پرش به محتوا

توطئه بین المللی اسرائیل

اسرائیل تقریباً در هر کشور غربی یک لابی دارد: فیلیپ جیرالدی

آمادور نویدی

felestin_israel

درواقع، این یک پدیده جهانی است. اگر فردی به هر جایی – در اروپای غربی، کانادا، استرالیا، زلاند نو و آمریکا برود – یک لابی اسرائیلی  وجود دارد که به خوبی سازمان یافته و تأمین مالی شده است، تمایل دارد و قدرتمند ست به صورتی که حاضرست برای حمایت از اسرائیل به جنگ برود. اغلب سازمان های درگیر در حمایت از اسرائیل، حداقل مقداری دستور از مقامات تل آویو می گیرند. بسیاری از آن ها حتی به طور کامل با دولت اسرائیل هم کاری می کنند، و سازمان های نیمه دولتی و غیردولتی (ان جی او های) ساختگی، مانند مرکز لوفیر شورات هادین دارند. هدف آن ها پخش تبلیغات و نفوذ در مردم کشورهای محل اقامت است که یا به مسیر تل آویو بپیوندند و یا مردم را با روایات ضد و نقیض به اشتباه وادارند و بحث ها را در زمان جنایات بالقوه اسرائیل خفه  کنند و به بن بست بکشانند. متحدان پراکنده یهودی در سراسر جهان توسط یک ماشین سازماندهی شده دولتی توانمند حمایت می شوند که اطلاعات غلط و دروغ را پخش می کند تا هر زمانی که از اسرائیل انتقاد شود، آب را گل آلود سازند… حقیقت این است که در شرایط نقض سیستماتیک حقوق بشر، اسرائیل چیزی فراتر از یک دولت آپارتایدی است، و به عقیده بسیاری از ناظران، اغلب درگیر نژادپرستی عریان، و جنایت علیه بشریت است. علاوه بر این، اسرائیل منشاء پایدار بی ثباتی در خاورمیانه وحتی فراتر از آن است. برای آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا، اسرائیل یک دارایی است که به رفتار بدش با موفقیت به شستشوی مغزی مردم جهان رضایت داده اند. زمانی که آیپاک وسازمان های مشابه خارج کشور هوادار اسرائیل کار می کنند، کشورهای میزبانی که این سازمان ها در آن جا وجود دارند باید تشخیص بدهند  که واقعاً چه خبر است. اگر واقعاً و در درجه اول اسرائیل در قلب ها و اذهان آنهاست که کاملاً قابل قبول است، اما حامیانش شاید بهترست درنظر بگیرند که به آنجا مهاجرت کنند و بگذارند بقیه ما  زندگی کنیم و خودمان باشیم. آیا این زیاده خواهی است؟

 

توطئه بین المللی اسرائیل

اسرائیل تقریباً در هر کشور غربی یک لابی دارد

نوشته: فیلیپ جیرالدی

برگردان: آمادور نویدی

اخیراً پس از آن که بنامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، تظاهر کنندگان فلسطینی مخالف ادامه اشغال کرانه باختری را «تروریست» خواند و دستور واکنش شدیدی (۱) به پلیس و سربازان خود صادر کرد، وزیر امور خارجه سوئد، مارگوت والستروم پیشنهاد تحقیقی در باره افزایش گزارش فراقضایی اسرائیل در کشتن تظاهرکنندگان فلسطینی داد. تقریباً بلافاصله، دولت اسرائیل والستروم را متهم به مداخله در «حماقت سیاسی» کرد، و او را از سفر به اسرائیل منع کرد. در همین حال، یک روزنامه نزدیک به دولت پیشنهاد کرد (۲) که ممکنست او ترور شود برسد، همان گونه که هموطن مرد سوئدی او، کانت فولک برنادوت توسط ستیزه جویان یهودی در سال ۱۹۴۸ بقتل رسید، به این دلیل که به نظر می رسد در دی ان ای سوئدی ها، آنتی سمیتیزیم/ یهودی ستیزی وجود دارد. (آنتی سمیتیزم یعنی ضد نژاد سامی و با آنتی جودیسم و یا یهودی ستیزی متفاوت است، ولی صهیونیست ها از این واژه به غلط و از روی عمد، برای تشویش اذهان عمومی به یهودی ستیزی دامن میزنند تا یهودیان به اسرائیل مهاجرت کنند و یا در کشورهای غربی قوانینی تصویب کنند که از انتقاد به اسرائیل و جنایاتش دست بردارند. – برگرداننده)

تمام آن خشم و ریشخند شخصی پیامی برای دولت اسرائیل است که هر منتقدی و تمام منتقدان را لکه دار و بدنام کند، اما بخش پایانی مهم تر ماجرا، کشف پیش بینی نشده (۳) رسانه های سوئدی و بین المللی بود که والستروم، اجاره کامل آپارتمانی را که با یارانه دولتی در آن زندگی می کند، پرداخت نکرده است. افشاگری الگویی آشناست، که منتقدان اسرائیل به طور ناگهانی خودشان را برای چیزی کاملاً بی ربط به خاورمیانه بی اعتبار و خوار می بینند. رئیس جمهور اچ دبیلیو بوش (بوش پدر)، در سال ۱۹۹۱، زمانی که به دورانی شبیه عیسی مسیح رسید، و در تلویزیون سراسری تاکتیک فشار لابی اسرائیل را محکوم کرد، دچار شرایط مشابهی شد. دولت اسرائیل برای ساخت شهرک های غیرقانونی، به وام های مورد حمایت وزارت خزانه داری آمریکا نیاز داشت. رئیس جمهور بوش پدر، که برای انتخاب مجدد کاندید بود و طبق نظرسنجی فهرست نامزدهای انتخاباتی به مراتب جلوتر از بقیه کاندیدها بود، به طور ناگهانی با یک اپوزیسیون به خوبی تأمین مالی و سازماندهی شده مواجه شد (۴) و این شک و تردید را درباره او و رکوردش افزایش داد. رئیس جمهور بوش مجددا انتخاب نشد، و احتمالاً در مسیر راه یاد گرفت که کسی که به لابی اسرائیل کم بها بدهد، با بیل کلینتون علاقمند به صهیونیست جایگزین می گردد.

بانکی مون دبیرکل سازمان ملل نیز درباره باصطلاح تعهد اسرائیل نسبت به صلح نگران است (۵). او روز سه شنبه گفت:«این در خوی انسانیست که به اشغال واکنش نشان دهد»، که با یک کامنت در ارتباط با «تنگ کردن» حلقه اشغال فلسطین در روز چهارشنبه ادامه یافت. نتانیاهو با داد و بیدادهای مغرورانه معمولی خود، اظهار داشت که بانکی مون« مشوق ترور است». بانکی مون همانند مورد والستروم، باید منتظر حمله رعدآسای رسانه ای (۶) هماهنگ شده ای باشد که انگیزه او را زیر سئوال ببرد و یا چه گونگی یهودی ستیزی همیشگی  پنهانی او را شرح دهد. اگر کسی از اسرائیل انتقاد کند، کاملاً انتظار می رود که مورد حمله رسانه ای هماهنگ شده قرار گیرد.

درواقع، این یک پدیده جهانی است. اگر فردی به هر جایی – در اروپای غربی، کانادا، استرالیا، زلاند نو و آمریکا برود – یک لابی اسرائیلی  وجود دارد که به خوبی سازمان یافته و تأمین مالی شده است، تمایل دارد و قدرتمند ست به صورتی که حاضرست برای حمایت از اسرائیل به جنگ برود. اغلب سازمان های درگیر در حمایت از اسرائیل، حداقل مقداری دستور از مقامات تل آویو می گیرند. بسیاری از آن ها حتی به طور کامل با دولت اسرائیل هم کاری می کنند، و سازمان های نیمه دولتی و غیردولتی (ان جی او های) ساختگی، مانند مرکز لوفیر شورات هادین (۷) دارند.هدف آن ها پخش تبلیغات و نفوذ در مردم کشورهای محل اقامت است که یا به مسیر تل آویو بپیوندند و یا مردم را با روایات ضد و نقیض به اشتباه وادارند و بحث ها را در زمان جنایات بالقوه اسرائیل خفه  کنند و به بن بست بکشانند.

متحدان پراکنده یهودی در سراسر جهان توسط یک ماشین سازماندهی شده دولتی توانمند حمایت می شوند که اطلاعات غلط و دروغ را پخش می کند تا هر زمانی که از اسرائیل انتقاد شود، آب را گل آلود سازند. وزارت امور خارجه اسرائیل یک گروه از«داوطلبان» (۸)  حقوق بگیر دارد که بر وب سایت های سراسر جهان نظارت دارند تا اقدامات لازم را به عمل می آورند، و یک گروه مشابه وجود دارد که در خارج از دفتر نخست وزیر کار می کند. به همین دلیل هر داستان منفی که درباره اسرائیل در آمریکا ظاهر می گردد، سریعاً  سیل کامنت های حامیان اسرائیل سرازیر می شود، که بسیاری از آنها دقیقاً همان نقاط هماهنگ شده را می گویند که تا حدودی کمتر از انگلیسی بی عیب و تمام عیار است. در سایت هایی مانند یاهو، آن ها در واقع قادرند که سیل وار کامنت های ناخوشایند سایت را با «دوست نداشتن» سرکوب کنند. اگر کامنتی تعداد زیادی دوست نداشتن دریافت کند، به طور خودکار حذف و یا مسدود می گردد.

سایانیم (۹)، یهودیان داخلی در کشورهای محل اقامت خود، با توجه به هشدار ایمیل های دریافتی از وزارت امور خارجه اسرائیل درباره این که چه باید بکنند و چه باید بگویند، برای این روند ضروری هستند. واقعیت این است که اسرائیل جنگ افکار عمومی را باخته است، بدین دلیل که بر مبنای اعمال خود، بیشتر و بیشتر سرکوب می کند و حتی غیرانسانی تر شده است و بنابراین مشکل دارد که اعمال شنیع خود را توضیح دهد. این بدانی معنی است که روایت باید توسط دوستان اسرائیل از طریق پنهان کاری و فساد روند اطلاعات در هر کشوری تغئیر یابد. در برخی از مکان ها رسانه های کلیدی و بازیگران سیاسی درگیر در این پروسه را می توان به آسانی خرید. در جاهای دیگر، کسانی را که نه می شود خرید و نه از نظر اخلاقی جنایات اسرائیل برای آن ها  قابل قبول نیست، مرعوب می کنند و یا تحت فشار قرار می دهند. در کشورهای بزرگ مانند آمریکا، بریتانیا و فرانسه، اغلب ترکیبی دوستانه از عناصر ترغیب و اجبار با یکدیگر می آید.

در تمام موارد، هدف مشابه است: سرکوب یا بد جلوه دادن هر انتقادی از اسرائیل و جلوگیری از هر ابتکاری که ممکن است یا به اقتصاد و یا در جایگاه اسرائیل در جهان آسیب برساند. در برخی کشورها طرفداران اسرائیل درست در روز روشن کار می کنند و در اجرای سیاست هایی که تا اندازه زیادی پنهانی است  بسیار موفق هستند، و این قابل درک است اما تا زمانی که فرد طرفدار اسرائیل بداند که به دنبال چیست.

فعالیت لابی اخیر اسرائیل در آمریکا شامل تدوین و تصویب قانون در سطوح ایالتی شده است تا قانونگذاران را باید و شاید به عنوان بخشی از اسرائیل  توانمند سازد، و تبلیغ علیه سرمایه گذاری در اسرائیل و یا ترویج تحریم محصولات اسرائیلی را غیرقانونی اعلام کنند. بنابه گزارش، معاهده تجاری با اروپا باید با اقدام تلافی جویانه آمریکا علیه هر کشور اروپایی باشد که سعی کند اسرائیل را تحریم کند، و این نیز شامل شهرک های کرانه غربی است.

اسرائیل برای ایجاد مکانیسم سانسور جهانی (۱۰) اینترنت جهت  ممنوعیت «تحریک» نیز در تلاش است، که به روشنی تعبیری بر اصولی است که منتقد سیاست های اسرائیل باشد. اخیراً فیس بوک شروع به حذف (۱۱) هر «بیان نفرت» و «تروریسم» و نوشته های مرتبط در سایت خود کرده است، ولی آن چیزی که به طور گسترده ای مشاهده نشده است آن است که محدودیت های ظاهری نیز شامل سایت های منتقد اسرائیل (۱۲) از جمله مسیحیان متحد برای صلح (۱۳) است.

بسیاری از منتقدان مشهور کمیته اقدام سیاسی آمریکا و اسرائیل (آیپاک) بی اطلاع هستند که آیپاک در اشکال مختلف در شماری از کشورهای دیگر وجود دارد. مرکز تحقیقات و ارتباطات اسرائیل در بریتانیا – بیکوم (۱۴)- در لندن واقع شده است. معادل فرانسوی آن، شورای نمایندگان نهادهای یهودی در فرانسه (۱۵)، در کانادا مرکزی برای امور یهودی و اسرائیل (۱۶)، در استرالیا، فدراسیون صهیونیستی استرالیا (۱۷)، و در زلاند نو فدراسیون صهیونیستی زلاند نو (۱۸) است.

در حالی که آیپاک به طور خاص بر روابط بین آمریکا و اسرائیل متمرکز شده است، همتایان او در اروپا اغلب با طیف وسیعی از مشکلاتی سرو کار دارند که از آنها به عنوان مشکلات یهودی تعریف می شوند، اما حمایت و حفاظت از اسرائیل همواره بخشی از دستور کار آنهاست. به ویژه برای آن گروه هایی که به خودشان برچسب صهیونیست می زنند. قدرت سیاسی و توان مالی این گروه ها به آن ها فراتر از تعداد واقعی حامیان آنها، دسترسی به دولت می دهد.  در فرانسه این روند منجر به تدوین و تصویب قانون جرایم ناشی از تنفر شده که بالفعل برای حمایت و حفاظت از یهودیان (۱۹) وجود دارد وبه عنوان محدودیت  توانایی فرد در انتقاد از اسرائیل نیز تعبیر شده است. در اخیرترین آزمون، یک دادگاه فرانسوی اعلام کرد (۲۰) که اعتراض مسالمت آمیز ترویج تحریم، عدم سرمایه گذاری و تحریم (بی دی اس) هدایت شده علیه اسرائیل غیرقانونی است.

بسیاری معتقدند که فرانسه اکنون دارای آزادی بیان کمتری از هر کشور دیگر اروپایی است. اخیراً، مجله فکاهی چارلی هبدو/شارلی ابدو، کارتون تنفرآمیزی (۲۱) پخش کرد که پسر بچه کوچک سوری، آیلان/آلن کردی را که در تابستان گذشته در آبهای ترکیه غرق شد، نشان می داد که کاملاً بزرگ شده و به یک زن آلمانی تجاوز جنسی می کند. در سراسر جهان خشم قابل ملاحظه ای ابراز شد، اما از آنجایی که این مسلمان ها بودند که تمسخر می شدند، هیچ نشانه ای  نبود که دولت فرانسه کاری انجام بدهد و روزنامه را جریمه کند و یا تحت تعقیب قانونی قرار دهد. چارلی هبدو اغلب به مسلمانان (و هم چنین به مسیحیان) توهین می کند، اما به ندرت اتفاق می افتد که به یهودیان توهین کند و یا کنایه بزند (۲۲).

در انگلستان، سازمان های یهودی، در محلاتی که تعداد یهودی نشینان زیادند، با یونیفرم هایی مشابه پلیس در حالی که با ماشین هایی مانند پلیس رانندگی می کنند، منحصراً اجازه گشت زنی (۲۳) دارند و گزارش هایی بوده است که آنها مسلمانانی را که به این مناطق وارد شده اند، تهدید کرده اند. دولت نخست وزیر دیوید کامرون، که به دوستان محافظه کار گروه های لابی اسرائیل علاقمند است، نیز در ایجاد موانع قانونی بر گسترش هر جنبش بی اس دی ( تحریم سرمایه گذاری ترویج تحریم، عدم سرمایه گذاری و تحریم در اسرائیل) سهم خود را ایفا کرده است. به این بهانه که چنین اقدامی مداخله در رفتار امور خارجه است، پیشنهادی برای تصویب قانونی شده است که قادر به رد تصمیمات شوراهای محلی دولتی است که به دنبال قطع کسب و کار یا روابط سرمایه گذاری با اسرائیل، و به ویژه، شهرک های اسرائیلی است. و دولت بریتانیا هم چنین در نظر دارد (۲۴) که نوع قانون بیان نفرت خود را تصویب کند، و هر انتقادی که ضدسامی/یهودی ستیزی به نظر آید از رسانه اجتماعی ممنوع گردد، و تقریباً به احتمال زیاد به انتقاد از اسرائیل گسترش می یابد.

دولت کاناد نیز تهدید (۲۵) به استفاده قوانین بیان نفرت جهت جلوگیری از انتقاد به اسرائیل کرده است تا فعالیت های مرتبط به  بی اس دی ( تحریم سرمایه گذاری ترویج تحریم، عدم سرمایه گذاری و تحریم در اسرائیل) را متوقف سازد. در همین اثنا استرالیا،  از واژه اورشلیم شرقی «اشغال شده»  دست کشیده (۲۶)، و ظاهراً در ارتباط با اشغال نظامی کرانه باختری به سوی زبان «غیر تحقیرآمیز» مشابهی تکیه می کند، و واژه «مورد مشاجره» ساختگی مورد علاقه نومحافظه کاران را ترجیح می دهد. زلاند نو پیشنهاد کرده است (۲۷)، مذاکرات صلح بین فلسطین و اسرائیل به طور خاص خواستار آن است که شرکت کنندگان «از مراجعه به وضعیت … به دادگاه جنایی بین المللی خودداری کنند»، به طوری که جنایات جنگی مرتکب شده توسط هر دو طرف در زمان دو حمله اخیر به غزه را قانونی می کند. در حالی که تحقیقات سازمان ملل متحد مشخص کرد که اسرائیل به طور نامتناسبی مسئول (۲۸) آن چه رخ داد بود و این پیشنهاد، مسئولیت اسرائیل را حذف می کند و به طور مؤثری یک کارت راه فرار از زندان برای برخی از مقامات دولت اسرائیل است.

و بنابراین چنین است. اگر از اسرائیل انتقاد کنید، به موجب پاکدامنی سیستم بین المللی بشدت توسعه یافته پاداشی دریافت خواهید کرد که در جهت دولت و هم چنین در سوی طرفداران داوطلبی تکیه دارد که قادر است هر دو پیام رسانه ای و واکنش سیاسی را شکل دهد. با قبول آن چه داده شد، به نظرم هر بار که این برچسب برای سرکوب مخالفان به غلط بکار برده شود، یکی باید مغرور باشد که یک یهودی ستیز خطاب شود، اما با این همه متأسفانه نشاندهنده پائین آوردن بحث تا سطح پلشتی است. این ممکن است به دلیل این باشد که هیچ توجیهی (۲۹) برای رفتار اسرائیل وجود ندارد. حقیقت این است که در شرایط نقض سیستماتیک حقوق بشر، اسرائیل چیزی فراتر از یک دولت آپارتایدی است، و به عقیده بسیاری از ناظران، اغلب درگیر نژادپرستی عریان، و جنایت علیه بشریت است. علاوه بر این، اسرائیل منشاء پایدار بی ثباتی در خاورمیانه وحتی فراتر از آن است.

برای آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا، اسرائیل یک دارایی است که به رفتار بدش با موفقیت به شستشوی مغزی مردم جهان رضایت داده اند. زمانی که آیپاک وسازمان های مشابه خارج کشور هوادار اسرائیل کار می کنند، کشورهای میزبانی که این سازمان ها در آن جا وجود دارند باید تشخیص بدهند  که واقعاً چه خبر است. اگر واقعاً و در درجه اول اسرائیل در قلب ها و اذهان آنهاست که کاملاً قابل قبول است، اما حامیانش شاید بهترست درنظر بگیرند که به آنجا مهاجرت کنند و بگذارند بقیه ما  زندگی کنیم و خودمان باشیم. آیا این زیاده خواهی است؟

درباره نویسنده:

فیلیپ جیرالدی، افسر پرونده ای و افسر اطلاعاتی ارتشی سابق است که بیش از بیست سال زندگی در خارج از کشور در اروپا و خاورمیانه در پرونده های تروریستی کار کرد. او دارای مدرک بی ای/کارشناسی با درجه ممتاز از دانشگاه شیگاکو و کارشناسی ارشد/ ام ای  و دکترا در تاریخ مدرن از دانشگاه لندن است. علاوه بر تی ای سی، جایی که او برای نه سال به ویرایشگری خدمت کرده، او به طور مرتب برای سایت آنتی وار. کام می نویسد. او در حال حاضر مدیر اجرایی شورای منافع ملی است و با همسرش به مدت ۳۲ سال و در کنار دختران و نوه هایش، در روستای اسب ویرجینیا زندگی می کند.

 

منابع

(۱)-

http://sputniknews.com/middleeast/20151005/1028019266.html

(۲)-

http://mondoweiss.net/2016/01/adelson-newspaper-suggests-swedish-foreign-minister-deserves-assassination-for-antisemitic-dna/

(۳)-

http://www.bbc.com/news/world-europe-35351232

(۴)-

http://www.theamericanconservative.com/articles/the-bush-decision-point/

(۵)-

http://www.nytimes.com/2016/02/01/opinion/dont-shoot-the-messenger-israel.html?_r=1

(۶)-

http://nypost.com/2016/02/03/the-hidden-agenda-behind-the-un-chiefs-israel-bashing/?ref=yfp

(۷)-

مرکز لوفیر شورات هادین [کار این مرکز، استفاده نامشروع در استفاده از قوانین داخلی یا بین المللی با هدف آسیب رساندن به تخریب یک حریف، پیروزی بر افکار  و روابط عمومی، از نظر مالی حریف را فلج کردن، یا مقید کردن زمان حریف به گونه ای که نتواند به دیگر اهدف خود برسد، مانند شرکت برای انتخابات و یا مقام در کشور مورد نظر/هدف.](تعریف ترجمه شده از ویکی پیدیا – برگرداننده آمادور نویدی)

(۸)-

https://electronicintifada.net/content/internet-users-paid-spread-israeli-propaganda/8355

(۹)

http://www.informationclearinghouse.info/article25976.htm

یا

http://www.veteranstoday.com/2010/07/19/sayanim-israeli-operatives-in-the-u-s/

(۱۰)-

http://www.councilforthenationalinterest.org/new/israel-demands-world-internet-censorship/#.Vq-1BvkrKCp

(۱۱)-

http://www.breitbart.com/tech/2016/01/19/cracking-down-on-criticism-of-refugee-atrocities-facebook-has-become-the-worlds-most-dangerous-censor/

(۱۲)-

http://mondoweiss.net/2016/01/facebook-cartoon-critical/

(۱۳)-

http://jewsdownunder.com/2014/03/03/the-war-on-judaism-and-evangelicalism-christians-united-for-peace-aka-cufp-4/

(۱۴)-

http://www.bicom.org.uk/

(۱۵)-

http://www.crif.org/

(۱۶)-

http://www.cija.ca/

(۱۷)-

http://www.zfa.com.au/

(۱۸)-

https://www.facebook.com/ZionistFedNZ/

(۱۹)-

http://www.vanityfair.com/news/2015/07/anti-semitism-france-hostage-hyper-cacher-kosher-market

(۲۰)-

http://mondoweiss.net/2016/01/roger-waters-tells-france-supporters-of-bds-attacked-by-your-judiciary-have-my-unequivocal-respect-and-love/

(۲۱)-

http://www.aljazeera.com/news/2016/01/charlie-hebdo-cartoon-dead-syrian-child-sparks-anger-160113220351000.html

(۲۲)-

http://anonhq.com/charlie-hebdo-fired-anti-semitic-cartoonist-ridiculing-judaism-2009/

(۲۳)-

http://www.jpost.com/Diaspora/London-police-commissioner-criticizes-Jewish-volunteer-security-organization-411156

(۲۴)-

http://www.bbc.com/news/uk-31246808

(۲۵)-

http://www.cbc.ca/news/politics/ottawa-cites-hate-crime-laws-when-asked-about-its-zero-tolerance-for-israel-boycotters-1.3067497

(۲۶)-

http://www.globalresearch.ca/antagonizing-palestinians-australias-linguistic-blunder-snowballs/5387418?print=1

(۲۷)-

https://www.amnesty.org/en/latest/news/2015/11/new-zealand-misguided-peace-resolution-threatens-justice/

(۲۸)-

http://www.nytimes.com/2015/06/23/world/middleeast/israel-gaza-report.html?_r=0

(۲۹)-

http://www.haaretz.com/opinion/.premium-1.659480

برگردانده شده از:

http://www.unz.com/article/israels-international-conspiracy/

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: