پرش به محتوا

پیام حزب کمونیست کوبا به نیروهای سیاسی و اجتماعی دوست

حزب کمونیست کوبا در روزهای ۱۶ تا ۱۹ آوریل هفتمین کنگره خود را با هدف‌های اصلی ارزیابی اجرای «رهنمودهای سیاست اقتصادی و اجتماعی» مصوب ششمین کنگره برگزار خواهد کرد. کنگره در فضای بین‌المللی برگزار می‌شود که مشخصه آن بحران جهانی و حاد شدن تضادهای ژئوپولتیک جهانی در شرایطی است که در بستر آمریکای لایتن ضدحمله امپریالیستی و راست‌ علیه روندهای انقلابی، دموکراتیک و رهایی‌بخش قاره و علیه تلاش‌های همگرایانه در منطقه، تشدید می‌شود… حزب کمونیست کوبا از چالش‌های تحمیل شده توسط این روند عادی‌سازی آگاه است. ما آگاهیم که بخش‌های مهمی از ایالات متحده هدف فرسایش پایه‌های انقلاب و سرنگون کردن نظام سیاسی ما را از طریق رویکرد و نفوذ مستقیم حفظ کرده‌اند. در ارتباط با این، ما معتقدیم که سفر  رییس‌جمهور اوباما به هاوانا تصمیم غیرقابل بازگشت کردن این تاکتیک جدید علیه کوبا را تأیید کرد.

7_cuba_congres_2.jpg

منبع: شبکه همیستگی

تارنگاشت عدالت

 پیام حزب کمونیست کوبا به نیروهای سیاسی و اجتماعی دوست

حزب کمونیست کوبا در روزهای ۱۶ تا ۱۹ آوریل هفتمین کنگره خود را با هدف‌های اصلی ارزیابی اجرای «رهنمودهای سیاست اقتصادی و اجتماعی» مصوب ششمین کنگره برگزار خواهد کرد. استراتژی توسعه کشور تا سال ۲۰۳۰ و تبیین الگوی اقتصادی و اجتماعی کوبا نیز بررسی و تصویب خواهد شد.

کنگره در فضای بین‌المللی برگزار می‌شود که مشخصه آن بحران جهانی و حاد شدن تضادهای ژئوپولتیک جهانی در شرایطی است که در بستر آمریکای لایتن ضدحمله امپریالیستی و راست‌ علیه روندهای انقلابی، دموکراتیک و رهایی‌بخش قاره و علیه تلاش‌های همگرایانه در منطقه، تشدید می‌شود.

در بحبوحه این شرایط، کوبای انقلابی مسیر تغییر‌ناپذیر خود را حفظ می‌نماید. از سال ۲۰۱۱ و با تأیید اکثریت مردم کوبا، به‌روز نمودن الگوی اقتصادی کوبا با هدف ساختمان سوسیالیسم شکوفا و پایدار پیش می‌رود.

در عین‌حال، از دسامبر ۲۰۱۴ روند پیچیده عادی‌سازی روابط با ایالات متحده آمریکا شروع شده که هدف رسیدن به یک همزیستی متمدنانه با دولت آن کشور، براساس تلاش های صورت گرفته توسط کوبا و باقی کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب برای بازگرداندن منطقه ما به یک منطقه صلح را- همانطور که توسط دومین نشست «سلاک» (CELAC) در هاوانا در ژانویه ۲۰۱۴ اعلام شد- دنبال می‌کند.

حزب کمونیست کوبا از چالش‌های تحمیل شده توسط این روند عادی‌سازی آگاه است. ما آگاهیم که بخش‌های مهمی از ایالات متحده هدف فرسایش پایه‌های انقلاب و سرنگون کردن نظام سیاسی ما را از طریق رویکرد و نفوذ مستقیم حفظ کرده‌اند. در ارتباط با این، ما معتقدیم که سفر  رییس‌جمهور اوباما به هاوانا تصمیم غیرقابل بازگشت کردن این تاکتیک جدید علیه کوبا را تأیید کرد.

عادی‌سازی روابط با ایالات متحده آمریکا مسیر جدیدی را در نبرد ایده‌ها که پیش برده‌ایم باز می‌کند-نبرد همبستگی علیه فردگرایی، فراگیری علیه خوار‌شماری، نیات مونرو علیه روحیه مارتی، استثمار علیه عدالت اجتماعی، سلطه نولیبرالی علیه حاکمیت و همگرایی آمریکای لاتین.

ما از برکت وحدت و مقاومت مردم‌مان دررویارویی با قدرت نظامی، اقتصادی و فرهنگی امپریالیسم،همراه با رهبری خردمندانه فیدل و رائول کاسترو تا این‌جا آمده‌ایم. افزون بر این، وفاداری ما به اصول، انسجام سیاست خارجی ما و همبستگی ما با آرمان‌های شریف جهان است.

ما باید تأکید کنیم که پیروزی مردم کوبا را نمی‌توان از جنبش فوق‌العادۀ همبستگی بین‌المللی که طی این سال‌ها در نبردهای اساسی- مانند نبردی که برای رهایی پنج قهرمان صورت گرفت- همراه ما بوده جدا ساخت. ما همیشه برای آن همبستگی که امروز بیش از هرزمان دیگری آن‌را حیاتی می‌دانیم سپاسگزار خواهیم بود.

مردم کوبا و پیشاهنگ سازمان‌یافته آن به مبارزه علیه محاصره اقتصادی، تجاری و مالی ایالات متحده آمریکا ادامه خواهند داد. ما تا پرچم خود بر فراز قلمرویی که اکنون بطور غیرقانونی توسط پایگاه دریایی ایالات متحده در خلیج گوانتانامو اشغال شده نبینیم آرام نخواهیم گرفت. ما به محکوم نمودن نقشه‌های مداخله‌گرایانه و تأمین مالی گروه‌های ضدانقلابی در کوبا، و همچنین پخش غیرقانونی برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی که ناقض حاکمیت ماست و بودجه آن‌ از حساب‌های علنی دولت ایالات متحده تأمین می‌شود، ادامه خواهیم داد.

همانطور که اخیراً توسط رهبر تاریخی انقلاب کوبا، فرمانده کل فیدل کاسترو ابراز شد، مردم شریف و فداکار ما، افتخار، حقوق یا ثروت معنوی به دست‌آمده توسط توسعه آموزش، علم و هنر را کنار نخواهند نهاد. ما به هیچ هدیه‌ای از امپراتوی نباز نداریم و نیاز نخواهیم داشت. ما تعهد خود به صلح و برادری را حفظ خواهیم کرد، و همیشه به وفادار ماندن به تاریخ خود ادامه خواهیم داد.

بخش روابط بین‌الملل کمیتۀ مرکزی حزب کمونیست کوبا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: