پرش به محتوا

اردوغان ريیس‌جمهور دروغگو

منبع: نویه راینیشه تسایتونگ

تارنگاشت عدالت

راینر روپ

۶ دسامبر ۲۰۱۵

راینر روپ، جاسوس عالی‌رتبه سابق آلمان دمکراتیک در مقر اصلی سازمان نظامی ناتو  طی یک مصاحبه اختصاصی با «راشیاتودی» به زبان آلمانی نقش ترکیه در تجارت غیرقانونی نفت با داعش را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد و به نقش  شوم پیشمرگ‌های کرد اشاره می‌کند و نشان می‌دهد که تحلیل‌گران نظامی ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۴ از تجارت نفت بین ترکیه و داعش مطلع بوده اند.

راینر روپ، جاسوس عالی‌رتبه سابق آلمان دمکراتیک در مقر اصلی سازمان نظامی ناتو  طی یک مصاحبه اختصاصی با «راشیاتودی» به زبان آلمانی نقش ترکیه در تجارت غیرقانونی نفت با داعش را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد و به نقش  شوم پیشمرگ‌های کرد اشاره می‌کند و نشان می‌دهد که تحلیل‌گران نظامی ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۴ از تجارت نفت بین ترکیه و داعش مطلع بوده اند.

نقش ترکیه در تجارت قاچاق نفت با داعشerdogan_isis

ريیس‌جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین رسماً اعلام کرد که ترکیه هم‌دست تروریست‌های داعشی است، زیرا ترکیه به

غیر از مسايل دیگر، مشتری اصلی نفتی است، که به طور غیرقانونی توسط داعش صادر می‌گردد. در مقابل این اتهام، ريیس‌جمهور ترکیه آخر هفته گذشته واکنش سختی نشان داد. او طی مصاحبه‌ای با «فرانس ۲۴» نه تنها هر نوع رابطه تجارتی مابین شرکت‌های ترک و داعش را قاطعانه رد کرد، بلکه پوتین را به دروغگويی و مقدس‌نمايی متهم نمود.

او در این حال به گزارش اخیر وزارت دارايی ایالات متحده آمریکا استناد کرد که در آن ظاهراً ادعا می‌شود «داعش به کمک شرکت‌های روسی به رژیم سوریه نفت می‌فروشد.» هر خواننده‌ای که به زبان انگلیسی مسلط باشد، می‌تواند خود را متقاعد سازد (از آنجا که گزارشی که اردوغان به آن استناد نموده در وب‌سایت وزارت دارايی ایالات متحده موجود است)، که این ادعای اردوگان هم‌دست داعش یک دروغ گستاخانه و بی‌شرمانه است.

برای ارزیابی اتهام بی‌اساس اردوغان در زیر اجمالاً برپایه تحقیقات وزارت دارايی ایالات متحده آمریکا ولی همین‌طور گزارشات رسانه‌های مالی مانند «فاینانشل تایمز» و یا «زیرو هدج» در مورد تجارت نفت داعش اشاره می‌شود. برمبنای این اسناد فروش ۸۰ هزار بشکه نفت در روز مهم‌ترین منبع درآمد تروریست‌ها است. این نفت حاصل آن حوزه‌های نفتی سوریه است، که به تسخیر داعش درآمده اند. در نتیجه مشتریان این نفت ارزان‌قیمت داعش را (که به نصف قیمت بازارهای جهانی به فروش می‌رسد)، می‌توان پشتیبانان و حاميان واقعی سازمان‌های تروریستی دانست.

نگاهی به نقشه جغرافیايی نشان می‌دهد که به جز از راه ترکیه و شمال عراق هیچ راه دیگری برای صدور نفت تروریست‌ها وجود ندارد. تحقیقات دقیق واحد مبارزه با سازمان‌های تروریستی وابسته به وزارت دارايی ایالات متحده آمریکا بر این نظر است که بیش‌ترین سهم از این نفت توسط تانکرهای نفتی حمل‌ونقل می‌شود.

بخش عمده آن به طور مستقیم از مرز ترکیه عبور می‌کند. بخش دیگری از آن به شمال عراق منتقل می‌گردد. در آنجا نفت داعش لوله‌های نفتی غیرقانونی پیشمرگ‌ها را تغذیه می‌کند. از طریق این لوله‌ها که زیاد هم مخفی و ناشناس نیست، کردهای شمال عراق مغایر با قراردادهای موجود، نفت عراق را با دور زدن دولت عراق وارد ترکیه می‌کنند. در ترکیه تجار مشکوک در صف اول (طبق چندین گزارش پرتال مالی آمریکايی «زیرو هدج») پسر ريیس‌جمهور ترکیه، بلال اردوغان از این معامله پرمنفعت نفت آغشته به خون بهره می‌برند. ادعاهايی در این مورد که دولت کشور پلیسی ترکیه از این معاملات مطلع نبوده، اگر نگويیم که خود مستقیماً در آن شرکت داشته، حداقل زیاد قابل اعتماد به نظر نمی‌رسد.

قسمت سوم نفت داعش برای مصرف شخصی تروریست‌ها و مردم محلی در سوریه باقی می‌ماند. ولی به نظر وزارت دارايی آمریکا بخشی از این نفت هم از طرق شبکه‌های تاریک قاچاق راه خود را به مناطقی که تحت کنترل ارتش رسمی سوریه است باز می‌کند. یکی از این قاچاقچیان که وزارت دارايی آمریکا در بیانیه مطبوعاتی خود در تاریخ ۲۵ نوامبر ۲۰۱۵ به عنوان یک تاجر روسی/سوری به نام «مدلل خوری» معرفی کرده، گویا در عین حال در روسیه هم تجارت می‌کند. وجود این فرد ظاهراً دلیل اتهامات لجام‌گسیخته ريیس‌جمهور ترکیه اردوغان علیه روسیه بوده است.

در رابطه با نفت داعش در هیچ‌یک از گزارشات دیگر واحد ضدترور وزارت دارايی آمریکا حتا نامی از روسیه و یا شرکت‌های روسی برده نمی‌شود. ولی همکاری ترکیه با داعش همین‌طور در رابطه با تجارت نفت کاملاً برعکس است. انظار عمومی مدت‌هاست که از این روابط آگاهی دارد. آقای «دیوید اس. کوهن» معاون وزیر دارايی ایالات متحده که مسؤول جلوگیری از تأمین مالی سازمان‌های تروریستی است روز ۲۳ اکتبر ۲۰۱۴ در سخنرانی خود در مقابل اندیشکده Carnegie Endowment For International Peace هر چند بسیار ظریف، در مورد نقش با اهمیت ترکیه در این معامله کثیف اشاره کرد:

«بر مبنای اطلاعات ما از ماه گذشته، داعش به قیمت بسیار نازل به واسطه‌های متعدد، از جمله به برخی از این واسطه‌ها در ترکیه نفت فروخته است که بعداً آن‌ها این نفت را منتقل کرده و مجدداٌ به فروش رسانده‌اند.»

«انستیتوی تحقیقات استراتژیک» دانشگاه جنگ آمریکا US-Army War College در شماره زمستانی ۲۰۱۴/۲۰۱۵ نشریه مشهور خود پارامترها Parameters نوشت که: «بخش عمده نفت فروخته شده توسط داعش به طور مستقیم (یعنی با تانکرهای نفتی) و یا از طریق واسطه‌های کرد و یا عراقی وارد ترکیه می‌شود.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: