اکوادور: وضع شرایط ویزایی برای شهروندان کوبایی

اقدام دولت اکوادور برای وضع شرایط ویزای توریستی از اول دسامبر، برای شهروندان جمهوری کوبا که می‌خواهند وارد کشور شوند، از جمله اقدامات اتخاذ شده توسط کشورهای منطقه برای جلوگیری از مهاجرت غیرعادی شهروندان کوبایی است. شرایط ویزایی جدید اقداماتی استثنایی هستند که برای حفاظت از شهروندان کوبایی، حراست از حقوق آن‌ها، و تضمین این که به دست باند‌های تبهکار گرفتار نشود، اتخاد شده اند. اکوادور مجدداً تأکید می‌کند که درهای خود را به روی کوبایی‌ها یا کوبا نمی‌بندد؛ در اکوادور برای کوبا در یا دیوار وجود ندارد.

منبع: گرانما بین‌الملل

تارنگاشت عدالت

۲۷ نوامبر ۲۰۱۵

ecuador_cuba

اقدام دولت اکوادور برای وضع شرایط ویزای توریستی از اول دسامبر، برای شهروندان جمهوری کوبا که می‌خواهند وارد کشور شوند، از جمله اقدامات اتخاذ شده توسط کشورهای منطقه برای جلوگیری از مهاجرت غیرعادی شهروندان کوبایی است.

خاویار لازو، معاون وزارت امور خارجه اکوادور طی یک کنفرانس مطبوعاتی که در روز ۲۶ نوامبر در وزارت امور خارجه کشور برگزار شد مجموعه ملاحظات زیر را اعلام کرد:

● شرایط ویزایی جدید اقداماتی استثنایی هستند که برای حفاظت از شهروندان کوبایی، حراست از حقوق آن‌ها، و تضمین این که به دست باند‌های تبهکار گرفتار نشود، اتخاد شده اند.

● هدف این است که حرکت مهاجران کوبایی گردآمده در مرز کاستاریکا و نیکاراگوئه سد شود.

● اکوادور مجدداً تأکید می‌کند که درهای خود را به روی کوبایی‌ها یا کوبا نمی‌بندد؛ در اکوادور برای کوبا در یا دیوار وجود ندارد.

● وزیر تأکید کرد که مشکلات از «قانون تعدیل کوبا»، «سیاست پیا تر-پای خشن» و «برنامه ویژه برای متخصصان پزشکی کوبایی» ناشی می‌شود.

● او خاطرنشان کرد که مشکل نه اکوادور، بلکه سیاست ایالات متحده است.

● لازو گفت که اکوادور هم‌چنین احتمال سازماندهی یک نشست را بین ایالات متحده و کشورهای منطقه، برای بررسی مشکل و برای پی بردن به این‌که ایالات متحده پاسخی برای مشکل دارد، بررسی می‌کند.

● او برخورد دولت کاستاریکا را ستود و از این‌که وضعیت موجب بروز مشکلاتی بین کاستاریکا و نیکاراگوئه شده، اظهار تأسف کرد.

● او خاطرنشان کرد که اکوادور در نشست منطقه‌ای اخیر در السالوادور از کشورها خواست ویزای انسان‌دوستانه صادر کنند، و برای جلوگیری از افتادن کوبایی‌های گردآمده در مرز به دست باندهای تبهکار، آن‌ها را بپذیرند.