سياسی, سرتیتر

مادورو از دست دادن مجلس را پذیرفت، خواهان آرامش شد

نیکولاس مادورو ريیس‌جمهور ونزوئلا گفت: «اپوزیسیون پیروز نشده است، ضدانقلاب پیروز شده است.» اين اظهارات در پی انتخابات مهم روز یک‌شنبه بود، که در آن حزب ريیس‌جمهور، حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا، اکثریت خود را در مجلس ملی از دست داد. ريیس‌جمهور مادورو هم‌چنین از فرصت استفاده کرد و از هواداران خود خواست از این شکست بیاموزند. مادورو گفت: ما امروز یک کارزار را باختیم اما نبرد برای سوسیالیسم نوین هنوز در آغاز راه است… ما این را یک سیلی به صورت برای بیدار شدن و عمل کردن می‌بینیم.»

chavez

 منبع: تله‌سور

تارنگاشت عدالت

۶ دسامبر ۲۰۱۵

نیکولاس مادورو ريیس‌جمهور ونزوئلا گفت: «اپوزیسیون پیروز نشده است، ضدانقلاب پیروز شده است.»

نیکولاس مادورو ريیس‌جمهور ونزوئلا روز دوشنبه به نتایج انتخابات پارلمانی روز یک‌شنبه پاسخ داد و شرکت ۷۵‌ درصد رأی‌دهندگان را ستود.

ريیس‌جمهور مادورو گفت: «قانون اساسی و دمکراسی پیرزو شده است، ما این نتایج را می‌پذیریم.»

اين اظهارات در پی انتخابات مهم روز یک‌شنبه بود، که در آن حزب ريیس‌جمهور، حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا، اکثریت خود را در مجلس ملی از دست داد.

سرپرست نهاد برگزاری بر انتخابات، بامداد دوشنبه نتایج انتخابات را اعلام کرد. حزب حاکم، حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا ۴۶ کرسی، ائتلاف اپوزیسیون ۹۹‌ کرسی به دست آورد، ۱۹ کرسی دیگر به علاوه کرسی‌ها برای جمعیت بومی هنوز اعلام نشده اند.

ريیس‌جمهور مادور از کارکنان نهاد برگزاری انتخابات و از نیروهای مسلح کشور که از انجام انتخابات روز یک‌شنبه حمایت کردند، تشکر کرد.

مادورو گفت: «یک نطام انتخاباتی بدون نقص، بدون تردید این شگفت‌انگیز‌ترین آفرینش این ۱۶ سال انقلاب، ۱۶ سال دگرگونی و آفرینش نو است.»

پیش‌بینی می‌شد، نزدیک به ۱۹ میلیون رأی دهنده در انتخابات شرکت کنند.

با توجه به نتایج، مادورو از اپوزیسون و هواداران آن‌ها خواست «جنگ اقتصادی» خود علیه دولت را متوقف ساخته به قانون احترام بگذارند.

ريیس‌جمهور مادورو هم‌چنین از فرصت استفاده کرد و از هواداران خود خواست از این شکست بیاموزند.

مادورو گفت: ما امروز یک کارزار را باختیم اما نبرد برای سوسیالیسم نوین هنوز در آغاز راه است… ما این را یک سیلی به صورت برای بیدار شدن و عمل کردن می‌بینیم.»

«زمان زایش دوباره است.»

چهره‌های برجسته اپوزیسیون پیش از روشن شدن نتایج، اعلام پیروزی کردند.

پیش از انتخابات روز یک‌شنبه، خوزه لوئیس اکسنی سرپرست هیأت نظارت بلوک «جامعه ملت‌های آمریکای لاتین» گفت نظام انتخاباتی ونزوئلا قابل اعتماد است.

اکسنی به تله‌سور گفت هیأت بیش از ۴۰ نماینده در حوزه‌های رأی‌گیری سراسر کشور مستقر کرده است.

او روز سه‌شنبه طی یک مصاحبه گفت: «ما با تجربه مهم برای همراهی با روند انتخاباتی آمده ایم.»

سرپرست هیأت گفت گزارش‌های رسانه‌های بین‌المللی در باره آسیب‌پذیر بودن روند انتخاباتی در مقابل سوءاستفاده گمراه کننده اند، و روند انتخاباتی ونزوئلا را «یکدست» و «بسیار قابل ممیزی» توصیف کرد.

او گفت: «همه باید خود را  به پذیرش نتایج متعهد کنند.»