پرش به محتوا

آمریکا و ناتو آماده تنش اتمی با روسیه می شوند؟

noam-chomsky2-640x360

گفتگوی یونگه ولت با «نواچامسکی»- ترجمه رضا نافعی

منتشر شده در آینده ما

نشریه آلمانی «یونگه ولت» که اغلب منبع مورد توجه من برای ترجمه مطالب و تفسیرهای جهانی است، در تازه ترین شماره خود بخش هایی از مصاحبه مفصل نشریه ایتالیائی «ایل مانیفستو» با فیلسوف و نظریه پرداز مطرح جهانی «نوام چامسکی» را منتشر کرده است. آنچه در یونگه ولت منتشر شده مفصل است و مشغول ترجمه متن آن هستم که تا فردا شب طول می کشد. فعلا تا فردا شب و خواندن متن کامل این مصاحبه، نکاتی که بنظر من دارای اهمیت بیشتری است را بعنوان پیش ترجمه برایتان منتشر می کنم:

« عنوان مصاحبه چنین است «استراتژی افسار گسیخته توسعه طلبی و مداخله ایالات متحده آمریکا ابستن خطری بزرگ برای اینده بشریت است» و در ادامه، از جمله آمده:

 

سئوال: بودجه دفاعی آمریکا برای سال های 2016 و 2017 بدون بحث و گفتگو در کنگره آمریکا به تصویب رسید. آنچه طبق این مصوبه در نظر گرفته شده افزایش بودجه برای تقویت زرادخانه ناتو و برای حفاظت از » امنیت » همپیمان های آمریکا در اروپای شرقی، در مرز روسیه است که چهار برابر شده است. این تصمیم چه پیامی در بردارد؟

چامسکی: آنچه مسلم است تشدید خطرات استراتژیک و خطر درگیری میان کشورهائ حوزه نفوذ روسیه و کشورهائ منطقه نفوذ آمریکا وجود دارد. ولی آیا ایالات متحده آمریکا هرگز حاضر به قبول وضعی در کنار مرزهای خود، مانند وضعی که اکنون در مرز روسیه وجود دارد، خواهد بود؟ آیا استقرار راکت هائی مشابه راکت های ناتو در مرز مکزیک یا کانادا قابل قبول است ؟ بنظر من در پس این گسترش قدرت ناتو یک استراتژی نهفته است، یک تحریک ژئوپلیتیک بسیار خطرناک. من با  «جورج کنان » همنظر هستم که در زمان جنگ سرد گفت » ایجاد وحشت اتمی» پایه ای بوجود آورده است برای نابود کردن کل بشریت. این مبالغه نیست. در همین اواخر تنش های شدیدی بوجود آمد، نمونه آن ساقط کردن بمب افکن روسیه توسط ترکیه بود. این ها » سیگنال» هائی هستند که می توانند به یک درگیری اتمی بیانجامند.

۱ دیدگاه »

 1. اگر کشورهای ابرقدری باهم بر سر تقسیم جهان دعوا دارند،‌ همانند اهالی وحشی ام.آمریکا گانگسترها و هفت تیرکشانِ آن،‌ بر سر یکدیگر آنقدر بمب بریزند، تا خیال همه راحت گردد.
  ولی موضوع این نیست. موضوع بر سر بدست آوردن بازار فروش و بدرکردن رقیب است از طرفی و از طرف دیگر آمریکا همانطور که رضا نافعی بخوبی در پیش ترجمه خود، چهار برابرشدن بودجه نظامی را بیان کرده است.
  امپریالیسم مسلط تا کنون تمام وسایل زندگی اهالی خود را از خارج بقیمت هایی برابر هیچ غارت کرده است که پشتوانه این غارت همان پنتاگون و سازمان جهنمی سیا و مافیایی که موازی با حکومت، حکومت میکند و با فروش مواد مخدر در قاره آمریکا آدمکش اجیر کرده و بومیان قاره را «نیکاراگوئه» را قتل عام میکرد(الیوا نورث پروفسور هاروارد و ژنرال رییس گارد ملی آمریکا!!)
  این است علت همه موشک کشی ها و سعی در تقسیم جهان. آمریکا اگر بصورت تصاعدی سال بسال تسلیحات نظامی را بمصرف نرساند و یا از نظر ابرقدرتی فقط کمی از ابرقدرت های نوین عقب بماند(از نظر نظامی) و ازنظر انسانی هم برای سردمداران آمریکا و جهان روشن است که انسان آمریکایی تفنگ بدست هیچ پخی نبوده و چه در کامبوج و چه در عراق نشان دادند بجز مصرف زیرشلواری کار دیگری از آنان برنمی آید.
  این جبونان فقط جنگ با پهباد و بمباران شهر ها و قتل عام خیابانی ساکنین شهری غیر مسلح تسلط دارند این یانکی ها بچه کش و زن کش هستند، تازه در همه جنگهای تاکنونی خود بازهم شکست خورده اند.
  بنابراین هر دانشمند جهان شناس، متخصص نظامی و اقتصاددان که این خصلت گردانندگان ام.آمریکا را تصادفی ویا بخواست فرد رییس جمهور این کشور که امروزها خیلی ها راغب بگفتن آن میباشند منوط بداند، دروغ گفته و خاک بچشمان مردم جهان میپاشد.
  امپریالیسم غرب همراه سرکرده خود ام.آمریکا به آخر خط رسیده است. اگر بازار روسیه و چین را هم بوی پیش کش کنید باز هم یک قورت کوچک وی میگردد و دوقرت ونیم دیگرش باقی میماند.
  این قانون نظامی(سیستمی) است که به گندیدگی و به آخرین مرحله خود رسیده است، این آقایان و خانم های محترم متخصص و بزرگ تیتل دار، باید کتاب لنین«امپریالیسم بمثابه آخرین مرحله سرمایه داری» را آنقدر بخوانند تا شاید روزی آنرا بفهمند!

  لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: