اخبار ویژه

ایالات متحده آمریکا بلحاظ اخلاقی حق ندارد از اقدامات روسیه در سوریه انتقاد کند

putin_obama_1

ا. م. شیری

۱۵ مهر- میزان ۱۳۹۴

برگرفته از: منبع

گلن گرینوالد، روزنام نگار و حقوقدان آمریکایی، همکار پیشین روزنامه انگلیسی گاردین بر این باور است که ایالات متحده آمریکا «پست ترین» کشور است که حق دارد روسیه را بخاطر عملش در سوریه سرزنش کند.

این روزنامه نگار در مقاله منتشره خود در پرتال خبری اینترسرت متذکر می شود، که ایالات متحده آمریکا روسیه را به بمباران هوایی گویا مردم عادی در سوریه متهم می کند، بی توجه به اینکه خود نیروهای مسلح آمریکایی تأسیسات غیرنظامی را بمباران می کنند و در اثر آن افراد غیرنظامی خاورمیانه به قتل می رسند.

در همین مقاله، گرینوالد بمباران بیمارستان «پزشکان بدون مرز» در شهر قندوز افغانستان را یادآور می شود که در نتیجه بمباران آمریکا حداقل ٢٢ نفر (١٠ تن از کارکنان بخش پزشکی، ١٢ نفر بیمار. مترجم) جان باخت.

بمباران بیمارستان «پزشکان بدون مرز» چند روز پس از آنکه در اثر بمباران مراسم عروسی در یمن توسط ائتلاف سعودی ١۳٠ نفر کشته شد، اتفاق افتاد. این کارشناس می نویسد، دولت آمریکا که از همان ابتدا در بمباران وحشیانه یمن شرکت فعال دارد، پس از چند روز سکوت به این توحش در یمن اذعان کرد، اما چنان رفتاری از خود نشان داد که انگار این یک فاجعه طبیعی بوده و هیچ ربطی به آمریکا ندارد.

گرینوالد توجه خود را به آن معطوف می دارد، که سامانتا پائور نماینده دائمی آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید آمریکا در تعیین اهداف بمبارانهای ائتلاف سعودی نقشی ندارد، اما عادل الجوبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی طی مصاحبه با سی بی اس نیور روشن ساخت که ائتلاف سعودی و آمریکا این اهداف را مشترکا تعیین می کنند.

روزنامه نگار همچنین متذکر می شود، که هفته گذشته تصویر نفرت انگیز رفتار آمریکا را بار دیگر نشان داد که تحت شعار «مبارزه با تروریسم» انجام می شود. در این تصویر همچنین «برنده جایزه صلح نوبل در مقام ریاست جمهوری» مشاهده می شود که پایان دو جنگ در دو کشور را که تاکنون بمبهای آمریکایی در آنها منفجر می شوند، جشن گرفت.

نویسنده جمعبندی می کند: فرمول ساده است. هر کشوری را که مایلی، تحت نام تروریست بمثابه هدف بمباران تعیین کن.