سرتیتر

پیام فیدل به رئیس‌جمهور نیکولاس مادورو

fidel_castro_234.jpg

میلیون‌ها کودک و جوانی که امروز به بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین نظام مدارس عمومی در جهان می‌روند، ونزوئلایی هستند. از شبکه مراقبت درمانی کشور و مراکزی که به بهداشت مردم آن توجه می‌کنند بیش‌تر می توان گفت، مردم دلیر اما فقیری که فقر آن‌ها نتیجه قرن‌ها غارت توسط استعمار اسپانیا، و بعداً توسط فراملیتی‌های بزرگی است که بیش از ۱۰۰‌سال بهترین ذخائر عظیم نفتی را که طبیعت به این کشور اعطاء کرده بود استخراج می‌کردند. تاریخ همچنین گواه بر این است که کارگران وجود دارند، و بهره‌مندی از خوراک مُغذی، دارو، آموزش، امنیت، مسکن و همبستگی جهان را ممکن می‌سازند. شما اگر مایل باشید می‌توانید از اولیگارشی بپرسید: آیا شما همه این‌ها را می‌دانید؟

تارنگاشت عدالت

منبع: گرانما
۱۱ دسامبر ۲۰۱۵‌

نیکولاس گرامی،

من در نظر واحد کسانی که بخاطر سخنرانی درخشان، شجاعانه‌ شما در شب ۶ دسامبر بلافاصله پس از اعلام نتایج انتخابات، به شما تبریک گفتند شریکم.

در تاریخ جهان، بالاترین سطح شکوه سیاسی که یک انقلابی می‌تواند به آن برسد، از آن رزمنده درخشان ونزوئلایی، ناجی آمریکا، سیمون بولیوار است، که نام او اکنون نه تنها به این کشور برادر بلکه به همه خلق‌های آمریکای لاتین تعلق دارد..

هوگو چاوز، یک مقام ونزوئلایی دیگر که میراث شرافتمندانه دارد، او را می‌شناخت و می‌ستود و تا آخرین لحظه عمر خود برای ایده‌های او مبارزه کرد. او در کودکی به یک مدرسه ابتدایی در کشوری می‌رفت که کودکان فقیر بولیوار مجبور بودند برای کمک به خانواده‌های خود کار کنند، او روحیه‌ای را که ناجی آمریکا بوجود آورده بود، توسعه داد.

میلیون‌ها کودک و جوانی که امروز به بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین نظام مدارس عمومی در جهان می‌روند، ونزوئلایی هستند. از شبکه مراقبت درمانی کشور و مراکزی که به بهداشت مردم آن توجه می‌کنند بیش‌تر می توان گفت، مردم دلیر اما فقیری که فقر آن‌ها نتیجه قرن‌ها غارت توسط استعمار اسپانیا، و بعداً توسط فراملیتی‌های بزرگی است که بیش از ۱۰۰‌سال بهترین ذخائر عظیم نفتی را که طبیعت به این کشور اعطاء کرده بود استخراج می‌کردند.

تاریخ همچنین گواه بر این است که کارگران وجود دارند، و بهره‌مندی از خوراک مُغذی، دارو، آموزش، امنیت، مسکن و همبستگی جهان را ممکن می‌سازند. شما اگر مایل باشید می‌توانید از اولیگارشی بپرسید: آیا شما همه این‌ها را می‌دانید؟

انقلابیون کوبایی، فقط در فاصله چند میلی ایالات متحده- که همیشه رویای تصاحب کوبا و تبدیل آن به یک کازینو-فاحشه‌خانه، بمثابه یک سبک زندگی برای فرزندان خوزه مارتی را داشته-هرگز استقلال کامل خود یا احترام به والایی خود را از دست نخواهند داد.

من یقین دارم که زندگی انسان بر روی زمین تنها با صلح در میان همه خلق‌های زمین و پذیرش حق دارایی مشترک ساختن از منابع طبیعی کره زمین، علم و فن‌آوری‌های آفریده بشر به سود همه سکنه آن، حفظ خواهد شد. اگر بشریت به راه استثمار و غارت منابع آن توسط فراملیتی‌ها و بانک‌های امپریالیستی ادامه دهد، نمایندگان دولت‌ها در نشست پاریس نتایج مربوطه را خواهند دید.

امروز برای هچ‌کس امنیت وجود ندارد. نه دولت داری سلاح‌های اتمی وجود دارند. یکی از آن‌ها، ایالات متحده، دو بمب پرتاپ کرد که فقط در دو روز صدها هزار نفر را کشت، و باعث آسیب جسمی و روانی به میلیون‌ها انسان بی‌دفاع شد.

جمهوری خلق چین و روسیه بسیار بهتر از ایالات متحده مشکلات جهان را درک می‌کنند، زیرا آن‌ها مجبور به تحمل جنگ‌های دهشتناکی شدند که خود محوربینی کور فاشیسم بر آن‌ها تحمیل کرد. من تردیدی ندارم که، آن‌ها با توجه به سنن تاریخی و تجربه انقلابی خویش، بیش‌ترین تلاش را برای احتراز از جنگ و کمک به توسعه صلح‌آمیز ونزوئلا، آمریکای لاتین، آسیا و آفریقا بخرج خواهند داد.

برادارانه،

فیدل کاسترو روز

۱۰ دسامبر ۲۰۱۵

۶:۴۲ بعداز ظهر