سرتیتر

محمدعلی: فعال ضدجنگ و حقوق مدنی

mohamedali

در طول جنگ ویتنام از شرکت در معرفی خود به ارتش امتناع کرد، و آشکارا خود را یک معترض باوجدان خواند، معروف است که می گفت: «من هیچ جنگی با ویت کنگ ها ندارم. هیچ ویت کنگی هرگز مرا کاکا سیا خطاب نکرده ست.»… او الهام بخش مارتین لوتر کینگ برای اعتراض عمومی علیه جنگ شد. مشهورست که گفت: «وقتی که کشور خود من بزرگ ترین اذوقه رسان خشونت در جهان است، نمی توانم ساکت بمانم.»… در اوایل سال های ۱۹۷۰ در حالی که علی هنوز در رینگ فعال بود، در راهروی ساختمان اداری به او برخوردم. او در آن زمان با چندین نفر دیگر بود. ما مانند عبور کشتی ها در شب از کنار هم گذشتیم. من مزاحمش نشدم تا با او صحبت بکنم. حال که به گذشته نگاهی می اندازم، آرزو می کنم ای کاش دستم را به علامت دوستی دراز کرده و دستش را می فشردم و از او قدردانی می کردم .

محمدعلی: فعال ضدجنگ و حقوق مدنی

نوشته: استیفن لیندمن

برگردان: آمادور نویدی

جمعه، ۳ ژوئن ۲۰۱۶، محمدعلی بوکسور معروف جهان، پس از یک نبرد طولانی با بیماری پارکسینون (بیماری لرزش غیرارادی اندام بدن – م) در سن ۷۴ سالکی در فوینکس آمریکا دیده از جهان فروبست.

با گذشت زمان، پارکینسون مهارت های حرکتی و توانایی صحبت کردن او را به طور پیوسته فرسوده ساخت. لونی همسر او گفت حتی اگرچه گفتار او دچار مشکل بود، اما «با مردم با چشمان با قلب خود صحبت می کرد، و آن ها با او تماس برقرار می کردند

متولد شده با نام کاسیوس ماررسیلوس کلی، در سال ۱۹۶۴ به امت اسلام پیوست، و« نام بردگی» خود را عوض کرد، و محمدعلی را جایگزین ساخت. پس از مرگ الیاس محمد رهبرامت اسلام در سال ۱۹۷۵ به اسلام سنی روی آورد.

در طول جنگ ویتنام از شرکت در معرفی خود به ارتش امتناع کرد، و آشکارا خود را یک معترض باوجدان خواند، معروف است که می گفت: «من هیچ جنگی با ویت کنگ ها ندارم. هیچ ویت کنگی هرگز مرا کاکا سیا خطاب نکرده است

در ۲۸ آوریل سال ۱۹۶۷، روز برنامه ریزی شده برای معرفی خود در ارتش هوستون، سه بار پس از خواندن نامش قدم به جلو نگذاشت.

به او هشدار داده شد که مرتکب جنایت می شود، اما او استوار ایستاد. او را بازداشت کردند. کمیسیون ورزشی ایالت نیویورک او را از پروانه بوکس زنی و عنوان قهرمان سنگین وزن جهانی محروم ساخت.

کمیسون های دیگر همین کار را کردند. علی به مدت سه سال نتوانست در هیچ جایی مسابقه بوکس بدهد. در ۲۰ ژوئن ۱۹۶۷، یک هیئت منصفه او را مجرم شناخت. دادگاه تجدید نظر آن حکم را تأئید کرد.

علی تا نتیجه تجدید دادگاه عالی خود آزاد ماند و در ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱، در زمانی که فعالیت ضدجنگ در سراسر کشور ادامه داشت، دادگاه عالی به اتفاق آرا به نفع او حکم داد – ولی نه برمبنای ادعای او، برای این که دادگاه استیناف هیچ دلیلی برای انکار حق او در ارتباط با اعتراض وجدان ارائه نداد.

حکم او عوض شد. او الهام بخش مارتین لوتر کینگ برای اعتراض عمومی علیه جنگ شد. مشهورست که گفت: «وقتی که کشور خود من بزرگ ترین اذوقه رسان خشونت در جهان است، نمی توانم ساکت بمانم

مربی او آنجلو داندی شرح داد که فعالیت ضد جنگ علی، «او را از بهترین سال های عمرش، سال های برجسته اش برحذر داشت

شاید بهترین تکیه کلام بیادماندنی او، «من بزرگ ترینم» باشد. سبک مثل یک پروانه، گزنده مثل یک زنبور

نقل قول کمتر شناخته شده او: «می دانم که من آن (زندگی م) را ساختم، در حالی که دیگر مردم سیاه پوست در جهنم زندگی می کنند، اما تا زمانی که آنها آزاد نباشند، من آزاد نیستم

بوکس زنی ورزشی خشونت زاست، با این همه علی مدافع صلح و عدم خشونت، مخالف نظامی گری، مقاومت در برابر تبعیض نژادی و بی عدالتی بود.

قدرت درخشش او انتقادات او را طنین انداز کرده بود. او از واشنگتن به دلیل استفاده از درآمدهای مالیاتی فدرال برای جنگ متنفر بود و یک بار گفت:

«با پولی که آنها پس از مبارزه از من برمی دارند، من گلوله های زیادی می خرم، حداقل سه جت بمب انداز در سال، و حقوق ۵۰۰۰۰ هزار مرد جنگ را می پردازم

«بوکس هیچ شباهتی مانند رفتن به جنگ با مسلسل، بازوکا، نارنجک دستی، هواپیمای بمب انداز ندارد. هدف من این است که بوکس بازی بکنم، و با یک مبارزه تمیز برنده شوم. اما در جنگ، هدف کشتن است، کشتن، کشتن، کشتن، و ادامه کشتار مردم بی گناه است

علی از شهرت خود برای مبارزه برای عدالت خارج از رینگ بوکس استفاده کرد، بدون ترس از اظهارنظر افکارش نزد عموم صحبت کرد. معروف ترین مشت زن جهان یک قهرمان ضد جنگ، حقوق مدنی، و عدم خشونت شد.

یک خاطره شخصی:

در اوایل سال های ۱۹۷۰ در حالی که علی هنوز در رینگ فعال بود، در راهروی ساختمان اداری به او برخوردم. او در آن زمان با چندین نفر دیگر بود. ما مانند عبور کشتی ها در شب از کنار هم گذشتیم. من مزاحمش نشدم تا با او صحبت بکنم. حال که به گذشته نگاهی می اندازم، آرزو می کنم ای کاش دستم را به علامت دوستی دراز کرده و دستش را می فشردم و از او قدردانی می کردم.

درباره نویسنده:

استیفن لیندمن در شیکاگو زندگی می کند. با او می توانید در آدرس زیر تماس بگیرید:

lendmanstephen@sbcglobal.net.

کتاب جدید او به عنوان سردبیر و نویسنده «نقطه اشتعال در اکراین: حرکت آمریکا برای هژمونی خطرات جنگ جهانی سوم را در بردارد»

http://www.claritypress.com/LendmanIII.html

آدرس وبلاگ استیفن لیندمن:

sjlendman.blogspot.com

به بحث در برنامه رادیویی کاتینگ ادج، با میهمانان معروف در شبکه رادیویی پیشرو با خبرهای رادیو پیشرو گوش کنید.

برگردانده شده از:

Muhammad Ali: Anti-War/Civil Rights Activist

By Stephen Lendman

http://www.informationclearinghouse.info/article44809.htm

۱ دیدگاه

 1. رهگذر says

  من فکر میکنم که رهگذر شیطان عدد پانزده هزار را هزار برابر کوچک کرده باشد.
  محمد کلی تا آنجا که من بخاطر می آورم تنها انسان سرشناسی بود که با پرداخت پانزده میلیون دلار یعنی ۱۵٬۰۰۰٬۰۰۰ جریمه بیلاخی گستاخ به کندی وابواب جمعی آنان مانند جانسون ونیکسون ها داده است. تمام دیگر آدمهای آمریکایی اگر بشود آنان را آدم نامید مانند خانم …(هنری فورد)؟؟ که برای سربازان تصنیف میخواند همگی خدماتشان برای جنگ بر علیه ویت کنگ بوده است ونه بر علیه جنگ.
  بیخود نیست که هوشی مین و ژنرال ژیاب دومین ژنرال بزرگ جنگی بعد از ژنرال استالین کارگری ساده در تاریخ جاودانی شده اند. سپاس همه زحمتکشان تا ابد بر آنها خواهد بود.
  بدتر از همه جان وین این فاشیست که در نقش کلاه سبز ها میخواست آبروی از دست رفته را قدری حقانی جلوه دهد که در زمان ریگان انواع فاشیست های ریگانی مانند رامبو و گامبو… و بازی های جنیگی برای بچه ها و رایانه ای که سرمایداران آمریکایی شکست ننگین خود را با آنها لاپوشی میکردند.
  ننگ تاریخ بر همه آنها باد! من اگر شخص مغروف دیگری جون کلی که توانسته باشد تبلیغات ضد جنگ برای ویتکنگ کند نمیشناسم اگر کسان دیگری اطلاع دارند لطفا نام آنان را زنده نمایند. من میتوانم به ابوجمال فکر کنم که بایستی در آنزمان کودک بوده باشد.
  تازه همگی یا سیاه هستند و یا نام های علی جمال محمد … داشته اند. مرگ بر سرمایدار باد که همگی از یک قماشند و هم اکنون اوباماست سبز ها در آفریقا مشغول کشتار است.

  دوست داشتن

 2. رهگذر says

  نادر تو بگو چیکار کردی برای صلح
  این مرد ۱۲۰کیلوگرمی نیرو در بازو، حد اقل ۱۵۰۰۰ دلار برای نرفتن بجنگ ویتنام و آزاری چندین ساله امپریالیسم آمریکا را برخود خرید!
  وی با شهرتی که داشت، توانست از هر موشک و یا ب۵۲ با هزاران تن سم نارنجی که برسر مردم ویتنام میریختند بیشتر در جهان روشن گری کرده و جنبش پرتاپ مدال بروی پله های کاخ سفید را عملی نماید. آری اینان پرتاپ کنندگان مدالها، همان «قهرمانان» آمریکایی که دست ویا پای خود را در جنگ ویتنام از دست داده بودند و یا دوران سربازی را بپایان رسانیده بودند، بوده که با پس دادن مدالهای خود بصورتِ دکتر کندی با دکترین خود بنام دکترین ازدیاد مرگ ومیر ویتنامی از تعداد زادوولد آنان تف انداخته و آنانرا بتمسخر در جلوی دوربین های جهانی گرفته بودند.
  محمد علی کلی از کمونیسم اطلاعی نداشت و هرکسی که در آنزمان حتی نام سندیکای کارگری را در معبود نادر که آمریکا باشد می آورد، بدست کمیته مک کارتی بلافاصله بقتل میرسید وجود نداشت تا از دنیایی بهتر بدون جنگ و بدون استثمار و بخصوص بدون استعمار که آمریکا اکنون در آن غوطه وراست و بزودی خود را در آن خفه خواهد کرد، برایش روشنگری نماید.
  همه ما محصول محیط و خانواده خود میباشیم، آنزمان بکسر های بانام بعنوان سنبل در جامعه با تبلیغات شبانه روزی بخورد جوانان داده میشد و جای نادر خالی بود که مانند یک کشیش سالوسوار که دوهزار سال است میگوید: «نکش! دروغ نگو! دزدی نکن» ولی با چشم بستن در مقابل واتیکان که خود بزرگترین بانک پولشویی مافیا را میگرداند، بدروغ گویی دوهزار ساله شدت بخشد! و باز هم دم از «تازه رفته مسلمان شده» هم بزند.
  چقدر منصور حکمتی ها بدریوزگی افتاده اند.
  شیطونک

  دوست داشتن

 3. nader says

  خودِ بازی بوکس یک جنگ ویک عملِ وحشیانه است؛که تا کشتنِ طرف مقابل پیش می روند
  یک آدم ضد جنگ هرگز بوکس بازی را حرفه خود نخواهد کرد.این بابا درقرن علم و تکنولوژی
  تازه رفته مسلمان شده،بنابر این محمد علی کلی از دید من نه ورزشکاربود و نه ضد جنگ.

  دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.