رسانه ها

گزارشی از جریان تیراندازی به تجمع کارگران بیکار در بهبهان

behbahan

گزارشی از جریان تیراندازی به تجمع کارگران بیکار در بهبهان

٧٠٠٠ نفر از مردم شهرویی و بهبهان و اطرافش در مراسم گرامیداشت مرتضی فرج نیا شرکت داشتند.

روز سه شنبه ۲۴ آذرماه، در سومین روز تجمع جوانان و کارگران بیکار در منطقه شهرویی در بهبهان، نیروی انتظامی دست به سرکوب معترضین زد. کارگران و جوانان جویای کار با خواست ما کار میخواهیم دست به تجمع اعتراضی زده بودند. به جای کار یا بیمه بیکاری صف اعتراض آنان به گلوله بسته شد.
ماموران نیروی انتظامی در مقابل مردمی که با دست خالی، با پلاکاردی که روی آن نوشته شده بود کار میخواهیم، ابتدا دست به تیراندازی هوایی زده و بلافاصله به طرف مردم شلیک کردند و در نتیجه یکی از کارگران بنام مرتضی فرج نیا بشدت مجروح شد. مردم تلاش کردند او را به بیمارستان برسانند اما طبق گفته شاهدان عینی، مامورین نیروی انتظامی مانع شده و بطرف مردمی که در حال کمک به مرتضی بودند تیراندازی کردند. مرتضی بدلیل خونریزی زیاد جان باخت و یکی دیگر از معترضین بنام ابراهیم شهرویی از ناحیه کلیه مجروح گردید. آخرین خبر از شهرویی حکایت از این دارد که ابراهیم متاسفانه نه تنها از ناحیه کلیه بلکه همچنین لوزالمعده و نخاع نیز آسیب دیده و قادر به حرکت دادن نیمه پایین بدنش نیست.
خبر این جنایت فورا در روستا پخش و مردم سراپا خشم و نفرت شدند. نیروی سرکوب برای ترساندن مردم و جلوگیری از اعتراض آنها در روستا مستقر گردیدند.
اقدام بعدی حکومت این است که دست به تحریف واقعیت بزنند. محمدرضا اسحاقی، فرمانده نیروی انتظامی خوزستان، در مصاحبه با رسانه ها گفت که مردم دست به تیراندازی زدند و در نتیجه آن یکی از اهالی کشته و دو نفر زخمی شدند. دهها روزنامه و سایت های اینترنتی وابسته به حکومت، خبر را مطابق آنچه این فرمانده جنایتکار میگوید منعکس کردند. در هراس از فضای اعتراضی در روستا و شهر بهبهان بلافاصله شورای تامین استان تشکیل جلسه داد تا تصمیم بگیرد که چگونه جنایت خود را لاپوشانی کنند. استاندار خوزستان و فرماندار بهبهان نیز تیراندازی را به مردم نسبت داده و تصمیم گرفتند که اسمی از مرتضی و ابراهیم نبرند. لازم به توضیح است که روز سه شنبه سه نفر از جوانان شهرویی نیز به نام های حمید شهرویی، افشین شهرویی و داریوش شهرویی دستگیر شدند و طبق خبر های رسیده از زندان بهبهان به زندان کارون اهواز منتقل میشوند.
مرتضی فرج نیا ۴۰ سال سن داشت و پدر یک دختر هشت ساله بود و ابراهیم شهرویی جوانی که مجروح میشود و حمید و افشین و داریوش جوانانی که دستگیر میشوند. به گفته شاهدان عینی در تجمع روز سه شنبه مزدوران یگان ویژه به میان جمعیت گاز اشک آور انداختند و رئیس علی عبدالولی که قبلا در اهواز سروان نیروی انتظامی بوده قاتل مرتضی فرج نیا است. او بعد از اینکه همراه با سایر مزدوران نیروی انتظامی در سرکوب شورش مردم شرکت کرده و دو نفر را به قتل رساندند ارتقاء درجه پیدا کرده و سرگرد میشود و به عنوان معاون فرمانده نیروی انتظامی در بهبهان منصوب میگردد. یکی دیگر از مزدوران حکومت که به ابراهیم شلیک کرده نیز به اسم سروان عظیمی توسط مردم معرفی میشود. بنا بر خبرها سه روز جنازه مرتضی را به خانواده اش تحویل ندادند و دستگیرشدگان را گروگان گرفته اند و از مردم خواسته اند که شلوغ نکنند و خبررسانی نکنند تا آنها را آزاد کنند. پس از سه روز جنازه مرتضی را به خانواده اش تحویل داده و روز شنبه مردم در مراسم باشکوهی که به گفته اهالی ۷۰۰۰ نفر در آن شرکت داشتند و از بهبهان و روستاهای اطراف برای شرکت در مراسم آمده بودند، او را به خاک سپردند. بر روی یکی از پلاکاردها نوشته بودند پدری که به خاطر نان جان داد. مردم میگویند اهالی روستا اجازه ندادند هیچ مزدور نیروی انتطامی و هیچ مقامی از بهبهان در مراسم شرکت کند. یکی از اهالی سه خواست فوری مردم شهرویی را به این شکل اعلام میکند:
– محاکمه قاتلین مرتضی و مزدورانی که به مردم تیراندازی کرده اند.
– استعفای دادستان و فرماندار بهبهان
– اعزام فوری ابراهیم شهرویی از بیمارستان بهبهان به بیمارستانی با امکانات بهتر در شیراز یا جایی دیگر
تاکید میکنند که اینها کف خواست های مردم است. همه خواست ها نیست.
عاملین و آمرین قتل مرتضی فرج نیا باید محاکمه شوند. حمید و افشین و داریوش باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند. مردم شهرویی و خانواده های دستگیرشدگان باید جلو بیفتند و عزیزان خود را از زندان بیرون بکشند.
اما در پس این واقعه، این جوانان و کارگران بیکار شهرویی و میلیون ها نفر دیگر هستند که کار و رفاه و منزلت میخواهند. میلیون ها بازنشسته زندگی بهتری میخواهند. زنان آزادی میخواهند. مردم شادی و خوشبختی میخواهند. و مردم با ادامه اعتراضاتشان یاد مرتضی فرج نیا را زنده نگاه خواهند داشت. واقعه شهرویی انگیزه ای برای اتحاد بیشتر مردم است.