اخبار ویژه, سرتیتر

سازمان ملل: میلیون‌ها تن از مردم آمریکای لاتین ممکن است مجددا فقیر شوند

سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد، یک سوم از اهالی کشورهای آمریکای لاتین که طی 15 سال گذشته از فقر نجات پیدا کرده‌اند ممکن است به خاطرسیاستهای نئولیبرالی و رکود اقتصادی تحمیلی این منطقه مجددا گرفتار فقر شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جورج گری، نویسنده اصلی این گزارش و اقتصاددان ارشد برنامه توسعه سازمان ملل در آمریکای لاتین گفت: ما برآورد می‌کنیم که جمعیتی بین 25 و 30 میلیون شهروند در خطر گرفتار شدن در فقر قرار دارند.

وی افزود: این رقم بدان معناست که از هر سه نفری که طی 15 سال گذشته بدلیل سیاستهاس سوسیالیستی و تقسیم بهتر ثروت از فقر نجات یافته‌اند یک نفر در خطر گرفتار شدن مجدد در فقر قرار دارد که آمار بسیار بالایی است.

این گزارش تحت عنوان «پشرفت چند بعدی: رفاه فراتر از درآمد» فقر را به عنوان درآمد روزانه کمتر از چهار دلار تعریف می‌کند.

در این گزارش آمده است: با این حال 220 میلیون تن در آمریکای لاتین که 38 درصد از جمعیت این منطقه را تشکیل می‌دهد اگرچه رسما فقیر محسوب نمی‌شوند اما در معرض آسیب قرار دارند و درآمد روزانه آنها کمتر از 10 دلار است.

از آغاز قرن 21، آمریکای لاتین در رونق بی‌سابقه‌ای زندگی کرد که به خاطر سیاستهای سوسیالیستی واشتیاق جهانی به منابع طبیعی و محصولاتش تشدید شده است.

این سیاستها اجازه داد تا 72 میلیون تن که نیمی از آن‌ها برزیلی هستند از فقر نجات یابند و در بسیاری از موارد به طبقه افراد متوسط ارتقا یابند. اما رکود اقتصادی در سال‌های اخیر این پیشرفت را تهدید می‌کند.

براساس گزارش سازمان ملل بین سال‌های 2015 و 2016 میلادی تعدادی افراد فقیر در این منطقه برای نخستین بار در دهه‌های گذشته افزایش یافته است.

امسال نیز با افزایش نرخ بیکاری پیش بینی می‌شود آمریکای لاتین شاهد دومین سال رکود اقتصادی باشد.

برنامه توسعه سازمان ملل از دولت‌های آمریکای لاتین می‌خواهد به تعیین بودجه برای مبارزه با فقر ادامه دهند و بر کاهش تبعیض جنسیتی که زنان با آن مواجه هستند تمرکز کنند.