سرتیتر

جوانان کمونیست سوریه: هرگز از مبارزه دست نخواهیم کشید!

syria_comunist

من فعالیت‌هایمان را به دو بخش تقسم می‌کنم: بخش نخست زیر شعار بزرگ «سوریه زانو نخواهد زد» قرار دارد، شعاری که سال‌ها پیش توسط  رهبر تاریخی ما، خالد بکتاش، مطرح شد. این شعار میهن‌دوستانه هنوز به‌روز است. ما زیر این شعار به مبارزه ادامه می‌دهیم، از ارتش سوریه حمایت می‌کنیم، از مردم مقاوم سوریه حمایت می‌کنیم و بخش دوم زیر شعار «دفاع از حقوق جوانان سوریه» قرار می‌گیرد. این در ارتباط با مبارزه اقتصادی و اجتماعی ما علیه لیبرالیسم اقتصادی دولت‌مان قرار دارد. ما علیه فعالیت‌های لیبرالی دولت در بهداشت، در آموزش، در همه چیز هستیم. ما تلاش می‌کنیم دستاوردها را در بهداشت، در آموزش، و در دیگر عرصه‌ها حفظ کنیم.

منبع: خبرگزاری بین‌المللی کمونیستی

تارنگاشت عدالت
۹ فوریه ۲۰۱۶

 

 

جوانان کمونیست سوریه: هرگز از مبارزه دست نخواهیم کشید!
مصاحبه ویژه با وسام کاحل، عضو کمیته بین‌الملل اتحادیه جوانان کمونیست سوریه-بکتاش

دینامیسم‌های داخلی و مواضع بازیگران را در سوریه امروز چگونه ارزیابی می‌کنید؟
وسام کاحل: مایلم اطلاعاتی را درباره آخرین رویدادها مطرح کنم. ارتش سوریه اخیراً در مناطق مختلف پیش‌روی داشته است. همانطور که می‌دانید، سوریه کشور بزرگی است. نتیجتاً، ارتش سوریه نمی‌تواند در همه جا حضور داشته باشد. این پیش‌روی را باید به دلیل [حضور]  روسیه دانست، که من بعداً درباره آن صحبت خواهم کرد.

حلب به‌عنوان مثال، جنوب آن عمدتاً توسط ارتش سوریه کنترل می‌‌شود و شورشیان مرتجع همه رانده شده‌اند. این پیش‌روی قدرتمند و سریع ارتش سوریه از حمایت روسیه برخوردار بود. بیش از ۷۵درصد مناطق در جنوب حلب اکنون تحت کنترل ارتش سوریه قرار دارد. این فقط شهر نیست، بلکه مناطق روستایی گسترده‌ای را در برمی‌گیرد. در برخی شهرهای کوچک، ارتش فقط در عرض چند ساعت شورشیان را بیرون راند. ما از این پیش‌روی بسیار سربع متعجب شدیم.

همچنین در غرب حلب،  این‌بار پیش‌روی مهمی علیه «داعش» صورت گرفته است. در جنوب، سازمان تروریستی اصلی، «جبهه النصره» که وابسته به «القاعده» است، و همچنین سازمان‌های تروریستی کوچک تری که توسط «جبهه النصره» کنترل می‌شوند، وجود دارند. همه ما از این پیش‌روی بسیار متعجب و بسیار امیدوار هستیم.

همچنین در حوالی دمشق،  اکثر مناطق در کنترل دولت است، در مناطق روستایی و مشخصاً در غرب، «جبهه اسلامی»، سازمانی که توسط عربستان سعودی کنترل می‌شود وجود دارد. رهبر این سازمان طی یک عملیات سوریه و روسیه کشته شد. نام او زهران علوش بود. این بروشنی یک ضربه بزرگ به این سازمان بود زیرا آن‌ها فقط به شخص وابسته هستند، و نه به یک ایدئولوژی.

در جنوب دمشق، درعا، نزدیک به اردن و اسراییل نیز «جبهه النصره» وجود دارد، ارتش سوریه کنترل برخی شهرهای بزرگ و مناطق مهم را مجدداً بدست آورده است. این منطقۀ بسیار گسترده‌ای است اما ارتش سوریه پیش‌روی‌های بسیاری در همه جا داشته است.

در وسط سوریه، در حمص، پایگاه بسیار کوچکی وجود داشت که شورشیان گرفته بودند. ارتش سوریه آن‌ها را محاصره کرد، با آن‌ها جنگید و شورشیان را مجبور به ترک شهر کرد. حمص اکنون پاکسازی شده است. مناطق روستایی بسمت لبنان نیز پاکسازی شده است.

پالمیرا چگونه است؟
وسام کاحل: متأسفانه، می‌دانید که یک حمله بزرگ توسط صدها، احتمالاً هزار‌ها شورشی برای تصرف این شهر صورت گرفت. این شهر مهمی است زیرا یک محل تاریخی است. ارتش سوریه چون نمی‌خواست آثار باستانی آسیب ببینند از شهر عقب‌نشینی کرد. این شهر زیر کنترل «دولت اسلامی در عراق و شام» است، اما ارتش سوریه در حدود ۱۰ کیلومتری بالای شهر موضع گرفته است. البته در حال حاضر این مهم‌ترین شهر نیست، شهرهای بزرگ بسیاری وجود دارد که ارتش سوریه سعی می‌کند با آن‌ها برخورد کند.

آیا به این شهر باستانی آسیب وارد شده است؟
وسام کاحل: بله، متأسفانه… همانطور که می‌دانید «داعش» و دیگر سازمان‌ها ایدئولوژی، انسانیت، منطق ندارند، آن‌ها می‌کشند و می‌جنگند، آن‌ها هر چیز تاریخی را نابود می‌کنند، این بدین دلیل است که آن‌ها سازمان‌های ارتجاعی با ایده‌های ارتجاعی هستند که می‌توان  ایدئولوژی فاشیستی نامید. «اگر با من نباشی، ترا خواهم کشت» با «اگر این محل به ایدئولوژی شما تعلق دارد، آن‌را نابود خواهیم کرد»، آن‌ها اینطور عمل می‌کنند.

به‌مثابه کمونیست‌هایی که در این شرایط دشوار مبارزه می‌کنید، مداخله روسیه و نقش برخی نیروهای دیگر مانند حزب‌الله، یا ایران را که می‌گویند مخالف امپریالیسم آمریکا هستند چگونه ارزیابی می‌کنید؟
وسام کاهل: ما می‌دانیم که روسیه اکنون یگ کشور سرمایه‌داری است، روسیه دیگر اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی نیست. اما ما این‌را نیز می دانیم که دشمن واقعی اکنون امپریالیسم آمریکاست که چیزی است که ما امروز باید با آن مبارزه می‌کنیم. ما مداخله روسیه را به‌مثابه یک مداخله مثبت ارزیابی می‌کنیم زیرا به ارتش سوریه و مردم سوریه علیه سازمان‌هایی که با مردم ما و ارتش ما می‌جنگند قدرت هرچه بیش‌تری داد و می‌دهد.

این مداخله نظامی از آغاز مشروع بود زیرا این دولت سوریه بود که از روسیه دعوت کرد مداخله کند. بنابراین، ما نمی‌توانیم آن‌را تهاجم یا حمله بنامیم. این بسیار کمک کرده است. از همان آغاز آن، فعالیت‌های مثبت بسیار، پیش‌روی‌های مهم برای ارتش سوریه وجود داشته است.

همچنین نقش مشابهی توسط حزب‌الله و ایران ایفاء شده است. ما [از آن‌ها] فعالیت‌های نظامی حمایتی، موضع‌گیری‌های حمایتی برای ارتش سوریه و مردم سوریه دریافت کرده‌ایم. ارزیابی ما این است که همه این تاکنون برای ما بسیار مثبت بوده، زیرا از مبارزه ما علیه این تهاجم امپریالیستی حمایت کرده است. (و همچنین به ما قدری زمان داده است.)

فعالیت‌های اتحادیه چگونه است؟ تصور می‌کنیم که شما فعالانه در دفاع از کشور درگیرید، و امروز علیه اسد بودن یک موضع ارتجاعی است، اما این یک روز تغییر خواهد کرد. می‌توانید درباره استراتژی آیندۀ سازمان خود بگویید؟
وسام کاحل: ما در بعصی جاها نمی‌توانیم حرکت کنیم، نمی‌توانیم کاری انجام دهیم، وضعیت «مرگ یا زندگی» است. در‌آن‌جاها ما مجبوریم با ارتش موضع را نگه داریم، و در آن جاها ما هیچ فعالیتی نداریم. اما در جاهایی که توسط دولت ، توسط ارتش کنترل می‌شود، ما همانطور که گفتید، مانند قبل از جنگ فعالیم. من فعالیت‌هایمان را به دو بخش تقسم می‌کنم: بخش نخست زیر شعار بزرگ «سوریه زانو نخواهد زد» قرار دارد، شعاری که سال‌ها پیش توسط  رهبر تاریخی ما، خالد بکتاش، مطرح شد. این شعار میهن‌دوستانه هنوز به‌روز است. ما زیر این شعار به مبارزه ادامه می‌دهیم، از ارتش سوریه حمایت می‌کنیم، از مردم مقاوم سوریه حمایت می‌کنیم. ما در این شعار، نه فقط با کمونیست‌ها، در اتحادیه یا حزب خود، بلکه همچنین با دیگر نیروهای ملی مهمی که این میهن‌دوستی را دارند مشترکیم. ما به این نه فقط به‌مثابه وظیفه ملی یا طبقاتی خود، بلکه بمثابه یک وظیفه انترناسیونالیستی نگاه می‌کنیم، زیرا سوریه مبارره بین‌المللی علیه تهاجم امپریالیستی جهانی را نمایندگی می‌کند.

و بخش دوم زیر شعار «دفاع از حقوق جوانان سوریه» قرار می‌گیرد. این در ارتباط با مبارزه اقتصادی و اجتماعی ما علیه لیبرالیسم اقتصادی دولت‌مان قرار دارد. ما علیه فعالیت‌های لیبرالی دولت در بهداشت، در آموزش، در همه چیز هستیم. ما تلاش می‌کنیم دستاوردها را در بهداشت، در آموزش، و در دیگر عرصه‌ها حفظ کنیم. ما همچنین به مبارزه برای کسب حقوق اجتماعی و مترقی بیش‌تر در مسکن و در اشتغال برای نسل‌های جوان ادامه می‌دهیم. ما همچنین از ملی کردن تولید برای کشور حمایت می‌کنیم زیرا اعتقاد داریم که این یک عامل اقتصادی مهم برای حمایت از سوریه است.

ما برخی فعالیت‌های دیگر نیز داریم. قبل از جنگ، کارناوال مرکزی برای کل کشور داشتیم. اما اکنون، به‌علت این وضعیت، این محلی شده است. یک فعالیت دیگر «همایش‌های خالد بکتاش» است که سالانه با دعوت ما از هنرمندان، خوانندگان مترقی برگزار می‌شود. ما هممچین به‌مثابه سازمان، جلسات بحث و تحلیل درباره موضوعات جاری برگزار می‌کنیم.

ما همچنین یک مدرسه اختصاصی برای اعضای حزب و اتحادیه خود داریم.

ما در دانشگاه‌ها، بویژه در دمشق و  در حلب، سعی می‌کنیم در اکثر دانشکده‌ها و همچنین در «اتحادیه دانشجویان سوریه» اتحادیه خود را نمایندگی کنیم. ما از این طریق به تقاضاهای دانشجویان نزدیک می‌شویم و می‌توانیم بمثابه کمونیست ایده‌های خود را اشاعه دهیم، ارایه تحلیل‌ها و نظرات خود به دیگر دانشجویان وظیفه نخستین ماست. وظیفه دوم منتقل‌کردن تقاضاهای دانشجویان و کل جوانان است.

ما سعی می‌کنیم به‌مبارزه خود ادامه دهیم و علی‌رغم جنگ هرگز از مبارزه دست نخواهیم کشید…

 

 

 

——————————–

۱- متن انگلیسی

http://icp.sol.org.tr/asia/communist-youth-syria-we-will-never-give

۲- متن آلمانی

https://cooptv.wordpress.com/2016/02/13/interview-mit-wessam-kahel-mitglied-des-komitees-fuer-internationale-beziehungen-des-kommunistsichen-jugendverbandes-syria-bakdash-icp/

۳- متن فرانسوی

http://www.socialismes.be/Interview-special-de-Wessam-Kahel-membre-de-la-Commission-des-relations-internationale-de-la-jeunesse-communiste-de_a3216.html

۱ دیدگاه

  1. جواد says

    بهتر است به نام «جوانان کمونیست سوریه» سخن نگویید. جوانان کمونیست حقیقی سوریه هیچگاه خادم رژیم بعثی نبوده و نیستند. آنها در صفوف نیروهای دمکراتیک سوریه برای انقلاب علیه رژیم بعثی و قطع دستان همه امپریالیستها و مرتجعان در سوریه مبارزه می کنند.
    حزب «کمونیست» خالد بکتاش مثل سایر گروههای قانونی که لقب «سوسیالیست» و «کمونیست» به خود می دهد و یا گاهی اوقات گرایش آشکارا فاشیستی دارند، حتی قبل از شروع جنگ داخلی فقط خادم رژیم بعثی بودند و هم اکنون نیز هستند.

    لایک

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.