بولتن, سرتیتر

ترس رهبران اتحادیۀ اروپایی از دومینوی خروج

domino
 
منبع: مورنینگ استار
تارنگاشت عدالت

۳۰ ژوئن ۲۰۱۶

ولفگانگ شويبله وزیر امور خارجه آلمان دیرور هشدار داد که خروج بریتانیا می‌تواند موجب «تأثر دومینو» در سراسر اتحادیۀ اروپایی شود.

بلوک دیروز برای نخستین‌بار بدون حضور بریتانیا، پس از آن‌که دیوید کامرون سه‌شنبه شب بدون رسیدن به توافق پیرامون چگونگی خروج بروکسل را ترک کرد، نشست داشت.

چارلز میشل وزیر امور خارجه بلژیک اذعان کرد که اروپایی‌های بسیاری از اتحادیۀ اروپایی ناخشنودند و گفت: «اين تصور وجود دارد که تکنوکراسی حاکم است.» او ضمن پیشنهاد اصلاحات گفت: «ما باید نشان دهیم که اروپا یک ارزش افزوده قابل ملموس برای شهروندان ما می‌آورد.»

لهستان، اسلواکی، مجارستان و جمهوری چک پس رأی به خروج بربتانیا خواهان محدود کردن قدرت کمیسون اروپایی شده اند.

اما ویکتور اوربان نخست‌وزیر مهاجرستیر مجارستان گفت که هیچ حزبی در کشور او-حتا حزب راست‌گرای جوبیک-خواهان خروج از اتحادیۀ اروپایی نیست.

او گفت مجارستان از برنامه برگزاری یک‌ همه‌پرسی در سپتامبر یا اکتبر درباره رد هر نوع سهمیه‌بندی آتی از طرف بروکسل برای پذیرش مهاجرین «عقب نخواهد نشست.»

دونالد تاسک رییس شورای اروپایی آوارگان را دلیل اصلی مشکلات اتحادیۀ اروپایی معرفی کرد. او گفت: «مهاجرت غیرمنظم دلیل اصلی این بحران اعتماد به اتحادیۀ اروپایی بوده و هست.»

نظرات درباره رابطه بریتانیای مستقل با اتحادیۀ اروپایی متفاوت به نظر می‌رسید.

بوهوسلاو سوبوتکا نخست‌وزیر چک در صفحه توئیتر خود نوشت که رهبران اتحادیۀ اروپایی توافق کردند که دسترسی به بازار واحد اتحادیۀ اروپایی مشروط به پذیرش همه «چهار آزادی اتحادیۀ اروپایی» است- آزادی حرکت سرمایه، کار، کالاها و خدمات.

اما فرانسوا اولاند ريیس‌جمهور فرانسه گفت موافقت‌نامه مرزی کشور او با بریتانیا دوجانبه است- مانند توافق بین لندن و دوبلین- و کنار گذاشتن آن بعد از خروح برییانیا «بی‌معنی» است.

ماتئو رنزی نخست‌وزیر ایتالیا گفت اتحادیۀ روپایی باید امکاناتی را برای تحصیل جوانان بریتانیایی در دانشگاه‌های اتحادیۀ اروپایی درنظر بگیرد.

کاندولیزا رایس وزیر امورخارجه سابق ایالات متحده نیز این مورد اظهارنظر کرد و واشنگتن را به خاطر از دست دادن نفوذ بر اتحادیۀ اروپایی و تنها گذاشتن بریتانیا در دفاع از خود در بروکسل مورد حمله قرار داد.

او گفت: «من با تأسف ناتو را تنها مؤسسه آتلانتیک‌گرا می‌بینیم» و اظهار امیدواری کرد که ناتو به تأثیر گذاشتن بر «موضوعاتی که برای سیاست خارجی آمریکا محوری می‌باشند»، ادامه دهد.