت .

نتیجه این انتخابات 24 سپتامبر و در کنگره سالانه حزب اعلام خواهد شد .

نظر سنجی هایی که اکنون و در آغاز کارزار این انتخابات انجام شده از پیروزی جرمی کوربین حکایت دارد .