پزشکان میلیونی تا میلیاردی!    

بررسی‌ها نشان می‌دهد در شرایطی که درآمد یک کارمند یا کارگر ایرانی یک‌پنجم درآمد همتای غربی‌اش هم نیست، پزشکان متخصص ایرانی چندین برابر همتایان خودشان در کشورهای غربی درآمد دارند. در چند ماه گذشته گزارش‌ها و مصاحبه‌هایی منتشر شد كه درآمد پزشكان متخصص ایرانی را با همكارانشان در ایالات متحده و اروپا مقایسه كرده بود. مسعود پزشكیان وزیر اسبق بهداشت و عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس از درآمد ۷ برابری متخصصان ایرانی در مقایسه با پزشكان آمریكایی (نسبت به درآمد سرانه) سخن گفته و دکتر حسن طریقت‌منفرد که او هم سابقه وزارت بهداشت را دارد، عنوان کرده است كه درآمد یك ساعت كار در بخش خصوصی ایران برابر با ۲۰۰ ساعت كار پزشكان فوق‌تخصصی آلمان است. اما این اظهارات با واكنش شدید دکتر سیدحسن‌هاشمی وزیر بهداشت، دولت یازدهم مواجه شد. او این قبیل افراد را متهم به منفی گرایی فرهنگی، كم‌اطلاعی و نگرانی از منافع خود كرد و جامعه پزشكی را به پاسخ دادن تشویق کرد. در همین ارتباط دکتر علیرضا زالی، رئیس‌کل سازمان نظام‌پزشكی ایران گفته است که «درآمد بالای پزشكی سرابی بیش نیست»!
 مقایسه درآمد پزشكان متخصص در آمریكا و اروپا
مطلع‌شدن از درآمد پزشكان غربی اصلا کار دشواری نیست چراكه، سازمان‌های مسئول در این كشورها درآمد سالانه پزشكان در رشته‌های مختلف را برای اطلاع عموم اعلام می‌کنند. نسبت درآمد پزشكان نسبت به سایر اقشار جامعه در كشورهای سوسیالیستی نظیر آلمان و سوئد (منظور از سوسیالیستی سیستم اقتصادی این كشورهاست) در مقایسه با كشورهای كاپیتالیستی (سرمایه‌داری مطلق) نظیر آمریكا معمولا كمتر است. نکته جالب اینکه درآمد پزشکان در کشور ما چندین برابر کشورهای سرمایه‌داری است درحالی که درآمد اقشار حقوق‌بگیر در ایران، ازجمله کارگران خیلی‌خیلی کمتر از آن کشورهاست. بر اساس گزارش اداره كار ایالات متحده كه در ۲۵ مارس ۲۰۱۵ (۵ فرودین ۱۳۹۴) منتشر شد، متوسط درآمد سالانه یك جراح در ایالات متحده ۲۴۰ هزار و ۴۰۰ دلار است كه معادل حدود ۶۵ میلیون تومان درآمد ماهانه می‌شود. در همین گزارش درآمد سالانه یك متخصص داخلی ۱۹۰ هزار و ۵۳۰ دلار گزارش شده كه معادل حدود ۵۱ میلیون تومان ماهانه می‌شود. درآمد متوسط سالانه برای پرستاران آمریكایی ۶۹ هزار و ۷۹۰ دلار در سال است كه معادل حدود ۱۹ میلیون تومان درآمد ماهانه برای این گروه است. حقوق متوسط برای تمامی مشاغل در ایالات متحده ۴۷ هزار و ۲۳۰ دلار در سال است كه معادل درآمد ماهانه حدود ۱۳ میلیون تومان می‌شود. بالاترین درآمد در ایالات متحده متعلق به مدیران ارشد، پزشكان و روانپزشكان و كارمندان شاغل در شركت‌های نفتی بوده است.
  درآمد پزشکان ایرانی
پزشكان متخصصی كه درآمدشان شامل كارانه، حقوق پایه، درآمد مطب و زیرمیزی می‌شود قطعا چندین برابر متخصصان اروپایی و آمریكایی درآمد دارند. عدم عدالت در پرداخت بین پزشكان و سایر كادر درمانی و همچنین دستیاران پزشكی حتی با اطلاعات داده شده توسط نظام پزشكی و وزارت بهداشت، كاملا مشهود است. دریافتی متوسط پرستاران در آمریكا و آلمان یك‌سوم تا یك‌چهارم درآمد پزشكان است كه در ایران این رقم به‌شدت كمتر است. همچنین حقوق دستیاران پزشكی در آمریكا حدود ۲۵ درصد درآمد یك متخصص و در آلمان حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد درآمد یك متخصص است. این باعث می‌شود كه یك پزشك در دوران دستیاری زیر خط فقر زندگی نكند و با دریافت تخصص خود سعی بر رفع محرومیت‌های قبلی در اسرع وقت نداشته باشد. در تمامی كشورهای پیشرفته دنیا، درآمد پزشكان جزئی از بودجه كلی سلامت كشور محسوب می‌شود و به این دلیل است كه با شفافیت باید هرساله اعلام شود. درحال حاضر پاشنه‌آشیل طرح تحول نظام سلامت در كشور، افزایش نامتقارن تعرفه‌های پزشكی است. در شرایطی که اساسا درآمد پزشكان نامشخص است چگونه می‌توان به‌دنبال عدالت در سلامت بود بدون آنكه درآمد بخش‌های مختلف سیستم بهداشتی- درمانی قبل از انجام اصلاحات مشخص شده باشد؟ مهر نوشت؛ اکنون این سوال مطرح است در شرایطی که درآمد یک کارمند یا کارگر ایرانی به‌طور متوسط حتی یک پنجم درآمد همتای آمریکایی و اروپایی خودش نیست، چه طور درآمد یک پزشک متخصص ایرانی بین ۵ تا ۱۰ برابر همتای اروپایی و آمریکایی اوست؟ مگر نه‌اینکه اقشار دیگر جامعه ازجمله حقوق‌بگیران باید دستمزدهای کلان پزشکان را بپردازند؟