اخبار ویژه, سرتیتر

شاهزاده ایران؟ تعبیر «خواب‌های شتری»!

در فوریه،در یک میدان تهران در حوالی سفارت انگلستان که در اوت ۲۰۱۵ مجدداً باز شد یک پوستر انتخاباتی دیده می‌شد که ملکه را به شکل یک شتر نشان می‌داد. در زیر حیوان تاجدار این شعار نوشته شده بود: «شتر در خواب بیند… انگلیس به‌دنبال دخالت در انتخابات ایران است.» براساس گزارش‌ها شاهزاده چارلز بسیار مشتاق است که نخستین سفر خانوداه سلطنتی انگلستان به ایران در عرض بیش از چهار دهه صورت گیرد. سخنگوی کاخ کلارنس به «ساندی تایمز» گفت که سفر «تأیید نشده» است. اما، منبع که نام آن اعلام نشده گفت که وارث تاج‌ و تخت انگلستان «برای سفر به ایران بسیار مشتاق است. او امیدوار است بتواند به‌عنوان یک دیپلومات نقش خود را ایفاء نموده، روابط و گفت‌وگو بین دو کشور را تشویق نماید.»

prince_charls
منبع: روسیه امروز
۲۹ مارس ۲۰۱۶

تارنگاشت عدالت

شاهزاده ایران؟ برنامه سفر رسمی چارلز در بحبوحه روابط  ناآرام

براساس گزارش‌ها شاهزاده چارلز بسیار مشتاق است که نخستین سفر خانوداه سلطنتی انگلستان به ایران در عرض بیش از چهار دهه صورت گیرد.

این درست چهار سال پس از آن‌که سفارت انگلستان در ایران غارت شد و پرچم آن آتش زده شد اتفاق می‌افتد.

یک منبع سلطنتی روز سه‌شنبه به «ساندی تایمز» گفت که وزارت امورخارجه و کاخ کلارنس [دفتر چارلز] برای برنامه‌ریزی پیرامون این سفر با تهران در حال مذاکره می‌باشند.

سفر در پی معامله بین‌المللی سال ۲۰۱۵ رخ می‌دهد، معامله‌ای که در آن در ازای دست برداشتن ایران از بلندپروازی‌های اتمی خود، تحریم‌های غرب علیه آن برداشته شد.

سفر می‌تواند یک نقطه‌عطف در گرم‌شدن روابط باشد و به روبط تجاری جدید بیانجامد.

سخنگوی کاخ کلارنس به «ساندی تایمز» گفت که سفر «تأیید نشده» است. اما، منبع که نام آن اعلام نشده گفت که وارث تاج‌ و تخت انگلستان «برای سفر به ایران بسیار مشتاق است.»

منبع درونی گفت: «او امیدوار است بتواند به‌عنوان یک دیپلومات نقش خود را ایفاء نموده، روابط و گفت‌وگو بین دو کشور را تشویق نماید.»

در سال ۲۰۱۱، معترضین به تحریم‌های فلج‌کننده علیه ایران از دیوارهای ساختمانی که از قرن نوزدهم سفارت‌خانه انگلستان در تهران است بالا رفتند، اموال آن را غارت کردند و پرچم آن را سوزاندند.

ویلیام هیگ وزیر امورخارجه وقت انگلستان در آن‌زمان گفت این ادعا این‌که رژیم در این حمله نقشی نداشته «خیالبافی» است.

انگلستان در پاسخ دیپلومات‌های ایران را از لندن اخراج کرد.

هیگ گفت: «هر کشوری که فعالیت ما را در خاک خود غیرممکن سازد، نمی‌تواند در این‌جا انتظار بازماندن سفارت‌خانه خود را داشته باشد.»

در فوریه،در یک میدان تهران در حوالی سفارت انگلستان که در اوت ۲۰۱۵ مجدداً باز شد یک پوستر انتخاباتی دیده می‌شد که ملکه را به شکل یک شتر نشان می‌داد.

در زیر حیوان تاجدار این شعار نوشته شده بود: «شتر در خواب بیند… انگلیس به‌دنبال دخالت در انتخابات ایران است.»

شاهزاده چارلز آخرین بار در سال ۲۰۰۴، در پی یک زمین‌لزره بزرگ، بطور غیررسمی به‌عنوان نماینده صلیب سرخ، به ایران سفر کرد. دیپلومات‌های انگلستان آن سفر را «کاملاً غیرسیاسی» توصیف کردند.