اخبار ویژه

به یاد محمد علی: «من از مبارزه فلسطینی‌ها برای آزاد‌کردن میهن خود حمایت می‌کنم»

به مناسبت درگذشت محمد علی، ورزشکار افسانه‌ای و رزمنده برای عدالت، «شبکه همبستگی زندانیان فلسطینی» به میلیون‌ها نفر در سراسر جهان پیوسته و میراث تاریخی علی در تعهد به آزادی خلق‌های تحت ستم و آمادکی او را برای فداکاری در دنبال کردن آن اصول، گرامی می‌دارد. «امتناع علی از جنگیدن در ویتنام در سراسر جهان در صفحه اول روزنامه‌ها بود. در گینه در حمایت از او در مقابل سفارت ایالات متحده راهپیمایی شد. در کراچی، جوانان پاکستانی روزه گرفتند. و در قاهره تظاهرات برپا شد.» گرچه غیرسیاسی شدن بعدی علی و همکاری او با دولت ایالات متحده از یک میراث پیچیده‌تر می‌گوید، اما پژواک ملی و بین‌المللی مقاومت او در برابر امپریالیسم در دهه‌‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ در اوج شکوه ورزشی او در سراسر جهان طنین افکند.

 

منبع: شبکه همبستگی زندانیان فلسطینی

تارنگاشت عدالت

۵ ژوئن ۲۰۱۶

Ali dar Ordougah Avaregan Felestini

 

 علی در اردوگاه آوارگان فلسطينی

بیانیه

به مناسبت درگذشت محمد علی، ورزشکار افسانه‌ای و رزمنده برای عدالت، «شبکه همبستگی زندانیان فلسطینی» به میلیون‌ها نفر در سراسر جهان پیوسته و میراث تاریخی علی در تعهد به آزادی خلق‌های تحت ستم و آمادکی او را برای فداکاری در دنبال کردن آن اصول، گرامی می‌دارد.

در سال ۱۹۸۵، علی در تلاش برای تضمین آزادی زندانیان لبنانی و فلسطینی از زندان‌های جنوب لبنان تحت اشغال، به اسرائیل سفر کرد. این در پی دیدارهای او از اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی در سال ۱۹۷۴ بود، که در جریان آن در بیروت اعلام کرد: «ایالات متحده دژ صهیونیسم و امپریالیسم است.» او زمانی‌که از اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی در جنوب لبنان دیدن می‌کرد، اعلام نمود: «من به نام خود و به نام همه مسلمانان در آمریکا حمایت از مبارزه فلسطینی‌ها برای آزادی میهن خود و اخراج متجاوزین صهیونیست را اعلام می‌کنم.»

علی مبارزه رهایی‌بخش سیاهان را در چندین جبهه نمایندگی می‌کرد؛ در ایالات متحده، و به مثابه یک نیرو علیه امپریالیسم آمریکا در سراسر جهان. او در بزرگداشت رهبران سیاه‌پوست شورش زندان آتیکا شعر سرود. محمد علی در اوج فعالیت‌های خود، در سال ۱۹۶۷ از جنگیدن در جنگ ویتنام امتناع نمود، به پنح سال زندان محکوم شد و عنوان قهرمانی خود را از دست داد. زمانی‌که علی در مبارزه برای مسکن عادلانه در لویی‌ویل شرکت داشت در پاسخ به پرسشی درباره امتناع خود گفت:
«چرا آن‌ها باید از من بخواهند اونیفورم بپوشم و ۱۰ هزا مایل دورتر از خانه بمب و گلوله بر سر مردم قهوه‌ای رنگ ویتنام بریزم، در حالی‌که با مردم سیاه‌پوست لویی‌ویل مانند سگ برخورد می‌شود و حقوق انسانی اولیه آن‌ها زیر پا گذاشته می‌شود؟ نه، من ۱۰ هزار مایل دورتر از خانه نمی‌روم تا به کشتار کمک کنم و یک ملت فقیر دیگر را صرفاً برای ادامه سطله برده‌داران سفید بر مردم تیره‌پوست‌تر در سراسر جهان آتش بزنم.

به من اخطار داده اند که گرفتن این موضع میلیون‌ها دلار برای من تمام خواهد شد. اما من این‌را یک‌بار گفتم و دوباره خواهم گفت. دشمن واقعی مردم من در اینجاست. من با تبدیل شدن به ابزار بردگی کسانی که برای عدالت، آزادی و برابری خود مبارزه می‌کنند باعث سرافکندگی مذهب خود، مردم خود یا خودم نخواهم شد.

من اگر فکر می‌کردم که جنگ برای ۲۲‌میلیون نفر از مردم من آزادی و برابری می‌آورد، لازم نبود آن‌ها مرا به خدمت نظام ببرند، خودم فردا ملحق می‌شدم. من از ایستادن برای باورهای خود چیزی برای از دست دادن ندارم. می‌گویند به زندان خواهم افتاد، خوب که چی، من ۴۰۰‌سال است در زندان هستم.»

دیو زیرین می‌نویسد: «امتناع علی از جنگیدن در ویتنام در سراسر جهان در صفحه اول روزنامه‌ها بود. در گینه در حمایت از او در مقابل سفارت ایالات متحده راهپیمایی شد. در کراچی، جوانان پاکستانی روزه گرفتند. و در قاهره تظاهرات برپا شد.» گرچه غیرسیاسی شدن بعدی علی و همکاری او با دولت ایالات متحده از یک میراث پیچیده‌تر می‌گوید، اما پژواک ملی و بین‌المللی مقاومت او در برابر امپریالیسم در دهه‌‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ در اوج شکوه ورزشی او در سراسر جهان طنین افکند.

تاریخ مبارزه علی تاریخ طولانی و ژرف مبارزه مشترک و همبستگی متقابل میان خلق‌های تحت ستم و جنبش‌های رهایی‌بخش ملی را نشان می‌دهد، و اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی در لبنان-و جنبش رهایی‌بخش سیاهان- مرکز و پرورشگاه نه فقط برای انقلاب فلسطین و مبارزه سیاهان، بلکه برای جنبش‌های انقلابی در سراسر جهان بود. ما نقش علی را در نمایندگی یک میراث مقاومت ژرف و جمعی در برابر امپریالیسم، در برابر نژادپرستی ضدسیاهان، و در برابر صهیونیسم، و مبارزه برای زندانیان-و حلق‌ها- از زندان‌هایی که این نظام‌های ستمگر ایجاد کرده اند، گرامی می‌داریم.

 

 

http://samidoun.net/2016/06/remembering-muhammad-ali-i-declare-support-for-the-palestinian-struggle-to-liberate-their-homeland/