اخبار ویژه

پرسنل آمریکایی در اوکیناوا هر ماه مرتکب یک جرم جدی می‌شوند

تارنگاشت عدالت

منبع: حزب کمونیست ژاپن

اعتراض اهالی اوکیناوا علیه دستگیری اخیر یک تفنگدار آمریکایی به اتهام قتل یک زن ژاپنی افزایش می‌یابد. بنا به گزارش «آکاتاها» طی ۴۰ سال گذشته این‌گونه جرايم جدی به طور متوسط هر ماه یک‌بار توسط پرسنل نظامی ایالات متحده در اوکیناوا صورت گرفته است.

از بازگشت اوکیناوا به ژاپن در سال ۱۹۷۲، پلیس اوکیناوا ۵۷۵ پرسنل نظامی و غیرنظامی آمریکایی را به جرم ارتکاب جرايم عمده دستگیر کرده است: ۳۹۴ سرقت، ۱۳۰ تجاوز، ۲۶ قتل، و ۲۵ مورد آتش‌سوزی. اگر جرايم غیراصلی را نیز در نظر بگیریم کل تعداد جرايم ارتکابی پرسنل نظامی و غیرنظامی آمریکایی تا آوریل ۲۰۱۶ به ۵۹۰۷ می‌رسد.

نزدیک به نیمی از جرايم آمریکایی‌ها در ژاپن در اوکیناوا رخ می‌دهد. در فاصله ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۵، آمریکایی‌ها در اوکیناوا ۱۹۰۰بار مرتکب ‌جرم شدند، کاناگاوا که آمریکایی‌ها در آنجا ۷ پایگاه نظامی دارند با ۸۰۸ مورد در رتبه دوم قرار دارد. این وضعیت تمرکز سربازان آمریکایی در اوکیناوا را نشان می‌دهد. به علاوه، تا مارس ۲۰۱۵، از ۴۹ هزار نظامی آمریکایی مستقر در ژاپن ۲۷ هزار نفر آن‌ها در اوکیناوا مستقر بودند.

اینامین سوسومو شهردار ناگو طی سخنرانی در تظاهرات ۲۵ مه که در اعتراض به حادثه اخیر تجاوز ددمنشانه به یک زن ژاپنی و قتل او برگزار شد، گفت: «مادام که تعداد زیادی از پرسنل نظامی آمریکایی در اوکیناوا مستقر هستند، جنایات شنیع رخ خواهد داد.»

هم‌چنین در بعدازظهر یکی از روزهای هفته گذشته، یک راهپیمایی با شرکت ۴ هزار نفر که ۳۰۰ متر از جاده منتهی به دروازه پایگاه نظامی آمریکا درکادنا را اشغال کرده بودند، برگزار شد. این راهپیمایی توسط «شورای سراسری اوکیناوا»، متشکل از سازمان‌های مدنی، احزاب سیاسی و صاحبان کسب‌وکار در مخالفت با ساختن یک پایگاه جدید آمریکایی در منطقه هنوکو شهر ناگو سازماندهی شد.

آکامین سیکن نماینده حزب کمونیست ژاپن در پارلمان در سخنرانی خود خاطرنشان کرد که دولت ژاپن هرگز به طور جدی با دشواری‌های اهالی اوکیناوا برخورد نکرده است. او توکیو را به خاطر بی‌مسؤولیتی کامل آن مورد انتقاد قرار داد. آکامین گفت: «بیایید مشترکاً برای تقویت جنبش همگانی برای یک اوکیناوای بدون پایگاه‌های آمریکایی مبارزه کنیم.»