سرتیتر

اعتراض به سیاستهای غیرانسانی و بیگانه ستیز دولت هلند

collage_ahmad_1
تظاهرات در مقابل کمپها و زندان مخصوص بازگرداندن خانواده ها ( بخش اول )
کمپین «هیچ بچه ای را نباید به حاشیه راند»
کمپینی است برای تظاهرات با خانواده ها و بچه هاییکه همراه خانواده شان در کمپهای اخراج زندگی می کنند. این کمپین در دوتا آخر هفته برای روزهای شنبه و یکشنبه سازماندهی شده است. هر بار در عرض دو روز در سه شهر که این کمپ ها در آن قرار دارند تظاهرات سازماندهی می شود.
بار اول: در تاریخ 21 و 22 ماه می 2016 در شهرهای خیلزه، کاتویک و دنهلدر با موفقیت و شرکت فعال بچه ها و خانواده شان انجام پذیرفت.
بار دوم: در تاریخ 28 و 29 – 05 – 2016 در شهرهای آمرسفورت، امن و کامپ زیست انجام خواهد پذیرفت.

در هلند هفت کمپ مخصوص اخراج برای خانواده ها و بچه هایشان هست. از آنجائیکه در هلند بچه ها حق دارند تا 18 سالگی به مدرسه بروند در این کمپ ها بچه ها به مدرسه می روند یعنی کمپ باز است ولی خانه آنها در داخل کمپ اخراج است. در عمل بطور دائم تحت نظر دولت هستند تا روزیکه بدون کوچکترین اطلاع قبلی پلیس میریزد و همه خانواده را بزور می برد!
آخرین نقطه ای که در آن تظاهرات خواهیم کرد کامپ زیست هست. اینجا زندان واقعی برای خانواده هایی است که حتما اخراج خواهند شد.

در این کمپین بچه ها با شعارهایی که نوشته اند » ما اینجا می مانیم» در تظاهرات شرکت می کنند و به اندازه کافی وقت دارند که بطور کامل مشاهدات،تجارب، ترس ها و انتقادات خود را از سیستم موجود بیان کنند.
در حال حاضر بیش از هزار خانواده همراه بچه هایشان در مجموع در تمام این کمپ ها منتظر اخراج هستند. از نظر دولت هلند پرونده این خانواده ها بسته است ولی در عمل چنین نیست زیرا در خیلی از پرونده ها وکلا به دادگاه عالی شکایت کرده اند ولی دولت هلند اساسا منتظر جواب دادگاه عالی نمی ماند! ادعای دولت هلند چنین است دادگاه عالی اساسا تصمیم قاضی ها و ما را تایید می کند. اگر علیه ما رای داد ما فرد اخراجی را دوباره به هلند برمی گردانیم! ادعایی که در عمل تقریبا هرگز اتفاق نمی افتد!

برگرداندن پناهجویان به هلند
سازمان پرایم در 22 سال گذشته بکمک بهترین وکلا و خبرنگاران… توانسته است چند نفر را به هلند برگرداند آنهم بدلایل بینهایت استثنائی که فرد اخراجی مدارکی را در اختیار ما گذاشته است که کاملا ثابت می کرد دولت هلند درست مثل قاچاقچی پناهجویان را با پاسپورت جعلی به کشور دیگری اخراج کرده بودند. در یک مورد پناهجوی سومالیایی را با پاسپورت جعلی در فرودگاه دبی رها کرده بودند!… یا یک نفر را به ترکیه اخراج کرده بودند و در زندان پشت او را یازده بار با نقش هلال ماه که علامت گرگهای خاکستری است سوزانده بودند… خانواده اش به موقع توانستند با ما تماس بگیرند و همه مدارک را بفرستند و توسط خبرنگاران مسئله را در رسانه های سراسری منتشر کردیم و پرونده در اختیار نمایندگان احزاب مترقی پارلمان قرار گرفت و این نمایندگان دولت را استیضاح کردند… دولت هلند مجبور شد آنقدر به دولت ترکیه فشار بیاورد که او را تا جلسه دادگاه بطور موقتی آزاد کردند و زمانیکه با من تماس گرفت گفتم دولت هلند نمی تواند تو را از ترکیه قاچاقی به هلند بیاورد ولی اگر تو به هر کشور همسایه بروی در عرض 24 ساعت تو را به هلند خواهند آورد… او می ترسید در مرز با تیر بزنند. سرانجام از قبرس با ما تماس گرفت و او را با همکاری سفارت هلند فورا به هلند آوردند… شکایات ما علیه دولت هلند ادامه داشت… سرانجام بعد از 15 سال توانستیم بیش از 60.000 اورو بخاطر شکنجه ای که او شده بود و زخم های روحی و کابوس هایی که می دید از دولت هلند غرامت دریافت کنیم… پرواضح است این موارد بینهایت استثنائی است! و هر کسی را بر نمی گردانند و هر کسی چنین شانسی ندارد که بموقع تمامی مدارک لازم را بتواند فراهم کند و در اختیار ما بگذارد…
بعد از سالها مبارزه همه سازمانهای پناهندگی همراه وکلا و … سرانجام دولت هلند تصمیم گرفت به بچه هایی که بیش از 5 سال در هلند زندگی می کنند و کاملا در جامعه انتگره شده اند اقامت بدهد.
بیش از 92% پرونده هایی که بسته شده و حالا در کمپهای اخراج هستند به دو دلیل پرونده شان بسته شده است. یک: علیرغم اینکه از نظر دولت هلند پرونده آنها بسته شده و غیرقانونی بودند می بایست همواره به نوعی تحت نظارت دولت هلند باقی می ماندند! کسانیکه در عرض 5 سال بیش از سه ماه به اصطلاح دور از چشم دولت هلند بوده اند شامل عفو نمی شوند! مثلا یکی از موکلین ما با بچه اش بیش از 18 سال است که در هلند زندگی می کنند ولی شامل عفو نشده اند زیرا دولت ادعا می کند شما نمی توانید ثابت کنید که بطور دائم در هلند بودید! هر چند که از مدرسه بچه و ده ها جای دیگر تاییدیه گرفته اند در آن مدت در هلند بودند و در هیچ کشور دیگری تقاضای پناهندگی نکرده بودند…
دلیل دوم این استکه بعضی از خانواده ها برای بازگشت داوطلبانه خود بطور فعال همکاری نکرده اند!

چگونگی اخراج خانواده ها توسط پلیس
پناهجویانی که در این کمپهای خانواده زندگی می کنند در ترس دائم هستند. زیرا پلیس همواره بدون کوچکترین اطلاع قبلی نزدیکی های صبح بی سر و صدا وارد خانه مورد نظر می شوند و بزور همه را در عرض چند دقیقه با خودشان می برند!
در این کمپین بویژه بچه این امکان را دارند که بطور مفصل در باره تجارب و ترسهای خود صحبت کنند و بگویند که چگونه شاهد بودند دوستان و همسایه هایشان را بزور برده اند… هر لحظه شمشیر داموکلس بالای سرت آویزان است که کی نوبت خانواده تو خواهد رسید؟!…
پرواضح است که بچه هایی که در این شرایط روحی وحشتناک زندگی می کنند زحم های روحی شان شاید هرگز درمان نشود…
یکی از بچه ها می گفت شاهد بود که برای شکستن مقاومت پدری، پلیس با باتوم الکتریکی به پدر خانواده شک الکتریکی وارد می کرد و زن و بچه هایش شدیدا گریه می کردند …
بچه دیگر گفته است که شاهد بود بعضی از خانواده ها حتی فرصت نداشتند لباسهایشان را بپوشند و بعضی از آنها را با لباس زیر برده اند… به همین دلیل اینها از ترس همواره با لباس کامل می خوابند!…

بازگشت داوطلبانه!
خانم رودیا ماس رئیس اداره بازگرداندن پناهجویان می گوید:
«از اخراج 50% پناهجویان پرونده بسته مطمئن هستیم. ولی 50% دیگر که را هنوز نتوانسته ایم به کشورهایشان بطور داوطلبانه یا بگونه ای اجباری برگردانیم، ممکن است خودشان برگشته اند، یا بطور غیرقانونی به کشور اروپایی دیگر رفته اند، یا بطور غیرقانونی درجایی در کشور ما زندگی می کنند!
خانم رودیا ماس می گوید: بعد از اینکه پناهجویان از دادگاه جواب منفی گرفتند کار ما شروع می شود. ما سعی میکنیم به پناهجو ثابت کنیم که هیچ چشم اندازی برای ماندن در هلند ندارد و بهتر است داوطلبانه هلند ترک کند. ما مقدمات لازم برای اخراج قطعی آنها را فراهم می کنیم.
کسانیکه داوطلبانه برمی گردند وابسته به شرایط شان بین 200 تا 2300 اورو هنگام بازگشت داوطلبانه دریافت می کنند. سال گذشته از بین 12500 پناهجویی که می بایست هلند را ترک می کردند 2500 نفر بطور داوطلبانه برگشتند. تلاش ما این استکه آنها داوطلبانه برگردند این هم برای آنها خوب است و هم برای دولت هلند! »

تقریبا هر هفته این خانواده ها با ماموران «اداره بازگشت» مصاحبه دارند. آنها تمام دوره های آموزشی و تکنیکهای مصاحبه را گذرانده اند تا بطور موثر مقاومت روحی پناهجویان را بشکنند و از ماندن در هلند نا امید کنند تا به اصطلاح داوطلبانه به کشورشان برگردند!
خانم رودیا ماس رئیس «اداره بازگشت» می گوید همکاری داوطلبانه پناهجویان برای بازگشت بهترین گزینه ممکن برای همه هست! این بزرگترین دروغ است و تنها بهترین گزینه ممکن برای دولت هلند و سازمان ایشان است!
Minder dan 50 procent afgewezen asielzoekers zeker vertrokken
http://nos.nl/nieuwsuur/artikel/2073318-minder-dan-50-procent-afgewezen-asielzoekers-zeker-vertrokken.html?title=minder-dan-50-procent-afgewezen-asielzoekers-zeker-vertrokken
زیرا پناهجویی که بعد از شکسته شدن مقاومت و روحیه اش به اصطلاح بطور داوطلبانه برگشته است اگر کشور خودش دستگیر و حتی اعدام شود و این خبر توسط فامیلش به ما برسد ما اینجا تقریبا هیچ کاری نمی توانیم بکنیم. زیرا دولت هلند در آنصورت مدعی است که او داوطلبانه برگشته است و هیچ مسئولیتی متوجه دولت هلند نیست!
در موارد بالایی که من ذکر کردم چگونه توانستیم از دولت غرامت بگیریم و این پناهجویان را سرانجام به هلند برگردانیم دلیل اصلی آن این بود که این افراد را دولت هلند بزور برگردانده بود آنها داوطلبانه برنگشته بودند، به همین دلیل تمامی مسئولیت شکنجه آنها بعهده دولت هلند بود! …

ابتکارات دولت هلند و اداره بازگشت بی پایان است.
آنها برای شکستن روحیه پناهجویان داستانهای مخصوص کارتونی برای بچه های پرونده بسته می نویسند که بعد از بازگشت به کشورشان چقدر خوشبخت شده اند و از طریق فیس بوک و … با دوستانشان در اینجا صحبت می کنند!…
‘Ga terug naar je eigen land’ gepromoot in bizar stripverhaal
http://www.joop.nl/nieuws/ga-terug-naar-je-eigen-land-gepromoot-in-bizar-stripverhaal
هدف از نوشتن این گونه کتابهای کارتونی برای بچه ها این استکه داوطلبانه و بدون مقاومت به کشور خود برگردند تا خوشبخت شوند!

داستان بازگشت نشاط به عراق
یک نمونه از اخراج پناهجویان به شیوه انسانی توسط اداره بازگشت!
سال 2006 که عراق بسیار نا امن بود خانواده رشاد اقامت 5 ساله گرفته بودند. آنها زبان هلندی را یاد می گرفتند، رشاد کار می کرد پسرش نشاط در مدرسه درس می خواند، آینده به روی آنها لبخند می زد. سرانجام در یک کشور امن به فکر ساختن زندگی خود بودند.
تا اینکه روزی فهمیدند که اقامت آنها تمدید نمی شود! هلند کشور عراق را برای برگرداندن پناهجویان امن اعلام کرده بود! در حالیکه همان دولت به مردم هلند توصیه میکند که بعلت ناامن بودن عراق به آن کشور سفر نکنید! آنها بدادگاه عالی شکایت کردند. جواب دادگاه منفی بود و پرونده شان بسته شد! ( توضیح از احمد پوری در ده سال اخیر که مرتبا سیاست پناهندگی سخت تر می شود… در دادگاه عالی تقریبا در بیش از 95% موارد قاضی تصمیم دولت را تایید می کند!… )
ما می دانستیم که معنی » پرونده بسته » شدن چیست، ولی نمی دانستیم کی ما را بیرون خواهند کرد. ما بطور دائم در ترس زندگی می کردیم. هیچ قطعیت و امنیتی در زندگی ما وجود نداشت. من بکارم ادامه میدادم تا اینکه در یکی از روزهای ماه آپریل صبح سر کارم رفتم. بدون اینکه من خبر داشته باشم اداره بازگشت آنروز زن و بچه مرا دستگیر کرده به زندان روتردام برده بود. وقتیکه من بخانه برگشتم با خانه خالی روبرو شدم. روز بعد همسر و فرزند مرا به بغداد برگرداندند و من در هلند تنها ماندم!
آنروز 38 نفر پناهجوی پرونده بسته را که 17 نفرشان بچه بودند با یک هواپیما به عراق برگردانده بودند!
رشاد هر هفته با خانواده خود تلفنی صحبت می کند. پسر او نشاط حالا 11 ساله است و آنها در اطراف موصل زندگی می کنند!
پسرم هر بار که در تلفن با من صحبت می کند، گریه می کند. او زبان آنجا را نمی اند. می خواهد بمدرسه برود ولی نمی تواند. عراق هنوز هم ناامن است. بطور مرتب بمباران و انفجار هست. پسرم می خواهد با پدرش و دوستانش فوتبال بازی کند ولی آنها در هلند باقی مانده اند و در کنارش نیستند! او می خواهد برگردد…

collage_ahmad_3
تونی هیمانس خبرنگار روزنامه فولکس کرانت: من حیرت زده به داستان رشاد گوش می دادم. چنین است رفتار دولت هلند با پناهجویان پرونده بسته در سال 2013 آنها از همدیگر جدا شده اند. بدون اینکه فکر کنم بی اختیار از رشاد پرسیدم تو چرا اینجا مانده ای؟ او عکس العمل نشان نمی داد تنها اشکها بود که بر گونه اش روان می شد و چشمهایش به نقطه ای در بینهایت خیره شده بود. ترس از مرگ قویتر از عشق به زن و بچه است…
من این کلمه » غیرقانونی» را نمی فهمم. غیرقانونی ها هم انسان هستند که آنها را به کیسه از مواد منفجره تنزل داده اند. ( توضیح از احمد پوری در اروپای امروز پناهجوی پرونده بسته و غیرقانونی کم کم دارد هم معنی می شود با خلافکار، جنایتکار، تروریست… ) من به حرفهای جاودانی دیمتری فرهولست در برنامه تلویزیونی پاو فکر می کنم که می گفت: اکنون کابینه هلند بخاطر دادن سرپناه و نان و امکان دوش گرفتن به پناهجویان پرونده بسته در بحران گرفتار شده است. احزاب حاکم در این موقعیت با این سیاستها در فکر بدست آوردن رای بیشتر هستند و هزینه این سیاست ها را پناهجویان می پردازند. انسانیت مرده است…!
غیرقانونی ها هم انسان هستند، نام دارند، خانواده دارند، گذشته و آینده و زندگی خود را دارند. حالا زمانیکه در باره غیر قانونی ها صحبت می کنند من بفکر رشاد می افتم. بیاد کسی می افتم که شکسته شده و زندگی اش از هم گسیخته …
Het hartverscheurende verhaal van Rashad
http://www.leenardkanselaar.nl/hartverscheurende-verhaal-rashad/

collage_ahmad_2

( توضیح از احمد پوری: دادگاه اروپا رفتار دولت هلند را در مورد پناهجویان پرونده بسته محکوم کرد، که آنها را بدون هیچگونه حمایت دولتی روانه کوچه ها میکند. رای دادگاه این بود که «هر پناهجویی حتی پرونده بسته باید بدون قید و شرط به سه چیز بنیادی دسترسی داشته باشد. یک: سرپناه، دو: نان، سه: امکان دوش گرفتن.» علیرغم اینکه دولت هلند در این زمینه از طرف سازمانهای بین المللی حقوق بشر هم محکوم شد ولی با یک شرط مهم حاضر است این امکانات را در اختیار پناهجویان بگذارد. شرط دولت هلند این استکه اگر پناهجویان پرونده بسته برای بازگشت خود به کشورشان با ادراه بازگشت همکاری داوطلبانه بکنند حق دارند از سرپناه و نان و دوش بهرمند شوند. در غیر اینصورت بدون هیچگونه کمکی از جانب دولت در کوچه ها می مانند!… )

کمپین » هیچ بچه ای را نباید به حاشیه راند » می خواهد با توجه به قوانین بین المللی و اروپایی از حقوق بچه ها بطور مستقل بدون وابستگی به وضعیت اقامت پدر و مادرشان دفاع کند. ما بر این عقیده هستیم که دولت هلند حقوق بچه ها را نقض می کند.

گزارش هفته دوم اعتراضات را در چند روز آینده خواهم نوشت.

احمد پوری (هلند) 28 – 05 – 2016