پرش به محتوا

سال 2015، سال ترور و به میدان آمدن قدرتمند روسیه بود

lawrow

مصاحبه رویترز با وزیر خارجه روسیه : سال 2015، سال ترور و به میدان آمدن قدرتمند روسیه بود

روسیه امروز– ترجمه رضا نافعی

منتشر شده در آینده ما

فشرده ای از گفتگوی خبرگزاری رویترز با لاوروف وزیرخارجه روسیه در باره آنچه که در سال رو به پایان 2015 در برابر روسیه بود. این مصاحبه روز سی ام دسامبر یعنی یک روز پیش از پایان سال 2015 انجام و منتشر شد.

پرسش: سال جاری برای دیپلماسی روسیه چگونه بود؟

لاوروف: تشدید رقابت برای اعمال نفوذ برسیر رویداد ها ی بین المللی محسوس بود. بویژه دو گرایش برجسته بود: تلاش گرایش نخست بر سوق دادن رقابت در مسیر متمدنانه و اولویت بخشیدن به همکاری بهتر برای مقابله با مسائلی که پیوسته نیرومند تر می شوند، به تثبیت رهبری جهانی بر اساس حقوق بین المللی و به نقش مرکزی سازمان ملل متحد متمرکز بود.

گرایش دیگری نیز مشهود بود که می خواست – برخلاف تمام واقعیات عینی- تسلط خود را بر  امور بین المللی به پیش براند و همه جا اراده خود را تحمیل کند و از این طریق به امتیازاتی دست یابد.

فاکتورهای متزلزل کننده ثبات نیز فزونی می یافتند. بویژه در عرصه اقتصاد جهانی. با توجه به وجود پس زمینه بحران در منطقه یورو و همچنین در دیگر مناطق و نیز با توجه به وجود نابرابری های موجود در عرصه تکامل اقتصادی، پیوسته تلاش هائی در عرصه اقتصاد جهانی صورت گرفت برای حفظ منافع خود و به ضرر دیگران.

در عرصه اطلاعات نیز با جبهه آتشین رسانه ای روبرو بودیم که از جمله علیه کشورما صورت می گرفت. خطر ترور شدت بی سابقه ای یافت و وضعیت خاصی بوجود آورد. تروریست های داعش و دیگر گروههای تروریست بخش قابل توجهی از سوریه و عراق را تحت کنترل خود درآوردند و دست به عملیات وحشیانه فراوانی زدند. از جمله علیه شهروندان روسیه، در اتحادیه اروپا، در خاور نزدیک، در آفریقا و در آمریکا.

اینها موجب پیدایش مهاجرت های جمعی شدند. از جمله بسوی کشورهای اتحادیه اروپا. نقشه تروریست ها ایجاد خلافتی است که از سواحل اتلانتیک تا پاکستان را در بر بگیرد. تلاش های آنها خطری واقعی پدید آورده است نه تنها برای امنیت منطقه بلکه برای امنیت جهان.

تحت چنین شرایطی، روسیه بعنوان یکی از بزرگترین کشورها و عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد کوشید تا با فعالیت پر تحرک خود متناسب با مسئولیت خود آماده مقابله با رویداد های جهانی باشد. تلاش های دیپلماسی روسیه در بدست گرفتن نقش رهبری در دو جهت عمده مشهود است. یکی بسیج مقاومت بین المللی در برابر تجاوز تروریستی و دیگری ایجاد یک جبهه گسترده جهانی علیه ترور.

بنا به تقاضای دولت سوریه، عملیات مصممانه نیروهای هوائی و زمینی روسیه توانستند حملات جنگجویان مهاجم را متوقف کنند. نتیجه آن شد که تصویر کل واقعه روشن شد. همگان توانستند ببینند که آن کس که واقعا با افراطگرایان مقابله میکند کیست و آنکه با آنها همدستی می کند کیست و از آنها برای هدف های خود خواهانه خود استفاده می کند و کیست آن کس که مانند ترک ها از پشت به آنها که باخطر ترور مقابله می کنند خائنانه خنجر می زنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: