پرش به محتوا

رسوائی مصونیت یگان ویژۀ نیروی دریائی ایالات متحده در افغانستان

afgan_syria

اسپوتنیک 18 دسامبر 2015

© US Army / Staff Sgt. Shane Hamann

در سال 2012 یک گروه از نیروهای ویژۀ آمریکائی توسط یک پزشک نظامی به اعمال خشونت، شکنجه، قتل و جنایت در افغانستان متهم شدند ولی این پرونده بی نتیجه مانده است.

سه نفر از اعضای یگان ویژۀ نیروی دریائی ایالات متحده (Navy Seals) در یکی از قرارگاه های پیشتاز آمریکائی تعدادی از زندانیان افغان را مورد خشونت قرار دادند، بی آن که پاسخ گوی مراجع قانونی باشند (نیویورک تایمز). New York Times

این روزنامه یادآور می شود که در پایان مه 2012، پس از انفجار در یکی از ایستگاه های کنترل پلیس محلی، طی حملۀ به دهکدۀ کالاش بیش از ده نفر را دستگیر کردند. افراد مظنون را به یک پست نظامی آمریکائی بردند و در آنجا آنها را مورد خشونت قرار دادند.

«سه نظامی آمریکائی از گروه یگان ویژۀ نیروی دریائی تحت تأثیر مرگ یکی از دوستانشان در انفجاری که روی پل به وقوع پیوسته بود، با خشونت تمام با دستگیر شدگان رفتار کردند، شاهدان عینی گفته اند که : با پرتاب سنگ های سنگین روی سینۀ آنها. سر آنها گلد کوب کردند و روی صورتشان آب می ریختند که نوعی شکنجه است و فرد پس از مدت کوتاهی احساس می کند که در حال غرق شدن در آب است.

پزشک نظامی دیوید والکر David Walker که در آن روز پزشک نگهبان پایگاه آمریکائی بود در این مورد می گوید که او امیدوار بود که نیروهای ویژۀ برخورد افراطی شان را از حد پلیس افغان فراتر می رفت را متوقف کنند ولی آنها بر عکس شکنجه های را شروع کرده بودند. در گذشته این گونه موارد به سکوت برگزار می شد، ولی این بار چهار نظامی آمریکائی که با این یگان ویژه در آن دوران کار کرده بودند، سرانجام گزارش داده اند. طی شورش، آنها شاهد ارتکاب به خشونت از سوی نیروهای ویژه علیه بازداشت شدگان بوده اند، ولی فرماندۀ آنها هیچ واکنشی در رابطه با چنین مواردی نشان نداده است.

وضعیت از این نیز بدتر است، زیرا حتی با وجود توصیۀ فرماندۀ خودشان که خواستار اخراج آنها از یگان ویژه شده بود،  به دو نفر از اعضای گروه پاداش دادند.

بطور کلی، اعمال خشونت و شکنجۀ زندانیان یکی از بدترین جرائمی است که یک نظامی آمریکائی می تواند مرتکب شود.

اینک متن اصلی :
http://fr.sputniknews.com/international/20151218/1020387788/afghanistan-usa-militaires-torture.html#ixzz3ukhrTO8y

ترجمه توسط حمید محوی

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: