اخبار ویژه

آلمان و لهستان ورود موتورسواران ضد فاشيسم را به كشورشان ممنوع كردند

عكس آسوشيتد پرس

گروهی از موتور سواران ضد فاشيسم در آستانه سالگرد پیروزی شوروی سابق در جنگ جهانی دوم تور خود را به سمت برلین آغاز کردند و پرچم‌هایی منقوش به چهره استالین را به همراه داشتند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ده‌ها موتور سوار ضد فاشيسم موسوم به «گرگ‌های شب» روز شنبه حرکت خود را به سمت برلین پیش از سالروز پیروزی شوروی در جنگ جهانی دوم آغاز کردند و این در حالی است که لهستان و آلمان این اقدام را قدغن کرده بودند. این موتور سواران صبح شنبه در حومه مسکو تجمع کردند تا به مقصد برلین حرکت کنند و قرار است مسیر 600 کیلومتری خود را از بلاروس، لهستان، جمهوری چک، اسلواکی و اتریش بپیمایند.

هدایت این گروه را الکساندر زالدوستانف برعهده دارد و موتور سواران پرچم‌های قرمز رنگ با چهره استالین به همراه داشتند و روی آن شعار دوران جنگ مبنی بر «برای میهنم، برای استالین» نوشته شده بود.

به گفته برگزار کنندگان، حدود 300 موتور سوار قرار است به سمت برلین حرکت کنند اما مشخص نیست که آنها از ورشو و برلین عبور خواهند کرد یا خیر چرا که این دو کشور ورود آنها را منع کرده است.

یکی از مقام‌های دولتی آلمان روز شنبه اعلام کرد که «ورود این گروه منع شده و ویزاهایی که به دلایل غلط صادر شده باطل است.»

در همین حال اوکوباچ، نخست وزیر لهستان راهپیمایی این گروه را «تحریک آمیز» توصیف کرد و ورشو جمعه گذشته اعلام کرد که اجازه ورود هیچ موتور سوار عضو گروه «گرگ‌های شب» را به دلایل امنیتی نمی‌دهد.