اخبار ویژه, سرتیتر

انجمن صنفي روزنامه نگاران آزاد تهران

بیانیه انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد تهران در دفاع از حقوق انسانی روزنامه نگاران و روشنفکران در ترکیه

ناجی جَرف مستند ساز ، خبرنگار و فعال حقوق بشر سوری یکشنبه شب 6 دی ماه(27 دسامبر) در مرز ترکیه و سوریه به قتل رسید .

او را در منطقه غازی عانتپ با سلاح مجهز به صدا خفه کن و با شلیک گلوله به سرش کشتند.

ناجی پیش تر سر دبیر مجله سوری » حنطه » بود و سازنده ی فیلم «رقه در سکوت مثله می شود»، که مستندی بود درباره ی شرایط اسفبار مردم زجر کشیده در » رقه » پایتخت خلافت اسلامی (داعش ) .

جرف تنها روزنامه نگار و روشنفکر واهل قلمی نیست که در خاک ترکیه به قتل رسیده است ، پیکر به دار آویخته ی جکی ساتِن خبرنگار سابق بی بی سی نیز که اندکی پس از نیمه شب 25 مهرماه(19 اکتبر) د ر توالت فرودگاه آتاتورک استانبول پیدا شد، نمونه دیگری است .

ساتِن بیشتر در مناطق جنگی خدمت می کرد و علاوه بر خبرنگاری ، با سازمان های حقوق بشری و انسان دوستانه همکاری می کرد . او شنبه شب 25 مهر از لندن به اربیل عراق می رفت که پرواز خود را از دست داد و اندکی پس از نیمه شب جسدش کشف شد .

چند هفته پیش از قتل ناجی، احمد محمد موسی ، دوست و همکار ناجی جرف از اعضا ی گروه فیلمسازی مستند » رقه در سکوت مثله می شود » را نیز کشتند و دوماه پیش نیز ابراهیم عبدالقادر ، روزنامه نگار ، توسط داعش گردن زده شد و در همان روز نیز فارسی حمادی ، روزنامه نگار مستقل را کشتند . یک ماه پیش نیز طاهر ایلچی ، رییس کانون وکلای دیار بکر را روز روشن جلوی چشم پلیس ترکیه ترور کردند .

متاسفانه این اجحاف را محدودیتی نیست و چند روز پیش نیز در پی آغاز پیگرد قانونی بیش از 1100 تن از اساتید و پژوهشگران دانشگاه های ترکیه که معترض به ادامه درگیری ها ی مسلحانه د رمناطق کردنشین شرق و جنوب شرقی این کشور بوده اند، دادستان استان کوجالی دستور دستگیری 21 تن از امضا کنندگان طومار را به اتهام تبلیغ برای سازمان های تروریستی ، تحقیر آ شکار دولت ، حکومت و مجلس ملی ترکیه صادر کرد که 12 تن از آنان توسط پلیس دستگیر شده و عملیات برای دستگیری سایر متهمان ادامه دارد .

به دنبال رخداد این فجایع، انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد تهران ، تهدید ، حبس ، زندان و قتل روزنامه نگاران و روشنفکران ترکیه ، سوریه و دیگر کشورها در ترکیه را جدا و منفک از جوی که اردوغانیسم بر فضای مطبوعات این کشور حاکم کرده است نمی بینید و آن را تداوم و غایت سیاست های حاکم بر این کشور و سرنوشت نهایی و اسفناک آزادی مطبوعات و آزادی بیان و روزنامه نگاران مستقل و منتقد تحت این شیوه حکمرانی تلقی می کند.

و هم از این روست که انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد تهران معتقداست ممانعت از گسترش بدعت های اردوغانیسم در عرصه آزادی بیان و مطبوعات ، واکنشی محکم و مقتضی از سوی روزنامه نگاران و اهالی قلم به ویژه در منطقه خاورمیانه را می طلبد .

بدین وسیله انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد تهران ضمن ابراز انزجار شدید به برانگیختن جو خفقان ، تهدید ، حبس و زندان و قتل روزنامه نگاران و روشنفکران در ترکیه ، این اقدامات را شدیداً محکوم کرده و خواستار پایان بخشیدن به وضعیت اسفبار کنونی است و از تمام روزنامه نگاران آزادیخواه و مترقی می خواهد تا در مطالب و نوشته های خود پرده از اقدامات ضد انسانی دولت های سرکوبگر علیه روزنامه نگاران بردارند و در جهت همبستگی مردمی علیه این سرکوب ها تلاش کنند .