سياسی, سرتیتر

حمله ترکیه

erdogan_isisدنیای جوان

تارنگاشت عدالت

۲۸ نوامبر ۲۰۱۵

آیا روسیه پس از سرنگونی SU-24 توسط یک جنگنده F-16 ترکیه به تشدید وضع در سوریه ادامه خواهد داد. این سئوال داغی بود که رئیس‌جمهور روسیه ولادیمیر پوتین در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای فرانسویش فرانسوا اولاند روز ۵ شنبه در مسکو به آن پاسخ داد. در پاسخ به سئوال خبرنگار روزنامه له‌موند او توضیح داد که علت انتقال و استقرار سامانه موشکی S-400 در سوریه چه بود:

«… ما تاکنون این سامانه را در سوریه مستقر نکرده بودیم به این علت که تصور می‌کردیم جنگنده‌های ما در ارتفاعاتی پرواز می‌کنند، که دست تروریست‌ها از آنها کوتاه است. آنها دارای سلاح‌هائی نیستند که بتوانند هواپیماها در ارتفاع ۳۰۰۰ یا ۴۰۰۰ متری را مورد اصابت قرار دهند. و ما اصلاً نمی‌توانستیم متصور شویم که کشوری که تا آن لحظه ما آن را هم‌پیمان خود می‌دانستیم از پشت به ما خنجر بزند. جنگنده‌های ما در ارتفاعات ۵۰۰۰ و یا ۶۰۰۰ متری عمل می‌کنند و کاملاً در مقابل حمله احتمالی جنگنده‌های دیگر بی‌دفاع بودند. ما نمی‌توانستیم متصور شویم که این کار ممکن است، زیرا در آن‌صورت ما سامانه‌های خود را (S-400) برای محافظت از جنگنده‌های خود در مقابل حملات احتمالی مستقر کرده بودیم.

ما این کار را نکردیم چون ترکیه را دوست خود می‌دانستیم. ما هرگز منتظر حمله‌ای از این سو نبودیم. بدین لحاظ ما این حمله را حمله یک خائن تلقی می‌کنیم. ولی اکنون که برای ما روشن شده که باید منتظر چه بود، باید از هواپیماهای خود حفاظت کنیم. (…)

ما پیشاپیش به شرکای آمریکائی خود اطلاع می‌دادیم، کجا و کی و در چه ارتفاعی خلبانان ما در حال انجام عملیات خواهند بود. در نتیجه ائتلافی که ایالات متحده آن را رهبری می‌کند و ترکیه نیز به آن تعلق دارد، در هرلحظه می‌دانست که هواپیماهای ما کجا هستند. و درست همین‌ اطلاعات محل دقیق و زمان حمله به ما را دربر داشت. ما چرا این اطلاعات را در اختیار آمریکائی‌ها گذاردیم؟ یا آنها نمی‌توانند هم‌پیمانان خود را کنترل کنند و یا این‌که این اطلاعات را چپ و راست پخش کردند، بدون آن که به عواقب آن بیاندیشند. ما باید با شرکای آمریکائی خود خیلی جدی صحبت کنیم. …»