پرش به محتوا

نیروهای عملیات ویژه آمریکا مستقر در ۱۳۵ کشور

usa_milit

بنابر گفته کن مک گراو، سخنگوی فرمانده نیروهای عملیات ویژه (اس او سی او ام- سوکوم)، امسال، درحال حاضر، نیروهای عملیات ویژه آمریکا، در  ۱۳۵ کشور مستقر هستند. این تقریباً ۷۰ درصد کشورهای کره زمین است. هر روز، در واقع، نخبه ترین سربازان آمریکائی در حال انجام مأموریت هایی در ۸۰ تا۹۰ کشور، در حال تمرینات شبانه هستند، یا برخی اوقات در حال انجام واقعی آن عملیات، درگیر آموزش تک تیراندازی یا برخی اوقات، واقعاً در حال کشتن دشمنان از راه دور، به عنوان بخشی از استراتژی تعهد جهانی در عملیات مخفی بی پایان و دنباله داری که در هر قاره، بجز آمریکا انجام می شود، و حال شمار و طیف وسیعی از مأموریت نیروی های عملیات ویژه را تحت الشعاع قرار داده است که به سبب جنگ در عراق و افغانستان به عهده گرفته اند… سهم سوکوم در تجارت، جهانگری است، و تصادفی نیست، که بین کلکسیونی از «فرماندهی های متحد زیردست»، جهت محاصره سیاره تقسیم شده است: خود توضیحی سوک آفریقا؛ سوک ارو، وابسته به قاره اروپا؛ سوک سنت، «فرماندهی های متحد زیردست»  سنت کوم، که بر بقیه منطقه آسیا و پاسیفیک نظارت دارد؛ سوک ساوت، که مأموریت ها را در آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی، و کارائیب رهبری می کند؛ سوک نورث، که برای «دفاع از وطن» اختصاص داده شده؛ و فرماندهی مشترک عملیات ویژه همیشه دوره گرد یا جی سوک، یک زیرفرماندهی مخفی (که قبلاً توسط وتل رهبری می شد)، دربر گیرنده پرسنلی از هر شاخه خدمات، ازجمله، سیلزها(فوک ها)، و هوانیرو ها برای تاکتیک های ویژه نیروی هوایی، نیروی دلتای ارتش که متخصص در ردیابی و کشتن تروریست های مظنون است… چیزی که روشن است، این است که سوکوم ترجیح می دهد که در سایه و مخفی کار کند و عملیات خود را انجام دهد، در حالی که پرسنل و مأموریت های خود را در سطح جهانی گسترش دهد، بدون این که کسی از کوچکترین چیزی مطلع شود، یا توجه کسی را جلب کند. وتل در نشست امنیتی آسپین گفت: «نکته کلیدی که سوکوم آشکار می سازد و روی میز می آورد، این  است که ما به عنوان یک نیروی جهانی موجود هستیم ودر فکر خارج کشور هستیم . ما از فرماندهان جنگ های ژئوگرافی حمایت می کنیم٬ اما ما به مرزهای مصنوعی که معمولاً مناطق و محیط اقلیمی تعریف می شوند، و آن ها عملیات انجام می دهند، پای بند نیستیم و محدود نمی شویم. بنابراین کاری که ما تلاش در آن انجام داریم، آن است که در سراسر مرزها عملیات انجام دهیم  .»…وتل می گوید:«ما می توانیم فضا را بخریم، ما می توانیم زمان را بخریم»، و تأکید کرد که سوکوم می تواند:« در مقابله با «افراط گرایی خشونت آمیز»، نقش خیلی خیلی کلیدی بازی کند»، اما فقط تا یک نقطعه معینی- به نظر می رسد که آن نقطه بطور چشمگیری قبل از هر شبه پیروزی یا حتی موفقیت سیاست خارجی قابل ملاحظه ای سقوط کند. او گفت:«درنهایت، ما نمی توانیم مشکلاتی را که ما در عراق و سوریه می بینیم، و شما می دانید، حل کنیم.»

نیروهای عملیات ویژه آمریکا مستقر در ۱۳۵ کشور 

سال ۲۰۱۵ شکست رکورد عملیات نظامی مخفی را  اثبات می کند

نوشته: نیک تورس

برگردان: آمادور نویدی

شما می توانید آن ها را در سرزمین های بد و نامساعدی پیدا کنید که از گرما پخته می شوید، هوایشان گرد و خاکی است، دارای جنگل های مرطوب استوایی اند، و سواحلی شور و جهان سومی دارند. ایستاده در قضاوت٬ می خواهد باد حاصل از پره های هلی کوپتر باشد که به صورت سیلی می زند یا  گرمای سوزان بی امان خورشید بیابان(۱)، آن ها دستور می دهند، فریاد می زنند. مرد لاغر اندام، تحت نظر چشمان مراقب آن ها(۴)، رل بازی می کند(۵)، چرب زبانی می کند.  در بسیاری از مکان ها، نوع ویژه استتاری، پوتین های سربازی بهتر، و لباس های طراحی شده (۶)، آن ها را ازهم مشخص و متمایز می سازد. روزهایشان با عرق کهنه بدن و باروت، بدبو شده است؛ شب هایشان در مناطق روستایی یا در بارها و کافه های جهان سوم سپری می شود(۷).

این مردان – و آن ها اغلب مرد هستند (۷) –  منحصراً متعلق به صنف اخوت و برادری نظامی (۸) هستند که رد آثار آن به تولد ملت و کشور برمی گردد. به عنوان نمونه بارز، آن ها بخش بهتری از یک دهه را مانند سربازان عادی، ملوانان، تفنگداراران دریایی، یا سربازان نیروی هوایی می گذرانند، قبل از این که از کارشان بازنشسته شوند و یا دل ببرند. به احتمال زیاد، آن در چهار تا ۱۰مأموریت در خارج از کشور مستقر شده اند (۹). افسران معمولاً نزدیک به سی و پنج سال دارند؛ و سربازان آماده به خدمت و داوطلبان سربازی در سال های آخر بیست سالگی خود هستند. آن ها  بیشتر در مدرسه بوده اند و باسواداند،  تا اکثر ارتشی های دیگر. آن ها به احتمال زیاد، ازدواج کرده اند و دو بچه دارند. و آن ها  هر روز،  به مأموریت های مخفی در اکثر این سیاره رفته اند: برخی اوقات حملات مخفیانه، و اغلب اوقات  تمرینات و مأموریت های آزمایشی سری (۱۰)، از چاد گرفته تا اوگاندا (۱۱)، بحرین تا عربستان سعودی، آلبانی تا رومانی، بنگلادش تا سریلانکا، و بلیز تا اروگوئه. آن ها متعلق به نیروهای عملیات ویژه (اس او اف – سوف)، نخبه ترین سربازان آمریکائی – ارتش کلاه سبزها  و سیلز(فوک های) نیروی دریایی، در میان دیگران هستند – به احتمال زیاد، اگر شما پیکان دارت را به نقشه جهان پرت کنید، یا نقشه کره ای شکلی را  که می چرخد، با انگشت سبابه خود توقف کنی و به آب برخورد نکنید، نخبه ترین سربازان آمریکایی، مدتی را در سال ۲۰۱۵ در آنجا گذرانده اند.

نیروهای عملیات ویژه در سراسر جهان گسترده شده اند

بنابر گفته کن مک گراو، سخنگوی فرمانده نیروهای عملیات ویژه (اس او سی او ام- سوکوم)، امسال، درحال حاضر، نیروهای عملیات ویژه آمریکا، در  ۱۳۵ کشور مسقر هستند. این تقریباً ۷۰ درصد کشورهای سیاره زمین است. هر روز، در واقع، نخبه ترین سربازان آمریکائی در حال انجام مأموریت هایی در ۸۰ تا۹۰ کشور، در حال تمرینات شبانه هستند، یا برخی اوقات در حال انجام واقعی آن عملیات (۱۲)، درگیر آموزش تک تیراندازی یا برخی اوقات، واقعاً در حال کشتن دشمنان از راه دور (۱۳)، به عنوان بخشی از استراتژی تعهد جهانی در عملیات مخفی بی پایان و دنباله داری که در هر قاره، بجز آمریکا انجام می شود، و حال شمار و طیف وسیعی از مأموریت نیروی های عملیات ویژه را تحت الشعاع قرار داده است که به سبب جنگ در عراق و افغانستان به عهده گرفته اند.

در روزهای پایانی دولت بوش، بنابر گزارش ها، نیروهای عملیات ویژه (اس او اف- سوف)، تنها در حدود ۶۰ کشور در سراسر جهان گسترده شده بود. در سال ۲۰۱۰ ، و  طبق واشنگتن پست، شمار آن ها به ۷۵ کشور افزایش یافت. سه سال بعد، به ۱۳۴ کشور جهش پیدا کرد (۱۴)،  سال گذشته به ۱۳۳ کشور «لغزید» (۱۵)، و تابستان امسال به رکورد جدید ۱۳۵ کشور رسید. این ۸۰ درصد افزایش در پنج سال گذشته نشاندهنده گسترش تصاعدی نیروهای عملیات ویژه ( سوکوم) است  که پس از حملات ۹/۱۱ به سرعت با دنده بالاتری تغئیر کرد.

بودجه فرماندهی عملیات ویژه، برای مثال، به بیش سه برابر و در حدود ۳ میلیارد دلار از سال ۲۰۰۱ به تقریباً ۱۰ میلیارد «دلار ثابت»،  طبق دفتر پاسخگویی دولت(جی ای او)(۱۶)، در سال ۲۰۱۴ افزایش یافته است.  واین شامل تأمین مالی شاخه های گوناگون خدمات نمی شود، که سوکوم تخمین می زند  سالانه حدود ۸ میلیارد  دلار دیگر باشد، یا مقادیر نامعلوم دیگری که دفتر پاسخگویی دولت قادر به رد یابی آن نشد. میانگین شمار نیروهای عملیات ویژه مستقر در خارج کشور در مدت همین سال ها تقریباً سه برابر شده است٬ سوکوم پرسنل خود را بیش از دو برابر، و از ۳۳ هزار نفر در سال ۲۰۰۱ به تقریباً ۷۰ هزار در حال حاضر افزایش داده است (۱۷).

هر روز، طبق گفته فرمانده سوکوم (۱۸)، ژنرال جوزف وتل (۱۹)، تقریباً ۱۱ هزار اپراتور عملیات ویژه در خارج از آمریکا مستقر هستند و تعداد بسیار زیادتری در حال آماده باش هستند، تا در صورت وقوع  هر بحرانی در خارج کشور پاسخ گو باشند. وتل به انجمن امنیت آسپین در ژوئیه گفت:«فکر می کنم که در حال حاضر، بسیاری از منابع ما در عراق و خاورمیانه، و سوریه متمرکز شده اند. این واقعاً آن جایی است که فرماندهی ما بوده است»(۲۰). هنوز، او اصرار داشت که پرسنل او «هیچ کاری بر روی زمین در سوریه» انجام نداده  و نمی دهند – حتی اگر آن ها در حال انجام یک حمله شبانه در دو ماه قبل بوده باشند(۲۱) و این بعداً آشکار وافشاء شده باشد که آن ها در کمپین مخفی حملات هواپیماهای بدون سرنشین در آن کشور درگیر بوده اند (۲۲).

او اضافه کرد:«فکر می کنم  که در این زمان، ما نیروهای خود را بر اروپای شرقی متمرکز کرده ایم»، و «همزمان، همچنان در برخی سطوح برای آمریکای جنوبی و کلمبیا و منافع دیگری که در آن جا داریم، کمک ارائه داهیم . و سپس، البته ما در پاسیفیک با بسیاری از هم پیمانان خود مشغولیم، به آن ها اطمینان می دهیم و برای آن روابط کار می کنیم تا حضور خود را در آن جا حفظ کنیم.»

درواقع، میانگین درصد نیروهای عملیات ویژه مستقر شده در خاورمیانه بزرگ در سال های اخیر کاهش یافته است. در سال ۲۰۰۶ ، هشتاد و پنج (۸۵) درصد از عملیات ویژه در حمایت از فرماندهی مرکزی یا سنتکوم، فرماندهی جنگ ژئوگرافیک (جی سی سی) مستقر شده بودند که عملیات بر منطقه نظارت دارد. سال گذشته، طبق فرماندهی مبارزه ژئوگرافیک این عملیات ویژه به ۶۹ درصد کاهش یافته است (۲۳). در همان فاصله، فرماندهی شمالی – مختص به دفاع از وطن – در سطح ثابت ۱ درصد نگه داشته شد، فرماندهی اروپا(ای یو کوم) درصد خود را دوبرابر و از ۳ درصد به ۶ درصد رساند، فرماندهی پاسیفیک (پی ای کو) را از ۷ به ۱۰ درصد افزایش داد، و فرماندهی جنوب، که نظارت بر آمریکای مرکزی و جنوبی و هم چنین کارائیب دارد، از ۳ درصد به ۴ درصد افزایش پیداکرد. با این حال، بزرگ ترین افزایش، در منطقه از استقرار عملیات ویژه خلاصه و مفید شده وتل، آشکارا از قلم افتاده بود. در سال ۲۰۰۶ ، تنها ۱ درصد از عملیات ویژه مستقر شده در خارج به مناطق  تحت فرماندهی عملیات آفریقا فرستاده شد (۲۴). سال گذشته، ۱۰ درصد بود.

سهم سوکوم در تجارت، جهانگری است، و تصادفی نیست، که بین کلکسیونی از «فرماندهی های متحد زیردست»، جهت محاصره سیاره تقسیم شده است: خود توضیحی سوک آفریقا(۲۵) ؛ سوک ارو، وابسته به قاره اروپا؛ سوک سنت، «فرماندهی های متحد زیردست»  سنت کوم، که بر بقیه منطقه آسیا و پاسیفیک نظارت دارد؛ سوک ساوت، که مأموریت ها را در آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی، و کارائیب رهبری می کند؛ سوک نورث، که برای «دفاع از وطن» اختصاص داده شده؛ و فرماندهی مشترک عملیات ویژه همیشه دوره گرد یا جی سوک، یک زیرفرماندهی مخفی (که قبلاً توسط وتل رهبری می شد)، دربر گیرنده پرسنلی از هر شاخه خدمات، ازجمله، سیلزها(فوک ها)، و هوانیرو ها برای تاکتیک های ویژه نیروی هوایی، نیروی دلتای ارتش که متخصص در ردیابی و کشتن تروریست های مظنون است (۲۶).

نخبگان نخبه در جامعه عملیات ویژه، جی سوک به عملیات مخفی و جاسوسی، که کمتر به چشم بخورد، در مراکز شلوغ و حساس جهان مشغول به کارمی شوند. برخی از عملیات پنهانی که در سال اخیر آشکار شده، از جمله میزبان مأموریت های نیروی دلتا: در میان آن ها، عملیاتی در ماه مه بود، که اعضای نیروی نخبه، یک فرمانده دولت اسلامی/ داعش معروف به  ابو سیاف را در حملات شبانه در سوریه کشتند (۲۷)؛ آزادی زندانی طولانی مدت طالبان، گروهبان ارتش بووی برگداهل در سال ۲۰۱۴(۲۸)؛ دستگیری احمد ابو خططالا، مظنون به حملات تروریستی سال ۲۰۱۲ در بنغازی، لیبی (۲۹)؛ و ربودن اناس ال لیبی، یک ستیزه جوی القاعده، در خیابانی در همان کشور(۳۰). به طور مشابهی،  سیلزهای نیروی دریایی، در میان عملیات دیگر، مأموریت های موفقیت آمیز نجات گروگان را در افغانستان و سومالی در سال ۲۰۱۲ انجام دادند (۳۱)؛ یک عملیات فاجعه آمیز در یمن در سال ۲۰۱‍۴(۳۲)؛ حمله آدم ربایی در سومالی در سال ۲۰۱۳ که از مسیر خارج شد؛ و – در همان سال – یک مأموریت ناموفق تخلیه در جنوب سودان وقتی که هواپیمای آن ها بوسیله اصابت آتش یک سلاح کوچک سقوط کرد، سه نیروی سیلز زخمی شدند (۳۳) .

سوکوم های سوف الفبای سوپ

بهر حال، اکثر استقرار شدگان (۳۴)، برای  درس دادن به پروکسی ها (۳۵)، و ایجاد روابط قوی تر با متحدان در مأموریت های طراحی شده، آموزش دیده اند. کن مک گراو، از سوکوک شرح می دهد، که «نیروهای عملیات ویژه، آموزش در سطح فردی، آموزش در سطح واحد، و آموزش در کلاس رسمی درس ارائه می دهند». «آموزش فردی  در موضوعاتی مانند تیراندازی ابتدایی با تفنگ، شناسایی و جهت یابی زمین، عملیات هوابرد، و کمک های اولیه می باشد. آن ها آموزش در سطح واحد را در موضوعاتی مانند  تاکتیک واحد کوچک، عملیات ضد تروریستی و عملیات دریایی ارائه می دهند. سوف (نیروی عملیات ویژه)، می تواند هم چنین آموزش کلاس های رسمی در موضوعاتی مانند روند تصمیم گیری نظامی یا برنامه ریزی کارکنان را ارائه دهد.»

برای مثال، از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۴، نیروهای عملیات ویژه، حدود ۵۰۰ مأموریت (۳۶)، تبادل آموزش مشترک (جی سی ایی تی)، در حدود۶۷ کشور در سال انجام داده است (۳۷).  تبادل آموزش مشترک (جی سی ایی تی) ها، مختص به آموزش نیروهای آمریکایی است، اما با این وجود، به عنوان یک جنبه کلیدی متعهد در استراتژی جهانی سوکوم خدمت می کند. طبق گفته مک گراو از سوکوم، این مأموریت ها «پرورش کلیدی درمشارک نظامی با ارتش های خارجی، افزایش توانایی کشورهای هم پیمان جهت ارائه دفاع  از خود، و ساخت قابلیت همکاری بین نیروهای ویژه آمریکایی و نیروهای کشور هم دست است.

و تبادل آموزش مشترک ( جی سی ایی تی)، تنها بخش کوچکی از کل قضیه است. سوکوم عملیات آموزش خارج از کشور چند ملیتی را انجام می دهد. طبق داده های دفتر معاون وزیر دفاع (حسابرسی)، برای مثال، نیروهای عملیات ویژه ۷۵ تمرین آزمایشی در ۳۰ کشور در سال ۲۰۱۴  انجام داده اند (۳۸). پیش بینی شده بوده که تا پایان امسال، شمار تمرینات به ۹۸ تمرین در ۳۴ کشور برسد.

وتل از سوکوم  در کنفرانسی در اوایل امسال، توجه را به دو نهاد از نهادهای بسیاری که در خارج کشور عملیات سایه دارند جلب کرد و گفت:«سوکوم برای شرکای بین المللی پاداش درنظر می گیرد و برای آن ها  توانایی می سازد. امروز، سوکوم با حدود ۶۰ کشور از طریق عناصر رابط نیروهای عملیات ویژه (اس او اف ال ایی- سوفلی) ما و طرح های مشترک و تیم های مشورتی (جی پی ای تی)، مدام شراکت دارد.» (۳۹) این سوفلی ها(۴۰)، و جی پی ای تی ها(۴۱)، متعلق به افکار خم شده الفبای سوپ نهادهای ویژه نهادهایی است که در سراسر جهان عملیات انجام می دهند (۴۲)، آشفته بازاری از کلمات مخفف مبهم و اختصارات ظاهری برای پوشش یک کلمه رمز مخفی  که اغلب در سایه، در سرزمین های فقیری که توسط رژیم های مشکل دار اداره می شود، تلاش و فعالیت می کنند. گسترش این  مخفف های سردرگم سوکوم– سوجی تی اف ها، سی جی سوتف ها، سوک سی ای ها، و سولزها – منعکس کننده گسترش بی امان فرماندهی، به همان صورتی که با امضای براند نظامی صحبت می کند، برای اغلب آمریکایی ها غیرقابل کشف است، و مأموریتش هم را از آن ها مخفی می کند.

شما در سراسر جهان، می توانید نیروهای  کار مشترک عملیات ویژه (اس او جی تی اف) ها (۴۳)، نیروهای کار ترکیب شده عملیات ویژه (سی جی اس او تی اف) ها (۴۴)، و نیروهای کار عملیات ویژه مشترک (جی اس او تی) ها (۴۵)، تئاتر فرماندهی عملیات ویژه (تی اس او سی) ها (۴۶)، و هم چنین ، فرماندهی عملیات ویژه و عناصر کنترل (اس او سی سی ایی) ها(۴۷)، و عملیات ویژه عناصر رابط (اس او ال ایی) ها (۴۸)، را پیدا کنید و این لیست، حتی شامل عناصر فرماندهی عملیات ویژه تهاجمی (اس او سی اف دبیلیو دی) نمی شود – تیم های کوچکی که، طبق گفته ارتش، « در شکل دادن و هماهنگ ساختن هم کاری نیروهای عملیات ویژه امنیتی و در کمک به تئاتر فرماندهی عملیات ویژه، فرماندهی جنگ ژئو گرافیک، و اهداف و دستورات تیم کشور در گیر است.»

فرماندهی عملیات ویژه، مکان  و حتی یک شمارش ساده از فرماندهی عملیات ویژه مهاجم (اس او سی اف دبیلیو دی) خود را  به « دلایل امنیتی»، فاش نمی سازد. وقتی پرسیده شد که چه گونه آشکار ساختن فقط تعداد، امنیت را به خطر می اندازد، کن مک گرا از سوکوم  طبق معمول مات و متحیر ماند، و پاسخ داد:«اطلاعات طبقه بندی شده است.» و «من برای این اطلاعات طبقه بندی شده مقامی نیستم، بنابراین، جزئیات را نمی دانم که چرا این اطلاعات طبقه بندی شده است.» با این حال، منابع  باز داده ها نشان می دهد، که آن ها به دلایل  مورد علاقه در عملیات سیاه جمع آوری شده ند، از جمله سوک فوروارد پاکستان/نیروهای عملیات ویژه تهاجمی در پاکستان(۴۹)، نیروهای عملیات ویژه تهاجمی در یمن (۵۰)، نیروهای عملیات ویژه تهاجمی در لبنان(۵۱)، و هم چنین نیروهای عملیات ویژه تهاجمی در شرق آفریقا، نیروهای عملیات ویژه تهاجمی در آفریقای مرکزی، و نیروهای عملیات ویژه درغرب آفریقا(۵۲).

چیزی که روشن است، این است که سوکوم ترجیح می دهد که در سایه و مخفی کار کند و عملیات خود را انجام دهد، در حالی که پرسنل و مأموریت های خود را در سطح جهانی گسترش دهد، بدون این که کسی از کوچکترین چیزی مطلع شود، یا توجه کسی را جلب کند. وتل در نشست امنیتی آسپین گفت: «نکته کلیدی که سوکوم آشکار می سازد و روی میز می آورد، این  است که ما به عنوان یک نیروی جهانی موجود هستیم ودر فکر خارج کشور هستیم . ما از فرماندهان جنگ های ژئوگرافی حمایت می کنیم، اما ما به مرزهای مصنوعی که معمولاً مناطق و محیط اقلیمی تعریف می شوند، و آن ها عملیات انجام می دهند، پای بند نیستیم و محدود نمی شویم. بنابراین کاری که ما تلاش در آن انجام داریم، آن است که در سراسر مرزها عملیات انجام دهیم .» (۵۳)

در سرحدات خاص نامعلوم، مقامات وافسران رابط عملیات ویژه (اس او ال او – سولو) ها در حداقل ۱۴ سفارتخانه کلیدی آمریکا جهت کمک به مشاوره نیروهای ویژه کشورهای متفق مختلف، تعبیه وجاسازی شده اند. طبق گفته وتل، در حال حاضر، در کشورهای استرالیا، برزیل، کانادا، کلمبیا، السالوادور، فرانسه، اسرائیل، ایتالیا، اردن، کنیا، لهستان، پرو، ترکیه، و انگلستان، عملیات انجام می دهند و برنامه سولو ها آماده است تا به ۴۰ کشور تا سال ۲۰۱۹ گسترش یابد. این فرماندهی، و به ویژه نیروهای تیم عملیات ویژه مشترک (جی اس او تی)، روابط نزدیکی با آژانس اطلاعاتی مرکزی(سی آی ای – سیا)، اداره تحقیقات فدرال (اف بی آی)، و آژانس امنیت ملی(ان اس ای)، در میان بقیه گروه ها، از طریق استفاده از مقامات رابط و تیم های پشتیبانی عملیات ویژه (اس او اس تی) ها را نیز جعل کرده است (۵۴).

بهار امسال، وتل به کمیته خدمات نظامی سنا گفت:«در دنیای امروز، اثربخشی ما مستقیماً با توانایی ما جهت کارکردن با شرکای داخلی و بین امللی ما گره خورده است. ما به عنوان یک نیروی مشترک، باید به نهادینه کردن قابلیت همکاری، ادغام، و وابستگی بین نیروهای متعارف و نیروهای عملیات ویژه از طریق دکترین، آموزش، و استقرار عملیاتی ادامه دهیم… از طریق کار کردن با نیروهای بومی و دولت های محلی جهت بهبود امنیت محلی، تا عملیات ضد تروریستی با خطرات بالا – نیروهای عملیات ویژه در انجام تکالیف ضروری نقش حیاتی دارند.» (۵۵)

از عملیات نیروی کار مشترک – سپر سرو کوهی(جونیپیر)، که در منطقه ماورای صحرا در آفریقا کار می کند (۵۶)، و فرماندهی عملیات ویژه و کنترل عنصر رکن – شاخ آفریقا، تا رکن نیروهای رابط عملیات ویژه ارتش – کره و(۵۷)  نیروی کار فرماندهی  ترکیب مشترک عملیات ویژه – شبه جزیره عربستان، رشد جهانی مأموریت های نیروی عملیات ویژه نفس گیر بوده است. سیلز ها یا کلاه سبزها، عملیات نیروی دلتا یا کماندوهای هوانیرو(۵۸)، آن ها بطور دائم مشغول انجام کاری هستند که وتل دوست دارد آن ها را « پیچیده ترین مشکلات کشور، خواهان، چالش ها با خطرات بالا» بنامد.

این نیروها عملیاتی را انجام می دهند که به طول کامل برای مالیات دهندگان آمریکایی که آن ها را تأمین مالی می کنند، ناشناخته اند، عملیاتی که انجام می شود از دید رسانه ها یا هرنوع نظارت معنی دار در خارج به دور است. هر روز، در حدود ۸۰ کشور یا بیشتر که فرماندهی عملیات ویژه از آن ها نام نمی برد، مشغول مأموریت هایی هستند که فرمانده از بحث درباره آن ها امتناع می کند. آن ها در یک جهان مخفی و رمز و راز دار از کلمات اختصاری مبهم و تلاش های سایه ای، مأموریت های مرموزی انجام می دهند، که از مردم آمریکا مخفی نگه داشته می شود، لازم به گفتن نیست که از اکثر شهروندان ۱۳۵ کشوری که امسال در آن جا مستقر شده اند، این مأموریت ها ی مخفی و … نیز مخفی مانده است.

تابستان امسال، وقتی که وتل اظهارنظر کرد که پرسنل عملیات ویژه در اکثر مکان ها مستقر شده اند و عملیات بیشتری از اوج جنگ افغانستان و عراق انجام می دهند، او نظرمان را به دوجنگ جلب کرد (۵۹)  و آن نیروهایی که نقش اصلی را بازی می کنند، برای آمریکا خوب کار نکرده است (۶۰). آن نمادی را در نظر بگیرید که حجم فرمان او در این سال ها معنی داده است.

رئیس عملیات ویژه میگوید:«در نهایت، بهترین شاخص موفقیت ما، موفقیت [فرماندهی رزمی جغرافیایی] خواهد بود»، اما با عقب نشینی آمریکا(۶۱) در منطقه فرماندهی آفریقا از مالی (۶۲) تا نیجریه (۶۳) گرفته تا بورکینافاسو(۶۴) و کامرون (۶۵)؛ در نظارت فرماندهی مرکزی از عراق (۶۶) و افغانستان (۶۷) گرفته تا یمن (۶۸) و سوریه (۶۹)؛ در منطقه آسیا و پاسیفیک ( پاکوم)(۷۰) در مقابل چین (۷۱)؛ و شاید حتی در منطفه،  فرماندهی عملیات اروپا(ای یو کوم) به دلیل (۷۲) روسیه (۷۳) خیلی از روشنی دور  است که چه موفقیتی بتواند عملیات همیشه در حال گسترش نظامی مخفی آمریکا را بتوان به آن نسبت داد. به نظر می رسد که فرمانده عملیات ویژه به علت محدودیت های بسیار واقعی آن چه که عملیات مخفی (۷۴)، اما بسیار پر سر وصدا (۷۵)، بسیار آموزش دیده (۷۶)، به خوبی تأمین مالی شده، و به شدت مسلح (۷۷) او بتواند کاری انجام دهد، استعفاء داد.

وتل می گوید:«ما می توانیم فضا را بخریم، ما می توانیم زمان را بخریم»، و تأکید کرد که سوکوم می تواند:« در مقابله با «افراط گرایی خشونت آمیز»، نقش خیلی خیلی کلیدی بازی کند»، اما فقط تا یک نقطعه معینی- به نظر می رسد که آن نقطه بطور چشمگیری قبل از هر شبه پیروزی یا حتی موفقیت سیاست خارجی قابل ملاحظه ای سقوط کند. او گفت:«درنهایت، ما نمی توانیم مشکلاتی را که ما در عراق و سوریه می بینیم، و شما می دانید، حل کنیم.»

درباره نویسنده:

نیک تورس مدید مسئول نشریه تام دیسپاچ دات کام و همیار مؤسسه ملت/نیشن است. او برنده جایزه  های ایزی و کتاب آمریکا جهت کتاب خود، هر چیزی را که می  جنبد بکش، در سال ۲۰۱۴می باشد . او درباره خاورمیانه، جنوب شرق آسیا، و آفریقا گزارش داده است که در روزنامه های نیویورک تایمز، اینترسپت/رهگیری، سانفرانسیسکو کرونیکل، نیشن/ملت،  و بطور مرتب در تام دیسپاچ در اینترنت منتشر شده است. آخرین کتاب او میدان جنگ فردا: جنگ های نیابتی و عملیات مخفی آمریکا در آفریقا می باشد.

http://www.tomdispatch.com/blog/176042/tomgram:_nick_turse,_nothing_succeeds_like_failure/

http://www.amazon.com/dp/1608464636/ref=nosim/?tag=tomdispatch-20

شما می توانید با تام دیسپاچ از طریق توییتر و فیس بوک  دوست شوید .

https://www.facebook.com/tomdispatch

برگردانده شده از: 

U.S. Special Ops Forces Deployed in 135 Nations

2015 Proves to Be Record-Breaking Year for the Military’s Secret Military

By Nick Turse

http://www.informationclearinghouse.info/article42944.htm

منابع:

(۱)-

With training and partnerships, U.S. military treads lightly in Africa

DIFFA, NIGER | BY DAVID LEWIS

http://in.reuters.com/article/2014/03/13/africa-usa-security-idINDEEA2C0GU20140313

(۲)-

http://static01.nyt.com/images/2014/06/15/magazine/15africa2/mag-15Africa-t_CA1-blog427.jpg

(۳)-

With training and partnerships, U.S. military treads lightly in Africa

By David Lewis

http://news.yahoo.com/training-partnerships-u-military-treads-lightly-africa-161321846.html

(۴)-

A Nigerien soldier apprehends a U.S. special forces soldier during a mock checkpoint during Flintlock 2014 in Diffa

JOE PENNEY

(۵)-

http://www.tomdispatch.com/images/managed/sof_bir_large.jpg

(۶)-

Tomgram: Nick Turse, AFRICOM Behaving Badly

Posted by Nick 

(۷)-

Checkpoint

Women in special operations: Female troops detail their time in combat

https://www.washingtonpost.com/news/checkpoint/wp/2015/04/28/women-in-special-operations-

female-troops-detail-their-time-in-combat/

(۸)-

https://books.google.com.au/books?id=4AexhC29Tw4C&pg=PA12&lpg=PA12&dq=army,+heritage+special+forces,+revolutionary+war&source=bl&ots=e9zDCrxgWG&sig=DL5W5c4QLgFsOl9509acmjDLtPA&hl=en&sa=X&redir_esc=y#v=onepage&q=army%2C%20heritage%20special%20forces%2C%20revolutionary%20war&f=false

(۹)-

http://aspensecurityforum.org/speaker/joseph-votel/

(۱۰)-

https://theintercept.com/2015/09/09/u-s-special-forces-expand-training-allies-histories-abuse/

(۱۱)-

Tomgram: Nick Turse, Nothing Succeeds Like Failure(

Posted by Nick Turse

http://www.tomdispatch.com/blog/176042/tomgram:_nick_turse,_nothing_succeeds_like_failure

(۱۲)-

Abu Sayyaf, key ISIS figure in Syria, killed in U.S. raid

By Barbara StarrLaura Smith-Spark and Ray Sanchez, CNN

http://edition.cnn.com/2015/05/16/middleeast/syria-isis-us-raid/

(۱۳)-

Navy SEALs› Simultaneous Headshots on Somali Pirates Were Procedure

  • By LEE FERRAN

http://abcnews.go.com/International/story?id=7325633

(۱۴)-

Tomgram: Nick Turse, Secret Wars and Black Ops Blowback

Posted by Nick Turse

http://www.tomdispatch.com/blog/175794/tomgram:_nick_turse,_secret_wars_and_black_ops_blowback/

(۱۵)-

Tomgram: Nick Turse, A Shadow War in 150 Countries

Posted by Nick Turse

http://www.tomdispatch.com/post/175945/tomgram:_nick_turse,_a_shadow_war_in_150_countries/

(۱۶)-

SPECIAL OPERATIONS FORCES:

Opportunities Exist to Improve Transparency of Funding and Assess Potential to Lessen Some Deployments

GAO-15-571: Published: Jul 16, 2015. Publicly Released: Jul 16, 2015.

http://www.gao.gov/products/GAO-15-571

(۱۷)٬ (۱۸) و (۱۹)-

http://aspensecurityforum.org/speaker/joseph-votel/

(۲۰)-

http://aspensecurityforum.org/wp-content/uploads/2015/07/A-Look-into-SOCOM.pdf

 (۲۱)-

Abu Sayyaf, key ISIS figure in Syria, killed in U.S. raid

By Barbara StarrLaura Smith-Spark

http://edition.cnn.com/2015/05/16/middleeast/syria-isis-us-raid/

(۲۲)-

National Security

U.S. launches secret drone campaign to hunt Islamic State leaders in Syria

CONFRONTING THE ‘CALIPHATE’ | Part of an occasional series

https://www.washingtonpost.com/world/national-security/us-launches-secret-drone-campaign-to-hunt-islamic-state-leaders-in-syria/2015/09/01/723b3e04-5033-11e5-933e-7d06c647a395_story.html

(۲۳)-

SPECIAL OPERATIONS FORCES:

Opportunities Exist to Improve Transparency of Funding and Assess Potential to Lessen Some Deployments

GAO-15-571: Published: Jul 16, 2015. Publicly Released: Jul 16, 2015.

http://www.gao.gov/products/GAO-15-571

(۲۴)-

Tomgram: Nick Turse, Nothing Succeeds Like Failure

Posted by Nick Turse at 7:55am, September 10, 2015.

http://www.tomdispatch.com/blog/176042/

(۲۵)-همان

http://www.tomdispatch.com/blog/176042/

(۲۶)-

Inside the Pentagon’s Manhunting Machine

A brief history of special operations, from Panama to the war on terror

http://www.theatlantic.com/international/archive/2015/08/jsoc-manhunt-special-operations-pentagon/402652/

(۲۷)-

Abu Sayyaf, key ISIS figure in Syria, killed in U.S. raid

By Barbara StarrLaura Smith-Spark and Ray Sanchez, CNN

Updated 1226 GMT (1926 HKT) May 17, 2015 | Video Source: CNN

http://edition.cnn.com/2015/05/16/middleeast/syria-isis-us-raid/

(۲۸)-

Touch and go on Bergdahl release until very end

ASSOCIATED PRESS • JUN 3, 2014 AT 6:00 PM

http://www.sanduskyregister.com/News/2014/06/03/Touch-and-go-on-Bergdahl-release-until-very-end.html

(۲۹)-

National Security

U.S. captured Benghazi suspect in secret raid

https://www.washingtonpost.com/world/national-security/us-captured-benghazi-suspect-in-secret-raid/2014/06/17/7ef8746e-f5cf-11e3-a3a5-42be35962a52_story.html

(۳۰)-

Video shows U.S. abduction of accused al-Qaeda terrorist on trial for embassy bombings

https://www.washingtonpost.com/world/national-security/video-shows-us-abduction-of-accused-al-qaeda-terrorist-on-trial-for-embassy-bombings/2014/02/10/7f84927a-8f6b-11e3-b46a-5a3d0d2130da_story.html

(۳۱)-

 1053 COMMENTS

ASIA PACIFIC

SEAL Team 6: A Secret History of Quiet Killings and Blurred Lines

http://www.nytimes.com/2015/06/07/world/asia/the-secret-history-of-seal-team-6.html?_r=1

(۳۲)-

U.S.: Al Qaeda kills hostages during SEALs raid in Yemen

By Barbara Starr, Jim Sciutto and Ray Sanchez, CNN

Updated 1827 GMT (0227 HKT) December 7, 2014

http://edition.cnn.com/2014/12/06/world/meast/yemen-u-s-hostage-killed/

(۳۳)-

3 SEALs wounded in South Sudan are back in U.S.

4th SEAL stabilized, flown to Germany

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CB4QFjAAahUKEwikxL3fi5PHAhVHJh4KHVx6ACo&url=http%3A%2F%2Farchive.navytimes.com%2Farticle%2F20131227%2FNEWS%2F312270010%2F3-SEALs-wounded-South-Sudan-back-U-S-&ei=rZvCVeS5C8fMeNz0gdAC&usg=AFQjCNGN9CJjI6JWS6zUbfjER3Zu3gVhbw&bvm=bv.99556055,d.dmo

۳۴-

https://theintercept.com/2015/09/09/u-s-special-forces-expand-training-allies-histories-abuse/

۳۵-

Tomgram: Nick Turse, Nothing Succeeds Like Failure

Posted by Nick 

http://www.tomdispatch.com/blog/176042/

۳۶-

https://theintercept.com/2015/09/09/u-s-special-forces-expand-training-allies-histories-abuse/

۳۷-

https://theintercept.com/2015/09/09/u-s-special-forces-expand-training-allies-histories-abuse/

۳۸-

http://comptroller.defense.gov/Portals/45/Documents/defbudget/fy2016/FY2016_Budget_Request_Overview_Book.pdf

۳۹-

https://www.youtube.com/watch?v=gPBB_NPEyOc

۴۰-

http://www.marinecorpstimes.com/

http://www.marinecorpstimes.com/story/military/2015/03/11/meu-co-laison-team-improved-our-work-with-special-ops/24688369/

۴۱-

https://www.wikileaks.org/plusd/cables/07NDJAMENA206_a.html

۴۲-

https://theintercept.com/2015/09/09/u-s-special-forces-expand-training-allies-histories-abuse/

۴۳-

https://medium.com/war-is-boring/we-just-discovered-the-secretive-task-force-preparing-commandos-for-afghanistan-4b8a5d987981

۴۴-

http://www.soc.mil/SWCS/SWmag/archive/SW2404/SW2404ForecastingTheFutureOfAfghanistan.html

۴۵-

http://news.usni.org/2015/02/27/u-s-officially-ends-special-operations-task-force-in-the-philippines-some-advisors-may-remain

۴۶-

http://archive.armytimes.com/article/20121203/NEWS/212030310/SOCOM-seeks-more-control-deployed-operators

۴۷-

http://www.globalsecurity.org/military/agency/dod/socce-hoa.htm

۴۸-

http://www.alsa.mil/library/alsb/ALSB%202014-1.pdf

۴۹-

http://www.cbsnews.com/news/the-not-so-secret-us-war-in-pakistan/

۵۰-

https://www.ctc.usma.edu/posts/a-view-from-the-ct-foxhole-an-interview-with-captain-robert-a-newson-military-fellow-council-on-foreign-relations

۵۱-

http://www.soc.mil/swcs/swmag/archive/SW2502/SW2502OperationalizingStrategicPolicyInLebanon.html

۵۲-

http://www.defensenews.com/story/defense/policy-budget/warfare/2015/01/26/special-operations-partnership-africa-terrorism/22104187/

۵۳-

http://aspensecurityforum.org/wp-content/uploads/2015/07/A-Look-into-SOCOM.pdf

۵۴-

U.S. Special Operations Forces (SOF): Background and Issues for Congress Andrew Feickert Specialist in Military Ground Forces September 18, 2013

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCEQFjAAahUKEwjJ_aaJwZTHAhXL2B4KHSJBD2c&url=http%3A%2F%2Fwww.dtic.mil%2Fcgi-bin%2FGetTRDoc%3FAD%3DADA587142&ei=z1nDVYnaK8uxe6KCvbgG&usg=AFQjCNEeXN2SFXWd4t69oWNclhoy8bG0qw&bvm=bv.99556055,d.cWw

۵۵-

STATEMENT OF GENERAL JOSEPH L. VOTEL, U.S. ARMY COMMANDER UNITED STATES SPECIAL OPERATIONS COMMAND BEFORE THE SENATE ARMED SERVICES COMMITTEE MARCH 26, 2015

http://www.armed-services.senate.gov/imo/media/doc/Votel_03-26-15.pdf

۵۶-

Joint Special Operations Task Force – Juniper Shield (JSOTF-JS)
Joint Special Operations Task Force – Trans Sahara (JSOTF-TS)

http://www.globalsecurity.org/military/agency/dod/jsotf-ts.htm

۵۷-

http://www.navy.mil/navydata/bios/navybio.asp?bioID=797

۵۸-

AFSOC commander issues safety message to Air Commandos

By Lt. Gen. Brad Heithold, Commander of Air Force Special Operations Command / Published September 03, 2015

http://www.afsoc.af.mil/News/Commentaries/Display/tabid/138/Article/616181/afsoc-commander-issues-safety-message-to-air-commandos.aspx

۵۹-

Why We Lost in Iraq and Afghanistan

A general’s account of the military’s mistakes

By Daniel Bolger

http://harpers.org/archive/2014/09/why-we-lost-in-iraq-and-afghanistan/

(۶۰)-

The U.S. Lost the Iraq War

By DANIEL LARISON • November 14, 2014, 12:01 AM

http://www.theamericanconservative.com/larison/the-u-s-lost-the-iraq-war/

(۶۱)-

Tomgram: Nick Turse, Nothing Succeeds Like Failure

Posted by Nick Turse

http://www.tomdispatch.com/blog/176042/tomgram:_nick_turse,_nothing_succeeds_like_failure

(۶۲)-

UN employee among those killed in Mali hotel attack

At least five killed and three others kidnapped after hotel in Sevare, frequently used by UN staff, was attacked.

07 Aug 2015 21:38 GMT | Human RightsWar & ConflictMaliMiddle East

http://www.aljazeera.com/news/2015/08/gunmen-attack-hotel-mali-hostages-150807161908433.html

(۶۳)-

2,000 feared killed in ‹deadliest› Boko Haram attack in Nigeria

Aminu Abubakar and Faith Karimi, CNN

http://edition.cnn.com/2015/01/09/africa/boko-haram-violence/

(۶۴)-

WORLD AFRICA

Burkina coup leader: A key partner for US military in W Africa

http://www.csmonitor.com/World/Africa/2015/0918/Burkina-coup-leader-A-key-partner-for-US-military-in-W-Africa

(۶۵)-

Boko Haram

More than 50 dead in suspected Boko Haram attacks in Cameroon and Nigeria

http://www.theguardian.com/world/2015/jul/23/50-dead-boko-haram-attacks-cameroon-nigeria

(۶۶)-

Top US General: Islamic State Fight ‹Stalemated›

http://www.voanews.com/content/top-us-general-says-islamic-state-fight-stalemated/2954918.html

(۶۷)-

ASIA PACIFIC

Afghan Security Forces Struggle Just to Maintain Stalemate

By JOSEPH GOLDSTEINJULY 22, 2015

http://www.nytimes.com/2015/07/23/world/asia/afghan-security-forces-struggle-just-to-maintain-stalemate.html?_r=0

(۶۸)-

Obama’s anti-terror strategy suffers setback in Yemen

By Stephen Collinson, CNN

http://edition.cnn.com/2015/03/26/politics/yemen-rebels-obama-anti-terror-strategy/

(۶۹)-

U.S.-trained rebels stumble in Syria conflict

 Jim Michaels, USA TODAY

http://www.usatoday.com/story/news/world/2015/08/05/us-backed-rebels-stumble-foray-into-syria/31178479/

(۷۰)-

China’s Military Modernization Increasingly Challenges U.S. Defense Capabilities in Asia

http://www.rand.org/news/press/2015/09/14.html

(۷۱)-

The Economist explains

Why America’s military is losing its edge

http://www.economist.com/blogs/economist-explains/2015/06/economist-explains-9

(۷۲)-

U.S.-Russia military tit for tat raises fears of greater conflict

By Jeremy Diamond and Greg Botelho, CNN

http://www.cnn.com/2015/06/17/politics/russia-us-military-threats-rise-ukraine/

(۷۳)-

Putin Rebuilds Russia’s Military While US Strategy Is All Over Map

By DOUG MACGREGOR

http://breakingdefense.com/2015/07/putin-rebuilds-russias-military-while-us-strategy-is-all-over-map/

(۷۴)-

 1053 COMMENTS

ASIA PACIFIC

SEAL Team 6: A Secret History of Quiet Killings and Blurred Lines

http://www.nytimes.com/2015/06/07/world/asia/the-secret-history-of-seal-team-6.html?_r=0

(۷۵)-

THE SEDUCTIVENESS OF SPECIAL OPS?

MICHAEL NOONAN

MARCH 3, 2015

http://warontherocks.com/2015/03/the-seductiveness-of-special-ops/

(۷۶)-

SPECIAL FORCES WEAPONS & GEAR

 Jack Murphy

http://specialoperations.com/478/special-forces-weapons-gear/

(۷۷)-

Best Books on Special Forces Missions

These non-fiction books are related to U.S. and Foreign Special Forces in foreign wars in Afghanistan, Iraq, Africa, Middle East, Central Asia, Central & South America and Europe.

http://www.goodreads.com/list/show/4017.Best_Books_on_Special_Forces_Missions

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: