محكوميت حملات هوایی آمریکا و ستایش عملیات روسیه

syria-654136_640

منبع: تله سور

تارنگاشت عدالت
۱ اکتبر ۲۰۱۵

سوریه حملات هوایی ایالات متحده را محکوم کرد و بمباران هوایی روسیه را ستود

روسیه در روز نخست عملیات هوایی خود ۲۰ مأموریت جنگی انجام داد و به  ۸‌ هدف گروه «دولت اسلامی» ضربه زد.

سخنگوی ریاست جمهوری، واشنگتن و متحدین آن‌را به نقض حاکمیت سوریه و قوانین بین‌الملل محکوم کرد.

سوریه روز چهارشنبه حملات هوایی ایالات متحده و متحدین آن‌را محکوم کرد  و آن‌‌را «ناکارآمد» نامید، در عین حال روسیه را به خاطر حمایت هوایی آن ستود. مسکو گزارش داد که نیروی هوایی آن ۲۰ مأموریت جنگی اتجام داده و بدون تأثیر بر غیرنظامیان به ۸ هدف گروه «دولت اسلامی» ضربه زده است.

ایگور کوناشنکف سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت: «روز چهارشنبه جت‌های نیروی فضا-هوای روسیه به ۸ هدف گروه “دولت اسلامی” در سوریه ضربه زدند. مجموعاً ۲۰ مأموریت انجام شد. در نتیجه، انبارهای اسلحه و سوخت و تجهیرات نطامی نابود شد. مراکز هماهنگی “داعش” در کوهستان کاملاً نابود شد.»

در سوریه، بوتانیا شعبان مشاور رسانه‌ای ريیس‌جمهور به «روسیه امروز» گفت او معتقد است حمایت نظامی روسیه به تثبیت اوضاع در کشورش کمک خواهد کرد.

وی افزود که دولت ريیس‌جمهور بشار اسد «امیدوار است» که مساعدت روسیه به دمشق کمک خواهد کرد «تروریسم را از بین ببرد و صلح و امنیت را در کشور مستقر نماید.»

مقام رسانه‌ای گفت: «نشستن در نیویورک و حرف زدن درباره مفاهیم آسان است، اما حقيقت در سوریه بسیار سخت است. و واقعیت با چیزی که آمریکایی‌ها و جان کری می‌گویند بسیار تفاوت دارد.»

قیل از آن‌که روسیه نخستین بمبارن هوایی را آغاز کند، رسانه‌های غربی متهم کردن روسیه به حمله به هدف‌های غیر گروه «دولت اسلامی» را شروع کردند.

شعبان توضیح داد که دولت قانونی سوریه و بسیاری از رهبران بین‌المللی، ایالات متحده و متحدین آن‌را به خاطر حملات هوایی آن‌ها به یک کشور عربی بدون توجه به حاکمیت سوریه و بدون قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل، به نقض آشکار قوانین بین‌الملل متهم نمودند.

شعبان گفت: «چیزی که من می‌دانم این است که شیوه‌ای که روس‌ها کار می‌کنند با همکاری کامل دولت سوریه، در مشورت با کل جهان است. پوتین از همه کشورهای جهان خواست به نبرد با تروریسم ملحق شوند، و بنابراین من فکر می‌کنم نبرد روس‌ها با تروریسم بسیار متقاعد کننده است.»

وی افزود ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده به جای دنبال کردن صلح در سوریه درصدد است «کشورهای ما، تمدن‌های ما و مردم ما را نابود کند.»

مقام سوریه نقشه پنهان واشنگتن برای سوریه را با آن‌چه ایالات متحده در عراق و لیبی انجام داد، مقایسه کرد.

مشاور رسانه‌ای ريیس‌جمهور گفت: «از ابتدا، اسد مشکل نبود؛ اسد هدف نبود. آن‌ها همان حرف‌هایی را که برای نابود کردن لیبی درباره معمز قذافی و برای نابود کردن عراق درباره صدام حسین می‌گفتند، اکنون درباره اسد می‌گویند.»

او هم‌چنین ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده را متهم کرد که «می‌خواهد کشور ما، بیمارستان‌های ما، مدارس ما، آثار باستانی ما را مطلقاً نابود کند.»

شعبان افزود روسیه بالعکس، «به مشروعیت بین‌المللی متعهد است و به حاکمیت کشور احترام می‌گذارد. به این دلیل است که من فکر می‌کنم روس‌ها موفق خواهند شد… در حالی‌که غرب موفق نشد و یا نمی‌خواست موفق شود.»

بلافاصله پس از نخستین روز عملیت هوایی روسیه، «روسیه امروز» گفت گزارش‌هایی ظهور کرده که روسیه را متهم می‌کنند به جای تروریست‌ها گروه‌های شورشی «معتدل» مورد حمایت غرب را در منطقه حمص هدف قرار داده است.

دولت سوریه این اتهامات را «بسیار نادرست» نامید.

شعبان در ادامه افزود قبل از آن‌که بمب‌های روسیه پرتاب شوند رسانه‌های همگانی گزارش دادند که نیروی هوایی روسیه به جای جنگجویان «دولت اسلامی» شورشیان «معتدل» را هدف قرار داده و ۳۰ غیرنظامی را کشته است.

وزارت دفاع روسیه گفت «جت‌های روسیه سلاح‌ها را علیه زیرساخت‌های غیرنظامی یا در حوالی آن زیرساخت‌ها به کار نبردند»، و سخنگوی سوریه گفت همه این‌ها بخشی از یک «حمله، جنگ اطلاعاتی است که ما به دفعات بسیار شنیده ایم.»

سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه روز پنج‌شنبه گزارش‌ها را مبنی بر این‌که جت‌های روسیه به جای هدف‌های «دولت اسلامی» به غیرنظامی‌ها حمله می‌کنند، «بی‌اساس» خواند.