پرش به محتوا

فریبرز رئیس دانا: نتیجه خصوصی سازی ها، افزایش شکاف طبقاتی است

fariborz_raisdana

فریبرز رئیس دانا در مصاحبه اختصاصی با حقوق معلم و کارگر در ارتباط با روند رو به رشد سیاست های خصوصی سازی دولت روحانی با بیان این مطلب که انگیزه سودجویی طبقه مسلط برتر از قانون است،  گفت: سالهاست شاهد این هستیم که گروههای مسلط در راس هرم قدرت، در جهت منافع طبقات فرادست، قانون اساسی را زیر پا می گذارند.

وی افزود: این گروهها، در جهت منافع سرمایه داران خیلی از تعهدات بین المللی را نیز نادیده می گیرند.

این اقتصاددان گفت: برای دولت های حاکم منافع سرمایه داری بازاری و بوروکراتیک در اولویت اصلی قرار دارد حتی آیین های مقدس و دستورات شرعی نیز با توجه به این منافع تفسیرپذیر میشود.

وی افزود: جالب اینجاست که هر فرد یا گروهی که ناقد سیاست های خصوصی سازی باشد، سوسیالیست تلقی می شود و این را یک اتهام در نظر می گیرند.

رئیس دانا با بیان این مطلب که هدف خصوصی سازی ها انتقال منابع ملی به دست ثروتمندان است گفت: دولت روحانی در همین مدتی که از روی کار آمدن آن گذشته تقریبا به اندازه تمام دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد خصوصی سازی انجام داده ولی باز هم ناراضی است و رئیس جمهور اظهار می کند که علاوه بر صنایع، آموزش و بهداشت نیز باید به بخش خصوصی منتقل شود.

این استاد اقتصاد برای نمونه به فرافکنی دولت در سلب مسئولیت قانونی از خود در زمینه تامین مسکن برای ملت اشاره کرد و گفت: دولت به گونه ای عمل می کند که گویی مسئولیتی در قبال خانه سازی برای مردم ندارد و در حال حاضر 95 درصد مسکن توسط بخش خصوصی ساخته می شود این در حالیست که هم در قانون اساسی و هم در قرآن و متون اسلامی آمده است که دولت باید برای قسط و دستگیری فقرا وارد اقدام شود.

رئیس دانا در ادامه به زیرپاگذاشتن اصول 29 و 30 قانون اساسی اشاره کرد و گفت: رئیس جمهور ادعا می کند که مدارس بیشتری باید به بخش خصوصی واگذار شود و این مساله یعنی واگذاری آموزش به بخش خصوصی به معنای نهادینه کردن تضاد طبقاتی در جامعه است و به این ترتیب فرزندان اقشار محروم و تهیدست از تحصیل بازخواهند ماند.

این اقتصاددان با بیان این مطلب که دولت نباید علیه رفاه مردم سنگر بگیرد گفت: گویی دولت روحانی پس از لغو تحریم ها قرار است قهرمان نجات سرمایه داری جهانی شود.

وی ادامه داد: شکست در واگذاری صنایع به بخش خصوصی کافی نبوده است که اکنون دولت می خواهد آموزش و بهداشت را نیز به دست مکانیزم کور و کر بازار بسپارد.

وی با بیان این مطلب که حتی در زمان جنگ نیز اوضاع اقتصادی مردم این گونه نبود گفت: بدون تردید آنها که جبهه رفتند و جانفشانی کردند برای پایه گذاری چنین جامعه ناعادلانه ای فداکاری نکردند، آن هم جامعه ناعادلانه ای که فرزندان مردم حسرت مدرسه رفتن داشته باشند یا بیماران محروم  پشت در بیمارستان ها در انتظار درمان تلف شوند.

این استاد اقتصاد در ادامه گفت: مدارس خصوصی آینده جامعه را طبقاتی می کند و به شکاف رفاهی  میان دهک های جامعه دامن می زند.

وی با بیان این مطلب که معلمان کشور از ارزشمندترین و محترم ترین بخش جامعه اند گفت: این معلمان فرزندان کارگران را آموزش می دهند اما از آنها حمایت مادی و معنوی نمی شود و نمایندگان آنها امروز در زندان ها به سر می برند. این معلمان زندانی تنها نگران آموزش فرزندان این مرز و بوم بوده اند، نگران دانش آموزان محروم  شیرآباد زاهدان و کوهدشت و لرستان بوده اند.

رئیس دانا در ادامه با طرح این پرسش که کارگران حداقل بگیر چگونه می توانند آموزش و بهداشت پولی خریداری کنند گفت: نتیجه خصوصی سازی آموزش و بهداشت محرومیت بیشتر این اقشار آسیب پذیر است.

وی افزود: تامین عدالت در آموزش، عدالت در بهداشت و تامین خدمات رفاهی برای آحاد ملت وظیفه دولت هاست و این مساله استثنابردار هم نیست.

وی ادامه داد: اگر می خواهیم جامعه را حفظ کنیم، به عدالت نیاز داریم که در راس آن ارائه خدمات رفاهی است. باید برای نیازمندان حمل و نقل شهری، رفاه، آموزش و بهداشت فراهم کنیم.

رئیس دانا در پایان با بیان این مطلب که نتیجه خصوصی سازی ها افزایش شکاف طبقاتی است گفت: فراهم آوردن خدمات تامین اجتماعی، آموزش و بهداشت یک سرمایه گذاری درازمدت موثر و به مراتب بسیارکارآمد تر از ایجاد روبناهای موقت مانند سد سازی و یا راه سازی است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: