رسانه ها

تظاهرات در همبستگی با ونزوئلا

 

منبع: صدای سوسیالیستی

تارنگاشت عدالت
آوریل ٢۰١۵

تظاهرات در همبستگی با ونزوئلا
یک‌شنبه ١۹ آوریل ٢۰١۵ در مقابل سفارت ایالات متحده، دوبلین

در سال ١۹۸۵ ريیس‌جمهور رونالد ریگان نیکاراگوئه را  «یک تهدید برای ایالات متحده» اعلام کرد و برای سرنگون کردن دولت به طور دمکراتیک انتخاب شده ساندینیست‌ها تأمین مالی و تجهیز تسلیحاتی «کنترا»ها را آغاز کرد. سی سال پس از آن، زمانی‌که باراک اوباما ريیس‌جمهور کنونی ایالات متحده ونزوئلا را «یک تهدید برای ایالات متحده» اعلام می‌کند، این تنها می‌تواند به معنی یک چیز باشد: ایالات متحده می‌خواهد دولت ونزوئلا را سرنگون کند.

از زمانی‌که انتخاب هوگو چاوز در سال ١۹۹۸ وضعیت سیاسی در ونزوئلا و آمریکای لاتین را دگرگون ساخت، ایالات متحده سعی کرده است مجدداً سلطه خود را بر قاره برقرار کند. ایالات متحده در جریان کودتای ٢۰۰٢ و پس از آن راست افراطی ونزوئلا را در همه تلاش‌های آن برای بی‌ثبات ساختن و سرنگون کردن دولت بولیواری مورد تشویق و حمایت قرار داده است.

سال گذشته راست افراطی خشونت خیابانی را سازماندهی کرد که موجب مرگ ۳۳‌ نفر شد. امسال، در فوریه، نیروهای امنیتی ونزوئلا توطئه برای یک کودتای دیگر را خنثا کردند. شما این‌ها را در رسانه‌های ایرلند نمی‌بینید، زیرا آن‌ها اخبار خود را از واشنگتن پست و نیویورک تایمز می‌گیرند. آن‌ها می‌خواهند ما باور کنیم که کشته‌های سال گذشته نتیجه سرکوب تظاهرات مسالمت‌آمیز توسط دولت بود و این‌که توطئه‌ای وجود نداشت و اشخاصی که مرتکب جرایم خشونت‌بار شده اند و در انتظار محاکمه هستند، «زندانیان سیاسی» هستند.

این گزارش‌های دروغین توسط سنای ایالات متحده و پارلمان اتحادیۀ اروپایی تأیید می‌شوند. براین اساس است که سنا حکم به تحریم می‌دهد و ريیس‌جمهور فرمان اجرایی خود را صادر می‌کند.

«اوناسور»، «آلبا» و «سیلاک»* که اکثریت دولت‌های آمریکای لاتین را نمایندگی می‌کنند و دیگر سلطه ایالات متحده را نمی‌پذیرند، تهدیدات علیه ونزوئلا را محکوم کرده اند. دفتر هماهنگ کننده جنبش عدم تعهد در سازمان ملل متحد به این فراخوان پیوسته است.

«شبکه ونزوئلا-ایرلند» با خواست لغو اعلام ونزوئلا به مثابه یک تهدید برای ایالات متحده، برای پایان دادن به تحریم‌ها علیه مقاماتی که صرفاً بر طبق قانون اساسی و قوانین ونزوئلا عمل می‌کنند، و برای پایان دادن به همه مداخلات ایالات متحده در امور ونزوئلا تظاهراتی را در ساعت ٢ بعدازظهر روز یک‌شنبه ١۹ آوریل در مقابل سفارت ایالات متحده در دوبلین سازماندهی می‌کند.

* «اوناسور»، اتحادیه دولت‌های آمریکای لاتین؛ «آلبا» اتحاد بولیواری برای خلق‌های آمریکای ما؛ «سیلاک» جامعه دولت‌های آمریکای لاتین و کارائیب است.