پرش به محتوا

دشمن به سریر قدرت بازگشته است

در آرژانتین دادستان کل کشور علیه رئیس جمعیت «مادران میدان ماه مه» اعلام جرم کرد. از وقتی که در اواخر دهه ۷۰ قرن گذشته زنانی که دیگر امروز سالخورده شده‌اند از دیکتاتوری نظامی حاکم در کشور خواستار روشن کردن سرنوشت فرزندان دختر و پسر «ناپدیدشده» خود شدند و دست به تظاهرات زدند، آنها مورد توجه انظار بین‌المللی قرار گرفتند. تا امروز آنها در گفتمان سیاسی کشور دخالت می‌کنند…

argentina_9j

ردگلوب

تارنگاشت عدالت
۱۸ دسامبر ۲۰۱۵

«مادران میدان ماه می» در مقابل دادگاه

در آرژانتین دادستان کل کشور علیه رئیس جمعیت «مادران میدان ماه مه» اعلام جرم کرد. از وقتی که در اواخر دهه ۷۰ قرن گذشته زنانی که دیگر امروز سالخورده شده‌اند از دیکتاتوری نظامی حاکم در کشور خواستار روشن کردن سرنوشت فرزندان دختر و پسر «ناپدیدشده» خود شدند، آنها مورد توجه انظار بین‌المللی قرار گرفتند. تا امروز آنها در گفتمان سیاسی کشور دخالت می‌کنند، مثلاً رئیس انجمن خانم «هبه دِ بونافینی» پس از به قدرت رسیدن رئیس جمهور جدید آرژانتین «موریسیو ماکری» از مردم خواست تا در مقابل برنامه‌های نئولیبرالی او دست به مقاومت زنند. او روز ۱۰ دسامبر در تظاهرات زیر شعار «مقاومت کردن یعنی مبارزه کردن. یک گام به عقب برنخواهیم داشت» گفت: «دشمن به سریر قدرت بازگشته است.»

این تظاهرات سنت «مارش‌های مقاومت» را که مادران تا ۱۲ سال پیش خواسته‌های خود را در خیابان‌ها مطرح می‌کردند، دوباره احیاء کرد. «بونافینی» در این تظاهرات گفت که آنها در آن زمان به ادامه تظاهرات پایان بخشیدند، زیرا که « دیگر دشمن در دولت حضور نداشت» ولی دشمن اکنون مجدداً بازگشته و لذا تظاهرات نیز مجدداً انجام خواهد گرفت. «ما دوباره به میدان خواهیم رفت، همانطور که ما علیه نظامیان (در دوران دیکتاتوری نظامی خورگه رافائل ویده‌لا) به میدان رفتیم.»

این اظهارات برای دادستان کل کشور، «کارلوس استورنلی» کافی بود تا علیه «هبه دِ بونافینی» ۸۷ ساله اعلام جرم کند. از نظر این حقوقدان، اظهارات «هبه» «دعوت به قیام علیه نظم قانونی کشور و دعوت به خشونت» است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: