پرش به محتوا

«بابونه در برهوت» از وزیر فتحی(رهیاب)

 babouneh

دریافت کتاب در نسخه آ ۴

وزیر فتحی (رهیاب) زاده ی دوم اردیبهشت ماه 1342 از زندانیان سیاسی ِ دهه ی شصت و از بازماندگان قتل عام شصت و هفت است که در بهمن ماه سال ۱۳۶۱دستگیرودر تیر ماه ۱۳۷۱ رسماً آزاد شده است. رهیاب ، سرودن شعر را از سال ۱۳۶۵ و در زندان اوین آغازکرد و نخستین تجربه ی خود را درسرودن شعردر سلول انفرادی تجربید .

تجربه ی مبارزات و حبس و شکنجه و دار و تیرباران ها و مقاومت های آن سالها و بویژه تجربه ی کشتار هولناک همقطاران و همبندیانش درسال شصت و هفت رد پایی نازدودنی در اشعارش بجای گذاشت و آثار آن بروشنی  در سروده هایش پیداست . وزیر فتحی همچنین پس از آزادی از زندان با حضور در مناطق کارگری و صنعتی کشور و کار در کنار و همراه با کارگران و تکنسین ها و مهندسان جای جای ایران و مشارکت در دردها و رنجها و شادیها و شکستها و مبارزات و موفقیت های آنان ؛ شعر و ادبیات کارگری را در متن و زمینه ای واقعی و روزمرّه تجربید و در سروده هایش بازتابانید .

اشعار رهیاب تا پیش از سال۱۳۸۷ به استثناء یکی دومورد – که البته انتشار همان موارد هم موجب واکنش اطلاعات و برخورد با وی گردید – امکان انتشار نیافت و تنها گهگهاه و در پاره ای موارد ، اشعاری از وی  بصورت دست بدست میچرخید و در دسترس علاقمندان قرار میگرفت . در سال ۱۳۸۷ بنا به درخواست و توصیه ی رفقایش و بمنظور تسهیل در انتشار عمومی سروده هایش  ، نام «رهیاب» را برگزید و از آن پس بتدریج سروده هایش را دررسانه های اینترنتی خارج از کشور منتشر کرد و با استقبال خوانندگان مواجه گردید. 

وزیر فتحی ؛  پس ازهیجده سال تحمل تنگنای حاکمیت «جمهوری اسلامی» وبردباری دربرابر بازداشت و بازجویی مجدد وزیستن در زیر شمشیر داموکلس ِ تهدیدات و تضییقات … سرانجام در مردادماه ۱۳۸۹ به مسیر هجرت گام نهاد و از طریق خاک ترکیه در صف پناهجویان قرار گرفت و خانواده اش نیز پس از تحمل 9 ماه ممنوع الخروجی و بازجویی های مکرر وزارت اطلاعات و بازپرسی های قضایی به وی پیوست .

اشعار رهیاب از آن پس تقریباً بصورتی منظم و بمناسبتهای مرتبط ؛  در رسانه های گونه گون منتشر و عموماً مورد استقبال خوانندگان و علاقمندان قرار گرفته که این تشویق ها و استقبالها در کامنت های ذیل ِ اشعار  و ایمیل های ارسالی بازتاب یافته است . علاوه بر اینها ، تحلیلی نیز بر شعر «درفش ِ ما» ی وی بقلم م-حجری دررسانه های اینترنتی منتشر گردیده که تلاش ارزنده ایست در شناخت این شعر و تحلیل ِ مضامین و مفاهیم مندرج در آن که میتواند درآمدی بر شناخت برخی از زوایای جهتگیری ادبی ِ شاعرنیز بشمار آید . 

مستقل از هویت ادبی ِ رهیاب ؛ از وزیر فتحی نوشتار های دیگری هم منتشر گردیده که میتوان از میان آنها به : « دیدار با گالیندوپل ؛ گزارش شهادت زندانیان سیاسی ِ دهه ی شصت در برابر هیئت کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل» و : مصاحبه بانشریه ی رادیکال ،  تحت عنوان ِ : « گوئی زمین و زمان دست بدست هم داده بودند تا نسل ما را از زمین و زمان برکنند!» ؛ و نیز مقاله ی : «پایان ِ افسانه ی پایان ِ تاریخ» ؛  اشاره نمود .

  

مجموعه ی « بابونه در برهوت» نخستین دفتر شعر از اشعار رهیاب است که اینک  با قید نام شاعر در اختیار خوانندگان و علاقمندان قرار میگیرد . بابونه در برهوت علاوه بر اشعارتاکنون منتشره ی وی ؛ شامل تعدادی از سروده هایی نیز هست که برای نخستین بار در این دفتر منتشر میشوند . این مجموعه شامل اشعار نو و نیز سروده هایی در قالب غزل ، مثنوی ، ترجیع بند و رباعی ست .

این مجموعه اشعار با همکاری مجله هفته منتشر شده است

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: