جنگ امریکا با داعش یک شوخی بی مزه است!

راشیا تودی ( آلمانی) ترجمه و تدوین رضا نافعی

منتشر شده در آینده ما

بنا به گفته لاوروف در آخر هفته گذشته ارتش سوریه می تواند در نبرد علیه » دولت اسلامی» نیروی تعیین کننده باشد. بنا به گفته او راهی که غرب در برابر مسئله سوریه در پیش گرفته «راهی است بی نتیجه و مهمل». افزون بر این او به اطلاعاتی اشاره کرد که از منابعی از درون ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا بدست آمده اند و حکایت از آن دارد که نیروهای ائتلاف بطور منظم مانع حملات هوائی به مواضع داعش می شوند.

لاوروف که با کانال یک تلویزیون روسیه گفتگو می کرد اضافه کرد: «در جنگ با داعش ارتش سوریه را به کنار نهادن کاری است خلاف منطق. نیروی نظامی سوریه کارآمدترین واحدهای نظامی در جنگ زمینی اند.

لاوروف این سخنان را درارتباط با همکاری های موفقی اظهار داشت که هنگام از بین بردن سلاحهای شیمیائی ارتش سوریه میان سازمان ملل و دولت سوریه برقرار بود. لاوروف گفت در آن زمان به پرزیدنت اسد به چشم رئیس جمهور مشروع سوریه نگریسته می شد . فعالیت های او مورد استقبال سازمان ملل متحد قرار گرفت. اما «یک سال بعد او( اسد) دیگر مشروع نبود، چون دیگر سلاح های شیمیائی منبع خطر نبودند بلکه تروریست ها منشاء خطر شده بودند. لاوروف گفت راهی که غرب درپیش گرفته راهی است متکی بر معیار های ایده ئولوژیک: تمام شرکای غربی ما ، بدون استثناء ، به ما می گویند که دقیقا می دانند منشاء اصلی خطر در خاور نزدیک و شمال آفریقا کجاست. منشاء خطر رژیم اسد نیست. منشاء خطر داعش است».

گاه به هواپیماهای آمریکائی اجازه بمباران مواضع شناخته و تایید شده داعش داده نمی شود، این گزارش را منابع داخلی از درون نیروهای ائتلافی که تحت رهبری آمریکا قرار دارند، در مسکو به ما می گویند. لاروف گفت : این رفتار پرسش هائی را بوجود می آورد:

«برخی از همکاران ما که در ائتلاف هستند به ما می گویند که به آنها اطلاعاتی داده می شود حاکی از این که داعش دقیقا کجاست و موضعش چگونه است، ولی فرمانده عملیات ائتلاف (یک افسر آمریکائی) اجازه بمباران نمی دهد. من می توانم حدس بزنم که ائتلاف علاوه بر ادعای مبارزه با داعش در پی رسیدن به هدف های دیگری نیز هست.»

لاوروف گفت روسیه از دولت سوریه نیز با همان راه وروشی حمایت می کند که به دیگر کشورها، از جمله به عراق، که با خطر تروریسم روبرو هستند کمک می کند. این کمک شامل کمک های تسلیحاتی و همچنین اعزام کارشناسان روسی و گروههائی برای آموختن شیوه بکار بردن سلاحهای روسی است.

 

نیروهای دولتی وفادار به اسد در حال نبرد با دشمنان فراوانی هستند. نیرومندترین آنها یکی داعش است که به خود نام «دولت اسلامی» داده است و یکی جبهه النصرت است که شعبه رسمی القاعده در سوریه است. فقط روسیه و جمهوری اسلامی ایران هستند که از دولت اسد پشتیبانی می کنند، در حالی که بخش عمده کشورهای عربی، بویژه کشورهای عربی خلیج (فارس) و ترکیه از شورشیان باصطلاح» میانه رو» پشتیبانی می کنند. به این ترتیب موضع اکثر کشورهای خلیج فارس روشن است که داعش را نشانه ای از جنگ داخلی سوریه می دانند و نه علت آن. داعش از سال گذشته با پرچم سیاه و سفید در خاک کشور سوریه می جنگد و از آن زمان تا کنون توانسته است مناطق بزرگی را تحت تسلط خود در آورد. طبق گزارش های سازمان ملل، از سال 2011، آغاز جنگ داخلی در سوریه، تا کنون دستکم 220 هزار نفر قربانی این جنگ شده اند.

 

http://www.rtdeutsch.com/31820/headline/lawrow-das-der-westen-die-syrische-armee-vom-kampf-gegen-is-ausschliesst-ist-absurd/