پرش به محتوا

خاورنزدیک یتیم شد

2ghodrat

تی یری میسان

Le Proche-Orient orphelin

par Thierry Meyssan

جهان با شتاب تحول می یابد، ولی درک وضعیت جدید با تأخیر صورت می پذیرد. تی یری میسان که در سال 2012 از ورود روسیه به سوریه گزارش می داد، فقط سه سال بعد آشکار شد، امروز از خروج دو قدرت بزرگ از خاور نزدیک خبر می دهد.

شبکۀ ولتر| دمشق ( سوریه)

Réseau Voltaire | Damas (Syrie)

در سال های آینده، خاورنزدیک باید به تنهائی از عهدۀ مسائل و مشکلات خود برآید. ایالات متحده از دوران جنگ دوم جهانی خواست خود را تحمیل کرده است، و روسیه که علیه جهاد طلبان در سوریه جنگید، هیچ یک مایل به ایفای نقش پر اهمیتی نیستند. مردمان منطقه که قدرت های استعماری با آنان در طول قرن ها مانند طفل درمانده ای رفتار کرده اند و یکی را علیه دیگری به تحریک ئاداشته اند، امروز باید در مقام افراد بالغ مسئولیت خودشان را به عهده بگیرند.

دو قدرت بزرگ هم زمان قربانی مشکلات اقتصادی خودشان هستند. واشنگتن که در دوران جرج بوش با بلند پروازی قرن بیست و یکم را آمریکائی اعلام کرده بود، از این پس امکان تحققِ چنین طرحی را در اختیار ندارد. ایالات متحده مجبور است راهی را برای حضور روسیه و چین باز بگذارد. امروز آمریکائی ها تا جائی که می توانند، بر آنند تا در خاور دور نیروهایشان را متمرکز کنند. رئیس جمهور آمریکا بارک اوباما و همکارانش با جفری گلدبرگ Jeffrey Goldberg مصاحبه ای داشته اند که در « دی آتلانتیک » The Atlantic  (1) منتشر شد. در این مقاله چکیدۀ 7 سال گذشتۀ کاخ سفید مشروحاً توضیح داده شده است : حفظ ارتش، به هیچ بهانه ای نیروهای نظامی نباید در خاورنزدیک وارد کارزار شوند. معاهدۀ کوئینسی Le pacte du Quincy، به امضای روزولت در سال 1945 و تمدید آن برای 60 سال به دست جرج بوش در سال 2005، از این پس علت وجودی ندارد : ایالات متحده دیگر نیازی به نفت سعودی ندارد و وقتش را با وهابی هائی تلف می کند که قادر به تطبیق خودشان با جهان مدرن نیستند. دکترین کارتر در سال 1980 که سیاست پنتاگون را مبنی بر کنترل مناطق نفتی خاورنزدیک می دانست، و در نتیجه به تشکیل ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحدۀ آمریکا انجامید، از این پس چیزی نیست بجز نامه ای مرده. و اگر امنیت اسرائیل مثل همیشه تضمین خواهد شد، ولی تل آویو برای گسترش مرزهایش از نیل تا فرات نباید روی کمک ایالات متحده حساب کند.

ولادیمیر پوتین در برنامۀ تلویزیونی «خط مستقیم با ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه خیلی روشن این موضوع را مطرح کرد(2). به دلیل اعلام مجازات ها از سوی غرب، در سال گذشته، کشورش با یک بحران 3،7% روبرو شد و در سال بعد نیز باید با یک بحران 1،8 % مقابله کند، پیش از آن که دوباره در مسیر رشد حرکت کند. با آگاهی به این امر که بانک مرکزی فقط 387 میلیارد روبل سرمایه در اختیار دارد، در نتیجه تا جائی که ممکن است روسیه باید صرفه جوئی کند تا از این توفان جان سالم بدر ببرد.

به همین علت بود که بمب افکن هایش را از سوریه بیرون کشید و این تجهیزات را دوبار به آنجا باز نخواهد فرستاد. روسیه پیش از بیرون کشیدن نیروهایش، ارتش عرب سوریه را به جنگ افزارهای مدرن مجهز کرد و نظامیان سوریه را برای استفاده از این تجهیزات آموزش داد. به گفتۀ رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین، سوریه نه تنهائی توان باز پس گیری سرزمین های از دست رفته اش را در اختیار دارد.

یگانه علتی که روسیه و به همین گونه ایلات متحده را در منطقه نگهداشته، سرنگونی رئیس جمهور اردوغان است که با سیاست برتری طلبانه و استفاده از تروریسم به مثابه ابزارکار چنین سیاستی می تواند به مصیبتی در سطح جهان بیانجامد. در نتیجه، امروز مسکو و واشنگتن از کردها علیه اروغان پشتیبانی می کنند، و اگر کردها وارد جنگ علیه سوریه شدند، هیچ یک از دو قدرت بزرگ مداخله نخواهد کرد.

هر چند که خروج دو قدرت بزرگ ناگهانی و پیشبینی ناپذیر بوده، ولی واقعیت همین است. خروج این دو قدرت خاورنزدیک را یتیم بر جا میگذارد. طبیعت از فضای تهی بیم دارد، در نتیجه، از این پس عربستان سعودی و ایران به شکل بنیادی برای گسترش نفوذ خود مبارزه می کنند.

Thierry Meyssan

Source
Al-Watan (Syrie)

[1] « The Obama Doctrine » (version française ici), Jeffrey Goldberg, The Atlantic (États-Unis) , Voltaire Network, 10 March 2016.

[2] « Прямая линия с Владимиром Путиным » (version anglaise ici), Владимир В. Путин, Сеть Вольтер, 14 апреля 2016.

 

لینک متن اصلی در شبکۀ ولتر :

http://www.voltairenet.org/article191311.html

لینک متن فارسی در شبکۀ ولتر :

http://www.voltairenet.org/article191353.html

لینک متن در گاهنامۀ هنر و مبارزه

http://gahnamehhvm.blogfa.com/post/839

 

ترجمۀ حمید محوی

۱ دیدگاه »

 1. تیری میسان: …«در سال های آینده، خاورنزدیک باید به تنهائی از عهدۀ مسائل و مشکلات خود برآید.»
  باید از آقای تریری میسان پرسید:
  آیا پیش از بوجود آمدن استعمار کشورهای جهان حتی استعمار کشورهای آفریقایی توسط استعمارگران انگلیسی، فرانسوی، آمریکایی…، این کشورها همیشه بتنهایی از عهده مسایل و مشکلات خود بر نمی آمدند؟
  آیا این جمله از موسی چمبه در زمان رئیس جمهوری خود نیست؟:
  «زمانیکه سپید ها «انجیل» بدست به آفریقا آمدند ما نان داشتیم!(کتاب مقدس میسیح را در دست داشتند)
  اکنون ما کتاب انجیل داریم و آن‌ها نان!
  جمله «خاور نزدیک با رفتن ابرقدرتهای استعماری و امپریالیستی یتیم میشود»، را از تی یری میسان بعید میدانستم و خیلی بچه گانه میباشد. توگویی نامبرده از امپریالیسم و حکومت انحصار ها چیزی نمیداند. از تقسیم بازارهای فروش و غارت مواد خام و انرژی چیزی نشنیده است. از رشد ناموزون امپریالیستی و قدرت و تشنگی بانکها برای جنگ و فرار از سرریز تولید، بخصوص صدور سرمایه هم چیزی نشنیده است…
  باید خیلی خوش خیال بود تا باور کرد که امپریالیسم، از جایی دست برمی‌دارد. سرنوشت سوریه ابتدا در اواسط تا اواخر سال ۲۰۱۷ زمانیکه حکومت امپریالیستی نوین آمریکا روی صندلی محکم نشست،‌ تعیین خواهد گردید. این یکی را تیری میسان اشتباه کرده است.
  تیری میسان میگوید: …«در نتیجه، امروز مسکو و واشنگتن از کردها علیه اروغان پشتیبانی می کنند، و اگر کردها وارد جنگ علیه سوریه شدند، هیچ یک از دو قدرت بزرگ مداخله نخواهد کرد.»
  جلل الخالق این یکی دیگر از لطیفه های سال خواهد شد. من اگر بودم قدری شفاف‌تر این لطیقه را چنین بیان میکردم «آمریکا و روسیه عابد و زاهد و دعا خوانا گردیده اند و با یک دیگر نه دوست و نه دشمن هستند و نه تنها کاری بکار یکدیگر ندارند بلکه کاری هم با بقیه کشورها و بزانو در آوردن آن‌ها ندارند و ایران هم از فردا آزادانه نفت و دیگر فرآورده ها را میتواند بدنیا بفروشد.»
  این را میگویند «ب اول بسیمهی تعالی»:
  سپس تئوری «اولترا امپریالیسم» کائوتسکی رابیان و مدعی می‌شوند دنیا به بهشت تک امپریالیسمی پا گذاشته است و جنگ و ستیز و بیکاری و بیماری… از بین خواهد رفت. و با بوجود آمدن ربت های نسل جدید حق با آنارشیست ها خواهد بود «کار مال خر است»!!
  چه خوب است که تا آخر سال دیگر این مقاله را فراموش نکنیم.
  سپیده
  ۰۱/۰۲/۹۵یکشنبه

  لایک

  • من هم با سپیده موافقم. این مقاله را به دو جهت ترجمه کردم، علت اول این بود که تی یری میسان روی اهمیت این مقاله پافشاری کرده بود، و سپس برای پی گیری نظریات این نویسنده. با او نیز چند پاراگراف مکاتبه داشتم، چون که تحلیل عجیبی بنظرم می رسید. خصوصآً « یتیم» شدن خاور نزدیک… خیلی معنی دار است…موضوع تمایل ایالات متحده برای تمرکز در خاور دور و تخلیه کردن خاور نزدیک دو سه سال پیش مطرح شده بود، ولی پیش از رفتن باید زمینه را آماده می کرد. با واگذاری کارهای کثیف به ترکیه و عربستان. در هر صورت این خبری بود که منتشر شد. بنظرم می رسد که یک جریانی راه افتاده تا با به میدان آوردن ترکیه و عربستان سعودی، تروریستهای اصلی را بفراموشی بسپارد.
   در هر صورت حضور نظامی غرب در خاورنزدیک هنوز پر رنگ است، اخیراً آمریکائی ها برای بمباران داعش در عراق از ب 52 بهینه سازی شده استفاده کرده اند (که باید تا سال 2040 دوام بیاورد). در هر صورت بمباران واقعی داعش و یا بر عکس، مجهز کردن تروریست های جهاد طلب داعشی فرقی نخواهد داشت، در هر دو صورت برای مداخلۀ امپریالیست ها به کار خواهد رفت.

   لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: