۸ پرسش درباره هفتمین کنگره حزب کمونیست کوبا

شروع کار کنگره در روز شانزدهم آوریل خواهد بود، که در آن گزارش مرکزی به جلسه وسیع ارایه خواهد شد. متعاقباً، در بعدازظهر آن روز و در روز هفدهم نمایندگان در کمیسیون‌ها کار خواهند کرد. چهار کمیسیون وجود دارد. کمیسیون نخست الگوی اجتماعیاقتصادی کوبا را تبیین خواهد کرد. کمیسیون دوم تهیه برنامه برای دوره آینده تا سال ۲۰۳۰، چشم‌انداز ملی، اولویت‌ها و بخش‌های استراتژیک را مشخص خواهد کرد. کمیسیون سوم اجرای رهنمودهای مصوب کنگره ششم و به‌روز کردن آن‌ها برای پنج سال آینده را بررسی خواهد کرد. کمیسیون چهارم، روند طی شده بسوی تحقق اهداف کنگره اول حزب را بررسی خواهد کرد.

7_cuba_congres
پرسش و پاسخ درباره رویداد مهمی که در ۱۹۱۶ آوریل در هاوانا صورت می‌گیرد

گرانما
۱۴ آوریل ۲۰۱۶

تارنگاشت عدالت

۱کنگره در ۱۹۱۶ آوریل در مرکز همایش‌های هاوانا برگزار می‌شود. برنامه جلسات چیست؟ آیا همه جلسان وسیع خواهد بود؟
شروع کار گنگره در روز شانزدهم آوریل خواهد بود، که در آن گزارش مرکزی به جلسه وسیع ارایه خواهد شد. متعاقباً، در بعدازظهر آن روز و در روز هفدهم نمایندگان در کمیسیون‌ها کار خواهند کرد. جلسه وسیع مجدداً در روز هجدهم برای بررسی گزارش کمیسون‌ها منعقد خواهد شد. بعدازظهر ان روز به معرفی، بررسی و رأی‌گیری برای نمایندگان پیشنهادی کمتیه مرکزی اختصاص دارد. در روز نوزدهم در جلسه وسیع، کمیته مرکزی منتخب، اعضای هیئت سیاسی و همچنین دبیران اول و دوم حزب اعلام و جلسه پایانی برگزار خواهد شد.

۲چند کمیسیون وجود دارد؟ هرکدام چه موضوعاتی را بررسی خواهد کرد؟

چهار کمیسیون وجود دارد. کمیسیون نخست الگوی اجتماعیاقتصادی کوبا را تبیین خواهد کرد. کمیسیون دوم تهیه برنامه برای دوره آینده تا سال ۲۰۳۰، چشم‌انداز ملی، اولویت‌ها و بخش‌های استراتژیک را مشخص خواهد کرد. کمیسیون سوم اجرای رهنمودهای مصوب کنگره ششم و به‌روز کردن آن‌ها برای پنج سال آینده را بررسی خواهد کرد. کمیسیون چهارم، روند طی شده بسوی تحقق اهداف کنگره اول حزب را بررسی خواهد کرد.

چند نفر دعوت شده‌اند؟ چند نفر آن‌ها انتخابی هستند؟

تعداد نمایندگان دعوت شده به کنگره ۲۸۰ نفر است. معیار اصلی برای انتخاب‌شدن، علاوه بر شناخت از آن‌ها، چگونگی کاربست دانش و تجریه آن‌ها در عرصه‌های گوناگون کار گنگره، هم در عرصه اقتصادی، و هم در عرصه‌های اجتماعی و ایدئولوژیک است.

در میان دعوت‌شدگان کادرهای حزب، نمایندگان مجلس ملی، نمایندگان نهادهای اداری دولت مرکزی، نمایندگان جامعه مدنی ما، رزمندگان، پژوهشگران مراکز علمی، اساتید دانشگاه، روشنفکران، و سردبیران جراید قرار دارند.

۴گفته شده است که نمایندگان کلاً نشانگر عضویت در حزب می‌باشند، و این‌که میانگین سن آن‌ها ۴۸ سال است. سالمندترین و جوان‌ترین نمایندگان چه کسانی هستند؟

سالمندترین نماینده خوزه رامون فرناندز، قهرمان جمهوری کوبا، از بنیانگذاران حزب و رزمنده، با یک عمر پیشینه برجسته می‌باشد. او ۹۲ سال دارد. جوان‌ترین نماینده آیدالینا دیاز کاسامایور، از گوانتانامو، نماینده شورای مردم و نماینده مجلس ملی است، او ۲۷ سال دارد.

۵در میان ۱۰۰۰ نماینده، ۵۵ نفر، یعنی ۵,۵ درصد زیر ۳۵ سال هستند. آیا این درصد کمی نیست؟
این طبیعی است که رفقای دارای تجربه بیش‌تر، و سابقه طولانی در صفوف حزب برای شرکت در رویدای با این ماهیت انتخاب شوند. این واقعیت که ۵۵ نماینده جوان وجود دارد نشانگر این است که هرکدام از آن‌ها علی‌رغم جوانی شخصاً به چه میزان نقش داشته است، اما مهم‌تر از همه، حضور آن‌ها نمایانگر برسمیت شناخته شدن نسلی است که به کار نیاکان و والدین خود تداوم می‌بخشد.

جوانان بیش‌تری برای انتخاب‌شدن بعنوان نماینده وجود دارند، همانطور که رفقای بیش‌تری وجود دارند که حزب را بنبان نهادند؛ در کارزار مبارزه با بیسوادی شرکت کردند؛ در مبارزه زیرمینی و در نبرد در سیرا، خلیج خوک‌ها، اسکامبری، و آنگولا سرکت داشتند؛ در برداشت‌های مردمی نیشکر درو کردند؛ محلات، بیمارستان‌ها، مدارس، کارخانه‌ها را ساختند. همه آن‌ها در کنار جوانانی که مونکادا و گرانمای آن عرصه‌های دیگری بوده در کنگره حضور دارند.

۶هزاران کوبایی وجود دارند که در کشورهای دیگر همبستگی خود را ارایه می‌دهند. آیا از اعضای حزب که در خارج از کشور همکاری می‌کنند کسی بعنوان نماینده انتخاب یا دعوت شده است؟
بله، ۱۴ نفر که عضو واحدهای حزبی در مأموریت های همبستگی بین‌المللی می‌باشند از پنج کشور ونزوئلا، برزیل، هائیتی، بولیوی و اکوادور دعوت شده‌اند.

۷آیا زنان به میزان مناسب در کنگره نماینده دارند؟ کوبایی‌های از نژاد سیاه و مختلط چطور؟
زنان ۴۳ درصد  و کوبایی‌های از نژاد سیاه و مختلط ۳۶ درصد نمایندگان این کنگره را تشکیل می‌دهند.

در هر دو مورد، این ارقام با درصد بالای عضویت آن‌ها در حزب همخوان است. این ارقام به ترتیب ۲,۵ و ۴,۵ درصد بیش‌تر از کنگره ششم است.

۸آیا بخش‌های اقتصادی و اجتماعی جامعه به‌میزان مناسب حضور دارند؟
کنگره منعکس‌کننده عضویت در حزب و کل جامعه کوباست. البته تعداد چشمگیری از کاردهای حزب، از سطوح ملی، منطقه‌ای و محلی، و همچنین رهبران سازمان‌های توده‌ای (واحدها و کمیته‌های حزبی) حضور دارند. کارگران، دهقانان؛ رهبران دولتی و بنگاه‌ها، پژوهشگران، اقتصاددانان، اساتید و آموزگاران، کارکنان بخش درمان؛ رزمندگان از نیروهای مسلح انقلابی کوبا و وزارت کشور، روشنفکران و هنرمندان، حقوقدانان، روزنامه‌نگاران و حضور دارند. بمثابه دگرگونی‌های مصوب کنگره ششم، برخی از نمایندگان در بخش غیردولتی اقتصاد کار می‌کنند. این حزب همه ملت کوباست و نه یک بخش از آن.