سرتیتر

گرایش به یک نامزد مشترک

france_lefts

منبع: دنیای جوان

تارنگاشت عدالت

۶ ژوئن۲۰۱۶

کمونیست‌ها قصد دارند چپ‌های فرانسه را با سوسیال دمکرات‌ها و سبز‌ها حول یک محور مشترک جمع کنند. ولی چه کسی باید آنها را علیه نیروهای راست رهبری کند؟

کمونیست‌های فرانسوی آخر هفته گذشته در پاریس گرد هم آمدند و تصمیم گرفتند برای انتخابات ریاست جمهوری در ماه می سال آینده با سبزها و سوسیال‌دمکرات‌ها ائتلاف کنند و یک نامزد مشترک معرفی نمایند. این پیشنهاد با دوسوم آرای موافق و یک‌سوم آرای مخالف پذیرفته شد. نمایندگان ۳۷. مین کنگره حزب کمونیست فرانسه PCF استدلال دبیر حزب «پییر لوران» را پذیرفتند که سیاست کاربردیش در این سو است که دستیابی دست‌راستی‌ها و رادیکال‌های راست افراطی در انتخابات ۲۰۱۷ به رتبه دوم را مانع شود و در انتخابات نهائی احتمالی علیه نامزدی «مارین له پن»، رهبر فرون ناسیونال (جبهه ملی)، اکثریت آرای انتخاب کنندگان را به خود اختصاص دهد.

سخنگوی حزب «اولیور دارتیگول» در مقابل کنگره گفت: « از روز دوشنبه راه ما مشخص است» قرار است نوعی «جبهه خلقی یا مردمی ایجاد گردد»، جنبشی  که باید خود را «دربین خلق توسعه دهد و وزنه سنگنتری از جبهه چپ» یعنی ائتلاف انتخاباتی کمونیست‌ها و حزب چپ‌ها در سال ۲۰۱۲ را بوجود آورد.

لوران آن طور که اعلام کرد قصد دارد«کلیه نیروهای چپ، از جمله سبزها، سندیکاها، جنبش‌های اجتماعی، دنیای کارو نیروهای خلاق» را گرد هم آورد، که در درون «پیمانی برای فعالیت مشترک» متحد شوند. هواداران این پیمان باید به تصمیمات « رای شهروندان ملی» که در اکتبر سال جاری تشکیل خواهد شد، گردن نهند. در انتخابات مقدماتی قرار است یک نامزد چپ برای انتخابات ریاست جمهوری تعیین گردد.

یکی از مشکلاتی که در مقابل تصمیم‌گیری نمایندگان وجود داشت این واقعیت بود که «ژان لوک ملانشان»، نماینده پارلمان اروپا و یکی از افراد تعیین کننده در حزب چپ، مستقل از حزب، خود را برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرده است. او از طرف گروه «فرانسه سرکش» (La France Insoumise)، جنبشی که خود از موسسین آن است، پشتیبانی می‌شود.

تعداد زیادی از نمایندگان خواستار ادامه مبارزه مشترک با جبهه چپ Front de Gauche که ملانشان از اعضاء موسس آن  و نامزد طبیعی آن بود هستند. با در نظر گرفتن این زمینه تقریباً یک‌سوم نمایندگان «مخالف هرنوع پیمانی» با سوسیال‌دمکراتهای دولتی به رهبری رئیس جمهور فرانسوا اولاند و نخست وزیرش «مانوئل والس» بودند.

هم‌چنین نمایندگان سرشناس  حزب اروپائی زیست محیطی ـ سبزها EELV چندین هفته پیش اعلام داشته بودند که حاضر به پشتیبانی نامزدهای سوسیال‌دمکراتها نیستند. اگر کنگره این حزب در پایان هفته آینده در پاریس در این رابطه قطع‌نامه‌ای صادر کند، حزب کمونیست مشکل بتواند تصمیمات خود را به اجرا درآورد.

نامزدهای میانه رو سوسیال‌دمکرات ـ لیبرال‌اقتصادی مانند والس و یا وزیر اقتصاد او «امانوئل ماکرون» در ماه‌های اخیر عمدتاً  در مخالفت با چپ‌ها در صحنه حاضر بودند.  در نتیجه در اردوگاه چپ نامزدی فردی مثل  وزیر سابق رشد و توسعه «آرنو مونته بور» که کابینه والس را پس از چند ماه  به عنوان اعتراض ترک کرد یعنی نامزدی فردی فراسوی فراکسیون والس ـ ماکرون بیشتر مقبول واقع می‌شود.

در کلیه نظر سنجی‌ها در باره انتخابات ریاست جمهوری آینده در حال حاضر «فرون ناسیونال» از حزب «لا رپوبلیکن»، یعنی حزب رئیس جمهور سابق فرانسه نیکولا سارکوزی جلوتر است. در نتیجه احتمالاً بهترین شانس در رودروئی انتخابات نهائی بین وزیر امورخارجه سابق «آلن ژوپه» و رهبر فرون ناسیونال خانم مارین له پن خواهد بود.

روز شنبه گذشته نمایندگان  حزب کمونیست فرانسه به اتفاق آرا پیشنهادی را تصویب کردند و طی آن از دولت خواستند قانون کار جدیدی را که در سراسرکشور با مقاومت مردم روبرو شده، پس بگیرد. برعکس «کتاب قانون کار برای قرن ۲۱» باید نگاشته شود تا اجازه دهد  «علیه تصاحب کارخانجات و شرکت‌ها توسط سهام‌داران به بهانه سودآوری اقدام گردد». این پیشنهاد درخواست  می‌کند که «مزدها افزایش یابد و ساعات هفتگی کار به ۳۲ ساعت کاهش یابد تا امکان ایجاد چندین صدهزار اشتغال جدید بوجود آید». علاوه برآن حزب کمونیست خواستار «حقوق تضمین شده جدید» دست بمزدان، در تصمیم‌گیری‌های شرکت‌های مربوطه  و همین‌طور «کنترل» اعتبارات دولتی  در جهت ایجاد اشتغال در شرکت‌هائی که از این  اعتبارات منتفع می‌گردند است.