اخبار ویژه, سرتیتر

رئیس‌جمهور آینده فیلیپین از چپ‌های رادیکال برای شرکت در کابینه دعوت می‌کند.

رئیس‌جمهور آینده فیلیپین از چپ‌های رادیکال برای شرکت در کابینه دعوت می‌کند. دوترته هنوز لیست کابینه خود را کامل نکرده ولی هم اکنون چهار کرسی کابینه خود را به نیروهای رادیکال چپ، یعنی حزب کمونیست فیلیپین CPP و اتحاد زیرزمینی جبهه دمکراتیک ملی NDFP اختصاص داده است. او این پیشنهاد را با دعوت از رئیس موسس حزب کمونیست و مشاور کل سیاسی NDFP، «خوزه ماریا سیسون» که در هلند در حجرت بسر می‌برد، برای بازگشت به میهن و کمک به ساختار دولت وحدت ملی مربوط ساخته است.

philippin

دنیای جوان

۲۰ مای ۲۰۱۶

تارنگاشت عدالت

«رودریگو  ر. دوترته» که هوادارانش او را «رودی» و یا «دیگونگ» خطاب می‌کنند و در طول مبارزات انتخاباتی خود را مدافع سرسخت نظم و قانون معرفی کرد، روز ۹ مای  با اختلاف زیاد در مقابل «مانوئل روکساس دوم۲»نامزد مورد پسند رئیس جمهور وقت «بنینگو س. آکینو  سوم» در انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین پیروز شد. بنابر آخرین آمار «دوترته» قریب ۱۶ میلیون آرا از ۵۵ میلیون آرای جایز را به خود اختصاص داد در حالی‌که «روکساس» فقط ۷،۹ میلیون رای بدست آورد. پیروزی «دوترته» با ۳۸٫۶ درصد آرا از این رو بیشتر قابل‌توجهر است، زیرا که بنا برگزارش کمیسیون انتخابات سهم شرکت مردم در انتخابات بیش از ۸۱ درصد بوده است.

در اردوی دوترته اکنون جو شادی و سرور و اشتیاق به آغاز کار حکمفرماست. شهر «داوائو» در جنوب فیلیپین که دوترته هنوز شهردار آنست، اکنون به کعبه آمال هرکس که در سیاست و «شوبیز» فیلیپین اسم و رسمی دارد تبدیل شده است. مسئله برسر کسب قدرت و امتیازاتی است که هرکس با آغاز ریاست جمهوری «دیگونگ» که روز ۳۰ جون آغاز می‌شود به خود وعده داده است.

دوترته هنوز لیست کابینه خود را کامل نکرده ولی هم اکنون چهار کرسی کابینه خود را به نیروهای رادیکال چپ، یعنی حزب کمونیست فیلیپین CPP و اتحاد زیرزمینی جبهه دمکراتیک ملی NDFP اختصاص داده است. او این پیشنهاد را با دعوت از رئیس موسس حزب کمونیست و مشاور کل سیاسی NDFP، «خوزه ماریا سیسون» که در هلند در حجرت بسر می‌برد، برای بازگشت به میهن و کمک به ساختار دولت وحدت ملی مربوط ساخته است.

دوترته طی مبارزات انتخاباتی قول داد که قبل از شروع دوره ریاست جمهوری خود طی مسافرتی به اروپا با سیسون،  که طی دهه ۱۹۶۰از آموزگاران قدیم او در دانشگاه Lyceum فیلیپین بود، ملاقات کند. چنین برخوردهائی در بین مخالفین سیاسی او ترس و وحشت و  تقابل ایجاد می‌کند. برعکس انجمن‌های حقوق‌بشری و مردان کلیسا از این رویکرد استقبال کرده و امیدوارند که هرچه زودتر ۵۰۰ زندانی سیاسی این کشور آزاد گردند. در بین این زندانیان ۱۸ مشاور معتبر NDFP نیز وجود دارند. دستگیری آنها یکی از دلایل قطع مذاکرات صلح بین دولت آکینو و  NDFP در سال ۲۰۱۳ شد.

«کارلوس دومینگس» یکی از نزدیکان و محرمان دوترته و وزیر دارائی احتمالی فیلیپین برنامه ۸ بندی دولت آینده را اعلام کرد. بنابرآن در طول ریاست دوترته قرار است از جمله یک سیستم مالیاتی عادلانه‌تر، اقدامات عاجل برای ترمیم زیرساختارها، شرایط بهتر برای رقابت بین شرکت‌های فیلیپینی و همین‌طور ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاری خارجی و هم‌چنین تقویت دهقانان کوچک در اولویت قرار داشته باشد.