اخبار ویژه, سرتیتر

بازنده واقعی خروج بریتانیا از اروپا

europa_merkel

اعلام نتایج نهایی همه پرسی روز پنج شنبه (3تیر) در بریتانیا بسیاری را در بهت و حیرت فرو برد و رهبران و مقامات جهان را به واکنش واداشت. 

*** بانک مرکزی انگلیس روز جمعه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد همه اقدامات ضروری را به منظور امنیت پولی و ثبات مالی انجام خواهد داد.

در این بیانیه آمده است: «بانک مرکزی انگلیس همه تحولات را به دقت تحت نظر دارد.»

*** فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه انگلیس گفت دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس با وجود شکست کمپین باقی ماندن در اتحادیه اروپا، همچنان در سمت خود باقی می ماند.

هاموند روز جمعه به اسکای نیوز گفت: «نخست وزیر شفاف بیان کرده بود که نتیجه این همه پرسی هر چه باشد، وی نخست وزیر باقی می ماند.»

*** فرانک والتر اشتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان روز جمعه رای مردم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا را روز غمگین برای اروپا خواند.

اشتاین مایر گفت: «خبرها از بریتانیا به واقع جدی است. به نظر می آید روزی سرد برای اروپا و بریتانیا باشد.»

*** زیگمار گابریل معاون صدر اعظم و وزیر اقتصاد آلمان رای مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا را «روز بدی برای اروپا» خوانده است.

*** الکس سلموند وزیر اول پیشین اسکاتلند و نماینده فعلی پارلمان انگلیس گفت کامرون باید امروز استعفا کند.

*** جرمی کوربین رهبر حزب کارگر انگلیس گفت مردم بریتانیا رای به خروج از اتحادیه اروپا دادند زیرا از رفتار دولت های پیاپی خشمگین بودند.

وی گفت: «بسیاری از مردم با کاهش بودجه و با نابسامانی اقتصادی روبرو شده اند و از نحوه رفتار با آنان خشمگین هستند؛ دولت های پیاپی به آنها خیانت کرده و آنها را به حاشیه و مناطق بسیار فقیر رانده اند.»

*** ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان گفت همه پرسی بریتانیا نشان داد که بروکسل باید به صدای مردم گوش دهد و به موضوعات کلیدی نظیر بحران پناهجویان پاسخی مناسب دهد.

وی تصریح کرد: «بروکسل باید به صدای مردم گوش فرا دهد؛ این بزرگترین درس از این تصمیم است.»

*** ژان مارک ارو وزیر امور خارجه فرانسه روز جمعه پس از اعلام نتایج همه پرسی بریتانیا گفت وی «برای بریتانیا ناراحت» است.

وی افزود: «اروپا ادامه خواهد داشت اما باید واکنش نشان دهد و اعتماد را در میان مردمش بازیابد. این موضوعی اضطراری است.»

*** ويتولد واشچيكوفسكي وزیر امور خارجه لهستان روز جمعه گفت رای مردم بریتانیا خبر بدی برای اروپا و برای لهستان بود و این نشانه ای برای لزوم تغییر در اتحادیه اروپا به شمار می آید.

*** موسسه اعتبار سنجی استاندارد اند پورز روز جمعه اعلام کرد در پی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، رتبه اعتباری «AAA» برای این کشور حفظ نخواهد شد.

موریتز کرامر رئیس اعتباری این موسسه گفت: «فکر می کنیم که در این شرایط رتبه اعتباری AAA غیر قابل دفاع است.»

*** مارتین شولتز از پارلمان اروپایی گفت: «بریتانیا تصمیم گرفته است تا راه خود را برود. فکر می کنم داده های اقتصادی امروز صبح نشان می دهد این مسیری دشوار است.»

وی گفت: «انتظار دارم مذاکرات درباره خروج به سرعت آغاز شود. نمی خواهم اروپا تجربه مشابهی را تکرار کند.»

*** بوهوسلاف سوبوتکا نخست وزیر جمهوری چک گفته است اتحادیه اروپا باید هر چه سریع تر تغییرات را آغاز کند تا از شهروندانش حمایت کند.

وی گفت رای مردم بریتانیا به معنای پایان اتحادیه اروپا نیست و این اتحادیه باید با موضوع خروج بریتانیا «سریعا و منطقی» برخورد کند.

*** مارک روته نخست وزیر هلند گفت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باید انگیزه ای به منظور اجرای اصلاحات بیشتر در اروپا باشد.