سرتیتر

جیمی کارتر؛ پدرخوانده تروریسم اسلامی

jang

«هرکس که بگوید (در ترویج تروریسم اسلامی)، غرب مقصر است بازی را باخته.» این تراوشات نپخته و بی‌مسؤولیت و ساده شده ريیس تحلیلگران روزنامه «ولت» «تورستن کراول» است. به نظر او هرکس که در این راه گام نهد بازی را باخته و از دست رفته است، زیرا تصویری را که تروریست‌ها و بسیاری از هواداران آن‌ها از جهان دارند «ملغمه‌ای از دلسوزی به حال خود، دفع حقایق از ضمیر، خود بزرگ‌بینی و وارونه جلوه دادن شدید رابطه‌های تاریخی است.» متاسفانه آقای کروال هم ظاهراً رابطه‌های تاریخی را درست نمی‌شناسد.

منبع: نویه راینیشه تسایتونگ
نويسنده: ولفگانگ افنبرگ

تارنگاشت عدالت

۸ دسامبر ۲۰۱۵

چگونه رؤسای جمهور ایالات متحده آمریکا از سال ۱۹۷۷ تا ۲۰۱۵ داعش را با موفقیت به دنیا آوردند.

«هرکس که بگوید (در ترویج تروریسم اسلامی)، غرب مقصر است بازی را باخته.»١ این تراوشات نپخته و بی‌مسؤولیت و ساده شده ريیس تحلیلگران روزنامه «ولت» «تورستن کراول» است. به نظر او هرکس که در این راه گام نهد بازی را باخته و از دست رفته است، زیرا تصویری را که تروریست‌ها و بسیاری از هواداران آن‌ها از جهان دارند «ملغمه‌ای از دلسوزی به حال خود، دفع حقایق از ضمیر، خود بزرگ‌بینی و وارونه جلوه دادن شدید رابطه‌های تاریخی است.» متاسفانه آقای کروال هم ظاهراً رابطه‌های تاریخی را درست نمی‌شناسد.

طبیعی است که در اینجا نمی‌توان کلیه اعمال سوءاستعماری اروپايیان در منطقه شمال آفریقا و مناطق عربی را یک‌یک ردیف کرد. بخشی از مناقشات مزمن مربوط می‌شود به مرزهايی که پس از جنگ اول جهانی به طور دلخواه توسط انگلیس‌ها کشیده شد. جنگ خونین فرانسه در الجزیره هنوز در خاطره‌ها مانده، همین‌طور سرنگونی نخست‌وزیر قانونی و دمکراتیک ایران محمد مصدق توسط سازمان جاسوسی سیا.

کشورهای عربی همه این حملات اروپا و آمریکا را تا ۳ ژوئيه ۱۹۷۹ با خویشتن‌داری تحمل کردند. در این روز ريیس جمهور ایالات متحده آمریکا جیمی کارتر فرمانی جهت پشتیبانی پنهانی نیروهای اپوزیسیون علیه دولت هوادار شوروی در کابل صادر کرد. برای این کار قرار شد ازجان گذشتگان عرب (عربستان سعودی) که اسماء بن‌لادن نیز در بین آن‌ها بود، اجیر شده و به افغانستان اعزام گردند. برژینسکی مشاور امنیتی به ريیس‌جمهورش توضیح داد که این کمک دخالت نظامی شوروی را به دنبال خواهد داشت. هنگامی‌که روز ۲۴ دسامبر ۱۹۷۹ ارتش شوروی وارد خاک افغانستان شد، برژینسکی به کارتر نوشت: «اکنون این امکان در اختیار ماست که ویتنامی برای اتحاد جماهیر شوروی ایجاد کنیم.»٢

Counterpunch از برژینسکی پرسيد که آیا او از این‌که اصولگرايی اسلامی را تقویت کرده و تروریست‌های آینده را با سلاح و دانش مبارزه مجهز نموده است، نادم نیست. برژینسکی در پاسخ به اهمیت ابعاد تاریخی تصمیمات و اقدامات خود که تلاشی اتحاد جماهیر شوروی را به دنبال داشت، استناد کرد. به نظر او در مقابل آزادی اروپای مرکزی و پایان بخشیدن به جنگ سرد، چند مسلمان متعصب وزنه‌ای ندارند.

تنها چند ماه پس از گذشت این روز کذايی، شاه از ایران گریخت. او جرأت کرده بود از دستگاه دولتی ایالات متحده انتقاد کند و به نفع خود از امکانات اوپک استفاده کند. این رویکرد سازمان سیا را به فعالیت واداشت، به کمک نیروهای اپوزیسیون شتافت که سرانجام منجر به به قدرت رسیدن آیت‌اﷲ خمینی و شورای انقلابش شد.٣

این رویکرد نیز به زودی اشتباه بزرگی از آب درآمد که می‌بایست فوراً تصحیح می‌شد. چند ماه بعد جیمی کارتر به کمک مشاور امنیتی خود برژینسکی دکترین جدیدی را اعلام کرد: «کوشش هر قدرت خارجی، برای در اختیار گرفتن کنترل منطقه خلیج فارس، حمله به منافع حیاتی ایالات متحده آمریکاست. هر حمله‌ای بدین صورت، با تمام قدرت و توان سرکوب خواهد شد، حتا اگر لازم شد از طریق نظامی.»۴

این دکترین اساس تئوریک جنگ اول عراق (۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸) و جنگ‌های بعد از آن را تشکیل می‌داد. در طی ۸ سال جنگ اول عراق، صادرکنندگان سلاح‌های نظامی سودهای کلانی بردند. آلمان، ایالات متحده و اسرائیل به هر دو طرف کمک می‌رساندند. در سال ۱۹۸۳ ایالات متحده در این منطقه بحران‌زا مرکز فرماندهی منطقه‌ای ارتش  آمریکا را برای خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای مرکزی بر پا کردUS-CENTCOM .

روز ۲۰ دسامبر ۱۰۸۳ صدام حسین از دونالد رامسفلد استقبال کرد که به عنوان فرستاده دولت آمریکا از دیکتاتور عراقی در جنگ علیه ایران پشتیبانی می‌کرد.

کشتی‌های آمریکايی که در خلیج فارس فعالیت داشتند، روز ۱۵ ژوئيه ۱۹۸۷ ساعت ۱۱ به وقت محلی دو هواپیمای مسافربری  Iran-Air- پرواز شماره ۱۲۵۱ و  ۱۲۵۳به سوی مکه را نشانه گرفتند و چند موشک به علامت هشدار پرتاب کردند. ایران این اقدام را «نقض آشکار حقوق بین‌الملل» اعلام کرد۵ یک سال بعد این عمل تکرار شد:

روز ۳ ژوئيه ۱۹۸۸ کشتی جنگی USS Vincennes که در آب‌های ایران به سر می‌برد در حوالی ظهر هواپیمای ایرباس  شماره ۶۵۵ که در ارتفاع ۱۰هزار متری به سمت مکه در پرواز بود را گویا به عنوان یک جنگنده F-14 از نوع توم‌کات شناسايی و به دستور فرمانده کشتی کاپیتان روجرز سرنگون کرد. کلیه ۲۷۵ سرنشین و ۱۵ کارکنان هواپیما به قتل رسیدند.

در جهان غرب نه صدای اعتراضی بلند شد و نه کسی یک دقیقه سکوت اعلام کرد. در عوض کاپیتان روجرز برای این کار از طرف جورج دبلیو بوش به خاطر «انجام وظیفه به نحو احسن» مدال لژیون شایستگان را دریافت کرد. ایران هنوز منتظر عذرخواهی از طرف دولت آمریکاست.

روز ۲۰ اوت ۱۹۸۸ این جنگ به پایان رسید. ترازنامه جنگ وحشتناک بود: برخی از منابع تعداد کشته شدگان را ۳۷۵ هزار نفر عراقی و ۵۰۰ هزار ایرانی گمانه می‌زنند، خسارات عظیم زیربنايی و صنایع در عراق بالغ بر ۴۵۲ میلیارد و در ایران بالغ بر ۶۴۴ میلیارد دلار رقم زده می‌شود.

در برنامه تلویزیونی آمریکايی «۶۰ دقیقه»، وزیر امور خارجه آمریکا خانم مادلن آلبرایت در پاسخ به سؤال «گویا تاکنون در عراق نیم میلیون کودک از بین رفته اند. تعداد آن‌ها از کودکانی که در هیروشیما از بین رفتند بیش‌تر است. آیا این جنگ ارزشش را داشت؟» طعنه‌آمیز و تلخ گفت: «تصور می‌کنم که انتخاب بسیار سختی است ولی قیمتی که پرداخت شد، فکر می‌کنم که ارزشش را داشت.»۶

جنگ برای عراق و برای ایران یک فاجعه بود. صدام حسین برای آن‌که نقش رهبری کننده خود را در جهان عرب تثبیت نماید، محتاج حداقل یک پیروزی بود. یک هفته قبل از حمله عراق به کویت در روز ۲ اوت ۱۹۹۰ صدام سفیر آمریکا را در عراق، خانم «آپریل گلاس‌پی»، به حضور پذیرفت که به او اطمینان خاطر داد: «می‌دانم که شما به پول نیاز دارید. ما مشکل شما را درک می‌کنیم و معتقدیم که شما باید این امکان را پیدا کنید تا کشور خود را مجدداً بازسازی کنید (…) ما نظری در مورد اختلافات بین اعراب و همین‌طور در مورد اختلافات مرزی شما با کویت نداریم.»۷

در زمانی‌که تانک‌های عراقی به سوی کویت روان بودند، بوش پدر به عربستان سعودی اطلاع داد که صدام حسین کشور آن‌ها را نیز مورد تهدید قرار می‌دهد. حکام سنی ریاض، زیر سلطه حاکم سنی بغداد؟ باید حتماً از این واقعه جلوگیری می‌شد! هم‌زمان با آن، آژانس روابط عمومی «هیل&نولتون» جبهه تبلیغاتی را گشود و «دروغ انکوباتوری» را در جهان پخش کرد.

روز ۱۰ اکتبر ۱۹۹۰ یک کمک‌پرستار ۱۵ ساله کویتی با چشمانی گریان در مقابل کمیته رسمی دفاع از حقوق بشر کنگره آمریکا گفت: «من شاهد بودم که چگونه سربازان عراقی با اسلحه وارد بیمارستان شدند، نوزادان را از درون انکوباتورها بیرون کشیدند، انکوباتورها را با خود بردند و نوزادان را روی زمین سرد تنها گذاردند، که همه مردند.»۸ او فقط نام خود را اعلام کرد «نیره» ولی نگفت که دختر سفیر کویت در ایالات متحده آمریکاست.۹

دنیای غرب در دام این تبلیغات گرفتار و خشمگین شد. بربرهای عراقی را باید متوقف کرد! پس از چندی عملیات «توفان صحرا» آغاز شد که اولین جنگ ایالات متحده آمریکا علیه عراق بود و طی آن مهمات غنی شده با اورانیوم مورد استفاده قرار گرفت.١٠ در سال‌های بعد ريیس آلمانی بیمارستان اطفال در بصره، پرفسور دکتر «زیگوارت هورست گونتر» در بین تعداد زیادی از نوزادان ناهنجاری‌هايی را که ناشی از نقص ژن بود، تشخیص داد.

از سال ۲۰۰۳ «فریدر واگنر» فیلم مستندی به نام «پزشک و نوزادان اشعه خورده بصره» تهیه کرد که در رادیو تلویزیون غرب آلمان WDR در سریال «The Story» پخش شد و جایزه تلویزیونی اروپا را دریافت کرد. بعد از آن «واگنر» با استفاده از امکانات شخصی خود فیلم ۹۳ دقیقه‌ای مستند سینمايی به نام «Deadly Dust» (غبار مرگبار) را که جامع‌ترین فیلم مستند در مورد استفاده از مهمات اورانیومی و پی‌آمدهای مرگبار آن است، تهیه کرد. از آن زمان تاکنون «واگنر» هیچ پروژه دیگری دریافت نکرده و هیچ آژانس سینمايی فیلم «غبار مرگبار» او را به نمایش نگذاشته است.١١

تنها ۲۷ روز پس از ضربات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ که به کشته شدن بیش از ۳۰۰۰ نفر انجامید، جورج بوش پسر بدون اعلان جنگ، دستور حمله به افغانستان را صادر کرد. (برای قیاس: در سال ۱۹۱۴ اتریش/مجارستان ۳۰ روز پس از سوءقصد سارایوو به صربستان اعلان جنگ کرد) هرچند که برخلاف ۱۹۱۴ هیچ یک از سوءقصدکنندگان از کشور مورد حمله نیامده بودند.

برای دفاع از «ارزش‌های غربی» ایالات متحده آمریکا با یک دیکتاتور مشکوک جنگ‌سالار به نام رشید دوستم پیمان بست. پس از سقوط کندوز در نوامبر ۲۰۰۱ قریب ۸۰۰۰ نفر از طالبان تسلیم ارتش آمریکا و نیروهای ژنرال عبدالرشید دوستم شدند.

طبق گزارش شاهدین عینی یک سوم آن‌ها مورد شکنجه قرار گرفته و به قتل رسیدند. یک سوم دیگر در کانتنرهای دربسته (۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر) بدون جریان هوای آزاد به شبرغان منتقل گردیدند. زندانیانی که در کانتنرها خفه نشده بودند، پس از ورود به شبرغان به قتل رسیدند. تنها قربانیان این جنایت جنگی برابر قربانیان ۹/۱۱ است. تا به امروز مقامات آمریکايی هرنوع واکاوی را مانع شده اند و  دوستم جنگ‌سالار نباید بترسد که به دادگاه کشیده شود. پس فریاد و فغان دنیای غرب چه شد؟١٢

تنها یک سال بعد شعلۀ جنگ به عراق کشيده شد. اینجا هم یک دروغ آغاز جنگ را میسر کرد!

روز ۵ فوریه ۲۰۰۳ وزیر امور خارجه وقت آمریکا، «کالین پاول» در مقابل شورای امنیت سازمان ملل متحد حاضر شد و خواستار سرنگونی صدام حسین گردید، زیرا او گویا دارای سلاح‌های کشتار جمعی است. این ادعا بعدها بی‌پایه از آب درآمد. به همین علت «پاول» بسیار «ناراحت» شد و آن‌را «لکه ننگی در بیوگرافی خود» نامید.١٣

این جنگ هم به قیمت خون بسیاری از مردم تمام شد- بسته به منبع خبری تعداد قربانیان جنگ بین ۱۰۰ هزار تا ۱ میلیون نفر تخمین زده شده است- کشور تکه تکه شد و مردم آن تا امروز با درد و رنج بسیاری روبه‌رو هستند. تصاویر ضدانسانی و دردناک شکنجه در ابوغریب و زندان‌های دیگر هنوز در خاطره‌هاست.

در این جنگ شواهد پرارزش یک فرهنگ تاریخی چندین هزار ساله بین‌النهرین از دست رفت و ویران شد، زیرا نیروهای تجاوزگر تأمین امنیت نهادهای فرهنگی را فوراً به اجرا نگذاردند و علاوه برآن، تانک‌ها و زره‌پوش‌های نیروهای متجاوز آثار باستانی  و میراث فرهنگی را ویران ساختند.

روز ۲۱ ژوئن ۲۰۰۵ گزارش سنای دوم «وهردینست» در بند ۶ و ۷ این‌طور حکم کرد: «علیه جنگی که روز ۲۰ مارس ۲۰۰۳ توسط ایالات متحده آمریکا و پادشاهی متحد بریتانیا علیه عراق آغاز شد، در رابطه با ممنوعیت اعمال خشونت طبق منشور سازمان ملل متحد و دیگر حقوق بین‌المللی حاکم، تردیدهای حقوقی بسیار عظیمی وجود داشت و هنوز وجود دارد. ایالات متحده آمریکا و بریتانیا نتوانستند برای آغاز جنگ نه به تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل متحد و نه بند ۵۱ منشور سازمان ملل متحد مبنی بر حق دفاع از خود، تکیه کنند.

نه قرارداد سازمان نظامی ناتو، وضعیت نیروهای ناتو، قرارداد الحاقی وضعیت نیروهای ناتو و نه قرارداد اقامت آن‌ها، آلمان را مجبور می‌سازد تا برخلاف منشور سازمان ملل متحد و حقوق بین‌الملل حاکم از اقدامات خلاف قانونی شرکای خود در سازمان نظامی ناتو پشتیبانی کند.»١۴

اوايل ژوئن ۲۰۰۹ جانشین بوش پسر در قاهره به یک امید کاذب دامن زد. بارک اوباما سخنرانی خود را با «سلام علیکم» آغاز کرد: «ما در زمانی گرد هم می‌آييم که تنش‌های بزرگی بین ایالات متحده آمریکا و مسلمانان در سراسر جهان پدید آمده، تنش‌هايی که ریشه در نیروهای تاریخی دارد … قران کریم به ما می‌آموزد که هرکس که یک بیگناه را به قتل برساند، بشریت را به قتل می‌رساند و کسی که جان یک نفر را نجات دهد، بشریت را نجات داده. ایمان بیش از یک میلیارد نفر انسان به مراتب بزرگ‌تر از نفرت کوته‌بینانه یک گروه کوچک است. در مبارزه علیه افراط‌گرايی خشونت‌آمیز، اسلام بخشی از معضل نیست، بلکه بخش مهمی برای تقویت صلح است … من قاطعانه هر نوع شکنجه توسط ایالات متحده آمریکا را ممنوع ساختم و دستور دادم تا زندان گوانتانامو تا بهار سال آینده تعطیل گردد. … بدون شک وضعیت خلق فلسطین قابل تحمل نیست. آمریکا به مساعی مشروع مردم فلسطین برای حفظ کرامت انسانی و استقرار کشور ویژه خود پشت نخواهد کرد…»١۵

اگر امروز به گذشته بنگریم، کسی نمی‌تواند منکر شود که جهان اسلام به شدت از اوباما مأیوس و سرخورده شده است. هم‌زمان با سخنان مقدمات «تغییر رژیم» در ایران نیز در دستور کار قرار داشت. محمد البرادعی مدیر سابق آژانس بین‌المللی اتمی در وین گفت که آمریکايی‌ها و اروپايی‌ها خواستار رسیدن به مصالحه‌ای با دولت ایران نبودند، بلکه هدف آن‌ها تغییر رژیم بود. «و برای آن حاضر بودند از هر وسیله‌ای استفاده کنند.»١۶ البته انتخابات دمکراتیک در ایران این گره را به خودی خود گشود. اکنون یک دیکتاتور دیگر مسؤول نارضایتی غرب اعلام می‌شد.

در یک بیانیه مشترک روز ۱۵ آرریل ۲۰۱۱ که به طور هم‌زمان در واشنگتن‌پست، تایمز و فیگارو انتشار یافت، ريیس‌جمهور آمریکا باراک اوباما، نخست‌وزیر انگلیس دیوید کامرون و ريیس‌جمهور فرانسه نیکولای سارکوزی عزم جزم خود را برای سرنگون کردن معمر القذافی اعلام داشتند.

چرا؟ گزارش ایالتی در مورد تروریسم در سال ۲۰۱۰ که در ماه اوت ۲۰۱۱ (!) انتشار یافت هنوز از لیبی به عنوان یک شریک قابل اعتماد در مبارزه علیه تروریسم قدردانی می‌کرد.

و اکنون به کمک غرب در بن‌غازی دو نفر از زندانیان سابق گوانتانامو  جنگ داخلی علیه قذافی را سازمان می‌دادند.

به نظر بازیگران جنگ قذافی و اعضای خانواده‌اش می‌بایست «به طور قطعی» از اریکه قدرت به زیر کشیده می‌شدند، زیرا لیبی می‌رفت که «مأوای افراط‌گراها گردد» و به یک «کشور ورشکسته» تبدیل شود.

رؤسای کشورها نوشتند هر چند وظیفه‌ای که سازمان ملل برای اقدامات علیه لیبی مشخص کرده بود، شامل سرنگونی قذافی نمی‌شد ولی غیرممکن بود «کسی که دستش به خون مردم کشورش آغشته است، در دولت بعدی این کشور نیز بتواند حضور داشته باشد.»

و در پایان نامۀ خود سه ريیس‌جمهور متوسل به ترفند تبلیغاتی شده و نوشتند: «موشک‌ها و خمپاره‌های او روی مردم بیگناه غیرنظامی فرومی‌ریزد. مصراته به شیوه قرن وسطايی در محاصره قرار دارد.»١۷

روز ۲۰ اکتبر ۲۰۱۱ غرب به هدف خود رسید. دیکتاتوری که قبلاً سران کشورهای غربی برایش فرش قرمز پهن می‌کردند «واقعاً همه، بدون استثناء.: سارکوزی، شرودر، بلر و آمریکايی‌ها» (پتر شولاتور)، به قتل رسیده بود. کارشناس امور کشورهای عربی پتر شولاتور در «ولت آن‌لاین» ادامه داد که دیکتاتور لیبی «به نام دمکراسی» مضروب و مصدوم شد و مورد شکنجه قرار گرفت تا جان سپرد.١۸

بعد از دولت‌های سکولار افغانستان و عراق اکنون دولت لیبی نیز با موفقیت توسط آمریکا سرنگون شد. این کشورها بی‌ثبات شدند و مردم این کشورها هر نوع چشم‌اندازی را از دست دادند. این نسخه باید اکنون در مورد سوریه نیز به اجرا درآید.

ایالات متحده آمریکا به تنش‌های مذهبی و نارضایتی مردم سوریه دامن می‌زند و با موفقیت اعتراضات علیه ريیس‌جمهور بشار اسد را تقویت می‌کند. اسد به جامعه شیعه علوی تعلق دارد و بنا بر میل ایالات متحده آمریکا و حکمرانان وهابی سنی عربستان سعودی باید به درک واصل شود.

مثل همه جنگ‌های قبلی اینجا نیز مسأله بر سر نفت، گاز و دسترسی به بازارها است. اسد مانعی برای اجرای نقشه عربستان سعودی است، که قصد رقابت با روسیه را در سر می‌پروراند. عربستان سعودی در نظر دارد مشترکاً با قطر یک لوله نفتی تا ترکیه ایجاد کند. در کنار کنترل بازار انرژی اروپا مسأله بر سر حفظ دلار به عنوان ارز مرجع هست. در اصل یک بازی کثیف که سرنوشت ثروت تعداد قلیلی به آن گره خورده است. متأسفانه آن‌ها حاضرند برای حفظ منافع جهانی خود مرگ بسیاری از مردم در جهان را پذیرا شوند. متأسفانه همیشه کسانی پیدا می‌شوند که برای حفظ این منافع با استدلالات متفاوت، خود را بازیچه دست قرار می‌دهند. مثل جنگجويان داعشی که ادامه دهنده راه گروه القاعده هستند و بیش از همه از طرف عربستان سعودی پشتیبانی مالی می‌شوند. بر روی‌هم ۴۰ کشور، از جمله برخی از کشورهای عضو G20 تروریست‌های داعشی را مورد پشتیبانی مالی قرار داده اند.١۹ و اکنون پس از اجلاسیه G20 پوتین اعلام کرد که یک ائتلاف گسترده برای پایان بخشیدن به این کابوس لازم است.٢٠

البته پوتین رسماً نامی از ایالات متحده نبرد ولی طبق افشا‌گری‌های ویکی‌لیکس یکی از اسناد محرمانه وزارت دفاع آمریکا٢١ ثابت می‌کند که غرب از سال ۲۰۱۲ تأسیس «ولایت اسلامی» را آگاهانه پذیرا شد تا رژیم اسد را در سوریه سرنگون کند. بنابر این گزارش نیروهای اپوزیسیون، ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی، اردن، قطر و حتا اصولگرایان افراطی اسلامی (سلفی‌ها و دیگران) قصد داشتند شرق سوریه را تسخیر کنند تا اسد را منزوی و محاصره کرده و رژیمش را سرنگون سازند. در اینجا هراس دیرینه و همیشگی سنی‌ها در مقابل هلال ماه شیعه زنده‌ای که از تهران تا دمشق و بیروت گسترده شده، ملموس می‌گردد.

تحلیل جاسوس سابق سازمان سیا، «ری مک‌گاورن» از معضل داعش به تحلیل پوتین  شبیه است. به نظر او ایالات متحده می‌خواهد بحران را زنده نگاه دارد تا سوریه را به عنوان یک فاکتور قدرت خنثا کند. تنها راه‌حل می‌تواند این باشد که کلیه کشورهای ذی‌نفع به تعامل بنشینند و هم‌پیمان غرب، عربستان سعودی را مجبور کنند تا از کمک به داعش خودداری کند. مک‌گاورن جرقه اصلی برای ایجاد این اغتشاش در خاورمیانه و در نتیجه فاجعه پناهجویان را حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ می‌داند. ولی در آلمان کسی در این مورد صحبت نمی‌کند. «اگر آلمان بخواهد که موج پناهجویان خاتمه یابد، در آن صورت باید دولت آلمان رابطه خود را با ایالات متحده آمریکا، به ویژه پشتیبانی از جنگ پهپادی این کشور، مورد تجدید نظر قرار دهد.»٢٢

اواسط نوامبر ۲۰۱۵  چهار نفر از خلبانان نیروی هوايی ایالات متحده که مسؤول پرواز پهپادها بودند نامه سرگشاده‌ای خطاب به ريیس‌جمهور باراک اوباما، وزیر دفاع آشتون ب. کارتر، ريیس سازمان سیا جان و. برنان نوشتند. «براندون براینت» نیز جزو ۴ نویسنده نامه سرگشاده بود که بنا بر اظهارتش واحد او ۱۶۲۶ عملیات هدفمند قتاله انجام داده است. خلبانان به شدت جنگ پهپادی دولت خود در افغانستان، عراق و سایر مناطق بحرانی را مورد انتقاد قرار داده اند. در این نامه آمده که قتل غیرنظامیان بی‌گناه نفرت مردم را تشدید می‌کند که به نوبه خود به تقویت گروه‌های تروریستی مثل داعش کمک می‌کند. جنگ پهپادی مانند یک «برنامه سربازگیری برای تروریست‌ها» عمل می‌کند و «یکی از ویرانگرترین نیروهای محرکه تروریسم و بی‌ثبات کردن جهان» است.٢٣

همه این چیزها ظاهراً تأثیری روی تحلیلگر روزنامه «ولت» آقای تورستن کروال ندارد. او با بی‌خیالی در خاتمه سرمقاله خود می‌نویسد: «هرکس که تروریسم را بهانه می‌کند تا معترف به گویا تقصیر ما شود و بخواهد سیاست ما را تغییر دهد، دقیقاً باعث تقویت بیش‌تر تروربیست‌ها خواهد شد.»

چه پشتک و واروی ریاکارانه‌ای!

هرکس شرکت غرب و دورويی قدرتمندان را مطرح نسازد، به تروریسم اصولگرایان بیش‌تر دامن خواهد زد.

 

1) Torsten Krauel: Wer sagt, der Westen sei schuld, hat verloren unter http://www.welt.de/debatte/kommentare/article149057804/Wer-sagt-der-Westen-sei-schuld-hat-verloren.html

2)  Jeffrey St. Clair/ Alexander Cockburn:How Jimmy Carter and I Started the Mujahideen vom 15. Januar 1998 unter http://www.counterpunch.org/1998/01/15/how-jimmy-carter-and-i-started-the-mujahideen/

3)  Ranelagh, John/ Jones, Bill Treharne: CIA – Waffe im Kalten Krieg, Phoenix 1993, S. 3

4)  http://millercenter.org/president/carter/speeches/speech-3404

5)  Yearbook of the United Nations: 41 (1987), ISBN 978-079231-613-8 S. 223

6)  Michael Lüders, Wer den Wind sät. Was westliche Politik im Orient anrichtet, München, 5. Auflage 2015, S. 46.

7)  Michael Lüders, Wer den Wind sät. Was westliche Politik im Orient anrichtet, München, 5. Auflage 2015, S. 41

8)  How PR Sold the War in the Persian Gulf unter http://www.prwatch.org/books/tsigfy10.html

9)  Deception on Capitol Hill, New York Times vom 15. Januar 1992 unter http://www.nytimes.com/1992/01/15/opinion/deception-on-capitol-hill.html

10)  http://www.daserste.de/information/politik-weltgeschehen/weltspiegel/sendung/swr/2013/irak-uranmunition-100.htm

11)  Kriegsverbrechen Uranmunition – im Interview mit Frieder Wagner

 Unter https://www.youtube.com/watch?v=nZMlON5A75E

12)  Stefan Steinberg: ARD-Dokumentation wirft USA Kriegsverbrechen in Afghanistan vor, unter https://www.wsws.org/de/articles/2002/12/dora-d31.html

13)  http://www.sueddeutsche.de/politik/powell-ueber-irak-rede-vor-un-sicherheitsrat-schandfleck-meiner-karriere-1.928315

14)  Urteil des 2. Wehrdienstsenats vom 21. Juni 2005 unter http://www.imi-online.de/2005/09/09/urteil-des-2-wehrdie/

15)  http://www.faz.net/aktuell/politik/obama-rede-im-wortlaut-der-islam-ist-ein-teil-amerikas-1810953-p4.html

16)  http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-78076179.html

17)  Wolfgang Effenberger: Das amerikanische Jahrhundert, Teil 2: Wiederkehr des Geo-Imperialismus, Norderstedt 2011, S. 237

18)  Günther Lachmann: Gaddafi angeblich mit einer Eisenstange gepfählt unter http://www.welt.de/politik/ausland/article13767116/Gaddafi-angeblich-mit-einer-Eisenstange-gepfaehlt.html

19)  Friederike Beck: Wer finanziert den IS? Unter http://info.kopp-verlag.de/hintergruende/geostrategie/friederike-beck/wer-finanziert-den-is-.html

20)  http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/11/18/putin-legt-finger-in-die-wunde-viele-staaten-haben-islamisten-finanziert/

21)  2012 Defense Intelligence Agency document: West will facilitate rise of Islamic State “in order to isolate the Syrian regime” unter http://levantreport.com/2015/05/19/2012-defense-intelligence-agency-document-west-will-facilitate-rise-of-islamic-state-in-order-to-isolate-the-syrian-regime/

22)  Die «Geburt eines Frankensteinmonsters»: Die Verantwortung der US-Politik für IS, Flüchtlingskrise und Chaos im Nahen Osten unter http://www.kontext-tv.de/node/491

23)  Brief an Obama: Ex-Piloten geben US-Drohnenkrieg Mitschuld an Terror unter http://www.spiegel.de/politik/ausland/drohnenkrieg-us-piloten-kritisieren-obama-