رسانه ها

پوتین پس از 15 سال در فیلم مستند «پرزیدنت»

 

تلویزیون روسیه به آلمانی – ترجمه رضا نافعی

آينده ما

بنا به گفته پرزیدنت پوتین – رئیس جمهور روسیه فدراتیو- سازمان اطلاعات روسیه ناظر تماس های متعدد میان واحدها ی ویژه آمریکا با » تروریست های چچن» بوده است . در این دیدار ها نیروهای آمریکائی » برای حمل و نقل به خشونت طلبان کمک کرده اند».

این مطالب را پوتین در ارتباط با فیلم مستند «پرزیدنت» اعلام کرد. پوتین گفت: مثلا سازمان اطلاعاتی ما شاهد تماس مستقیم میان نمایندگان یک واحد ویژه آمریکائی با خشونتگرایان شمال قفقاز در آذربایجان بوده اند. در آنجا آمریکائی ها به آنها کمک کرده اند، از جمله در زمینه حمل و نقل.»

پوتین بر گفته های خود افزود که او در تماس با رئیس جمهور آمریکا وی را مسئول این تماس ها دانسته است. پاسخ دقیق و لغت به لغت رئیس جمهور آمریکا این بود: «برای این کار من به آنها یک سیلی خواهم زد.»

ولی ده روز بعد از گفتگو با رئیس جمهور، سازمان اطلاعات روسیه از واشنگتن خبری دریافت کرد با این مضمون: «ما به همه نیروهای اپوزیسیون در روسیه کمک کرده ایم و به این مناسبات ادامه خواهیم داد. ما معتقدیم که برای انجام چنین کاری مطلقا حق با ماست، هم امروز و هم در آینده.»

رئیس جمهور روسیه طی سخنانی در همین زمینه گفت: برای حل مسائل سیاسی یا مسائل ژئوپلیتیک نباید تروریست ها را به کار گرفت، به هیچ صورتی، هرگز، و در هیچ نقطه جهان. زیرا وقتی در جائی از تروریست ها حمایت شود، نمی توان مانع آن شد که اینها در جائی دیگر دست به فعالیت بزنند و به همان کسانی حمله کنند، که قبلا از آنها حمایت کرده بودند.» (احتمالا اشاره پوتین به حمله القاعده به مرکز بازرگانی جهانی در نیویورک است که در 11 سپتامبر 2001 رخ داد. م).

فیلم مستند «پرزیدنت» به بازبینی فعالیت 15 ساله پوتین بعنوان نخست وزیر و رئیس جمهور روسیه پرداخته که از کانال اول روسیه پخش خواهد شد.

پرزیدنت پوتین در این مصاحبه از جمله به مشکلاتی اشاره کرد که در نخستین دور ریاست جمهوری اش با آنها روبرو بوده است. هنگامی که سخنگوی صحنه از پوتین پرسید: آیا این حرف درست است که در سالهای 1990 الگارش ها بر روسیه حکومت می کردند، پوتین سخن او را نفی نکرد و گفت: » آنها به دفتر من آمدند، در مقابل من ایستادند و گفتند: می فهمی که تو هرگز یک رئیس جمهور واقعی نخواهی شد؟ من به آنها پاسخ دادم خواهیم دید.»

او به پرسش بعدی که چگونه موفق به محدود ساختن نفوذ الیگارش ها شد پاسخ دقیق نداد و گفت: «شیوه ها و راههای گوناگون» بکار برده است.

۱ دیدگاه

 1. Shahram 15 says

  شعله عزیز! با تشکر از توضیح هایت! اما لازم است که کمی‌ نظرم را درباره‌ کلمه «دیگران» برایت بشکافم. تفسیر من از سخنان پوتین این است که او منظورش واقعه ۱۱ سپتامبر نبوده بلکه از زمان حال صحبت کرده است. او خطاب به آمریکا گفته و یا در واقع تهدید کرده که اگر گروه‌های تروریستی دست ساز سازمان سیا، پنتاگون و م‌ای ۶ ابزار دست شما در حل مسائل سیاسی و ژئو پولتیک هستند، پس ما (روسیه) هم میتوانیم گروه‌هایی‌ تشکیل و تحت لوای نام همان گروه‌های شما مقابله به مثل کنیم، مانند «طالبان» غیر آمریکایی‌ که در افغانستان فعال هستند. آمریکا دقیقا میداند که در افغانستان از کی‌ دارد ضربه میخورد، اما نمی‌تواند آنرا علنی و یا رسانه‌ یی کند چونکه آن موقع به ضعف نیروهای اطلاعاتی و امنیتی خود اعتراف کرده است!! حال، توی نازنین متوجه هستی‌ که منظور من از کلمه «دیگران» یعنی‌ روسیه و شاید هم چین و هند.

  لایک

 2. شعله says

  شهرام ۱۵ محترم، شما در کامنت خود آورده بودید:

  …«… سیاسی یا مسائل ژئوپلتیک استفاده می‌کنید، پس دیگران هم میتوانند با تشکیل و حمایت از دیگر گروه‌ها و در مکان‌های دیگر به اسم همان گروه‌های تروریستی خودتان به شما و منافع منطقهٔ‌ای تان حمله کنند.»

  منظور این بوده است که آقای پوتین انفجارها در ترید سنتر را میدانسته است (که در دیدگاه بالا آورده شد و در قسمت دوم ویدیوی مشهور کالبد زمان (Zeit Geist) که آدرسش را هم آورده بودم) از آن  مطلع بوده است.

  یا وی دروغ میگوید یا میخواهد سرمارا شیره مالیده که مانور های وی را بدون تامل قورت بدهیم که امری است خطا! (این توضیح دینی بوده است که باید مترجم محترم میداد و نه من؛

  کاریش نمیشود کرد «سنگ زیرین آسیا باید همیشه در توان خود بچرخد»

  ولی در قسمت اول گفته حق باشما میباشد و من قصد خاصی نداشته و از درگاه شما پوزش میخواهم اگر بنحوی باعث آزرده خاطری شما شده ام.

  ولی قسمت آخری مربوط به «خوش…ضد لنینی» میباشد که هرگاه من انتقادی مینمایم گوگل نامه ام را به آدرسی بیراهه میفرستد،  بدین خاطر در خاتمه گقتار ِ  با شما از آن باید «ناآگاهانه»  سواستفاده کرده باشم.

  خطای لپی کودکان و حواس پرتی سالمندان را زیاد جدی نگیرید، همانطور که:

  آرزو بر جوانان عیب نیست خطای لپی هم بر آنان عیب نیست.

  لایک

 3. Shahram 15 says

  شعله عزیز! آیا کامنت دوم تو خطاب به من است؟ دو بار اسم من (شهرام ۱۵) را برده ای. یا من دچار سؤ تعبیر شده‌ام یا تو! چونکه کامنت تو حاوی مطالبی است که ارتباطی‌ با کامنت من ندارد. صحبت از فیلم و بدهی آمریکا و شخصی‌ ضدّ لنین کرده‌ای که تمایل نداری با او بحث کنی‌. منظورت چه کسی‌ است من یا مترجم ؟ امیدوارم که برداشت من اشتباه باشد.

  لایک

 4. شعله says

               شاهد:

            «…نمی توان مانع آن شد که اینها در جائی دیگر دست به فعالیت بزنند و به همان کسانی حمله کنند، که قبلا از آنها حمایت کرده بودند.» (احتمالا اشاره پوتین به حمله القاعده به مرکز بازرگانی جهانی در نیویورک است که در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ رخ داد. م).»

  آیا اینقدر فهم این جمله مشگل است؟

         رئیس جمهور روسیه فدراتیو، پوتین خیلی، خوب میدانسته است که این کار طالبان ها و عظما بن لادن ها نبوده است و توسط هواپیما برچ های دوقولو منهدم نگردیدند، بلکه زیر سازی برای آماده کردن سیاسی مردم جهان برای شروع جنگ و خلاصی از سرریز تولید بوده است که جورج دبلیو بوش آنرا شروع کرد:«با انفجار مواد جاسازی شده در زمان ساختن ابنیه ها برای از بین بردن پس از تاریخ مصرف ایمپلودیرن(درخود ریختن) دولت آمریکا این کار را کرده است و نــــه القاعده و طالبان و…»؛

            که «اوباماست سبز ها» هم بدان نتنها ادامه داد بلکه آنرا شدت بخشید و اکنون مانند شمشیر زالفقار در ماتحتش گیر کرده است که نه میتواند بیرون آورد و نه میتواند قورتش دهد.

          آقای محترم شهرام آقای رئیس جمهور روسیه بخوبی از مقدار ۱۸۰ بیلیارد دلار قرض دولت آمریکا و عدم توانایی پرداخت حقوق سربازان، کارمندان و پلیس خود مدتی چند ناتوان بود که دوباره ولی خیلی عمودی تر بزودی عود میکند.

       آقای محترم شهرام آقای رئیس جمهور روسیه بخوبی از مقدار ۳۰۰۰ بیلیارد کاغذ سبز رنگ محصول ماشین چاپ روت شیلد- روکافلر که در دست مردم پول‌دار آمریکا و دنیا پخش است که فقط میتوانند بزودی مانند چین آنجایشان را با آن پاک نمایند و هیچگونه پشتوانه ای، ندارد (بطوری که روی آن نوشته‌اند «فقط وسیله پرداخت بدون پشتوانه طلا»)؛

  بزودی دست بخودکشی در اثر جنگ خواهد زد.

      آقای پوتین اینقدر ها هم که شما فکر میکنید از مساله پرت نیست والا تقاضای عضویت در بانک چینی که بدیل بانک جهانی(تو بخوان بانک گلد من ساکس) باید بشود را بچینی ها نمیکرد.

      من نمیدانم چرا انسانهایی که با این مسایل خود را مشغول میدارند و اظهار نظر در باره این مسایل میکنند، اینقدر از مساله بدورند آنهم با وجود ترجمه‌هایی که آقای آمادور نویدی و آقای ابراهیم شیری در اینباره درهمین مجله بچاپ رسانیده اند.

      این فیلم هم بزبان انگلیسی و هم بزبان آلمانی وجود دارد، اگر از اسنادی که در آن رو می‌شود ایرادی میبینید، لطفاً بگویید تا ۱۰ میلیون بیننده آن از آن با اطلاع گردند.

      حتی در ایران این فیلم در داخل فیلم‌های تلویزیونی سیما جاسازی شده و نقل میگردید. دقیقاً با همان مدارک و عکس‌ها و گفته‌ها منتها بنام خودشان! بخصوص تلویزیون کانال سه ایران. حتی در آفریقا تلویزیون پرس ایرانی که بزبان انگلیسی قابل گرفتن بود اکثراً جاسازی شده بود.

      من از تحقیقات شما و مچ گیری از سازندگان این فیلم و پیداکردن ایرادی (از مدارک آن) سپاسگذار میشوم. یکبار دیگر آدرس یوتویوب:

  https://www.youtube.com/watch?v=GgmLxQuPcNw

  در این راه موفق باشید.

  جواب لنین ستیزان خوش… خاموشی میباشد.

  حتماً باز هم مجله هفته بمن انتقاد میکند که چرا رفیقانه نیستم. من با ضد لینینی ها کاری ندارم. برای بحث حداقل هایی لازم میدانم که این شخص فاقد آنست.

  شعله

  لایک

 5. Shahram 15 says

  از آنجائی که اکثر قریب به اتفاق ایرانیان خارج نشین به علت ۴ دهه زیستن در غرب تحت تاثیر رسانه‌‌های استعماری غرب قرار گرفته اند و حتا بعضی‌ از آنها علیرغم اینکه هر روز، و روزی ۱۷ بار به غرب و سرمایه داری و ……. بد و بیراه میگویند، اما مبلغ تبلیغات همان غریبی‌ها هستند و از درک سخنان دیپلماتیک سیاستمداران و «سیاست بازان» عاجز هستند. سخنان پرزیدنت پوتین نه‌ تنها راجع به کودتای نظامی ۱۱ سپتامبر در آمریکا نیست بلکه تهدید غیر مستقیم آمریکا است مبنی بر اینکه اگر شما از گروه‌های تروریستی برای حل مسائل سیاسی یا مسائل ژئوپلتیک استفاده می‌کنید، پس دیگران هم میتوانند با تشکیل و حمایت از دیگر گروه‌ها و در مکان‌های دیگر به اسم همان گروه‌های تروریستی خودتان به شما و منافع منطقهٔ‌ای تان حمله کنند. همان طور که اکنون در افغانستان «طالبان» غیر آمریکایی‌ که معلوم نیست از «کدام» مرکز دستور میگیرند به سربازان آمریکایی‌ حمله میکنند. فراموش نشود که این تنها نیروهای اطلاعاتی و امنیتی غرب نیستند که در خاور میانه و آسیا مرکزی و در جوار مرز‌های روسیه فعال هستند بلکه روس ها، چینی‌‌ها و حتا هندیها به عنوان نیروهای تعیین کننده منطقه‌ای سخت فعال هستند!

  لایک

 6. شعله says

  «(احتمالا اشاره پوتین به حمله القاعده به مرکز بازرگانی جهانی در نیویورک است که در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ رخ داد. م).»
  آقای محترم مترجم، اگر همه دنیا نداند ولی بطور حتم طبق ترجمه‌های رفیق ابراهیم شیری رئیس جمهور روسیه فدرال از اعمال سازمان سیا در برج های دوقلو همانند اکثریت بالاتفاق افراد سیاسی مختلف حتی کنزرواتیوها از آن اطلاع کامل دارند.
  فیلم ویدویی زیرین در دانشگاه‌های کشور آلمان در سال ۲۰۰۸ چندین بار نشان داده شد و در پایان هم دانشجویان با استادان خود به گفتگو و جستجو نشستند. آدرس:

  این ویدیو که بیش از ده‌ها میلیون بار دیده شده است از سه بخش تشکیل شده است که هر سه بخش آن دارای اطلاعات مستند و مفیدی میباشد(حتی در مورد مصدق). بخش وسطی در باره همان تروریسمی است که نادانی در باره آنرا به رئیس سابق کاگ ب روسیه نسبت داده اید.
  فقط در ابتدا و در انتهای این فیلم قبل از رسیدن به منشاء ادیان، از طرف کلیسای آمریکا سعی در آرام کردن و آماده کردن مجدد برای زیر اخیه ماندن مردم میباشد که باید از آن صرفنظر کرد.
  باشد که اگر فرصت شد آنرا برای پارسی زبانان ترجمه نماییم که بسیار مفید است.

  لایک

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.