انگشت خون‌آلود آمریکا بسمت «مداخله» روسیه در سوریه

usa_flag

منبع: تله‌سور

تارنگاشت عدالت
۱ اکتبر ۲۰۱۵

ایالات متحده در تازه‌ترین موضع ریاکارانه خود، روسیه را به علت اقدام نظامی در سوریه مورد انتقاد قرار می‌دهد، در حالی‌که خود از آغاز جنگ در آن درگیر بوده است.

در حالی که درگیری سوریه وارد پنجمین سال خود می‌شود، دولت روسیه با هدف نابود کردن تروریسم در آن‌جا و کمک به تلاش‌های بین‌المللی برای خلاص کردن کشور از گروه «دولت اسلامی» و برقرارساختن صلح، عملیات نظامی خود را در آن کشور جنگ‌زده آغاز کرده است.

ایالات متحده و متحدین آن روسیه را به دلیل «مداخله» آن در سوریه مورد انتقاد قرار داده هشدار داده‌اند که هدف گرفتن هر گروه دیگر بغیر از گروه «دولت اسلامی» قرارگرفتن در کنار بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه است و بجای کمک به پایان دادن به درگیری آتش آن را شعله‌ور خواهد کرد.

با این وجود، ایالات متحده و متحدین آن از روزهای نخست جنگ داخلی در آن درگیر بوده اند. ترکیه، عضو ناتو و متحد کلیدی ایالات متحده شش ماه پس از آغاز درگیری خواهان برکناری بشار اسد شد. عربستان سعودی، قطر و دیگر متحدین ایالات متحده کم‌تر از یک سال پس از آغاز درگیری با پول، اسلحه و پشتیبانی لجستیک از شورشیان در کشور حمایت کردند، که تحلیل‌گران بسیاری در غرب و خاورمیانه می‌گویند به دامن زدن به احساسات فرقه‌گرایانه در سوریه کمک کرد و راه را برای ظهور گروه‌های افراط‌گرا مانند «دولت اسلامی» و «جبهه الانصره»وابسته به القاعده هموار ساخت.

و سپتامبر گذشته خود ایالات متحده با تشکیل ائتلافی از ۱۰ متحد منطقه‌ای خود علیه گروه «دولت اسلامی» که اکنون بیش از یک‌سوم سوریه را تحت کنترل دارد درگیر در جنگ شد. ایالات متحده هم‌چنین اوائل امسال برنامه آموزش شورشیان معتدل سوریه را برای نبرد با گروه افراطی آغاز کرد. آموزش در ترکیه صورت می‌گیرد و تاکنون کم‌تر از چند صد جنگجو تولید کرده است.

گرچه باید دید درگیری اخیر روسیه در سوریه چگونه پبش خواهد رفت و چه تأثیری بر جنگ داخلی خواهد داشت، مهم است که ریاکاری ایالات متحده و دیگر کشورهای منتقد مسکو را پس از نخستس عملیات هوایی آن در سوریه، برملا نمود.

از نقطه نظر سیاسی، حمایت روسیه نباید باعث تعجب شود زیرا مسکو و دمشق طی دهه‌ها روابط دوجانبه نزدیک داشته‌اند. در حالی‌که ایالات متحده و متحدین آن روسیه را به دلیل ارسال اخیر تسلیحات برای دولت سوریه مورد انتقاد قرار می‌دهند بسیاری از آن قراردادها پیش از درگیری وجود داشته اند.

همچنین، در حالی‌که ایالات متحده با بیش از ده‌کشور در منطقه متحد است و صدها پایگاه نظامی در خاورمیانه و شمال آفریقا دارد، روسیه یک پایگاه در سوریه دارد.

در ارتباط با بحث فروش‌های نظامی به سوریه، ادعای ایالات متحده مبنی بر این‌که فروش تسلیحات، هواپیماهای جنگنده و تجهیزات نظامی به اسد کمک خواهد کرد بنحو رقت‌انگیزی مردود است.

ایالات متحده بزرگ‌ترین فروشنده تسلیحات در خاورمیانه است و عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر و مصر بزرگ‌ترین مشتریان آن هستند که سالانه میلیاردها دلار برای تسلیحات واشنگتن می‌پردازند.

و در موارد بسیار، این تسلیحات در جنگ‌هایی که هزاران نفر را می‌کشد بکار گرفته می‌شوند، مانند حمله عربستان سعودی به یمن که در آن بیش از ۲,۰۰۰ غیرنظامی کشته شده‌اند، یا زمانی‌که مانند بحرین و مصر آن تسلیحات علیه مردم آن کشورها بکار گرفته می‌شوند.

در ارتباط با امور جاری در سوریه، روسیه علی‌رغم نیأت آن در سوریه، زمانی درگیر می‌شود که شکست تلاش‌های دیگر قدرت‌های جهان در هر سطح، چه برای سرنگون کردن اسد، نگه داشتن او ، مبارزه با گروه «دولت اسلامی» یا حتا برخورد با بحران آوارگان، به اثبات رسیده است.

گرچه برخی می‌گویند مسکو برای نگه‌داشتن آخرین متحد خود در جهان عرب درگیر شده است، روسیه  طی چندین سال گذشته نشان داده که از اصلاحات مسالمت‌آمیز در کشور با یک نظام سیاسی جدید، البته بدون حذف یک طرف مهم-اسد- که طی دهه‌ها کشور را از درگیری فرقه‌ای دور نگه داشته حمایت کرده است.

ایالات متحده به نظر می‌رسد این واقعیت را انکار می‌کند که حمله آن به عراق کشور را تجزیه و در وضعیت درگیری فرقه‌ای نامحدود قرار داده است. عراق و سوریه، به علت مرزهایی که استعمار انگلیس بوجود آورد، به تنش‌های فرقه‌‌ای مشابه‌‌ای مبتلا بودند که توسط رهبران نیرومند و احترام متقابل کنترل می‌شد. واشنگتن با وعده آوردن دموکراسی، آن احساسات فرقه‌گرایانه را تحریک کرد و در عراق از یگ گروه مذهبی، شیعیان، علیه سنی‌ها و در شمال کشور از کردها علیه هم‌میهنان عرب عراقی آن‌ها حمایت کرد.

ایالات متحده و متحدین آن در منطقه و در اروپا پیش از حمله به روسیه بخاطر درگیری سیاسی و نخستین مداخله آن در خاورمیانه طی دهه‌ها، باید بیاد آورند که با شروع از درگیری فلسطین-اسرائیل تا بحران جاری در سوریه که تاکنون موجب کشته شدن بیش از ۲۰۰‌هزار نفر شده و یکی از خشن‌ترین گروه‌ها در تاریخ معاصر را بوجود آورده-گروه «دولت اسلامی»- در خونریزی در درگیری‌های شریک بوده‌اند.